John Overend Memorial Stages Rally 1999

Entry List

NUMBER              CREW                             CLASS            
 
  1 Steve Simpson/Ben Simpson      Subaru Impreza       5   
  2 Nigel Hobson/Tim Hobson        Sierra Cosworth      5   
  3 Gavin Ruler/David Everard      Sierra Cosworth      5   
  4 Berb Clement/Fat Bob Charmbury Sierra XR 4 X 4      5   
  5 Wayne Railton/Peter Railton    Escort Cosworth      5   
  7 Des Penny/Garry Marriott       Subaru Impreza       5   
  8 Andrew Apperley/Dave Hammond   Sierra Cosworth      5   
  9 Peter Stojanov/Tim Stojanov    Ford Escort          4   
 10 Chris Wood/Ken White           Vauxhall Astra       4   
 11 John Haygarth/Yvonne Coppin    Opel Kadett          4   
 12 David Turnbull/Mark Sissons    Escort RS1800        4   
 14 Greg Wilkinson/Martin Watkinson Subaru Impreza      5   
 15 Richard Banks/Dave Gratrix     Escort Cosworth      5   
 16 Clive Baty/Iain Tullie         Mitsubishi Lancer    5   
 17 John Coates/William Thomas     Subaru Impreza       5   
 18 Colin Adams/Steve Ellis        VW Golf              4   
 19 Ian Tunney/Jonathan Turnbull   Mitsubishi Starion   4   
 20 Tony Dickinson/Mike Atkinson   Ford Escort          3   
 22 Tim Pearcey/Nigel Bennett      Davrian Mk8          2   
 23 Dave Hemingway/Graham Padgett  Escort MkII          3   
 24 Steve 'R U Sure' Cullen/David 'Wispa' Ward Fiesta   2   
 26 Neil Stringfellow/Steven Fletcher Peugeot 205GTI    3   
 27 Rachael Varley/Andrew Varley   Sierra 4 X 4         5   
 28 Paul Cottam/Shirley Cottam     Escort               4   
 29 John Charles Ward/Stuart John Middleton Escort      4   
 30 Malcolm Broughton/Alan Wilderspin Escort            4   
 31 Paul McMullian/Peter Roughan   Vauxhall Corsa       3   
 32 Rob Pattison/Rob Overend       Escort MkII          2   
 33 Steve Flanaghan/Michael Healy  Citroen AX SPT       1   
 34 David Martin/Dave Bell         Vauxhall Nova        1   
 35 Tony Drakes/James Gratton-Smith Peugeot 309GTI      4   
 36 David Beaumont/Howard Turner   Subaru Impreza       5   
 37 Adrian Atkinson/Steve Taylor   Avenger              2   
 38 Mark Pocklington/Simon Pocklington Renault Clio 1   4   
 39 'Mad' Mark Burrows/Geoff Fletcher Escort MkII       4   
 40 Alan Palmer/Luke Whitehead     Escort RS2000        4   
 41 Alan Forteath/Dominic Foister  Escort               4   
 42 John Hanson/Julian Thorpe      Vauxhall Nova        2   
 43 Stephen Sanderson/Chris Downes Vauxhall Astra       3   
 44 Brian Elliott/Paul Minard      Sunbeam              4   
 45 Ian Pepper/Melanie Pepper      Sunbeam              2   
 46 Nigel Drayton/Graham Wride     Sierra 4 X 4         5   
 47 Andrew John Fletcher/David Paul Fox Ford Escort     4   
 48 Brian Sykes/John Hackman       Escort Mkiii         4   
 49 Hugh Peat/Gary Silvester       Ford Fiesta          2   
 50 David Mclachlan/Peter Mclachlin Mazda 323           5   
 51 Andy Austwick/Dave Riley       Peugeot 205GTI       2   
 52 Mark Hothershall/Keith Frecker VW Golf              3   
 53 Marc Christopher Smith/Chris Smith Vauxhall Astra   1   
 54 Gareth Edwards/Simon Hewitt    Vauxhall Astra       1   
 55 Roger Priestnall/James Orton   Vauxhall Nova        2   
 56 Suzanne Barker/Tim Trees       Vauxhall Nova        1   
 57 Martyn Stuart Hill/John Borrington Peugeot 205      1   
 58 Martin Farrar/Andrew Ward      Rover Metro=20       2   
 59 David Gill/Steve Larkin        Skoda Favorit        1   
 60 Martin Lonsdale/Peter Barnett  Vauxhall Nova        2   
 61 Stephen Preece/Tony Naylor     Escort               3   
 62 Chris Lawrence/David Crofts    Lada Riva            1   
 63 David Shane Hallett/Chris Henley Escort Mkii        3   
 64 Tony Lynch/Jacqui Dawes        Escort               4   
 65 Graham Martin Cox/John Brook   Austin Mini          4   
 66 Mark Fairbrother/Paul Smith    Escort               2   
 67 Steve Watson/Andrew Baldwin    Ford Sierra          5   
 68 Neil Collingwood/John Savage   Vauxhall Astra       1   
 69 James David Sparrow/Christopher Paul Ford Escort    4   
 70 Barry Edward Sharpe/Jamie Leigh Elston Lada Riva    1   
 71 Alan Howard/Paul Nally         Talbot Sunbeam       2   
 72 Craig Sharpe/Wayne Parkin      Talbot Sunbeam       2   
 73 Terry Searle/Roger Cherry      Rover 214 GSI        2   
 74 Kevin Bennett/Tony Wright      Sierra Cosworth      4   

70 Starters
 
Results Final at 19:00 on 12 Jun 1999.
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 22 June 1999


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk