Tour of Lincs Stages Rally 2000

Entry List

NUMBER              CREW                             CLASS            
 
  1 Ray Brammer/Peter Jolly           Ford Escort Cos   5   
  2 Donovan Jenkin/Ian Bass           Ford Escort Cos   5   
  3 Alan Bashforth/Micky Tostevin     Mitsubishi EVO6   5   
  4 Craig McIntosh/Andrew Grindrod    Ford Escort Cos   5   
  5 Stuart Wood/Simon Ashton          Vauxhall Astra    3   
  6 Colin Barber/Martin Barber        Vauxhall Astra    3   
  7 John Van Camp/Alan Brown          Mitsubishi EVO5   5   
  8 Ian Fixter/Steve Ellis            Vauxhall Nova     2   
  9 Mark Loomes/Stephen Lloyd         Ford Sapp Cos     5   
 10 Geoff Lobb/Chris Holliday         Opel Manta        4   
 12 Ian Want/David Hackney            Ford Escort       3   
 14 Peter Beer/Mick Hilton            Ford Escort Mk2   3   
 15 Tony Wales/Ian Wilson             Ford Escort Mk2   3   
 16 Howard Chopping/Lee Hirst         Subaru Legacy     5   
 17 Richard Walsh/Aggie Foster        Vauxhall Corsa    2   
 18 Tim Wood/Simon Boddy              Ford RS2000       3   
 19 Trev Silcock/Pam Silcock          Vauxhall Astra    3   
 20 Miles Taylor/Andrew Storr         Ford Sierra Cos   5   
 21 Paul Fisher/Paul Layhe            V'hall Cavalier   5   
 22 Roydyn Evans/Helen Glanville      Lancia Integral   5   
 23 Blair Bushby/Adrian Bushby        Ford Escort Cos   5   
 24 Steve Hopewell/Andy Johnson       Ford Fiesta       2   
 25 John Cudmore/Nigel Peart          Peugeot 205       3   
 26 Richard Johnson/Paul Askey        Vauxhall Nova     2   
 27 Graham Smith/Geoff Watson         Rover Mini        2   
 28 Errol Bairstow/Pete Kettle        Vauxhall Nova     2   
 29 Ben Howlett/Simon Howlett         Peugeot 306       3   
 30 Dave Hemingway/Andy Coupland      Ford Escort       2   
 31 Karl Brown/Phil Stevens           Vauxhall Nova     2   
 32 James Orton/Roy Hadfield          Vauxhall Nova     2   
 33 John Hanson/Julian Thorpe         Vauxhall Nova     2   
 34 Martin Walker/Mark Dalby          Vauxhall Nova     2   
 35 Robert Holmes/Phil Credland       Ford Escort Mk2   4   
 36 Michael Kent/Colin Stockil        V'hall Chevette   3   
 37 Tim Elcock/Jon Riley              Ford Escort       3   
 38 Robert Stevens/Michelle Jenkins   Vauxhall Astra    3   
 39 Mark Pocklington/Simon Pocklington Renault Clio     3   
 40 Matthew Pease/Kim Wallhead        Ford Sierra Cos   5   
 42 Rob Walter/David Holmes           Peugeot 309 GTI   3   
 43 Clive Hitchman/Mark Peaker        Ford Escort Mk2   3   
 44 Alister Wait/David Horsnell       Ford Escort Mk2   2   
 45 David Hodgson/Cameron Kelly       Sunbeam Talbot    2   
 46 Graham Wood/Chris Stevens         V'hall Chevette   4   
 47 Wes Jacklin/Carwyn Huntley        Ford Fiesta S     2   
 49 Tim Moxon/Roger Laister           Peugeot 205 GTI   3   
 52 Bob Wilding/Lesley Wilding        Citroen BX GTI    3   
 53 Andrew Knott/Jonathan Marsh       Sunbeam Talbot    2   
 54 Christopher Jones/David Raper     Sunbeam Talbot    2   
 55 Malcolm Baker/Michael Rust        Austin Mini       1   
 56 Gareth Edwards/Simon Hewitt       Vauxhall Astra    1   
 57 John Fletcher/Janine Kemp         Ford Escort Mk2   2   
 58 Kevin Harvey/John Rula            Peugeot 205 GTi   2   
 59 John Hardy/Colin Mason            Ford Escort Mk2   1   
 60 Roger Priestnall/Matthew Westby   Vauxhall Nova     2   
 63 Andrew Davies/Simon Double        Vauxhall Astra    3   
 64 Kate Heath/Paul Heath             Skoda Felicia     1   

56 Starters
 
Results Final at 17:00 on 09 April 2000.
Software by Tynemouth Computer Services
Results by North East Rally Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 09 April 2000


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk