Pye Motors Classic Illuminations Rally 1998

Entry List

NUMBER              CREW                             CLASS ELIGIBILITY
 
  1 Pete Tyson/Neil Harrison       Mini Cooper S       D2   2 6 17 
  2 Geoff Hall/Paul Bosdet         Austin Mini Cooper  D2   2 17 
  3 Frank Fennell/Kevin Savage     Volvo Amazon        D4   1 17 
  4 Sid Ormrod/John Thornley       Austin Cooper S     D2   2 6 17 
  5 Philip Armstrong/Frank Hussey  Volvo 122           D4   2 17 
  6 Jayne Wignall/Chris Pringle    Porsche 356B Super  D3   2 5 17 
  7 Chris Hunt Cooke/David Kirkham MG B                D4   1 17 
  8 Geoff Awde/Peter Ward          MG A Coupe          C1   1 16 
  9 Keith Jenkins/Edwyn Evans      Saab 96 V4          D4   2 17 
 10 Mike Smailes/Stan Appleton     Jowett Jupiter      B2   2 15 
 11 Jim Deacon/Dave Wilson         Ford Lotus Cortina  D3   1 17 
 12 Paddy Jones/Richard Adams      MG 1100             D2   2 17 
 14 Andrew Johnson/Richard Sears   MG A Coupe          C2   2 16 
 15 John Hartley/David Barritt     Porsche 911         D5   2 17 
 16 Don Stewart/Peter Scott        Sunbeam Rapier      D3   2 17 
 17 Stuart Bankier/Richard Gilbert Riley Elf           D1   2 17 
 18 Nick Jeffery/Mike Dawson       Morris Mini Minor   D2   2 6 17 
 19 Dave Copley/Paul Mount         Fiat 124 Sport      D3   3 6 17 
 20 Paul Houghton/Paul Grogan      Austin Healey 3000  C2   3 16 
 21 Ashley Hodge/Charles Reade Jahn Triumph GT6 MkII   E3   2 6 18 
 22 Peter Leary/Susan McClean      Opel Kadett Rallye  E3   1 5 18 
 23 Sean Holly/Keith Nolan         Triumph TR4         D5   3 17 
 24 Rodney Higham/Nickolas Higham  Triumph 2000        D4   3 6 17 
 25 Ian Graham/Paul Allen          Austin A10          A1   3 14 
 26 Peter Cooper/Mal Capstick      Ford CortinaSavagE  E4   1 18 
 27 Stuart Etherington/Rod Carter  Austin Healey100/6  C2   2 16 
 30 Nick Payne/Anthony Preston     Ford Cortina MkIGT  D3   2 6 17 
 31 Paul Pesticcio/Andy Berry      Ford Lotus Cortina  D3   1 17 
 32 Geoff Twigg/Graham Carter      MorrisMiniCooper S  D2   1 17 
 33 Geoff Breakell/Nigel Raeburn   Alfa Romeo Guilia   D4   1 17 
 34 Richard Hudson Evans/Michael Valentine Porsche 91  D5   1 17 
 35 Colin Evans/Mike Costigan      MG B GT             D4   2 17 
 36 Paul Heal/Mark Briant          MG B GT             D4   2 17 
 37 David Marsden/Mike Garstang    Ford Cortina        D3   2 6 17 
 38 Peter Locks/Ann Locks          Austin Healey 3000  D5   2 5 17 
 39 Roger Ray/Paul Ray             Ford Escort Sport   E1   2 18 
 40 Iain Patterson/Pat Gadsby      MG B                D4   2 17 
 41 Keith Watkinson/Jeff Smith     Ford Cortina        D3   1 17 
 42 Edward Stuttard/Tony Stuttard  Morris Cooper MkI   D1   2 17 
 43 Ernest Calvert/Bryan Smith     MG A Roadster       D4   2 17 
 44 Peter Boyce/Graham Raeburn     Saab 96 V4          E2   1 18 
 46 Nick Akers/Simon Mott          MG B Roadster       E3   2 18 
 47 Steve O'Connell/Julian Pacey   Volvo 122S          D4   3 17 
 48 Kevin Needham/David McKay      Austin A40 Farina   D2   3 17 
 49 Stephen Colclough/Simon Roberts Ford CortinaGTMkI  D3   3 17 
 
KEY TO AWARD AND CHAMPIONSHIP CODES
  1 AWARD      - Master
  2 AWARD      - Expert
  3 AWARD      - Novice
  4 AWARD      - Ladies Crew
  5 AWARD      - Mixed Crew
  6 AWARD      - Morecambe CC Ltd Crew
  7 AWARD      - Crysler/Rootes Group
  8 AWARD      - Ford
  9 AWARD      - BLMC
 10 AWARD      - Best Performance on Special Tests
 11 AWARD      - Oldest car to finish
 12 AWARD      - Best Performance on Regularity
 13 AWARD      - Best Time on Monte Morecambe
 14 CATEGORY   - Caegory A
 15 CATEGORY   - Category B
 16 CATEGORY   - Category C
 17 CATEGORY   - Category D
 18 CATEGORY   - Category E

45 Starters
 
Issued at 12:15 on 24 Oct 98. 
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 24 October 1998


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk