Pye Motors Classic Illuminations Reliability Trial 1998

Entry List

NUMBER              CREW                             CLASS ELIGIBILITY
 
  1 Pete Tyson/Neil Harrison       Mini Cooper S       D2   2 6 9 16 
  2 Geoff Hall/Paul Bosdet         Austin Mini Cooper  D2   2 9 16 
  3 Frank Fennell/Kevin Savage     Volvo Amazon        D4   1 16 
  4 Sid Ormrod/John Thornley       Austin Cooper S     D2   2 6 9 16 
  5 Philip Armstrong/Frank Hussey  Volvo 122           D4   2 16 
  6 Jayne Wignall/Chris Pringle    Porsche 356B Super  D3   2 5 16 
  7 Chris Hunt Cooke/David Kirkham MG B                D4   1 9 16 
  8 Geoff Awde/Peter Ward          MG A Coupe          C1   1 9 15 
  9 Keith Jenkins/Edwyn Evans      Saab 96 V4          D4   2 16 
 10 Mike Smailes/Stan Appleton     Jowett Jupiter      B2   2 14 
 11 Jim Deacon/Dave Wilson         Ford Lotus Cortina  D3   1 8 16 
 12 Paddy Jones/Richard Adams      MG 1100             D2   2 9 16 
 14 Andrew Johnson/Richard Sears   MG A Coupe          C2   2 9 15 
 15 John Hartley/David Barritt     Porsche 911         D5   2 16 
 16 Don Stewart/Peter Scott        Sunbeam Rapier      D3   2 7 16 
 17 Stuart Bankier/Richard Gilbert Riley Elf           D1   2 9 16 
 18 Nick Jeffery/Mike Dawson       Morris Mini Minor   D2   2 6 9 16 
 19 Dave Copley/Paul Mount         Fiat 124 Sport      D3   3 6 16 
 20 Paul Houghton/Paul Grogan      Austin Healey 3000  C2   3 9 15 
 21 Ashley Hodge/Charles Reade Jahn Triumph GT6 MkII   E3   2 6 17 
 22 Peter Leary/Susan McClean      Opel Kadett Rallye  E3   1 5 17 
 23 Sean Holly/Keith Nolan         Triumph TR4         D5   3 16 
 24 Rodney Higham/Nickolas Higham  Triumph 2000        D4   3 6 16 
 25 Ian Graham/Paul Allen          Austin A10          A1   3 9 13 
 26 Peter Cooper/Mal Capstick      Ford CortinaSavage  E4   1 8 17 
 27 Stuart Etherington/Rod Carter  Austin Healey100/6  C2   2 9 15 
 
KEY TO AWARD AND CHAMPIONSHIP CODES
  1 AWARD      - Master
  2 AWARD      - Expert
  3 AWARD      - Novice
  4 AWARD      - Ladies Crew
  5 AWARD      - Mixed Crew
  6 AWARD      - Morecambe CC Ltd Crew
  7 AWARD      - Crysler/Rootes Group
  8 AWARD      - Ford
  9 AWARD      - BLMC
 10 AWARD      - Best Performance on Special Tests
 11 AWARD      - Oldest car to finish
 12 AWARD      - Best Performance on Regularity
 13 CATEGORY   - Caegory A
 14 CATEGORY   - Category B
 15 CATEGORY   - Category C
 16 CATEGORY   - Category D
 17 CATEGORY   - Category E

26 Starters
 
Issued at 23:00 on 23 Oct 98.
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 23 October 1998


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk