Vauxhall Astra Stages Rally 2000

Entry List

NUMBER              CREW                             CLASS            
 
  1 Brian Bell/Paul Spooner        Ford Escort WRC       D   
  2 Pete Littler/Andy Marchbank    Ford Escort Coswor    D   
  3 Gary Midwinter/Martin Saunders Ford Escort WRC       D   
  4 Hugh Hunter/Calvin Cooledge    Ford Sapphire         D   
  5 Phil Morgan/Martin Douglas     Subaru Impreza        D   
  6 Guy Robinson/Huw Lewis         Ford Escort Coswor    D   
  7 John Brown/Rob Dyson           Mitsubishi Lancer     G   
  8 Martin Healer/Martin Pettitt   Ford Escort           D   
  9    Havenkey Ltd Redrow Homes
    Robin Bradbury/Peter Thomas    Ford Escort Mk2       D   
 10 Bary Johnson/Ken Bills         Subaru Impreza        G   
 11 Bob Morgan/Dave Saunders       Ford Escort Coswor    D   
 12    Rally & Competition Equipmen
    Philip Squires/Michael Squires Ford Escort RS        C   
 14 Dave Humphries/John Roberts    Mitsubishi EVO6       G   
 15    Border Cleaning Machines
    Dennis Parry/Huw Lewis         Ford Sierra XR 4x4    D   
 16 Andrew Kenny/Gary Kenny        Mitsubishi Lancer     C   
 17 John Lay/Gareth Lay            MG Metro 6R4          D   
 18 Peter Stephenson/Andrew Bull   Mitsubishi EVO6       G   
 19 Will Onions/Steve Quine        Opel Manta            C   
 20 Andy Williams/Geraint Lloyd Williams Ford Sapphir    D   
 22 John Lloyd/Pauline Gullick     Subaru Impreza        D   
 23 Keith Wilde/Andrew Sankey      Ford Escort           C   
 24 Andy Miers/Tony Beddoes        Ford Escort RS2000    C   
 25 Tim Freeman/Daryl Salvage      Ford Escort           C   
 26 Mark Taylor/Bob Batty          Ford Sapphire 4x4     D   
 27 Mark Goodwin/Eric Wheway       Mitsubishi EVO III    D   
 28 John Reid/Brendan Greene       Ford Escort           C   
 29 Dave Brick/Richard Wills       Darrian T9            C   
 30 Pete Willoughby/David Warren   Ford Escort           C   
 32 Gareth Lloyd Davies/Rob Jones  Nissan Micra          A   
 33 Dave Pritchard/John Jones      Ford Escort RS        D   
 34 Martin Kenny/Jim Kenny         Ford Escort MkII      D   
 35 Adrian Allen/Mike Wilding      Opel Manta            C   
 36 Richard Newman/Chris Allsop    Ford Escort I         C   
 37 Con McCarthy/Greg McCarthy     Opel Corsa            B   
 38 Carl Dolan/Paul Clarke         Peugeot 306           C   
 39 Arwyn Williams/Terry Moore     Ford Escort           C   
 40 Bob Francis/Baz Green          Ford Escort Coswor    D   
 43 Steve Southall/Dave Southall   Ford Escort           D   
 44    Rally & Competition Equipmen
    Craig Thomas/Kevin Ikin        Ford Escort Mk1       B   
 45    Bala & District Motor Club
    Erfyl Roberts/Roger Evans      Talbot Avenger        C   
 46 Neil Andrew/Mark Spavin        Ford Sierra           D   
 47 Peter Coley/Mark Fisher        Ford Escort RS 200    C   
 48 Arwyn Lloyd Davies/Andy Capstick Vauxhall Nova       A   
 49 Andrew Wheatley/David Williams Skoda Felicia         A   
 50 Antony Evans/Mathew Picton     Nissan Sunny          C   
 53 Michelle Pickersgill/Shaun O'Gorman Subaru Imprez    G   
 54 Simon Millington/Jeanette Barlow Ford Escort         C   
 55 Chris Earles/Iain Scott        Ford Escort RS        C   
 56 John Rowlands/Eryl Williams    Ford Escort Mk11      B   
 57    Amman & District Motor Club
    Trev Baynham/Jon Roberts       Ford Escort           C   
 58 Kevin Mechem/Collette Le Page  Ford Escort Mk2       D   
 60 Dave Hull/Nigel Bailey         Vauxhall Astra Spo    F   
 64 Nick Wills/Hugh Wills          Vauxhall Astra        C   
 65 Justin Lawson/Paul Hargreaves  Talbot Samba          A   
 66 David Muir/Chris Muir          Peugeot 306S16        C   
 67 Richard Edwards/Dianne Brookfield Vauxhall Astra     C   
 68 James Young/David Young        Vauxhall Astra 16v    C   
 69 Charles Armstrong/Mike Yates   Vauxhall Astra        F   
 70 Dave Bagshaw/Tim Hobbs         Mitsubishi Lancer     G   
 73 Dan Marlow/Alyson Marlow       Mitsubishi Lancer     G   
 74 Carl Poscha/Ray Hotty          Citroen Saxo VTS      E   
 75 Damian Timlin/Steve Kenyon     Vauxhall Corsa        B   
 76 Allan Bouch/Steve Hiser        Vauxhall Astra        C   
 77 Robert Gough/Phil Clarke       Vauxhall Nova         B   
 78    The Orion Group
    Martin Evans/Kevin Devine      Vauxhall Astra        F   
 79 Sabrina Shaw/Joanne Lockwood   Peugeot 106           B   
 80 Gareth Edwards/Stuart Darke    Vauxhall Nova         B   
 82 Glyn Thomas/Philip Thomas      Vauxhall Nova         B   
 83 Richard Allingham/Alex Allingham Ford Escort MK2     C   
 84 Russell Godwin/David Thomas    Peugeot 309           C   
 85 Iwan Evans/Stuart Lamkin       Toyota Corolla GTI    B   
 87 Bill Jones/Kevin Heathcote     Ford Sierra XR 4x4    D   
 88 Darren Edwards/Richard Morgan  Talbot Sunbeam Lot    C   
 89 Tristan Pye/Ian Windress       Daihatsu Avenzato     A   
 90 Mark Cowell/Roger Sutcliffe    Skoda Felicia         A   
 92 Chris Huddlestone/Lisa Thwaits Skoda Felicia         A   
 93 Julia Taylor/Jim Alcock        Vauxhall Nova         B   
 94 Keith Parry/Dyfed Pritchard    Vauxhall Nova         B   
 95 David Hughes/Andrew Mathews    Ford Escort           B   
 96 Jesse Shakespeare/Trevor Hurley Ford Escort          C   
 97 Martyn Duncan/Alan Lowe        Vauxhall Astra        A   
 98 April Lay/Rory Lay             Peugeot 205 G71       B   
 99    Clarks of Wrexham for Skoda
    Colin Hughes/John Youd         Skoda Favorit         A   
100 Scott Bennett/Mark Price       Vauxhall Astra        C   
101 Simon Radcliffe/Stephen Jones  Peugeot 205           C   
102 Richard Morgan/Peter Morgan    Vauxhall Astra        A   
103 Gavin Higgott/Steven Elliott   Vauxhall Nova         A   
104 Nigel Humphreys/Carl Lumb      Fiat Uno              B   
 
88 Starters
 
Issued at 15:14 on 08 April 2000. 
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 08 April 2000


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk