Panama-Alaska Rally 1997

Final Classification

   POSITION
OVERALL CLASS NUMBER                 CREW                         CLASS  TOTAL  
  1    1     4  Rick Bates/Jenny Brittan            Porsche 911     C  6:29:12 
  2    2     6  Jeff Zwart/Martin Headland          Porsche 914-6   C  6:39:53 
  3    3     2  Janos Balazs/Andras Jojart          Porsche 911     C  6:40:05 
  4    1     3  Terry Daly/Bob Brill                Ford Mustang    D  6:48:28 
  5    1    15  Richard Martin-Hurst/Tony Devantier Ford Escort     B  6:58:05 
  6    4     8  Bob Trinder/Scott Trinder           Datsun 240 Z    C  6:58:49 
  7    2    11  Norman Fritter/Warren Ridge         Ford Falcon     D  7:00:33 
  8    5    14  Pat Cole/Keith Carling              Mercedes 280    C  7:13:56 
  9    6    10  Franz Stangl/Stanley Illman         Porsche 911     C  7:14:26 
 10    2    17  Josef Pointinger/Gertrude Pointinger Ford Escort    B  7:17:16 
 11    7    27  Nick Faure/Laurence Bristow         Porsche 911     C  7:18:15 
 12    8    28  Gary Fitzgerald/Tony Kitamura       Datsun 240 Z    C  7:19:35 
 13    9    24  Willi Polessnig/Kurt Wiederwohl     Porsche 911     C  7:22:28 
 14    3    25  Peter Hall/Mary Hall                Ford Escort     B  7:24:49 
 15   10    26  Richard Horwell/Ian Winter          Porsche 911     C  7:33:26 
 16   11    16  Mike Burleigh/Stuart Wilkins        Datsun 240 Z    C  7:35:48 
 17   12    29  Ian Cocks/Nicholas Cocks            Porsche 911     C  7:38:45 
 18    3    44  Barrie Edmonds/Doug Beaton          Ford Mustang    D  7:49:10 
 19    1    42  Jiri Kotek/Jiri Sedivy              Skoda 1100      A  7:59:08 
 20    4    36  Graham Rich/Iain Mason              Ford Mustang    D  8:12:53 
 21    5    39  Trevor Eastwood/David Hartley       Holden Monaro   D  8:19:30 
 22    4    37  Henri Guyonnet/Jean-Paul Decroix    Peugeot 504     B  8:20:04 
 23    5    23  Bob Almond/Peter Sawyer             Datsun P510     B  8:41:28 
 24    6    34  James Ingleby/Moira Ingleby         Ford Mustang    D  8:46:57 
 25    6    32  Igor Kolodotschko/John Vipond       Volvo 144S      B  8:57:40 
 26    7    21  Terry Kingsley/Peter Evans          Volvo 144S      B  8:58:54 
 27    2    43  Ota Kramarz/Oto Landecky            Skoda 1100      A  8:59:32 
 28   13    22  Philip Hooper/Simon Thompson        Datsun 240 Z    C  9:00:24 
 29    7    45  Henning Bier/Juergen Bier           Ford Mustang    D  9:14:50 
 30    8    40  Lambros Kouriefs/Sylvia Kouriefs    Datsun 1600     B  9:17:57 
 31   14    51  Alberto Reverberi/Claude Valion     Porsche 911     C  9:25:43 
 32   15    19  James Rolfe/Peter Gibson            Porsche 911     C  9:50:24 
 33    8    18  Gunther Stamm/Corinna Stamm         Ford Mustang    D 10:23:39 
 34   16    20  Joe Caudo/Christine Caudo           Citroen DS 21   C 10:41:29 
 35    9    47  Allen Shephard/Boyd Kolozs          Jaquar E-Type   D 10:58:25 
 36   10    30  Juan Bernal/Andres Bernal           Ford Falcon     D 12:01:46 
 37   11    41  Peter Magraith/Matthew Magraith     Ford Mustang    D 13:17:15 
 38    9    13  Walter Kammer/Jacquelyn Adams       Datsun 510      B 14:12:42 
 39   10    35  Hector Calatayud/Jose Martinez      Porsche 914     B 14:29:32 
 40   12    52  Alex Gordon-Duff/Torquil Gordon-Duff Ford Mustang   D 14:32:21 
 41   13    50  John Stevens/Gaynor Stevens         Ford Falcon     D 14:48:18 
 42   14    48  Chip Johns/John Glorieux            Ford Falcon     D 18:02:48 

Results Final at 18:00 on 25 Jun 97.
Software by Tynemouth Computer Services
Results by North East Rally Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 7 July 1997


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk