The Classic Illuminations Rally 2000

Entry List

 
NUMBER              CREW                             CLASS            
 
  1 Frank Fennell/Kevin Savage     Volvo Amazon         B1   
  3 Geoff Twigg/Graham Carter      Mini Cooper'S'       B1   
  5 Geoff Hall/Paul Bosdet         Austin Cooper S      B1   
  7 Richard Hudson-Evans/Fred Bent Ford Escort RS 200   C1   
  9 Ernest Calvert/Bryan Smith     MG MGA Roadster      B2   
 11 Geoff Breakell/Nigel Raeburn   Alfa Romeo Giulia    B1   
 15 John Vipond/Tom Vipond         Morris CooperS       B1   
 17 Steve Entwistle/Michael West   Austin Mini Cooper   B2   
 20 Ronnie Griffin/Vincent Fagan   Austin Cooper S      C2   
 21 Phillip Armstrong/Anthony Preston Volvo Amazon      C2   
 22 David Hughes/Richard Dix       Volvo B121           B1   
 23 Worth Birkill/David Harris     Morris Mini          B1   
 24 Jean Appleton/Stan Appleton    Austin A40           B2   
 25 Phil Surtees/Sue Shoosmith     Austin A90           A1   
 26 Brian Hodgkins/Steve Freeman   Austin Mini Cooper   N2   
 27 Terry Schraider/Chas Davies    Sunbeam Rapier SII   A1   
 28 Patricia Robinson/Paul Robinson Mini Cooper'S'      B2   
 29 Brian Cope/Rowand Prentice     Austin Mini Cooper   B1   
 30 John Ball/David Wilson         Triumph TR3          N1   
 31 Christopher Rubbets/Pete Frazer Alpine A110         C2   
 32 Peter Joy/Peter Blackett       Riley 1.5            A1   
 33 David J Walker/David M W Bland Triumph 2000         N1   
 34 David Mustarde/Nic Handy       Austin Healey 3000   N1   
 35 Keith Jenkins/Edwyn Evans      Saab 96 V4           C1   
 36 Steve Murphy/Mal Capstick      Austin Mini Cooper   C2   
 37 Noel Hughes/Gwawr Hughes       Saab 96 V4           N1   
 38 Ron Roughead/Ian Canavan       Ford Cortina Mk1 G   N1   
 39 Garry Preston/Mike Sones       Austin Mini Clubma   C1   
 40 John Hartley/Rod Carter        Porsche 911          B2   
 41 Rob Pilcher/Rob Ellis          Porsche 911          B1   
 42 Paul Slingsby/Michael Fox      Mini Cooper          B1   
 43 Keith Woodburn/Robert Hargreaves M G B              B1   
 44 David Marsden/Mike Garstang    Ford Cortina GT      B1   
 45 Paddy Jones/Tony Longstaff     AustinHealey 100/4   A2   
 46 Sean Holly/Keith Nolan         Triumph TR4          N1   
 47 Kevin Needham/David McKay      Austin A40 MKII      N1   
 48 Ian Stainburn/David Haggerty   Volvo 122S Amazon    B2   
 49 Daniel Barritt/David Barritt   Austin Mini          C2   
 50 Michael Newman/Alec Newsham    Ford Lotus Cortina   N2   
 51 Eric Pomfret/Marcus Pomfret    Morris Mini Cooper   N1   
 52 Bob Cordingley/Mick Fallows    Morris Mini          N1   
 53 Peter Humphrey/Neil Morrison   Triumph TR6          N1   
 54 Rodney Higham/Nicholas Higham  Triumph 2000         N1   
 55 Ralph Forbes/John Forsythe     Lancia Fulvia        C2   
 
44 Starters
 
Results Final at 16:00 on 29 October 2000.
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 20 July 2002


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk