Trackrod Rally Yorkshire 1999

Final Stage Times in classification order

NO. DRIVER     CLASS                STAGE                 
                        1     2     3     4     5     6    
                  Olivers Mnt 1  Langdale   Olivers Mnt 2 
                          Staindale  Harwood Dale     Dalby    
  1 M DODD        A8  5:42  7:01 17:26  2:45  5:33 19:33 
  6 W PHILLISKIR B12  5:44  7:15 18:10  2:54  5:32 20:14 
  7 G JONES       A8  6:07  7:24 18:18  2:52  5:50 20:22 
  9 D WOOD        N4  6:18  7:34 19:14  2:59  6:02 21:06 
 15 D STANIFORTH  N4  5:59  7:33 19:15  2:57  5:56 21:17 
 17 D HENDERSON   N4  6:08  7:37 19:16  3:01  5:59 21:13 
 10 M WATSON     B12  5:50  7:26 18:42  2:55  5:54 22:15 
  8 V WETTON      A8  6:09  7:29 19:01  3:00  6:02 21:13 
 11 G KELLAM      N4  6:09  7:46 19:18  2:58  6:02 21:32 
 25 M I'ANSON     N4  6:19  8:16 19:58  3:04  6:10 21:47 
 19 G RULER       A8  6:16  7:58 19:56  3:08  6:07 22:11 
 21 N BARRATT     N4  6:12  7:49 20:03  3:11  6:03 22:17 
 16 J AUSOBSKY    A8  6:22  7:57 19:44  3:07  6:13 21:58 
 22 M TAYLOR      A8  6:19  8:02 19:50  3:05  6:11 22:20 
 34 A GINLEY      N4  6:19  8:04 19:53  3:12  6:07 22:13 
 24 D BROWN       N4  6:15  8:13 20:19  3:09  6:07 22:22 
 29 I JEMISON    B12  6:21  8:12 20:25  3:08  6:09 22:17 
 31 J NOLAN       A6  6:37  7:56 19:55  3:12  6:34 22:51 
 33 J COATES      N4  6:29  8:18 20:48  3:13  6:08 23:10 
 26 M HAWKSWELL  B11  6:29  8:11 20:29  3:24  7:43 23:01 
 18 G COOPER      N4  6:18  7:50 22:31  3:39  6:16 23:08 
 20 R CHAMPION    N4  6:02  7:28 30:40  3:09  6:00 20:58 
 35 P ACOMB      B10  7:08  8:31 21:51  3:28  6:45 24:25 
 42 M SIMPSON     B9  7:22  8:35 21:47  3:24  6:55 24:11 
 28 P WALSTER    B12  6:32  8:09 25:56  4:07  6:30 22:52 
 37 N MOORE       N4  6:30  8:57 22:34  3:55  6:07 25:31 
 46 P GOODWIN     A6  7:22  9:02 22:25  3:33  7:13 26:08 
 45 I JARVIS      B9  7:24  8:54 22:44  3:34  7:18 25:31 
 48 J ATACK       N1  7:33  9:00 22:58  3:40  7:26 25:24 
 38 A McKEE       A7  6:57 12:43 22:37  3:33  6:42 25:04 
 49 S SANDERSON  B11  7:28  9:50 24:56  3:48  7:12 27:36 
 50 B STONER      B9  8:04  9:52 25:10  3:55  7:54 28:49 
 43 I HAMILTON    B9  7:59 10:28 25:51  3:57  7:49 28:37 
 30 T MASON       A7  6:49  8:54 40:00  3:28  6:46 23:55 
  2 J MILNER      N4  5:57  7:11 17:57  2:50  5:42 20:14 
 47 B BEAN        N1  7:50  9:05 22:37  3:42  7:42 26:09 
  3 B BELL        A8  6:13  7:24 18:57  2:56  5:54  Retired SS6
 14 S BANNISTER  B11  6:00  7:36 18:41  3:02  6:00  Diff SS6
 32 N SKELTON     A6  6:47  8:10 20:29  3:16  6:31  Retired SS6
 36 H WILLIAMS    A7  6:38  9:03 20:41  3:23  6:32  Driveshaft SS6
 39 T BARDY       A7  6:13  8:01 40:00  3:20  5:59  Retired after SS5
 44 A GOULD      B10  7:20  9:55 31:55  3:31  7:13  Fuel pumps SS6
 23 D BELL        A8  6:40  9:01 38:16  Engine managemnt S4
  5 M HARRISON   B12  5:39  7:14  In ditch SS3
 27 C BLAKE       N4  6:21  7:46  Retired SS3
 41 D RAWLINGS   B10  6:36 14:00  Gearbox SS2
 
NO. DRIVER     CLASS    STAGE      TOTAL   EVENT   POSITION
                        7     8    ROAD    TOTAL CLASS OVERALL
                    Gale Rigg   
                           Cropton   
  1 M DODD        A8  7:07  9:16   0:00   1:14:23    1    1
  6 W PHILLISKIR B12  7:16  9:33   0:00   1:16:38    1    2
  7 G JONES       A8  7:19  9:24   0:00   1:17:36    2    3
  9 D WOOD        N4  7:23  9:40   0:00   1:20:16    1    4
 15 D STANIFORTH  N4  7:38  9:43   0:00   1:20:18    2    5
 17 D HENDERSON   N4  7:32  9:35   0:00   1:20:21    3    6
 10 M WATSON     B12  7:46 10:06   0:00   1:20:54    2    7
  8 V WETTON      A8  7:25 10:50   0:00   1:21:09    3    8
 11 G KELLAM      N4  7:40  9:56   0:00   1:21:21    4    9
 25 M I'ANSON     N4  7:52  9:55   0:00   1:23:21    5   10
 19 G RULER       A8  7:50 10:14   0:00   1:23:40    4   11
 21 N BARRATT     N4  8:01 10:06   0:00   1:23:42    6   12
 16 J AUSOBSKY    A8  7:57 10:26   0:00   1:23:44    5   13
 22 M TAYLOR      A8  7:55 10:15   0:00   1:23:57    6   14
 34 A GINLEY      N4  7:55 10:14   0:00   1:23:57    7   15
 24 D BROWN       N4  7:57 10:10   0:00   1:24:32    8   16
 29 I JEMISON    B12  7:59 10:20   0:00   1:24:51    3   17
 31 J NOLAN       A6  8:06 10:19   0:00   1:25:30    1   18
 33 J COATES      N4  8:10 10:30   0:00   1:26:46    9   19
 26 M HAWKSWELL  B11  8:16 10:39   0:00   1:28:12    1   20
 18 G COOPER      N4  8:13 10:31   0:00   1:28:26   10   21
 20 R CHAMPION    N4  7:28  9:37   0:00   1:31:22   11   22
 35 P ACOMB      B10  8:30 11:04   0:00   1:31:42    1   23
 42 M SIMPSON     B9  8:24 11:04   0:00   1:31:42    1   24
 28 P WALSTER    B12  8:04 10:15   0:00   1:32:25    4   25
 37 N MOORE       N4  8:59 12:22   0:00   1:34:55   12   26
 46 P GOODWIN     A6  8:41 11:18   0:00   1:35:42    2   27
 45 I JARVIS      B9  8:57 11:33   0:00   1:35:55    2   28
 48 J ATACK       N1  8:55 12:07   0:00   1:37:03    1   29
 38 A McKEE       A7  8:55 11:37   0:00   1:38:08    1   30
 49 S SANDERSON  B11  9:42 12:30   0:00   1:43:02    2   31
 50 B STONER      B9 10:07 12:52   0:00   1:46:43    3   32
 43 I HAMILTON    B9 10:08 13:12   0:00   1:48:01    4   33
 30 T MASON       A7  8:30 10:54   0:00   1:49:16    2   34
 
Results Final at 20:30 on 25 Sep 1999
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 25 September 1999


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk