Robin Hood Historic and Post Historic Forest Stages Rally 2000

Entry List

NUMBER              CREW                             CLASS            
 
  1 Nick Whale/Nick Kennedy        Porsche 911 RS       C4   
  2    Partservice Exeter
    Paul Kynaston/Gary Bulley      Sunbeam Tiger        B5   
  3 Dessie Nutt/Geraldine McBride  Porsche 911          B6   
  4    Classic Motorsport
    Neil Calvert/Arlene Cookson    Ford Escort RS1600   C3   
  6 Philip Wylie/Aggie Foster      MGB                  B4   
  7    Charringtons Motor Sport
    David McErlain/Andrew Merifield Porsche 911         B6   
  8 Graham Waite/Gary Titchmarsh   Volvo Amazon         B4   
  9    TR Enterprises
    Stephen Hall/Howard Wilcock    Triumph TR4          B5   
 10 Drexel Gillespie/Gill Cotton   Lotus Cortina        B3   
 12 Geoff Stewart/Andy Cova        Porsche 911          B6   
 14    MJP Japanese Spares
    Kevin Bristow/James Morris     Datsun 240Z          C4   
 15    Corkills Motor Group
    Adrian Kermode/Paul Gosling    Morris Cooper S      B2   
 16 David Maslen/Gemma Morris      Ford Cortina GT      B3   
 17    Yorkshire Vintage & Classic Cars
    Mike Brown/Jonnie Oldham       Ford Escort RS1600   C3   
 18    Historic Motorsport Ltd
    Mike Corns/Ana Goni            Ford Lotus Cortina   B3   
 19 Andrew Hack/David Hack         Austin Cooper S      B2   
 20 Keith Reed/Terry Wilson        Ford Cortina GT      B3   
 21    Tyresave UK Ltd
    Peter O'Neill/Peter White      Ford Escort RS2000   C3   
 22 Peter Raven/Mick Wood          Porsche 911 RS       C4   
 23 Andrew Street/Simon Gaden      Saab 96              C3   
 24    Old Forge Garage
    Bob Gibbons/Stuart Cardell     Ford Cortina         B4   
 25 Kieron Patterson/Mike Wilson   Saab 96 V4           B4   
 26 Paul Mankin/Desmond Bell       Ford Cortina GT      B3   
 27 David Atherton/David Penn      Ford Lotus Cortina   B3   
 28 Neil Rudd/Ian Rudd             Ford Escort TC       C3   
 31 David Liddell/Alec Cooper      Triumph TR4          B4   
 32    J.C. Autovalet
    Neil White/Polly               Ford Cortina GT      B3   
 33    Saab Owners Club (GB) Ltd
    John Harrison/Donnie Hartley   Saab 99 EMS          C3   
 34 Clive King/Bob Ward            Mini Cooper S        B2   
 35 Gordon Cameron/Sheila Grimshaw Ausrin Cooper S      B1   
 36 Keith Pettit/Bernard Baker     Ford Lotus Cortina   B3   
 37 Peter Wiseman/Mark Bentley     Morris Mini          B2   
 40    Historic Motorsport Ltd
    Rod Maclean/Michelle Farrelly  Ford Escort Mexico   C3   
 41 Trevor Seckel/John Peckham     Morris Cooper S      B2   
 42 Matthew Pearce/Dood Pearce     Austin Healey Sprt   B2   
 45 Malcolm Oxborrow/Elaine Oxborrow Morris Cooper S    B2   
 46    Raysport
    Roger Ray/Paul Ray             Ford Escort Mexico   C2   
 47 James Stait/Martin Kernick     MG Midget            B2   
 48    Saab Owners Club (GB) Ltd
    David Clibbery/John Dove       Saab 96 V4           B4   
 49 Ken Forster/John Stanger-Leathes Ford Escort Mex    C2   
 50 Martin Taylor/Peter Collier    Ford Lotus           C2   
 51 Gordon Bradbury/Steve Cressey  Ford Escort Mexico   C2   
 53 John Willis/Andy Armstrong     Austin Cooper S      B2   
 54 Bob Beales/Richard Oliver      VW Oettinger GT      A1   
 55 Nick Whitney/Paul Whitney      Morris Mini Cooper   B2   
 56 Mike Winter/Mike Gardner       Ford Escort          C2   
 57 Paul Merryweather/Marc Tipping Mercedes 250         C4   
 58 Peter Joy/Adam Crowton         Lotus Elite          B2   
 59 George Anderson/Jane Anderson  Ford Consul GT       C4   
 60 Andrew Holland/Rhona Calverley Ford Escort          C2   
 61 Stuart Levee/Douglas Levee     Ford Cortina GT      B3   
 63    Miniworld Magazine
    Peter Barker/Hugh Wyllie       Morris Mini Cooper   B1   
 64 David Street/Bernard Fisher    Morris Cooper S      B2   
 65 Philip Smith/Barbara Smith     Ford Cortina GT      B3   
 66 Sophie Robinson/Ian Freestone  Morris Cooper S      B2   
 67 Michael Waller/Tony Jolly      Ford Cortina GT      B3   
 68    Historic Motorsport Ltd
    Gareth Williams/John O'Connor  Austin Cooper S      B2   
 69 John Parker/Robert Harrison    Saab 96 Sport        B1   
 70 Mike Patterson/Charlotte Curnow Ford Escort Mxico   C2   
 71 Kevin Handley/Karon Wheeler    Austin Healey Sprt   B2   
 72 Chris Underwood/Peter Stimson  Ford Anglia          B1   
 73 Bob White/Rikki Cann           Ford Lotus Cortina   B3   
 74 Peter Quinton/Dennis Turner    Jaguar 3.8 Mk2       A2   
 75 Howard Bellm/Philip Syborn     Chevrolet Camaro     C4   
 76 Gordon Alexander/John Paterson Hillman Imp          B1   
 77 Colin Jebson/John Barber       Austin A35           A1   

66 Starters
 
Results Final at 18:45 on 05 March 2000. 
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 06 March 2000


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk