Icon Labels Premier Rally 1999

Entry List

NUMBER              CREW                             CLASS            
 
  1 Eamonn Boland/Alun Cook           Mitsubishi Evo5   5   
  2    G Watson & Sons
    Michael Watson/Geoff Moss         Escort Cos.       5   
  3    Prepfab Road Race Rally Centre
    Richard Lepley/Helen Lepley       Escort Cos.       5   
  4 Gary Kellam/Garry Morpeth         Mitsubishi Evo5   5   
  5 Robert Lowe/Tim Sturla            Escort Cos.       5   
  6    CPL, British Fuels
    Donovan Jenkin/Ian Bass           Escort Cos.       5   
  7 Anthony Eaton/Peter Hartland      Escort Cos.       5   
  8 Simon Redhead/Rob Langley         Impreza           5   
  9    ATM Engineering
    Jon Ausobsky/Anne Watson          Escort Cos.       5   
 10    MSR Motor Sport
    Bryan Gill/Jonny Bean             Escort Cos.       5   
 11 Ray Brammer/Pete Jolly            Escort Cos.       5   
 12    Terrington Service Station
    Mark Loomes/Stephen Lloyd         Sapphire Cos.     5   
 13 Bambos Charalambos/Jim Plevey     Escort WRC        5   
 14 Steve Humphreys/Paul Chislett     Sapph. Cos.       5   
 15 Mark Bentley/Ed Bentley           Escort Cos.       5   
 16    Hilton Suzuki
    Stuart White/John Goddard         Kadett            3   
 17 Steve Birbeck/Pat Cooper          Escort            3   
 18 Jason Lepley/Simon Sparey         Escort            4   
 19 Bob Morgan/Dave Saunders          Escort Cos.       5   
 20    Protrak CMS
    Mark Taylor/Bob Batty             Sapph. Cos.       5   
 21 Peter Walster/Ian Holliday        Sapph. Cos.       5   
 22 Steve Grundy/Chris Grundy         Escort            3   
 23 Garry Holmes/Jane Eardley         Sapphire Cos.     5   
 24 Nigel Hobson/Tim Hobson           Sierra Cos.       5   
 25    Moore Engineering/HTS Transm.
    Michael Moore/Craig Parry         Mitsubishi Evo4   5   
 26 Chris Firth/David Everard         Escort            2   
 27    Vince Dodd Motor Repairs
    Phil Jermyn/David Heath           Escort            3   
 28    Thermaglaze Manufacturing
    Peter Beer/Mick Hilton            Escort            3   
 29 Nigel Wetton/Paul Straker         Nova GSi          2   
 30 Ian Want/David Hackney            Escort            3   
 31 Carl Tuer/Rob Tuer                Astra 16V         3   
 32 David Brown/Paul Hudson           Impreza WRX       5   
 33 Peter Martin/Julian Cardew        Sunny GTi         3   
 34 Martin Stockdale/Mick Sendall     BMW 325i          4   
 35    Zircon Seamless Resin Floors
    John Coates/William Thomas        Impreza           5   
 36 Gareth Hooper/Paul Burns          Manta             4   
 37    Macwhirter Air Conditioning
    Tony Macwhirter/Steve Green       Calibra 4x4       5   
 38 Richard Hill/Daniel Stone         Peugeot 205       3   
 39    Holly Park Electrical Services
    Dave Hemingway/Graham Padgett     Escort            2   
 40    Jordan Surfacing
    Barry Jordan/Barry Green          Manta             3   
 41 Paul Fisher/Gary Sylvester        Cavalier          5   
 42 Ian Jones/Craig Wilkinson         Escort            3   
 43 John Godbehere/Phillip Thiel      Escort Mex.       4   
 44 Stephen Shephard/Anthony Brackner Opel Manta        4   
 45 Damian Timlin/Steve Kenyon        Corsa             2   
 46 Neil Edwards/Paul Jenkins         Peugeot 106       2   
 47 Richard Hall/Jon Atherton         Nova              2   
 48 David Duncan/Simon Double         Ibiza GTi         3   
 49 Gary Orton/Andy Lewin             Sunbeam           2   
 50 Tony Ginns/Mark Ellis             Escort Mex.       2   
 51 John Ward/Stuart Middleton        Escort            3   
 52    Tanfield Engineering
    Kari Bates/Bill Bates             Peugeot 106       1   
 53 John Deegan/Kath Shepherd         Suzuki Swift      1   
 54 Simon Creed/James Gratton-Smith   Manta             3   
 55 Jason Stone/Paul Davenport        Peugeot 205       3   
 56    Competition Car Ins/Spar Assoc
    Nik Kershaw/Howard Cooper         Ibiza GTi         3   
 57 John Hardy/Colin Mason            Escort            3   
 58 Phyllis Fletcher/Andrew Wood      Escort            2   
 59 Patrick Mott/Dave Taylor          Proton Persona    2   
 60 Mark Burrows/Geoff Fletcher       Escort            3   
 61    PB Motorsport
    Paul Weismann/Carl Stevens        Peugeot 106       1   
 62 Chris Greenall/Katrina Oliver     Nova              1   
 63 John Stevens/Paul Fretwell        Escort            2   
 64 James Orton/R Hadfield            Nova              2   
 65    Trackrod Motor Club
    Mark Midgeley/Chris Hudson        Escort RS2000     3   
 66 Phil Long/Cyril Morris            Calibra V6        4   
 67 Mike Jackson/Mike Reed            Manta             4   
 68 Tim Dalton/Martin Pettit          Lancia Int.       5   
 69 Andrew Dodd/Tony Caine            Escort RS         3   
 70 John Hanson/Julian Thorpe         Nova GSi          2   
 71 Paul McMullan/Jane Cowling        Corsa             2   
 72 James Sparrow/Chris O'Meara       Escort            4   
 73 John Hempshall/Glenn Hall         Astra             3   
 74 David Barnes/Mick Hollis          Escort            3   
 75 David Marshall/Robin Shuttleworth Escort            3   
 76 Neil Crabb/Gary Perkins           Sunbeam           3   
 77 Stuart Holmes/Nigel Holmes        Sierra            4   
 78 Ian Jones/Edmund Beilby           Skoda Estelle     1   
 79    Vauxcare
    Gary Dixon/Ian Barnsdale          Astra GTE         3   
 80    Silverstone HPT
    Mike Smith/Nick Venables          Sierra            3   
 81 Matthew Pease/Steven Edmonds      Quattro           5   
 82    South Bank Motor Club
    Mel Hudson/Roy Bell               Escort            3   
 
82 Starters
 
Results Final at 19:20 on 24 Oct 1999. 
Software by Tynemouth Computer Services
Results by North East Rally Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 24 October 1999


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk