Trackrod Forest Stages Rally 1998

Award Winners

GENERAL CLASSIFICATION
POSITION NUMBER                      CREW
    1       4  Marcus Dodd/John Bennie        Ford Escort WRC
    2       8  Martyn Harrison/Lyn Jenkins    MG Metro 6R4
    3       5  Warren Philliskirk/Eurig Evans MG Metro 6R4

CLASS AWARDS
Class N1
    1      87  Andy Burnell/Graeme Walker     Skoda Felicia LXi
    2      86  Tim Green/Rob Smith            Skoda Felicia LXi
    3      89  David West/Keith Houslow       Skoda Felicia
Class N2
    1      84  Tim Mason/Colin Thompson       Vauxhall Corsa Gsi
Class N3
    1      57  Paul Thomas/John Connor        Vauxhall Astra Gsi
Class N4
    1      19  Vince Wetton/Joff Haigh        Mitsubishi Lancer EVO4
    2      18  Richie Holfeld/Ian Grindrod    Mitsubishi Lancer EVO4
Class A5
    1      64  Martin Sansom/Phil Wells       Nissan Micra
    2      63  Paul Crossen/Phil Hesketh      Nissan Micra
Class A6
    1      46  Miles Jude/David Mckinlay      Honda Civic VTI
    2      54  George Mcdonald/Ian Nicoll     Vauxhall Nova
Class A7
    1      30  Gethin Jones/James Phillips    Ford Escort Super
    2      51  Tony Bardy/Tony Walker         Nissan Sunny Gti
    3      33  Gwyndaf Evans/Howard Davies    Seat Ibiza Gti 16V
Class A8
    1       3  Murray Grierson/Stewart Merry  Subaru Impreza
    2      14  Glyn Jones/Huw Lewis           Subaru Impreza
Class B9
    1      92  Ben Briant/Aled Pennant        Ford Ka
    2      99  Paul Alexander/Mike Panes      Ford Ka
    3      91  Edward Pugh/Phil Pugh          Ford Ka
Class B10
    1     107  George Anderson/John Millar    Ford Escort
Class B11
    1      61  Chris Bown/Roger Bown          Vauxhall Chevette
    2      47  Martyn Hawkswell/Philip Weston Ford Escort RS
Class B12
    1       7  Steve Petch/Peter Croft        Ford Escort WRC
    2       2  Roger Duckworth/Mark Broomfield Subaru Impreza
    3      10  Steve Hill/Julia Rabbett       Mitsubishi Lancer EVO3
Class H13
    1      79  David Atherton/David Penn      Ford Lotus Cortina MK1 
Class H14
    1      81  Peter Jackson/Roger Burkill    Ford Escort Mexico
Class D15
    1      55  Nigel Griffiths/Sue Mee        Citroen ZX Vulcane Turbo

Best Trackrod Entry
No award made
Ford Rally Ka Championship
    1      92  Ben Briant/Aled Pennant        Ford Ka
    2      99  Paul Alexander/Mike Panes      Ford Ka
    3      91  Edward Pugh/Phil Pugh          Ford Ka
Ford Rally Ka Lady Driver
    1      56  Andrea Hall                    Ford Ka
Ford Rally Ka Junior Driver
    1      92  Ben Briant                     Ford Ka
Nissan Micra Challenge
    1      64  Martin Sansom/Phil Wells       Nissan Micra
    2      63  Paul Crossen/Phil Hesketh      Nissan Micra
    3      71  Carl Davies/Andrew Sankey      Nissan Micra
    4      65  Oliver Boakes/Kevin Devine     Nissan Micra
    5      75  Colin Bound/Ian Oakey          Nissan Micra
    6      74  Alan Cornthwaite/Kim Bannister Nissan Micra
    7      72  Rob Russell/T Gager            Nissan Micra
SEAT Finance Super Six Series
    1      33  Gwyndaf Evans/Howard Davies    Seat Ibiza Gti 16V
Castrol Coupe des Dames
           56  Andrea Hall/Clive Jenkins      Ford Ka
Mintex Lion 106 Cup
    1     113  Chris Rimmer/Neil Irvine       Peugeot 106 Rallye
Mintex Lion 306 Cup
    1      67  Huw Richards/Malcolm Roberts   Peugeot 306 S16
Competition Car Insurance Junior Award
    1      64  Martin Sansom/Phil Wells       Nissan Micra
Peter Lloyd 2 Wheel Drive Challenge
    1      25  Robin Bradbury/Peter Thomas    Ford Escort Mk2
Ford Motorsport 1998 Bonus Scheme
    1      22  Malloch Nicoll/Jim Howie       Ford Escort Cosworth
    2      21  Roger Davies/Richard Skinner   Ford Escort Cosworth
    3      48  Christopher Blake/Bill Bates   Ford Escort Cosworth
    4      50  Mark Burdon/Kevin Wilson       Ford Escort Cosworth
Skoda Trophy
    1      87  Andy Burnell/Graeme Walker     Skoda Felicia LXi
    2      86  Tim Green/Rob Smith            Skoda Felicia LXi
    3      89  David West/Keith Houslow       Skoda Felicia
Lada Award
    1     111  Martin Shaw/Ian Prout          Lada Riva

Results Final at 21:00 on 26 Sep 98.
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 26 September 1998


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk