Willingham Recovery North Humberside Forest Rally 2002

Award Winners

GENERAL CLASSIFICATION
POSITION NUMBER                      CREW
    1       1  Warren Philliskirk/Eurig Evans M.G Metro
    2       4  Brian Bell/Paul Spooner      Ford Focus WRC
    3       2  John Thompson/Ian Oakey      Ford Escort RS Cosworth

CLASS AWARDS
Class N1
    1     210  Justin Griffiths/Keith Griffiths Peugeot 106 XSI
    2     214  Roger Mustoe/Bruce McIntyre  Volkswagen Polo
    3     230  Jonathan Atack/David Atack   Skoda Felicia
Class N2
    1      44  Duncan Williams/Mark Freeman Peugeot 106GTi
    2      63  David Pattrick/Simon Ashton  Peugeot 106 GTi
    3      71  Ian Rowe/Andy Read           Honda Civic
Class N3
    1      97  Mark Annand/David Taylor     Vauxhall Astra GSI
    2      74  Matt Doncaster/Julian Cardew Nissan Sunny Gti
    3      94  Steve Blunt/Bob Duck         Peugeot 306 GTI6
Class N4
    1      22  Jeremy Nolan/Paul Nolan      Mitsubishi Lancer Evolution 5
    2      35  Gary Cooper/Jon Riley        Subaru Impreza WRX
    3      23  Paul Bird/Ian Windress       Subaru Impreza
Class A5
    1     219  Marcel Freling/Karen Robinson Nissan Micra
    2     217  Shelly Taunt/Bob Stokoe      Ford Ka
Class A6
    1      36  James Thompson/'Plug' Pulleyn Peugeot 106 S16
    2      13  Guy Wilks/Roger Herron       Ford Puma
    3      39  Dorian Rees/Gareth Hall      Peugeot 106GTi
Class A7
    1      76  Chris Woodcock/Heidi Winstanley Vauxhall Astra
Class B9
    1     203  Rupert Hopcraft/Susan North  Nissan Micra
    2     220  Andy Okane/Robert Thorpe     Vauxhall Nova
    3     208  Gary Barlow/Nick Chapman     Vauxhall Astra
Class B10
    1      27  Paul Jackson/Patrick Walsh   Ford Escort RS
    2      82  Andrew Davies/Andy Smith     Vauxhall Nova
    3      93  John Cunningham/Andrew Walshaw Ford Fiesta
Class B11
    1      31  Chris Wood/Tracey Wood       Vauxhall Astra
    2      15  Jon Ballinger/Andy Salisbury Opel Manta
    3      47  Andy Carter/Colin Burley     Ford Escort
Class B12
    1      11  Adrian Struthers/Pete Wood   Ford Escort
    2      55  Stephen Wilson/Andrew Catchpool Vauxhall Chevette
    3      91  Robert Carr/Gavin Fielding   Ford Escort RS Mark 2
Class B13
    1       7  Charlie Payne/Craig Thorley  Mitsubishi Lancer Evo 6
    2       5  John Perrott/Graham Hopewell Mitsubishi Lancer Evolution 3
    3     109  Martin Healer/Peter Thomas   Ford Escort  Cosworth
Class H14
No award made
Class H15
No award made

Novice
    1      60  Steve Hiser/Alan Bouch       Vauxhall Astra 
    2      65  Andy Drummond/Simon Dowdeswell Land Rover Discovery 
CLEAR System Solutions Gold Star crew
    1       4  Brian Bell/Paul Spooner      Ford Focus WRC 
DUNLOP Silver Star crew
    1      11  Adrian Struthers/Pete Wood   Ford Escort 
Raceandrally.com 1400 crew
    1     203  Rupert Hopcraft/Susan North  Nissan Micra 
Peugeot Sport Bonus Scheme - 106
    1      39  Dorian Rees/Gareth Hall      Peugeot 106GTi 
    2      26  Robert Gough/Phil Clarke     Peugeot 106 
    3      34  James Gloster/Allan Cathers  Peugeot 106GTi 
Mixed Crew
    1      40  Bryan Gill/Joyce Champion    Ford Escort  Cosworth 
All Lady Crew
No award made
Kent Cams ANCC Northern Stage Rally Championship Crew
    1      35  Gary Cooper/Jon Riley        Subaru Impreza WRX 
Tean Award Team Award
 1 Malton Maniacs Go Touring   2:25:24
           36  James Thompson/'Plug' Pulleyn Peugeot 106 S16
          108  Steve Bannister/Julie Stephenson Ford Escort
          230  Jonathan Atack/David Atack   Skoda Felicia
 
Results Final at 21:10 on 06 April 2002.
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 07 April 2002


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk