Trackrod Historic Cup 2000

Final Classification

   POSITION
AWARD NUMBER                 CREW                           CLASS   TOTAL  

HISTORIC GENERAL CLASSIFICATION
  1    302  Dessie Nutt/Geraldine McBride  Porsche 911          B5  1:09:40 
  2    306  Geoff Stewart/Andy Cova        Porsche 911          B5  1:09:41 
  3    341  David Liddell/Alec Cooper      Triumph TR4          B4  1:13:50 
  4    311  Graham Waite/Gary Titchmarsh   Volvo Amazon         B4  1:14:05 
  5    317  Keith Reed/Terry Wilson        Ford Cortina GT      B3  1:14:16 
  6    310  Bob Gibbons/Stuart Cardell     Ford Cortina Mk2     B4  1:14:21 
  7    305  Rob Pilcher/Roger Burkill      Porsche 911          B5  1:14:44 
  8    312  Adrian Kermode/Liz Jordan      Austin Mini Cooper   B2  1:14:46 
  9    347  Malcolm Oxborrow/Elaine Oxborrow Morris Cooper S    B2  1:15:50 
 10    329  John Willis/Andy Armstrong     Austin Mini Cooper   B2  1:15:55 
 11    351  James Stait/Marcus Cartwright  MG Midget            B2  1:16:04 
 12    331  Peter Scott/Patrick Ford       Ford Cortina GT      B3  1:16:22 
 13    349  Christopher Green/Hilary Green Ford Lotus Cortina   B3  1:16:27 
 14    338  David Atherton/David Penn      Ford Cortina Lotus   B3  1:17:00 
 15    353  Keith Pettitt/Bernard Baker    Ford Lotus Cortina   B3  1:18:53 
 16    330  Trevor Seckel/James Sunderland Morris Cooper S      B2  1:19:09 
 17    354  Martyn Baker/Sean Jeffery      Honda S800 Coupe     B1  1:19:25 
 18    339  Paul Mankin/Desmond Bell       Ford Cortina GT      B3  1:20:31 
 19    342  Gordon Cameron/Shiela Grimshaw Austin Cooper        B1  1:22:17 
 20    355  David Street/Bernard Fisher    Morris Mini Cooper   B2  1:22:38 
 21    333  Richard Pugh/Liz Pugh          Volvo 122S           B4  1:24:34 
 22    357  Peter Barker/Hugh Wyllie       Morris Mini Cooper   B1  1:26:41 
 23    324  Michael Barratt/Gemma Morris   Austin Mini Cooper   B2  1:27:04 
 24    332  Peter Wiseman/Mark Bentley     Morris Mini Cooper   B2  1:29:07 
 25    350  Graham Tabor/John Whitfield Milner MG B GT          B4  1:30:09 
 26    352  Philip Smith/Barbara Smith     Austin Mini Cooper   B1  1:33:34 
 27    359  Colin Jebson/John Barber       Austin A35           A1  1:40:05 

POST HISTORIC GENERAL CLASSIFICATION
  1    301  Nick Whale/Nick Kennedy        Porsche 911 RS       C4  1:07:32 
  2    303  Kevin Bristow/James Morris     Datsun 240Z          C4  1:08:53 
  3    314  Mike Brown/Keith Smart         Ford Escort Mk1      C3  1:10:50 
  4    307  Paul Wignall/Martyn Griffiths  Porsche 911          C4  1:12:45 
  5    309  Neil Calvert/Arlene Cookson    Ford Escort Mk1      C3  1:12:53 
  6    318  Duncan Metcalfe/Phil Davies    Vauxhall Firenza     C4  1:13:41 
  7    326  Neil Rudd/Ian Rudd             Ford Escort TC       C3  1:14:45 
  8    334  Ken Forster/John Stanger-Leathes Ford Escort Mexi   C2  1:15:17 
  9    315  Allan Clark/Jim Kinloch        Hillman Avenger      C2  1:16:21 
 10    325  John Harrison/Donnie Hartley   SAAB 99EMS           C3  1:16:27 
 11    337  Duncan Pearcey/Jon Stephenson  Datsun 240Z          C4  1:16:41 
 12    345  Martin Taylor/Peter Collier    Ford Lotus Cortina   C2  1:19:15 
 13    327  George Anderson/Jane Anderson  Ford Consul GT       C4  1:19:23 
 14    344  Robin Shuttleworth/David Turnbull Ford Escort Mex   C2  1:20:49 
 15    335  Roger Ray/Paul Ray             Ford Escort Mexico   C2  1:21:12 
 16    320  Andrew Street/Simon Gaden      SAAB 96 'V4'         C3  1:21:42 
 17    343  J Peter Jackson/Humphrey Cobbold Ford Escort Mk1    C2  1:35:17 
 18    323  Nigel Barnett/Steve Johnson    Ford Capri RS3100    C4  1:42:13 
 
Results Final at 16:30 on 30 September 2000.
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 30 September 2000


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk