Wyedean Forest Rally 2001

BTRDA Rally Series Tables after this round

Round 1-Wyedean Forest Rally
Round 2-Malcolm Wilson Rally
Round 3-North Humberside Forest Rally
Round 4-Somerset Stages
Round 5-The Red Dragon Rally
Round 6-The Autospares Dukeries Rally
Round 7-Quinton Rally
Round 8-Famous Woodpecker Stages
Round 9-Plains Rally
Round10-Dee Jays Cambrian Rally

Clear System Solutions Gold Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Mark Perrott          Leominster           30      30 
  2   Vince Wetton          Witherley            28      28 
  3   John Thompson         Clitheroe            27      27 
  4   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    26      26 
  5   Brian Bell            Skegness             25      25 
  6   Theo Bengry           Leominster           24      24 
  7   Robert Wright         Frizington           23      23 
  8   Martin Healer         Broughton            22      22 
  9   Phil Collins          Ewyas Harold         21      21 
 10   Steve Winter          Watchet              20      20 
 11   Guy Robinson          Willastow,  Nantw    19      19 
 12   Leon Pesticcio        Bridgend             18      18 
 13   Robert Swann          Bishops Stortford    17      17 
 14   Jon Ballinger         Bodenham, Herefor    16      16 
 15   Adrian Struthers      Dilwyn               15      15 
 16   Anthony Willmington   Godmanstone, Dorc    14      14 
 17   Philip Squires        Stoke On Trent       13      13 
 18   Peter Stephenson      Kepwick              12      12 
 19   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    11      11 
 20   Mark I'Anson          Haydon Bridge        10      10 
 21   Grant Sturkey         Barnstaple            9       9 
 22   James Harvey          Plymouth              8       8 
 23   Robert Archer         Kidderminster         7       7 
 24   Adrian Hartfield      Uckfield              6       6 
 25   Robert Davies         Raglan                5       5 
 26   Richard Lepley        Newark                4       4 
 27   Christopher Bown      Chesterfield          3       3 
 28=  Kevin Wills           Newton Abbot          2       2 
 28=  John Selley           Tiverton              2       2 
 28=  Mike Reed             Bideford              2       2 
 28=  David Poyser          Somersal Herbert,     2       2 
 28=  Michael Wolfe         Kingsley,  Bordon     2       2 
 28=  Nick James            St Albans             2       2 
 28=  Daniel Beckham        Pluckley, Ashford     2       2 
 28=  Russell Spry          Yelverton, Plymou     2       2 
 28=  Tim Green             Faringdon             2       2 
 28=  David Pattrick        Sleaford              2       2 
 28=  Geoff Cottrill        Bromsgrove            2       2 
 28=  Richard Marks         Reading               2       2 
 28=  David Howells         Manchester            2       2 
 28=  James Gloster         Leonard Court         2       2 
 28=  Mick Harris           Ashford               2       2 
 28=  Rob Smith             Towcester             2       2 
 28=  James Vincent         Street                2       2 
 28=  Duncan Williams       Bridgnorth            2       2 
 28=  Richard Morgan        Gnosall               2       2 
 28=  Rob Dalziel           Church Stretton       2       2 
 28=  Martin Kenny          Telford               2       2 
 28=  Rob Palmer            Trusham               2       2 
 28=  John Pardoe           Kidderminster         2       2 
 28=  Simon Tuckman         Macclesfield          2       2 
 28=  Stuart Hassall        Nantwich              2       2 
 28=  Andy Madge            Wellingborough        2       2 
 28=  Dave Price            Pontypridd            2       2 
 28=  Paul Hughes           Solihull              2       2 
 28=  Andy Gould            Bristol               2       2 
 28=  Alan Bouch            Sale                  2       2 
 28=  Simon Rogers          Radlett               2       2 
 28=  Stuart Clarke         Usk                   2       2 
 28=  Spencer Wilkinson     Warrington            2       2 
 28=  George Butler         Chesterfield          2       2 
 28=  Nigel Wakefield       Nr Bromyard           2       2 
 28=  Rhidian Jones         Carmarthen            2       2 
 64=  Shaun Gardener        Nr Ludlow             1       1 
 64=  Graham Hollis         Carmarthen            1       1 
 64=  Alun Evans            Swansea               1       1 
 64=  Mike Jones            Clent, Stourbridg     1       1 
 64=  Julian Reynolds       Norbertn              1       1 
 64=  John Brown            Brimpsfield           1       1 
 64=  Ivan Chafer           Denham Eye            1       1 
 64=  Paul Lomas            Bristol               1       1 
 64=  Jonny Milner          Huggate               1       1 
 64=  Gary Midwinter        Tewkesbury            1       1 
 64=  Peter Baylis          Rochester             1       1 
 64=  Martin Lowe           Barnstaple            1       1 
 64=  Nik Kershaw           Leicester             1       1 
 64=  Robert Harford        Chippenham            1       1 
 64=  Tom Taylor-Duxbury    Dilwyn                1       1 
 64=  Marcus Noble          Langwathby            1       1 
 64=  Richard Roberts       Cheltenham            1       1 
 64=  Phil Long             Bromsgrove            1       1 
 64=  Jason Lepley          Selston               1       1 
 64=  Alistair Adams        Bewdley               1       1 
 64=  John Collins          Ewyas Harold          1       1 
 64=  John Perrott          Leominster            1       1 
 64=  Keith Parry           Anglesey              1       1 

Clear System Solutions Gold Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Paul Morris           Hereford             30      30 
  2   Joff Haigh            Atherstone           28      28 
  3   Ian Oakey             Stroud               27      27 
  4   Graeme Wood           Knutsford            26      26 
  5   Paul Spooner          Raglan               25      25 
  6   Les Forsbrook         Dilwyn               24      24 
  7   Ian Allsop            Stourbridge          23      23 
  8   Andy Marchbank        South Wirral         22      22 
  9   Cliff Simmons         Coleford             21      21 
 10   Ryland James          St Clears            20      20 
 11   Huw Lewis             Machynlleth          19      19 
 12   Howard Davies         Machynlleth          18      18 
 13   Kenneth Bowman        Hexham               17      17 
 14   Andy Salisbury        Wrexham              16      16 
 15   Peter Wood            Worcester            15      15 
 16   Andrew White          Dorchester           14      14 
 17   Michael Squires       Stoke On Trent       13      13 
 18   Ian Bevan             Deeside              12      12 
 19   Peter Thomas          Creigiau             11      11 
 20   Graeme Walker         Henley-On-Thames     10      10 
 21   Neil Partridge        Sticklepath, Barn     9       9 
 22   Paul Arberry          Plymouth              8       8 
 23   Peter Field           Kidderminster         7       7 
 24   Christine Hartfield   Uckfield              6       6 
 25   Nicholas Biddle       Coleford              5       5 
 26   Simon Double          South Normanton       4       4 
 27   Roger Bown            Chesterfield          3       3 
 28=  Karen Wills           Loddiswell, Kings     2       2 
 28=  Alastair Flack        Hurst                 2       2 
 28=  Penny Norman          South Molton          2       2 
 28=  James How             Minehead              2       2 
 28=  Andrew Sankey         Ludlow                2       2 
 28=  Rob Smith             Swindon               2       2 
 28=  Derek Davies          Swansea               2       2 
 28=  Jim Kitson            Bradford              2       2 
 28=  Steve Elliott         Exeter                2       2 
 28=  Paul Ohren-Bird       Watford Village       2       2 
 28=  Andy Hilder           Altrincham            2       2 
 28=  Alan Frame            Plymouth              2       2 
 28=  Eddie Myatt           Shrewsbury            2       2 
 28=  Simon Ashton          Sheffield             2       2 
 28=  John Orme             Ashbourne             2       2 
 28=  Paul Newman           Hanworth              2       2 
 28=  Will Roberts          Nottingham            2       2 
 28=  Neil Selley           Tiverton              2       2 
 28=  David Moreton         Wootton-Under-Edg     2       2 
 28=  Pat Cooper            Kettering             2       2 
 28=  Nigel Thomas          Usk                   2       2 
 28=  Phil Gooch            Church Broughton      2       2 
 28=  Tony Lewis            Stourbridge           2       2 
 28=  Steve Hiser           Warrington            2       2 
 28=  Richard Ekin          Hyde                  2       2 
 28=  Joanne Lockwood       Bradford              2       2 
 28=  Louise Bethell        Nr Stourbridge        2       2 
 28=  Matthew Picton        Northampton           2       2 
 28=  Mike Smith            Kettering             2       2 
 28=  Allan Cathers         Carlisle              2       2 
 28=  Leigh Gray            Cuxton                2       2 
 28=  Roger Allan           Rushwick              2       2 
 28=  Mark Freeman          Wolverhampton         2       2 
 28=  Steve Quine           Shrewsbury            2       2 
 28=  Richard Wheeler       Droitwich             2       2 
 28=  Aaron Newton          Ely                   2       2 
 64=  Andy Wynn             Aston Fields, Bro     1       1 
 64=  Simon Gronow          Swansea               1       1 
 64=  Ben Innes             Nr Kidderminster      1       1 
 64=  Dave Price            Cheltenham            1       1 
 64=  Nathan Parry          Abergavenny           1       1 
 64=  Timothy Sturla        Blackfordby           1       1 
 64=  Nicky Beech           Lewknor               1       1 
 64=  Ieuan Thomas          Ammanford             1       1 
 64=  Anthony Blyth         Gillingham            1       1 
 64=  Howard Cooper         Washington            1       1 
 64=  Carl Williamson       Wrexham               1       1 
 64=  Lee Willmetts         South Molton          1       1 
 64=  Simon Sparey          Weston-Super-Mare     1       1 
 64=  Dave Bryans           Bristol               1       1 
 64=  Brian Hodgson         Penrith               1       1 
 64=  Cyril Morris          Redditch              1       1 
 64=  Bill Robertson        Dolgellau             1       1 
 64=  Ian Timbrell          Chippenham            1       1 
 64=  John Smart            Ross-on-Wye           1       1 
 64=  Martyn Quant          Wrexham               1       1 
 64=  Martin Saunders       Cirencester           1       1 
 64=  Stuart Garrard        Bedingfield,  Eye     1       1 
 64=  Andrew Adams          Kidderminster         1       1 

Dunlop Silver Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Phil Collins          Ewyas Harold         30      30 
  2   Jon Ballinger         Bodenham, Herefor    28      28 
  3   Adrian Struthers      Dilwyn               27      27 
  4   Philip Squires        Stoke On Trent       26      26 
  5   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    25      25 
  6   Grant Sturkey         Barnstaple           24      24 
  7   James Harvey          Plymouth             23      23 
  8   Robert Archer         Kidderminster        22      22 
  9   Richard Lepley        Newark               21      21 
 10   Christopher Bown      Chesterfield         20      20 
 11   James Vincent         Street               19      19 
 12   Nigel Wakefield       Nr Bromyard          18      18 
 13   Rob Palmer            Trusham              17      17 
 14   David Howells         Manchester           16      16 
 15   Andy Madge            Wellingborough       15      15 
 16   Martin Kenny          Telford              14      14 
 17   Stuart Hassall        Nantwich             13      13 
 18   Duncan Williams       Bridgnorth           12      12 
 19   Tim Green             Faringdon            11      11 
 20   Daniel Beckham        Pluckley, Ashford    10      10 
 21   Stuart Clarke         Usk                   9       9 
 22   James Gloster         Leonard Court         8       8 
 23   Simon Tuckman         Macclesfield          7       7 
 24   John Selley           Tiverton              6       6 
 25   Kevin Wills           Newton Abbot          5       5 
 26   David Pattrick        Sleaford              4       4 
 27   Andy Gould            Bristol               3       3 
 28=  John Pardoe           Kidderminster         2       2 
 28=  Paul Hughes           Solihull              2       2 
 28=  Spencer Wilkinson     Warrington            2       2 
 28=  George Butler         Chesterfield          2       2 
 28=  Russell Spry          Yelverton, Plymou     2       2 
 28=  Richard Marks         Reading               2       2 
 28=  Alan Bouch            Sale                  2       2 
 35=  Tom Taylor-Duxbury    Dilwyn                1       1 
 35=  Alun Evans            Swansea               1       1 
 35=  Paul Lomas            Bristol               1       1 
 35=  Nik Kershaw           Leicester             1       1 
 35=  Marcus Noble          Langwathby            1       1 
 35=  Richard Roberts       Cheltenham            1       1 
 35=  Graham Hollis         Carmarthen            1       1 
 35=  Mike Jones            Clent, Stourbridg     1       1 
 35=  Jason Lepley          Selston               1       1 
 35=  Keith Parry           Anglesey              1       1 
 35=  Phil Long             Bromsgrove            1       1 
 35=  Martin Lowe           Barnstaple            1       1 
 35=  John Collins          Ewyas Harold          1       1 
 35=  Peter Baylis          Rochester             1       1 
 35=  Ivan Chafer           Denham Eye            1       1 
 35=  Alistair Adams        Bewdley               1       1 

Dunlop Silver Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Cliff Simmons         Coleford             30      30 
  2   Andy Salisbury        Wrexham              28      28 
  3   Peter Wood            Worcester            27      27 
  4   Michael Squires       Stoke On Trent       26      26 
  5   Peter Thomas          Creigiau             25      25 
  6   Neil Partridge        Sticklepath, Barn    24      24 
  7   Paul Arberry          Plymouth             23      23 
  8   Peter Field           Kidderminster        22      22 
  9   Simon Double          South Normanton      21      21 
 10   Roger Bown            Chesterfield         20      20 
 11   Steve Elliott         Exeter               19      19 
 12   Roger Allan           Rushwick             18      18 
 13   Jim Kitson            Bradford             17      17 
 14   Andy Hilder           Altrincham           16      16 
 15   Pat Cooper            Kettering            15      15 
 16   Steve Quine           Shrewsbury           14      14 
 17   Joanne Lockwood       Bradford             13      13 
 18   Mark Freeman          Wolverhampton        12      12 
 19   Rob Smith             Swindon              11      11 
 20   Leigh Gray            Cuxton               10      10 
 21   Nigel Thomas          Usk                   9       9 
 22   Allan Cathers         Carlisle              8       8 
 23   Richard Ekin          Hyde                  7       7 
 24   Neil Selley           Tiverton              6       6 
 25   Karen Wills           Loddiswell, Kings     5       5 
 26   Simon Ashton          Sheffield             4       4 
 27   David Moreton         Wootton-Under-Edg     3       3 
 28=  Louise Bethell        Nr Stourbridge        2       2 
 28=  Alan Frame            Plymouth              2       2 
 28=  Will Roberts          Nottingham            2       2 
 28=  Phil Gooch            Church Broughton      2       2 
 28=  James How             Minehead              2       2 
 28=  Steve Hiser           Warrington            2       2 
 28=  Aaron Newton          Ely                   2       2 
 35=  Simon Sparey          Weston-Super-Mare     1       1 
 35=  Simon Gronow          Swansea               1       1 
 35=  Martyn Quant          Wrexham               1       1 
 35=  Carl Williamson       Wrexham               1       1 
 35=  Brian Hodgson         Penrith               1       1 
 35=  Dave Price            Cheltenham            1       1 
 35=  Andy Wynn             Aston Fields, Bro     1       1 
 35=  Bill Robertson        Dolgellau             1       1 
 35=  Andrew Adams          Kidderminster         1       1 
 35=  Stuart Garrard        Bedingfield,  Eye     1       1 
 35=  Cyril Morris          Redditch              1       1 
 35=  Howard Cooper         Washington            1       1 
 35=  John Smart            Ross-on-Wye           1       1 
 35=  Dave Bryans           Bristol               1       1 
 35=  Anthony Blyth         Gillingham            1       1 
 35=  Lee Willmetts         South Molton          1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class B13 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Vince Wetton          Witherley            20      20 
  2   John Thompson         Clitheroe            18      18 
  3   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    17      17 
  4   Brian Bell            Skegness             16      16 
  5   Theo Bengry           Leominster           15      15 
  6   Robert Wright         Frizington           14      14 
  7   Martin Healer         Broughton            13      13 
  8   Steve Winter          Watchet              12      12 
  9   Guy Robinson          Willastow,  Nantw    11      11 
 10   Adrian Hartfield      Uckfield             10      10 
 11   Mike Reed             Bideford              9       9 
 12   Simon Rogers          Radlett               8       8 
 13   Geoff Cottrill        Bromsgrove            7       7 
 14   Dave Price            Pontypridd            6       6 
 15   Richard Morgan        Gnosall               5       5 
 16   Michael Wolfe         Kingsley,  Bordon     4       4 
 17=  John Brown            Brimpsfield           1       1 
 17=  Gary Midwinter        Tewkesbury            1       1 
 17=  Shaun Gardener        Nr Ludlow             1       1 
 17=  Jonny Milner          Huggate               1       1 
 17=  Robert Harford        Chippenham            1       1 
 17=  John Perrott          Leominster            1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class B13 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Joff Haigh            Atherstone           20      20 
  2   Ian Oakey             Stroud               18      18 
  3   Graeme Wood           Knutsford            17      17 
  4   Paul Spooner          Raglan               16      16 
  5   Les Forsbrook         Dilwyn               15      15 
  6   Ian Allsop            Stourbridge          14      14 
  7   Andy Marchbank        South Wirral         13      13 
  8   Ryland James          St Clears            12      12 
  9   Huw Lewis             Machynlleth          11      11 
 10   Christine Hartfield   Uckfield             10      10 
 11   Penny Norman          South Molton          9       9 
 12   Andrew Sankey         Ludlow                8       8 
 13   Paul Ohren-Bird       Watford Village       7       7 
 14   Richard Wheeler       Droitwich             6       6 
 15   Eddie Myatt           Shrewsbury            5       5 
 16   Alastair Flack        Hurst                 4       4 
 17=  Timothy Sturla        Blackfordby           1       1 
 17=  Nathan Parry          Abergavenny           1       1 
 17=  Ben Innes             Nr Kidderminster      1       1 
 17=  Nicky Beech           Lewknor               1       1 
 17=  Ian Timbrell          Chippenham            1       1 
 17=  Martin Saunders       Cirencester           1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class B12 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Phil Collins          Ewyas Harold         20      20 
  2   Adrian Struthers      Dilwyn               18      18 
  3   Philip Squires        Stoke On Trent       17      17 
  4   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    16      16 
  5   Richard Lepley        Newark               15      15 
  6   Martin Kenny          Telford              14      14 
  7   Simon Tuckman         Macclesfield         13      13 
  8   Russell Spry          Yelverton, Plymou    12      12 
  9=  Alun Evans            Swansea               1       1 
  9=  Jason Lepley          Selston               1       1 
  9=  Phil Long             Bromsgrove            1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class B12 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Cliff Simmons         Coleford             20      20 
  2   Peter Wood            Worcester            18      18 
  3   Michael Squires       Stoke On Trent       17      17 
  4   Peter Thomas          Creigiau             16      16 
  5   Simon Double          South Normanton      15      15 
  6   Steve Quine           Shrewsbury           14      14 
  7   Richard Ekin          Hyde                 13      13 
  8   Alan Frame            Plymouth             12      12 
  9=  Carl Williamson       Wrexham               1       1 
  9=  Simon Sparey          Weston-Super-Mare     1       1 
  9=  Cyril Morris          Redditch              1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class B11 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Jon Ballinger         Bodenham, Herefor    20      20 
  2   Grant Sturkey         Barnstaple           18      18 
  3   Robert Archer         Kidderminster        17      17 
  4   Christopher Bown      Chesterfield         16      16 
  5   James Vincent         Street               15      15 
  6   Daniel Beckham        Pluckley, Ashford    14      14 
  7   John Selley           Tiverton             13      13 
  8   Alan Bouch            Sale                 12      12 
  9=  Graham Hollis         Carmarthen            1       1 
  9=  Tom Taylor-Duxbury    Dilwyn                1       1 
  9=  Marcus Noble          Langwathby            1       1 
  9=  Martin Lowe           Barnstaple            1       1 
  9=  Ivan Chafer           Denham Eye            1       1 
  9=  Alistair Adams        Bewdley               1       1 
  9=  John Collins          Ewyas Harold          1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class B11 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Andy Salisbury        Wrexham              20      20 
  2   Neil Partridge        Sticklepath, Barn    18      18 
  3   Peter Field           Kidderminster        17      17 
  4   Roger Bown            Chesterfield         16      16 
  5   Steve Elliott         Exeter               15      15 
  6   Leigh Gray            Cuxton               14      14 
  7   Neil Selley           Tiverton             13      13 
  8   Steve Hiser           Warrington           12      12 
  9=  Simon Gronow          Swansea               1       1 
  9=  Bill Robertson        Dolgellau             1       1 
  9=  Brian Hodgson         Penrith               1       1 
  9=  Andrew Adams          Kidderminster         1       1 
  9=  Stuart Garrard        Bedingfield,  Eye     1       1 
  9=  Lee Willmetts         South Molton          1       1 
  9=  John Smart            Ross-on-Wye           1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class B10 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Andy Madge            Wellingborough       20      20 
  2   Stuart Clarke         Usk                  18      18 
  3   Paul Hughes           Solihull             17      17 
  4   John Pardoe           Kidderminster        16      16 
  5=  Keith Parry           Anglesey              1       1 
  5=  Peter Baylis          Rochester             1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class B10 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Pat Cooper            Kettering            20      20 
  2   Nigel Thomas          Usk                  18      18 
  3   Aaron Newton          Ely                  17      17 
  4   Louise Bethell        Nr Stourbridge       16      16 
  5=  Anthony Blyth         Gillingham            1       1 
  5=  Martyn Quant          Wrexham               1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class A7 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Rob Palmer            Trusham              20      20 
  2   David Howells         Manchester           18      18 
  3   Kevin Wills           Newton Abbot         17      17 
  4=  Nik Kershaw           Leicester             1       1 
  4=  Richard Roberts       Cheltenham            1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class A7 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Jim Kitson            Bradford             20      20 
  2   Andy Hilder           Altrincham           18      18 
  3   Karen Wills           Loddiswell, Kings    17      17 
  4=  Dave Price            Cheltenham            1       1 
  4=  Howard Cooper         Washington            1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class A6 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   James Harvey          Plymouth             20      20 
  2   Stuart Hassall        Nantwich             18      18 
  3   James Gloster         Leonard Court        17      17 
  4   Richard Marks         Reading              16      16 
  5   Spencer Wilkinson     Warrington           15      15 
  6   Mike Jones            Clent, Stourbridg     1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class A6 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Paul Arberry          Plymouth             20      20 
  2   Joanne Lockwood       Bradford             18      18 
  3   Allan Cathers         Carlisle             17      17 
  4   James How             Minehead             16      16 
  5   Phil Gooch            Church Broughton     15      15 
  6   Andy Wynn             Aston Fields, Bro     1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class N4 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Mark Perrott          Leominster           20      20 
  2   Leon Pesticcio        Bridgend             18      18 
  3   Robert Swann          Bishops Stortford    17      17 
  4   Anthony Willmington   Godmanstone, Dorc    16      16 
  5   Peter Stephenson      Kepwick              15      15 
  6   Mark I'Anson          Haydon Bridge        14      14 
  7   Robert Davies         Raglan               13      13 
  8   Rhidian Jones         Carmarthen           12      12 
  9   Mick Harris           Ashford              11      11 
 10   Nick James            St Albans            10      10 
 11   Rob Smith             Towcester             9       9 
 12   David Poyser          Somersal Herbert,     8       8 
 13   Rob Dalziel           Church Stretton       7       7 
 14   Julian Reynolds       Norbertn              1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class N4 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Paul Morris           Hereford             20      20 
  2   Howard Davies         Machynlleth          18      18 
  3   Kenneth Bowman        Hexham               17      17 
  4   Andrew White          Dorchester           16      16 
  5   Ian Bevan             Deeside              15      15 
  6   Graeme Walker         Henley-On-Thames     14      14 
  7   Nicholas Biddle       Coleford             13      13 
  8   Matthew Picton        Northampton          12      12 
  9   Paul Newman           Hanworth             11      11 
 10   Derek Davies          Swansea              10      10 
 11   Mike Smith            Kettering             9       9 
 12   John Orme             Ashbourne             8       8 
 13   Tony Lewis            Stourbridge           7       7 
 14   Ieuan Thomas          Ammanford             1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class N3 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Nigel Wakefield       Nr Bromyard          20      20 
  2   Paul Lomas            Bristol               1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class N3 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Roger Allan           Rushwick             20      20 
  2   Dave Bryans           Bristol               1       1 

Clear System Solutions Gold Star Class N2 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Duncan Williams       Bridgnorth           20      20 
  2   Tim Green             Faringdon            18      18 
  3   David Pattrick        Sleaford             17      17 
  4   Andy Gould            Bristol              16      16 
  5   George Butler         Chesterfield         15      15 

Clear System Solutions Gold Star Class N2 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Mark Freeman          Wolverhampton        20      20 
  2   Rob Smith             Swindon              18      18 
  3   Simon Ashton          Sheffield            17      17 
  4   David Moreton         Wootton-Under-Edg    16      16 
  5   Will Roberts          Nottingham           15      15 

raceandrally.com 1400 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Chris Tooze           Usk                  30      30 
  2   Gareth Lloyd Davies   Bryneglwys           28      28 
  3   Mark Simpson          York                 27      27 
  4   Rupert Hopcraft       Kenilworth           26      26 
  5   Colin Bound           Llansdloes           25      25 
  6   Garth Standen         Coleford             24      24 
  7   Jamie Burton          Kidderminster        23      23 
  8   Les Allfrey           Wellesbourne         22      22 
  9   Gary Barlow           Reading              21      21 
 10   Patrick Macarthur     Toddington           20      20 
 11   Andrew Marwood        Emly,  Huddersfie    19      19 
 12   Dorian Rees           Llanybydder          18      18 
 13   Martin Shaw           Huddersfield         17      17 
 14   Jonathan Wigmore      Bicester             16      16 
 15   Nathan Crewe          Bromsgrove           15      15 
 16   David Samuel          Chesham              14      14 
 17   Gareth Bevan          Aberdare             13      13 
 18   Gareth Clark          Nottingham           12      12 
 19   James Middlebrook     Hemingbrough,  Se    11      11 
 20   Steve Coles           Urmston              10      10 
 21   Andy Kibble           Ledbury               9       9 
 22   Graham Shults         Wokingham             8       8 
 23   David Hallett         Torquay               7       7 
 24   Simon Hedley          Stockport             6       6 
 25   Alan Spratt           Verwood               5       5 
 26   Mark Thomas           Ammanford             4       4 
 27   Mandy Roberts         Parkmill,  Gower      3       3 
 28=  Nick Runcie           Aberdeen              1       1 
 28=  Clive Anstey          Chippenham            1       1 
 28=  Dave Brick            Ludlow                1       1 
 28=  Malcolm Hague         Warrington            1       1 

raceandrally.com 1400 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Jo Tooze              Usk                  30      30 
  2   Rob Jones             Colwyn Bay           28      28 
  3   Kevin Bardon          Slingsby             27      27 
  4   Kevin Devine          Solihull             26      26 
  5   Emyr Jones            Llandysul            25      25 
  6   Pauline Nash          Coleford             24      24 
  7   Steve Lloyd           Tba                  23      23 
  8   Simon Pain            Kenilworth           22      22 
  9   Alex Reynolds         Reading              21      21 
 10   Linette Applegate     Toddington           20      20 
 11   Chris Chadwick        Huddersfield         19      19 
 12   Eurig Evans           Newcastle Emlyn      18      18 
 13   Ian Prout             Pontefract           17      17 
 14   Robbie Durant         Witney               16      16 
 15   Chris Clifford        Worcester            15      15 
 16   Dave Taylor           Harrow               14      14 
 17   Neil Bevan            Aberdare             13      13 
 18   Edmund Beilby         Leicester            12      12 
 19   Ray Cleghorn          Chalfont St Peter    11      11 
 20   Andy Wilson           Cardiff              10      10 
 21   Keith Davies          Tywyn                 9       9 
 22   Mike Bennett          Wokingham             8       8 
 23   Chris Henley          Newton Abbot          7       7 
 24   Kieron Paterson       Burton on Trent       6       6 
 25   Ian Harden            East Twickenham       5       5 
 26   Robert Liles          Swansea               4       4 
 27   Mark James            Swansea               3       3 
 28=  Ian Robertson         Aberdeen              1       1 
 28=  Roger Fletcher        Melksham              1       1 
 28=  Richard Wills         Shrewsbury            1       1 
 28=  Dave Read             Northwich             1       1 

raceandrally.com 1400 Class N1 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Les Allfrey           Wellesbourne         20      20 
  2   Dorian Rees           Llanybydder          18      18 
  3   Jonathan Wigmore      Bicester             17      17 
  4   David Samuel          Chesham              16      16 
  5   James Middlebrook     Hemingbrough,  Se    15      15 
  6   Graham Shults         Wokingham            14      14 
  7   David Hallett         Torquay              13      13 
  8   Alan Spratt           Verwood              12      12 
  9   Mandy Roberts         Parkmill,  Gower     11      11 

raceandrally.com 1400 Class N1 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Simon Pain            Kenilworth           20      20 
  2   Eurig Evans           Newcastle Emlyn      18      18 
  3   Robbie Durant         Witney               17      17 
  4   Dave Taylor           Harrow               16      16 
  5   Ray Cleghorn          Chalfont St Peter    15      15 
  6   Mike Bennett          Wokingham            14      14 
  7   Chris Henley          Newton Abbot         13      13 
  8   Ian Harden            East Twickenham      12      12 
  9   Mark James            Swansea              11      11 

raceandrally.com 1400 Class A5 driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Chris Tooze           Usk                  20      20 
  2   Gareth Lloyd Davies   Bryneglwys           18      18 
  3   Rupert Hopcraft       Kenilworth           17      17 
  4   Colin Bound           Llansdloes           16      16 
  5   Patrick Macarthur     Toddington           15      15 
  6   Gareth Clark          Nottingham           14      14 
  7   Steve Coles           Urmston              13      13 
  8   Andy Kibble           Ledbury              12      12 

raceandrally.com 1400 Class A5 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Jo Tooze              Usk                  20      20 
  2   Rob Jones             Colwyn Bay           18      18 
  3   Kevin Devine          Solihull             17      17 
  4   Emyr Jones            Llandysul            16      16 
  5   Linette Applegate     Toddington           15      15 
  6   Edmund Beilby         Leicester            14      14 
  7   Andy Wilson           Cardiff              13      13 
  8   Keith Davies          Tywyn                12      12 

raceandrally.com 1400 Class B9 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Mark Simpson          York                 20      20 
  2   Garth Standen         Coleford             18      18 
  3   Jamie Burton          Kidderminster        17      17 
  4   Gary Barlow           Reading              16      16 
  5   Andrew Marwood        Emly,  Huddersfie    15      15 
  6   Martin Shaw           Huddersfield         14      14 
  7   Nathan Crewe          Bromsgrove           13      13 
  8   Gareth Bevan          Aberdare             12      12 
  9   Simon Hedley          Stockport            11      11 
 10   Mark Thomas           Ammanford            10      10 
 11=  Nick Runcie           Aberdeen              1       1 
 11=  Clive Anstey          Chippenham            1       1 
 11=  Dave Brick            Ludlow                1       1 
 11=  Malcolm Hague         Warrington            1       1 

raceandrally.com 1400 Class B9 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Kevin Bardon          Slingsby             20      20 
  2   Pauline Nash          Coleford             18      18 
  3   Steve Lloyd           Tba                  17      17 
  4   Alex Reynolds         Reading              16      16 
  5   Chris Chadwick        Huddersfield         15      15 
  6   Ian Prout             Pontefract           14      14 
  7   Chris Clifford        Worcester            13      13 
  8   Neil Bevan            Aberdare             12      12 
  9   Kieron Paterson       Burton on Trent      11      11 
 10   Robert Liles          Swansea              10      10 
 11=  Ian Robertson         Aberdeen              1       1 
 11=  Roger Fletcher        Melksham              1       1 
 11=  Richard Wills         Shrewsbury            1       1 
 11=  Dave Read             Northwich             1       1 

BTRDA Production Cup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Mark Perrott          Leominster           20      20 
  2   Leon Pesticcio        Bridgend             18      18 
  3   Robert Swann          Bishops Stortford    17      17 
  4   Anthony Willmington   Godmanstone, Dorc    16      16 
  5   Peter Stephenson      Kepwick              15      15 
  6   Mark I'Anson          Haydon Bridge        14      14 
  7   Robert Davies         Raglan               13      13 
  8   Rhidian Jones         Carmarthen           12      12 
  9   Nigel Wakefield       Nr Bromyard          11      11 
 10   Mick Harris           Ashford              10      10 
 11   Duncan Williams       Bridgnorth            9       9 
 12   Tim Green             Faringdon             8       8 
 13   Nick James            St Albans             7       7 
 14   Rob Smith             Towcester             6       6 
 15   David Pattrick        Sleaford              5       5 
 16   Andy Gould            Bristol               4       4 
 17   David Poyser          Somersal Herbert,     3       3 
 18=  George Butler         Chesterfield          2       2 
 18=  Rob Dalziel           Church Stretton       2       2 
 20=  Julian Reynolds       Norbertn              1       1 
 20=  Paul Lomas            Bristol               1       1 

BTRDA Production Cup Codriver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Paul Morris           Hereford             20      20 
  2   Howard Davies         Machynlleth          18      18 
  3   Kenneth Bowman        Hexham               17      17 
  4   Andrew White          Dorchester           16      16 
  5   Ian Bevan             Deeside              15      15 
  6   Graeme Walker         Henley-On-Thames     14      14 
  7   Nicholas Biddle       Coleford             13      13 
  8   Matthew Picton        Northampton          12      12 
  9   Roger Allan           Rushwick             11      11 
 10   Paul Newman           Hanworth             10      10 
 11   Mark Freeman          Wolverhampton         9       9 
 12   Rob Smith             Swindon               8       8 
 13   Derek Davies          Swansea               7       7 
 14   Mike Smith            Kettering             6       6 
 15   Simon Ashton          Sheffield             5       5 
 16   David Moreton         Wootton-Under-Edg     4       4 
 17   John Orme             Ashbourne             3       3 
 18=  Will Roberts          Nottingham            2       2 
 18=  Tony Lewis            Stourbridge           2       2 
 20=  Ieuan Thomas          Ammanford             1       1 
 20=  Dave Bryans           Bristol               1       1 

BTRDA Super 1600 Challenge Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   James Harvey          Plymouth             20      20 
  2   Stuart Hassall        Nantwich             18      18 
  3   Duncan Williams       Bridgnorth           17      17 
  4   Tim Green             Faringdon            16      16 
  5   James Gloster         Leonard Court        15      15 
  6   David Pattrick        Sleaford             14      14 
  7   Andy Gould            Bristol              13      13 
  8   Richard Marks         Reading              12      12 
  9   Spencer Wilkinson     Warrington           11      11 
 10   George Butler         Chesterfield         10      10 
 11   Mike Jones            Clent, Stourbridg     1       1 

BTRDA Super 1600 Challenge Codriver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Paul Arberry          Plymouth             20      20 
  2   Joanne Lockwood       Bradford             18      18 
  3   Mark Freeman          Wolverhampton        17      17 
  4   Rob Smith             Swindon              16      16 
  5   Allan Cathers         Carlisle             15      15 
  6   Simon Ashton          Sheffield            14      14 
  7   David Moreton         Wootton-Under-Edg    13      13 
  8   James How             Minehead             12      12 
  9   Phil Gooch            Church Broughton     11      11 
 10   Will Roberts          Nottingham           10      10 
 11   Andy Wynn             Aston Fields, Bro     1       1 

BTRDA Lady Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Mandy Roberts         Parkmill,  Gower     20      20 

BTRDA Lady Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Christine Hartfield   Uckfield             20      20 
  2   Penny Norman          South Molton         18      18 
  3   Jo Tooze              Usk                  17      17 
  4   Joanne Lockwood       Bradford             16      16 
  5   Pauline Nash          Coleford             15      15 
  6   Karen Wills           Loddiswell, Kings    14      14 
  7   Linette Applegate     Toddington           13      13 
  8   Louise Bethell        Nr Stourbridge       12      12 

BTRDA Under 25 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Leon Pesticcio        Bridgend             20      20 
  2   Rhidian Jones         Carmarthen           18      18 
  3   Dorian Rees           Llanybydder          17      17 
  4   Jonathan Wigmore      Bicester             16      16 
  5   Nathan Crewe          Bromsgrove           15      15 
  6   Gareth Bevan          Aberdare             14      14 
  7   David Hallett         Torquay              13      13 
  8   Mark Thomas           Ammanford            12      12 
  9   John Perrott          Leominster            1       1 

BTRDA Under 25 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Matthew Picton        Northampton          20      20 
  2   Karen Wills           Loddiswell, Kings    18      18 
  3   Aaron Newton          Ely                  17      17 
  4   Robbie Durant         Witney               16      16 
  5   Neil Bevan            Aberdare             15      15 
  6=  Nathan Parry          Abergavenny           1       1 
  6=  Carl Williamson       Wrexham               1       1 
  6=  Roger Fletcher        Melksham              1       1 

BTRDA Junior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Leon Pesticcio        Bridgend             20      20 
  2   Jonathan Wigmore      Bicester             18      18 
  3   Nathan Crewe          Bromsgrove           17      17 
  4   Mark Thomas           Ammanford            16      16 

BTRDA Senior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Vince Wetton          Witherley            20      20 
  2   John Thompson         Clitheroe            18      18 
  3   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    17      17 
  4   Brian Bell            Skegness             16      16 
  5   Martin Healer         Broughton            15      15 
  6   Phil Collins          Ewyas Harold         14      14 
  7   Jon Ballinger         Bodenham, Herefor    13      13 
  8   Adrian Struthers      Dilwyn               12      12 
  9   Peter Stephenson      Kepwick              11      11 
 10   Mark I'Anson          Haydon Bridge        10      10 
 11   Robert Archer         Kidderminster         9       9 
 12   Adrian Hartfield      Uckfield              8       8 
 13   Mike Reed             Bideford              7       7 
 14   Chris Tooze           Usk                   6       6 
 15   Nigel Wakefield       Nr Bromyard           5       5 
 16   Geoff Cottrill        Bromsgrove            4       4 
 17   Nick James            St Albans             3       3 
 18=  Andy Kibble           Ledbury               2       2 
 18=  John Pardoe           Kidderminster         2       2 
 18=  Alan Spratt           Verwood               2       2 
 18=  Les Allfrey           Wellesbourne          2       2 
 18=  Michael Wolfe         Kingsley,  Bordon     2       2 
 18=  Andy Gould            Bristol               2       2 
 18=  Martin Shaw           Huddersfield          2       2 
 25=  Graham Hollis         Carmarthen            1       1 
 25=  Alun Evans            Swansea               1       1 
 25=  Tom Taylor-Duxbury    Dilwyn                1       1 
 25=  Phil Long             Bromsgrove            1       1 
 25=  Malcolm Hague         Warrington            1       1 

BTRDA Senior Codriver
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   Les Forsbrook         Dilwyn               20      20 
  2   Ryland James          St Clears            18      18 
  3   Peter Field           Kidderminster        17      17 
  4   Christine Hartfield   Uckfield             16      16 
  5   Nicholas Biddle       Coleford             15      15 
  6   Roger Allan           Rushwick             14      14 
  7   Jim Kitson            Bradford             13      13 
  8   Pat Cooper            Kettering            12      12 
  9   Richard Wheeler       Droitwich            11      11 
 10   Allan Cathers         Carlisle             10      10 
 11   Derek Davies          Swansea               9       9 
 12   David Moreton         Wootton-Under-Edg     8       8 
 13   Simon Pain            Kenilworth            7       7 
 14   Ian Prout             Pontefract            6       6 
 15   Chris Clifford        Worcester             5       5 
 16   Phil Gooch            Church Broughton      4       4 
 17   Keith Davies          Tywyn                 3       3 
 18   Kieron Paterson       Burton on Trent       2       2 
 19=  Bill Robertson        Dolgellau             1       1 
 19=  Cyril Morris          Redditch              1       1 
 19=  Howard Cooper         Washington            1       1 

BTRDA Initiative 2000
                                                Rounds ...
POSN                                             1     TOTAL
  1   James Harvey          Plymouth             20      20 
  2   Robert Archer         Kidderminster        18      18 
  3   Christopher Bown      Chesterfield         17      17 
  4   James Vincent         Street               16      16 
  5   Nigel Wakefield       Nr Bromyard          15      15 
  6   David Howells         Manchester           14      14 
  7   Andy Madge            Wellingborough       13      13 
  8   Duncan Williams       Bridgnorth           12      12 
  9   Tim Green             Faringdon            11      11 
 10   Daniel Beckham        Pluckley, Ashford    10      10 
 11   Rupert Hopcraft       Kenilworth            9       9 
 12   Stuart Clarke         Usk                   8       8 
 13   Kevin Wills           Newton Abbot          7       7 
 14   Dorian Rees           Llanybydder           6       6 
 15   Paul Hughes           Solihull              5       5 
 16   Jonathan Wigmore      Bicester              4       4 
 17   David Samuel          Chesham               3       3 
 18=  Graham Shults         Wokingham             2       2 
 18=  Spencer Wilkinson     Warrington            2       2 
 20=  Nik Kershaw           Leicester             1       1 
 20=  Keith Parry           Anglesey              1       1 
 20=  Marcus Noble          Langwathby            1       1 
 20=  Graham Hollis         Carmarthen            1       1 
 20=  Martin Lowe           Barnstaple            1       1 
 20=  Paul Lomas            Bristol               1       1 
 20=  Malcolm Hague         Warrington            1       1 
 20=  Alistair Adams        Bewdley               1       1 

Issued at 19:20 on 03 February 2001.
Championship results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 03 February 2001


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk