Willingham's Recovery North Humberside Forest Rally 2003

DUNLOP Gold Star Championship Tables after this round

Round 1-Wyedean Forest Rally - 8 February
Round 2-Malcolm Wilson Rally - 8 March
Round 3-Willingham's Recovery North Humberside Forest Rally -29 March
Round 4-Somerset Stages - 26 April
Round 5-The Prosport Red Dragon Rally - 24 May
Round 6-Sutton Auto Factors Dukeries Rally - 21 June
Round 7-Quinton Horiba Stage Rally - 26 July
Round 8-Woodpecker Stages - 30 August
Round 9-Plains Rally - 20 September
Round10-Dee Jays Cambrian Rally - 1 November

DUNLOP Gold Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Brian Bell            Skegness             28 30 27      85 
  2   Martin Healer         Broughton            25 22 26      73 
  3   Philip Squires        Stoke On Trent       22 23 17      62 
  4   Andrew Burton         Nr Kington           30  - 30      60 
  5   Richard Hill          Alton,  Chesterfi     1 27 24      52 
  6   Simon Rogers          Radlett              26  1 25      52 
  7   Rob Smith             Towcester             7 24 16      47 
  8   Christopher Bown      Chesterfield          1 26 19      46 
  9   Steve Perez           Ashover,  Chester    23  1 21      45 
 10   David Howells         Manchester           16  1 22      39 
 11   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     1 18 20      39 
 12   Iwan Rees             Crymych               6 20 13      39 
 13   Jason Lepley          Selston              19  - 18      37 
 14   Daniel Dunbabin       Warrington           10 25  1      36 
 15   Robin Bolt            Tiverton              4 19 11      34 
 16   Robert Gough          Ludlow               27  1  1      29 
 17   Robert Archer         Kidderminster        17  - 12      29 
 18=  Mark Perrott          Leomimster            -  - 28      28 
 18=  Paul Benn             Cockermouth           - 28  -      28 
 20   Jon Caen              Sandbach             13  1 14      28 
 21   Rhidian Jones         Carmarthen            - 16 10      26 
 22   Robert Wright         Frizington           24  1  -      25 
 23   Robert Swann          Bishops Stortford     -  - 23      23 
 24   Chris Wood            Pontefract            - 21  1      22 
 25   Jon Ballinger         Bodenham, Herefor    21  -  -      21 
 26   David Nutt            Standlake            20  -  -      20 
 27   Alastair Moffatt      Corse, Hartpury       2 17  1      20 
 28   Adrian Struthers      Dilwyn               18  -  1      19 
 29   Richard Crossland     Northwood             2 15  2      19 
 30   Chris Tooze           Usk                   2 13  3      18 
 31   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    15  1  -      16 
 32   Mike Reed             Torrington           14  1  1      16 
 33   Simon Hawthorn        Kidderminster         2 12  2      16 
 34   Chris Tilly           Manningtree           -  - 15      15 
 35   David Shuttleworth    Nr Ambleside          - 14  1      15 
 36   Tim Clark             Amersham              9  5  1      15 
 37   Geoff Cottrill        Bromsgrove            3 11  -      14 
 38   Mandy Roberts         Parkmill,  Gower      2 10  2      14 
 39   Tim Green             Faringdon            12  -  -      12 
 40   Stuart Clarke         Usk                  11  1  -      12 
 41   Gordon Davies         Deeside               5  1  6      12 
 42   Michael Coomber       Felmersham            1  -  9      10 
 43   Rodger Fowler         Sheffield             2  6  2      10 
 44   Peter Cave            Aberdovey             -  9  -       9 
 45   Will Onions           Nr Shrewsbury         1  -  8       9 
 46   Paul James            Ilminster             2  -  7       9 
 47=  Anthony Arnsby        Gateshead             -  8  -       8 
 47=  Peter Beards          Wolverhampton         8  -  -       8 
 49   Ian Rowe              Chesterfield          -  7  -       7 
 50   Stuart Jones          Welshpool             2  -  5       7 
 51   Mike Evans            High Wycombe          2  3  2       7 
 52   Karl Simmons          Newark                2  -  4       6 
 53   Kit Leigh             Bristol               2  2  2       6 
 54   Steve Print           Rugby                 2  1  2       5 
 55   Glyn Newell           Nr Wrexham            -  4  -       4 
 56=  Tim Sunderland        Blackfield, South     2  -  2       4 
 56=  Neil Normington       Bingley               -  2  2       4 
 56=  Julian Jones          Llandysul             2  -  2       4 
 56=  Michael Farnell       Hankelow, Crewe       1  1  2       4 
 56=  Derek Stringer        Wellingborough        1  1  2       4 
 56=  Andy Baker            Leamington Spa        1  1  2       4 
 56=  Andy Ewings           Sturner               1  2  1       4 
 63=  Frazer Martin         Bideford              2  1  -       3 
 63=  Jon Adams             Shrewsbury            1  -  2       3 
 63=  Ian Joel              Millhead,  Carnfo     2  1  -       3 
 63=  Daren Hall            West Kingsdown        2  -  1       3 
 63=  Tim Egerton           Newtown               2  1  -       3 
 63=  Bill Haining          Warrington            -  1  2       3 
 63=  David Pattrick        Sleaford              1  -  2       3 
 70=  Robert Cholmondeley   Leeds                 -  -  2       2 
 70=  Julian Hope           High Peak             -  -  2       2 
 70=  John Mcglaughlin      Cookstown             -  -  2       2 
 70=  Colin Minton          Reading               2  -  -       2 
 70=  Mark Sheppard         North Newton, Tau     2  -  -       2 
 70=  Andrew Grant          Nr Maldon             -  2  -       2 
 70=  Matthew Doncaster     Rhosneigr             -  -  2       2 
 70=  Rob Dalziel           Church Stretton       2  -  -       2 
 70=  Tony Dickinson        Hull                  -  -  2       2 
 70=  Paul Lomas            Bristol               2  -  -       2 
 70=  Paul Bonner           Gloucester            2  -  -       2 
 70=  Sean Edwards          Pontpool              2  -  -       2 
 70=  Stephen Blunt         Woking                -  2  -       2 
 70=  Matthew Thorne        Wimborne              2  -  -       2 
 70=  Lisa Parish           Ware                  -  -  2       2 
 70=  Jason Youde           Chester               -  -  2       2 
 70=  Richard Hopkins       Nr Chepstow           2  -  -       2 
 70=  James Gloster         68 Westbourne Ter     -  -  2       2 
 70=  Duncan Williams       Bridgnorth            2  -  -       2 
 70=  Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     2  -  -       2 
 70=  James Young           Kimbolton, Huntin     2  -  -       2 
 70=  Daniel Hart           Epping                2  -  -       2 
 92=  Mick Harris           Ashford               1  -  1       2 
 92=  Steve Farnell         Hankelow, Nr Crew     1  1  -       2 
 92=  Pete Johnston         Nr Royston            1  1  -       2 
 95=  Gareth Carless        Crewe                 1  -  -       1 
 95=  Colin Blunt           Rossendale            -  -  1       1 
 95=  Simon Tuckman         Macclesfield          -  1  -       1 
 95=  Alan Spratt           Verwood               1  -  -       1 
 95=  Jonathan Hobbs        Milton Keynes         1  -  -       1 
 95=  Theo Bengry           Leominster            -  1  -       1 
 95=  John Thompson         Clitheroe             -  1  -       1 
 95=  Andy McGowan          Bozeat                -  -  1       1 
 95=  Bob Astley            Cleator               -  1  -       1 
 95=  Tony Ginns            Kettering             -  -  1       1 
 95=  Mark Best             Maidstone             1  -  -       1 
 95=  James Harvey          Plymouth              1  -  -       1 
 95=  Steven Holder         Kington               1  -  -       1 
 95=  Philip Newson         Buntingword           1  -  -       1 
 95=  John Perrott          Leominster            1  -  -       1 
 95=  Toyne Fox             Scunthorpe            -  -  1       1 
 95=  Matthew Yeadon        Thirsk                -  -  1       1 
 95=  Martin Lowe           Barnstaple            -  1  -       1 
 95=  Steve Winter          Watchet               1  -  -       1 
 95=  David Graham          Co Tyrone             -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Paul Spooner          Raglan               28 30 27      85 
  2   Michael Squires       Stoke On Trent       22 23 17      62 
  3   Robert Morgan         Nr Shrewsbury        30  - 30      60 
  4   Daniel Stone          Chesterfield          1 27 24      52 
  5   Patrick Walsh         Aberystwyth          26  1 25      52 
  6   Peter Thomas          Creigiau             25 22  -      47 
  7   Andy Madge            Wellingborough        7 24 16      47 
  8   Roger Bown            Chesterfield          1 26 19      46 
  9   Jonty Bolsover        Chesterfield         23  1 21      45 
 10   Andy Hilder           Altrincham           16  1 22      39 
 11   Jon Riley             Selby                 1 18 20      39 
 12   Aled Rees             Crymych               6 20 13      39 
 13   Simon Sparey          Weston-Super-Mare    19  - 18      37 
 14   Clive Dunbabin        Warrington           10 25  1      36 
 15   Frank Mcalister       Coventry              4 19 11      34 
 16   Graham Hopewell       Worcester             1  - 28      29 
 17   Phil Clarke           Church Stretton      27  1  1      29 
 18   Peter Field           Kidderminster        17  - 12      29 
 19   Richard Cooke         Keswick               - 28  -      28 
 20   Tony Wilkinson        Sandbach             13  - 14      27 
 21   Shaun O'Gorman        Newtown               -  - 26      26 
 22   Matthew Picton        Northampton           - 16 10      26 
 23   Ian Allsop            Stourbridge          24  1  -      25 
 24   Kenneth Bowman        Hexham                2  - 23      25 
 25   Simon Ashton          Sheffield             1 21  1      23 
 26   Andy Salisbury        Wrexham              21  -  -      21 
 27   Shelley Nutt          Standlake            20  -  -      20 
 28   Peter Wood            Worcester            18  -  1      19 
 29   Linette Applegate     Toddington            2 15  2      19 
 30   Mathew Pearce         Cheltenham            - 17  1      18 
 31   Jo Tooze              Usk                   2 13  3      18 
 32   Paul Wakely           Llanbradach, Caer    15  1  -      16 
 33   Penny Norman          South Molton         14  1  1      16 
 34   Martin Jones          Brecon                2 12  2      16 
 35   Terry Moore           Middleton,  Nr Ta     -  - 15      15 
 36   Stephen Perie         Windermere            - 14  1      15 
 37   Henry Richardson      Corsham               9  5  1      15 
 38   Derek Davies          Swansea               2 10  2      14 
 39   Rob Smith             Swindon              12  -  -      12 
 40   Peter Gunson          Ewloe                 5  1  6      12 
 41=  Cliff Simmons         Coleford             11  -  -      11 
 41=  Paul Thomas           Coventry              - 11  -      11 
 43   Jeremy Pole           Leicester             1  -  9      10 
 44   Christopher Dewsnap   Stannington           2  6  2      10 
 45   Andrew Davies         Tywyn                 -  9  -       9 
 46   Steve Quine           Shrewsbury            1  -  8       9 
 47   Ian Crafer            Street                2  -  7       9 
 48=  Phil Cook             Chester-Le-Street     -  8  -       8 
 48=  Guy Weaver            Oaken                 8  -  -       8 
 50   Andy Read             Oadby                 -  7  -       7 
 51   Richard Edwards       Wolverhampton         2  -  5       7 
 52   Guy Simmons           Newark                2  -  4       6 
 53   Ian Bevan             Deeside               1  3  2       6 
 54   Tim Leigh             Bristol               2  2  2       6 
 55   Tim Bridge            Warwick               2  1  2       5 
 56   Dylan Williams        Wrexham               -  4  -       4 
 57=  Colin Thompson        Gomersal              -  2  2       4 
 57=  Kathy Barton          Bournemouth           2  -  2       4 
 57=  Peter James           Ceredigion            2  -  2       4 
 57=  Andrew Mason          Warwick               1  1  2       4 
 57=  Stephen Stringer      Kettering             1  1  2       4 
 57=  Brian Mcguinness      Haverhill             1  2  1       4 
 57=  Julian Adair          Audlem                1  1  2       4 
 64   John Connor           Halesowen             3  -  -       3 
 65=  James Wardle          Shrewsbury            1  -  2       3 
 65=  Rachel Brockington    Bristol               2  1  -       3 
 65=  Jane Gatens           Clitheroe             -  1  2       3 
 65=  Richard Aspinall      Trevalyn              2  1  -       3 
 65=  Andy Elcomb           Frinsted              2  -  1       3 
 65=  Graeme Wood           Knutsford             2  1  -       3 
 71=  Mark Freeman          Wolverhampton         2  -  -       2 
 71=  Richard Smalley       Bridgnorth            2  -  -       2 
 71=  Ian Orford            Ramsey St Marys       2  -  -       2 
 71=  Gill Cotton           Kings Langley         2  -  -       2 
 71=  Gary Torosyan         Cardiff               2  -  -       2 
 71=  Lawrence West         Liphook               2  -  -       2 
 71=  Mark Fisher           Churchdown            2  -  -       2 
 71=  Colin Ellis           Leominster            2  -  -       2 
 71=  Leigh Gray            Cuxton                2  -  -       2 
 71=  Mark Townsend         Dukinfield            -  -  2       2 
 71=  Keith Turner          Woking                -  -  2       2 
 71=  Andrew Connor         Hull                  -  -  2       2 
 71=  Allan Cathers         Carlisle              -  -  2       2 
 71=  Thomas Ward           Burnham on Crouch     -  2  -       2 
 71=  David Bryons          Pilning,  Bristol     2  -  -       2 
 71=  Mark Parsons          Bournemouth           2  -  -       2 
 71=  David Young           Stuston, Diss         2  -  -       2 
 71=  John Hardy            Alford                2  -  -       2 
 71=  Aggie Foster          Lincoln               -  -  2       2 
 71=  Ken Bills             Gateshead             -  -  2       2 
 71=  Julian Cardew         Stamford              -  -  2       2 
 71=  Jim Perkins           Ware                  -  -  2       2 
 71=  Robert Duck           Mickleover            -  2  -       2 
 71=  Julian Broadhurst     Congleton             -  -  2       2 
 95=  Paul Newman           Hanworth              1  -  1       2 
 95=  Oliver Gardiner       Royston               1  1  -       2 
 95=  Jason Rudd            Market Drayton        1  1  -       2 
 98=  Mark Ellis            Kettering             -  -  1       1 
 98=  Les Forsbrook         Dilwyn                -  1  -       1 
 98=  Richard Ekin          Hyde                  -  1  -       1 
 98=  Neil Dashfield        Burnham               1  -  -       1 
 98=  Mark Blunt            Rossendale            -  -  1       1 
 98=  Paul Nolan            Leeds                 -  1  -       1 
 98=  Martin Pettitt        Winsford              1  -  -       1 
 98=  Mark Morris           Sandbach              -  1  -       1 
 98=  Anders Howard         Nottingham            -  1  -       1 
 98=  Sian Beaty            Holmrook              -  1  -       1 
 98=  Mike Panes            Swansea               -  1  -       1 
 98=  Richard Shores        Boltby                -  -  1       1 
 98=  Cliff Jones           Brecon                1  -  -       1 
 98=  Adam Lugsden          Scunthorpe            -  -  1       1 
 98=  Paul Laycock          Elsenham              1  -  -       1 
 98=  Mark Sattin           Ross On Wye           1  -  -       1 
 98=  Kevin Flanagan        Londonderry           -  1  -       1 
 98=  Roy Rayner            Whitstable            1  -  -       1 
 98=  Paul Arberry          Plymouth              1  -  -       1 
 98=  Shaun Lytollis        Silverstone           -  -  1       1 

DUNLOP Silver Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Philip Squires        Stoke On Trent       30 30 28      88 
  2   Robin Bolt            Tiverton             22 27 26      75 
  3   Chris Tooze           Usk                  11 25 22      58 
  4   Jason Lepley          Selston              27  - 30      57 
  5   Robert Archer         Kidderminster        25  - 27      52 
  6   Stuart Jones          Welshpool            21  - 23      44 
  7   Alastair Moffatt      Corse, Hartpury      15 26  1      42 
  8   Mike Evans            High Wycombe         10 22 10      42 
  9   Simon Hawthorn        Kidderminster        13 24  2      39 
 10   Kit Leigh             Bristol               4 20  8      32 
 11   Neil Normington       Bingley               - 19 12      31 
 12   Julian Jones          Llandysul            14  - 17      31 
 13   Chris Wood            Pontefract            - 28  1      29 
 14   Jon Ballinger         Bodenham, Herefor    28  -  -      28 
 15   Adrian Struthers      Dilwyn               26  -  1      27 
 16   Michael Coomber       Felmersham            1  - 25      26 
 17=  Will Onions           Nr Shrewsbury         1  - 24      25 
 17=  Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    24  1  -      25 
 19   Stuart Clarke         Usk                  23  1  -      24 
 20   Ian Rowe              Chesterfield          - 23  -      23 
 21=  James Gloster         68 Westbourne Ter     -  - 21      21 
 21=  Stephen Blunt         Woking                - 21  -      21 
 23=  James Young           Kimbolton, Huntin    20  -  -      20 
 23=  Jason Youde           Chester               -  - 20      20 
 25=  Daren Hall            West Kingsdown       19  -  1      20 
 25=  Jon Adams             Shrewsbury            1  - 19      20 
 27   Tim Egerton           Newtown              18  1  -      19 
 28   John Mcglaughlin      Cookstown             -  - 18      18 
 29   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf    17  -  -      17 
 30=  Tony Dickinson        Hull                  -  - 16      16 
 30=  Matthew Thorne        Wimborne             16  -  -      16 
 32   Lisa Parish           Ware                  -  - 15      15 
 33   David Pattrick        Sleaford              1  - 14      15 
 34   Andy Baker            Leamington Spa        1  1 13      15 
 35   Sean Edwards          Pontpool             12  -  -      12 
 36   Matthew Doncaster     Rhosneigr             -  - 11      11 
 37   Derek Stringer        Wellingborough        1  1  9      11 
 38   Steve Print           Rugby                 5  1  4      10 
 39   Mark Sheppard         North Newton, Tau     9  -  -       9 
 40   Paul Bonner           Gloucester            8  -  -       8 
 41   Bill Haining          Warrington            -  1  7       8 
 42   Michael Farnell       Hankelow, Crewe       1  1  6       8 
 43   Daniel Hart           Epping                7  -  -       7 
 44   Duncan Williams       Bridgnorth            6  -  -       6 
 45   Tim Sunderland        Blackfield, South     3  -  3       6 
 46   Robert Cholmondeley   Leeds                 -  -  5       5 
 47   Julian Hope           High Peak             -  -  2       2 
 48=  Pete Johnston         Nr Royston            1  1  -       2 
 48=  Steve Farnell         Hankelow, Nr Crew     1  1  -       2 
 50=  Bob Astley            Cleator               -  1  -       1 
 50=  David Graham          Co Tyrone             -  1  -       1 
 50=  Gareth Carless        Crewe                 1  -  -       1 
 50=  Tony Ginns            Kettering             -  -  1       1 
 50=  Jonathan Hobbs        Milton Keynes         1  -  -       1 
 50=  Simon Tuckman         Macclesfield          -  1  -       1 
 50=  Mark Best             Maidstone             1  -  -       1 
 50=  Theo Bengry           Leominster            -  1  -       1 

DUNLOP Silver Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Michael Squires       Stoke On Trent       30 30 28      88 
  2   Frank Mcalister       Coventry             22 27 26      75 
  3   Jo Tooze              Usk                  11 25 22      58 
  4   Simon Sparey          Weston-Super-Mare    27  - 30      57 
  5   Peter Field           Kidderminster        25  - 27      52 
  6   Richard Edwards       Wolverhampton        21  - 23      44 
  7   Martin Jones          Brecon               13 24  2      39 
  8   Ian Bevan             Deeside               1 22 11      34 
  9   Tim Leigh             Bristol               4 20  9      33 
 10   Colin Thompson        Gomersal              - 19 13      32 
 11   Peter James           Ceredigion           14  - 18      32 
 12   Simon Ashton          Sheffield             1 28  1      30 
 13   Andy Salisbury        Wrexham              28  -  -      28 
 14=  Mathew Pearce         Cheltenham            - 26  1      27 
 14=  Peter Wood            Worcester            26  -  1      27 
 16   Jeremy Pole           Leicester             1  - 25      26 
 17=  Steve Quine           Shrewsbury            1  - 24      25 
 17=  Paul Wakely           Llanbradach, Caer    24  1  -      25 
 19=  Andy Read             Oadby                 - 23  -      23 
 19=  Cliff Simmons         Coleford             23  -  -      23 
 21=  Allan Cathers         Carlisle              -  - 21      21 
 21=  Robert Duck           Mickleover            - 21  -      21 
 23=  Julian Broadhurst     Congleton             -  - 20      20 
 23=  David Young           Stuston, Diss        20  -  -      20 
 25=  Andy Elcomb           Frinsted             19  -  1      20 
 25=  James Wardle          Shrewsbury            1  - 19      20 
 27   Richard Aspinall      Trevalyn             18  1  -      19 
 28=  Leigh Gray            Cuxton               17  -  -      17 
 28=  Andrew Connor         Hull                  -  - 17      17 
 30=  Jim Perkins           Ware                  -  - 16      16 
 30=  Mark Parsons          Bournemouth          16  -  -      16 
 32   Andrew Mason          Warwick               1  1 14      16 
 33=  Colin Ellis           Leominster           15  -  -      15 
 33=  Aggie Foster          Lincoln               -  - 15      15 
 35=  Kenneth Bowman        Hexham               12  -  -      12 
 35=  Julian Cardew         Stamford              -  - 12      12 
 37   Stephen Stringer      Kettering             1  1 10      12 
 38   Tim Bridge            Warwick               5  1  5      11 
 39   Gill Cotton           Kings Langley        10  -  -      10 
 40   Ian Orford            Ramsey St Marys       9  -  -       9 
 41   Jane Gatens           Clitheroe             -  1  8       9 
 42   Julian Adair          Audlem                1  1  7       9 
 43   Mark Fisher           Churchdown            8  -  -       8 
 44   John Hardy            Alford                7  -  -       7 
 45   Kathy Barton          Bournemouth           3  -  4       7 
 46=  Keith Turner          Woking                -  -  6       6 
 46=  Mark Freeman          Wolverhampton         6  -  -       6 
 48   Mark Townsend         Dukinfield            -  -  3       3 
 49=  Jason Rudd            Market Drayton        1  1  -       2 
 49=  Oliver Gardiner       Royston               1  1  -       2 
 51=  Mark Blunt            Rossendale            -  -  1       1 
 51=  Sian Beaty            Holmrook              -  1  -       1 
 51=  Mark Ellis            Kettering             -  -  1       1 
 51=  Roy Rayner            Whitstable            1  -  -       1 
 51=  Mike Panes            Swansea               -  1  -       1 
 51=  Kevin Flanagan        Londonderry           -  1  -       1 
 51=  Richard Ekin          Hyde                  -  1  -       1 
 51=  Les Forsbrook         Dilwyn                -  1  -       1 
 51=  Martin Pettitt        Winsford              1  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B13 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Brian Bell            Skegness             18 20 17      55 
  2   Martin Healer         Broughton            15 17 16      48 
  3   Andrew Burton         Nr Kington           20  - 20      40 
  4   Richard Crossland     Northwood            10 16 13      39 
  5   Simon Rogers          Radlett              16  1 15      32 
  6   Geoff Cottrill        Bromsgrove           11 14  -      25 
  7   Robert Gough          Ludlow               17  1  1      19 
  8=  Mark Perrott          Leomimster            -  - 18      18 
  8=  Paul Benn             Cockermouth           - 18  -      18 
 10   David Shuttleworth    Nr Ambleside          - 15  1      16 
 11   Robert Wright         Frizington           14  1  -      15 
 12   Chris Tilly           Manningtree           -  - 14      14 
 13   Mike Reed             Torrington           12  1  1      14 
 14=  David Nutt            Standlake            13  -  -      13 
 14=  Glyn Newell           Nr Wrexham            - 13  -      13 
 16   Ian Joel              Millhead,  Carnfo     9  1  -      10 
 17   Richard Hopkins       Nr Chepstow           8  -  -       8 
 18   Paul Lomas            Bristol               7  -  -       7 
 19   Frazer Martin         Bideford              6  1  -       7 
 20=  Martin Lowe           Barnstaple            -  1  -       1 
 20=  Toyne Fox             Scunthorpe            -  -  1       1 
 20=  Richard Hill          Alton,  Chesterfi     1  -  -       1 
 20=  John Perrott          Leominster            1  -  -       1 
 20=  Steve Winter          Watchet               1  -  -       1 
 20=  Alan Spratt           Verwood               1  -  -       1 
 20=  Steven Holder         Kington               1  -  -       1 
 20=  Andy McGowan          Bozeat                -  -  1       1 
 20=  Matthew Yeadon        Thirsk                -  -  1       1 
 20=  John Thompson         Clitheroe             -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B13 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Paul Spooner          Raglan               18 20 17      55 
  2   Robert Morgan         Nr Shrewsbury        20  - 20      40 
  3   Linette Applegate     Toddington           10 16 13      39 
  4   Peter Thomas          Creigiau             15 17  -      32 
  5   Patrick Walsh         Aberystwyth          16  1 15      32 
  6   Graham Hopewell       Worcester             1  - 18      19 
  7   Phil Clarke           Church Stretton      17  1  1      19 
  8   Richard Cooke         Keswick               - 18  -      18 
  9   Shaun O'Gorman        Newtown               -  - 16      16 
 10   Stephen Perie         Windermere            - 15  1      16 
 11   Ian Allsop            Stourbridge          14  1  -      15 
 12=  Paul Thomas           Coventry              - 14  -      14 
 12=  Terry Moore           Middleton,  Nr Ta     -  - 14      14 
 14   Penny Norman          South Molton         12  1  1      14 
 15=  Dylan Williams        Wrexham               - 13  -      13 
 15=  Shelley Nutt          Standlake            13  -  -      13 
 17   John Connor           Halesowen            11  -  -      11 
 18   Graeme Wood           Knutsford             9  1  -      10 
 19   Gary Torosyan         Cardiff               8  -  -       8 
 20   David Bryons          Pilning,  Bristol     7  -  -       7 
 21   Rachel Brockington    Bristol               6  1  -       7 
 22=  Paul Laycock          Elsenham              1  -  -       1 
 22=  Neil Dashfield        Burnham               1  -  -       1 
 22=  Daniel Stone          Chesterfield          1  -  -       1 
 22=  Adam Lugsden          Scunthorpe            -  -  1       1 
 22=  Cliff Jones           Brecon                1  -  -       1 
 22=  Anders Howard         Nottingham            -  1  -       1 
 22=  Paul Nolan            Leeds                 -  1  -       1 
 22=  Richard Shores        Boltby                -  -  1       1 
 22=  Shaun Lytollis        Silverstone           -  -  1       1 

DUNLOP Gold Star Class B12 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Philip Squires        Stoke On Trent       20 20 18      58 
  2   Simon Hawthorn        Kidderminster        14 18 16      48 
  3   Jason Lepley          Selston              18  - 20      38 
  4   Adrian Struthers      Dilwyn               17  -  1      18 
  5   Robert Cholmondeley   Leeds                 -  - 17      17 
  6   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    16  1  -      17 
  7   Stuart Clarke         Usk                  15  1  -      16 
  8   Simon Tuckman         Macclesfield          -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B12 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Michael Squires       Stoke On Trent       20 20 18      58 
  2   Martin Jones          Brecon               14 18 16      48 
  3   Simon Sparey          Weston-Super-Mare    18  - 20      38 
  4   Peter Wood            Worcester            17  -  1      18 
  5   Keith Turner          Woking                -  - 17      17 
  6   Paul Wakely           Llanbradach, Caer    16  1  -      17 
  7   Cliff Simmons         Coleford             15  -  -      15 
  8=  Richard Ekin          Hyde                  -  1  -       1 
  8=  Mike Panes            Swansea               -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B11 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Robert Archer         Kidderminster        18  - 20      38 
  2   Chris Wood            Pontefract            - 20  1      21 
  3   Jon Ballinger         Bodenham, Herefor    20  -  -      20 
  4   Andy Baker            Leamington Spa        1  1 18      20 
  5   James Young           Kimbolton, Huntin    17  -  -      17 
  6   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf    16  -  -      16 
  7   Matthew Thorne        Wimborne             15  -  -      15 
  8   Paul Bonner           Gloucester           14  -  -      14 
  9   Daniel Hart           Epping               13  -  -      13 
 10   Steve Farnell         Hankelow, Nr Crew     1  1  -       2 
 11=  Bob Astley            Cleator               -  1  -       1 
 11=  Tony Ginns            Kettering             -  -  1       1 
 11=  Colin Blunt           Rossendale            -  -  1       1 
 11=  Gareth Carless        Crewe                 1  -  -       1 
 11=  Theo Bengry           Leominster            -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B11 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Peter Field           Kidderminster        18  - 20      38 
  2   Simon Ashton          Sheffield             - 20  1      21 
  3   Andy Salisbury        Wrexham              20  -  -      20 
  4   Andrew Mason          Warwick               1  1 18      20 
  5   David Young           Stuston, Diss        17  -  -      17 
  6   Leigh Gray            Cuxton               16  -  -      16 
  7   Mark Parsons          Bournemouth          15  -  -      15 
  8   Mark Fisher           Churchdown           14  -  -      14 
  9   John Hardy            Alford               13  -  -      13 
 10   Jason Rudd            Market Drayton        1  1  -       2 
 11=  Sian Beaty            Holmrook              -  1  -       1 
 11=  Mark Ellis            Kettering             -  -  1       1 
 11=  Mark Blunt            Rossendale            -  -  1       1 
 11=  Martin Pettitt        Winsford              1  -  -       1 
 11=  Les Forsbrook         Dilwyn                -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B10 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Kit Leigh             Bristol              18 18 15      51 
  2   Mike Evans            High Wycombe          - 20 17      37 
  3   Jon Adams             Shrewsbury            1  - 20      21 
  4   Sean Edwards          Pontpool             20  -  -      20 
  5   Tony Dickinson        Hull                  -  - 18      18 
  6   Derek Stringer        Wellingborough        1  1 16      18 
  7   Michael Farnell       Hankelow, Crewe       1  1 14      16 

DUNLOP Gold Star Class B10 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Tim Leigh             Bristol              18 18 15      51 
  2   Ian Bevan             Deeside               - 20 17      37 
  3   James Wardle          Shrewsbury            1  - 20      21 
  4   Kenneth Bowman        Hexham               20  -  -      20 
  5   Andrew Connor         Hull                  -  - 18      18 
  6   Stephen Stringer      Kettering             1  1 16      18 
  7   Julian Adair          Audlem                1  1 14      16 

DUNLOP Gold Star Class A7 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1=  Will Onions           Nr Shrewsbury         1  - 20      21 
  1=  Daren Hall            West Kingsdown       20  -  1      21 
  3   Tim Egerton           Newtown              18  1  -      19 
  4   Jason Youde           Chester               -  - 18      18 

DUNLOP Gold Star Class A7 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1=  Steve Quine           Shrewsbury            1  - 20      21 
  1=  Andy Elcomb           Frinsted             20  -  1      21 
  3   Richard Aspinall      Trevalyn             18  1  -      19 
  4   Julian Broadhurst     Congleton             -  - 18      18 

DUNLOP Gold Star Class A6 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Robin Bolt            Tiverton             20 20 20      60 
  2   Chris Tooze           Usk                  16 17 16      49 
  3   Alastair Moffatt      Corse, Hartpury      17 18  1      36 
  4   Stuart Jones          Welshpool            18  - 17      35 
  5   Steve Print           Rugby                13  1 12      26 
  6   Tim Sunderland        Blackfield, South    12  - 11      23 
  7   Michael Coomber       Felmersham            1  - 18      19 
  8=  Mike Evans            High Wycombe         15  -  -      15 
  8=  James Gloster         68 Westbourne Ter     -  - 15      15 
 10=  Duncan Williams       Bridgnorth           14  -  -      14 
 10=  John Mcglaughlin      Cookstown             -  - 14      14 
 12   Lisa Parish           Ware                  -  - 13      13 
 13=  David Graham          Co Tyrone             -  1  -       1 
 13=  Jonathan Hobbs        Milton Keynes         1  -  -       1 
 13=  Mark Best             Maidstone             1  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class A6 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Frank Mcalister       Coventry             20 20 20      60 
  2   Jo Tooze              Usk                  16 17 16      49 
  3   Richard Edwards       Wolverhampton        18  - 17      35 
  4   Tim Bridge            Warwick              13  1 12      26 
  5   Kathy Barton          Bournemouth          12  - 11      23 
  6=  Mathew Pearce         Cheltenham            - 18  1      19 
  6=  Jeremy Pole           Leicester             1  - 18      19 
  8   Colin Ellis           Leominster           17  -  -      17 
  9=  Gill Cotton           Kings Langley        15  -  -      15 
  9=  Allan Cathers         Carlisle              -  - 15      15 
 11=  Mark Freeman          Wolverhampton        14  -  -      14 
 11=  Ken Bills             Gateshead             -  - 14      14 
 13   Jim Perkins           Ware                  -  - 13      13 
 14=  Ian Bevan             Deeside               1  -  -       1 
 14=  Roy Rayner            Whitstable            1  -  -       1 
 14=  Kevin Flanagan        Londonderry           -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N4 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Rob Smith             Towcester            12 16 13      41 
  2   Richard Hill          Alton,  Chesterfi     - 20 20      40 
  3   Steve Perez           Ashover,  Chester    20  1 16      37 
  4   Iwan Rees             Crymych              11 15 11      37 
  5   David Howells         Manchester           18  1 17      36 
  6   Christopher Bown      Chesterfield          1 18 14      33 
  7   Daniel Dunbabin       Warrington           15 17  1      33 
  8   Jon Caen              Sandbach             17  1 12      30 
  9   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     1 14 15      30 
 10   Mandy Roberts         Parkmill,  Gower      6 12  6      24 
 11   Tim Clark             Amersham             14  8  1      23 
 12   Rhidian Jones         Carmarthen            - 13 10      23 
 13   Gordon Davies         Deeside              10  1  8      19 
 14   Robert Swann          Bishops Stortford     -  - 18      18 
 15   Rodger Fowler         Sheffield             4  9  5      18 
 16   Paul James            Ilminster             8  -  9      17 
 17   Tim Green             Faringdon            16  -  -      16 
 18   Karl Simmons          Newark                7  -  7      14 
 19   Peter Beards          Wolverhampton        13  -  -      13 
 20   Peter Cave            Aberdovey             - 11  -      11 
 21   Anthony Arnsby        Gateshead             - 10  -      10 
 22   Colin Minton          Reading               9  -  -       9 
 23   Andy Ewings           Sturner               1  6  1       8 
 24   Andrew Grant          Nr Maldon             -  7  -       7 
 25   Rob Dalziel           Church Stretton       5  -  -       5 
 26   Mick Harris           Ashford               1  -  1       2 
 27=  James Harvey          Plymouth              1  -  -       1 
 27=  Philip Newson         Buntingword           1  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N4 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andy Madge            Wellingborough       12 16 13      41 
  2   Daniel Stone          Chesterfield          - 20 20      40 
  3   Jonty Bolsover        Chesterfield         20  1 16      37 
  4   Aled Rees             Crymych              11 15 11      37 
  5   Andy Hilder           Altrincham           18  1 17      36 
  6   Roger Bown            Chesterfield          1 18 14      33 
  7   Clive Dunbabin        Warrington           15 17  1      33 
  8   Jon Riley             Selby                 1 14 15      30 
  9   Tony Wilkinson        Sandbach             17  - 12      29 
 10   Derek Davies          Swansea               6 12  6      24 
 11   Henry Richardson      Corsham              14  8  1      23 
 12   Matthew Picton        Northampton           - 13 10      23 
 13   Peter Gunson          Ewloe                10  1  8      19 
 14   Kenneth Bowman        Hexham                -  - 18      18 
 15   Christopher Dewsnap   Stannington           4  9  5      18 
 16   Ian Crafer            Street                8  -  9      17 
 17   Rob Smith             Swindon              16  -  -      16 
 18   Guy Simmons           Newark                7  -  7      14 
 19   Guy Weaver            Oaken                13  -  -      13 
 20   Andrew Davies         Tywyn                 - 11  -      11 
 21   Phil Cook             Chester-Le-Street     - 10  -      10 
 22   Lawrence West         Liphook               9  -  -       9 
 23   Brian Mcguinness      Haverhill             1  6  1       8 
 24   Thomas Ward           Burnham on Crouch     -  7  -       7 
 25   Richard Smalley       Bridgnorth            5  -  -       5 
 26   Paul Newman           Hanworth              1  -  1       2 
 27=  Paul Arberry          Plymouth              1  -  -       1 
 27=  Mark Sattin           Ross On Wye           1  -  -       1 
 27=  Mark Morris           Sandbach              -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N3 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Neil Normington       Bingley               - 18 20      38 
  2=  Mark Sheppard         North Newton, Tau    20  -  -      20 
  2=  Stephen Blunt         Woking                - 20  -      20 
  4   Matthew Doncaster     Rhosneigr             -  - 18      18 
  5   Bill Haining          Warrington            -  1 17      18 
  6   Julian Hope           High Peak             -  - 16      16 

DUNLOP Gold Star Class N3 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Colin Thompson        Gomersal              - 18 20      38 
  2=  Ian Orford            Ramsey St Marys      20  -  -      20 
  2=  Robert Duck           Mickleover            - 20  -      20 
  4   Julian Cardew         Stamford              -  - 18      18 
  5   Jane Gatens           Clitheroe             -  1 17      18 
  6   Mark Townsend         Dukinfield            -  - 16      16 

DUNLOP Gold Star Class N2 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Julian Jones          Llandysul            20  - 20      40 
  2   Ian Rowe              Chesterfield          - 20  -      20 
  3   David Pattrick        Sleaford              1  - 18      19 
  4   Pete Johnston         Nr Royston            1  1  -       2 

DUNLOP Gold Star Class N2 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Peter James           Ceredigion           20  - 20      40 
  2   Andy Read             Oadby                 - 20  -      20 
  3   Aggie Foster          Lincoln               -  - 18      18 
  4   Oliver Gardiner       Royston               1  1  -       2 
  5   Simon Ashton          Sheffield             1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Gary Standen          Coleford             30 30  -      60 
  2   Shaun Woffinden       Gainsborough         28  1 28      57 
  3   Jonathan Wigmore      Bicester              1 26 27      54 
  4   Ian Evans             Hereford              1 19 30      50 
  5   Malcolm Hague         Appleton, Warring     1 27 20      48 
  6   Dyfrig James          Lanfyrnach           20  - 26      46 
  7   Howard Allan          Stockport            26  1 18      45 
  8   John Brooks           Ashby-De-La-Zouch     - 20 25      45 
  9   Paul Blackburn        Alfreton              - 24 21      45 
 10   Nathan Crewe          Bromsgrove            - 21 23      44 
 11   John Moffatt          Corse, Hartpury      22  - 22      44 
 12   Judy Lucas            Paignton             17 18  6      41 
 13   Niki Cleland          Melrose               - 25 12      37 
 14   Niall Cowan           Dumfries              1 23 10      34 
 15   Shelly Taunt          Swindon              16  - 16      32 
 16   Thomas Clarke         Cheltenham           13 17  -      30 
 17   Neil Weaver           Ludlow                - 28  1      29 
 18   James Wozencroft      Ludlow               27  1  -      28 
 19   Mark Annand           St Albans            25  1  1      27 
 20   Martin Shaw           Huddersfield          1  - 24      25 
 21   Peter Buckle          Calne                24  -  -      24 
 22   Phil Spratt           Walton On Thames     19  -  5      24 
 23   Graeme Jones          Penarth              23  -  -      23 
 24   Alistair Willis       Lochgilphead          - 22  -      22 
 25   Andy O'Kane           Sandiacre            21  1  -      22 
 26   Christopher Bush      Stalybridge          12  -  8      20 
 27   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe     -  - 19      19 
 28   James Alexander       Umberleigh           14  1  4      19 
 29   Nathan Davies         Ammanford            18  -  -      18 
 30   Andrew Leece          Onchan                -  1 17      18 
 31   Chris Powis           Hereford              1 16  -      17 
 32=  Richard Morgan        Stafford              1  1 15      17 
 32=  Andrew Marwood        Emley,  Huddersfi     1 15  1      17 
 34   Gavin Bailey          Huntingdon            8  1  7      16 
 35   John Pardoe           Kidderminster        15  -  -      15 
 36   Jonny Brown           Stokesley             1  1 13      15 
 37=  Vicki Milsom          York                  - 14  -      14 
 37=  Roger Mustoe          Littlewick Green      -  - 14      14 
 39=  Clive Anstey          Melksham             11  -  -      11 
 39=  John Deegan           Rossendale, White     -  - 11      11 
 41   Richard Mackie        Dursley              10  -  -      10 
 42=  Roland Jones          Chalford Hill,  S     9  1  -      10 
 42=  James Walker          Wakefield             -  1  9      10 
 44   Chris Martin          Larkfield             -  -  3       3 
 45   Richard Oxley         Denby Village         1  -  2       3 
 46   Steve Green           Blandford Forum       -  1  1       2 
 47=  Colin Webb            Lydney                1  -  -       1 
 47=  Paul Sanders          Amersham              1  -  -       1 
 47=  Peter Cave            Aberdovey             1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Howard Pridmore       Risley               28  1 28      57 
  2   Robbie Durant         Witney                1 26 27      54 
  3   Paul Morris           Hereford              - 19 30      49 
  4   Dave Read             Northwich             1 27 20      48 
  5   Emyr Jones            Llandysul            20  - 26      46 
  6   Nick Thornton         Brockholes           26  1 18      45 
  7   Richard Harbey        Crieff                - 20 25      45 
  8   Alexis Harper         Ticknall              - 24 21      45 
  9   John Connor           Halesowen             - 21 23      44 
 10   Tim Hobbs             Telford              17 18  6      41 
 11   Steven Clark          Elgin                 - 25 12      37 
 12   Mark Simpson          Dumfries              1 23 10      34 
 13   Bob Stokoe            East Croydon         16  - 16      32 
 14=  Nick Biddle           Coleford             30  -  -      30 
 14=  Richard Elliott       Deganwy               - 30  -      30 
 16   Martin Kernick        Leeds                13 17  -      30 
 17   Andrew Sankey         Ludlow                - 28  1      29 
 18   Mark Ammonds          Leominster           27  1  -      28 
 19   Bill Robertson        Dolgellau            25  1  1      27 
 20   Ian Prout             Pontefract            1  - 24      25 
 21   Justin Brooks         Hereford             24  -  -      24 
 22   Richard Perry         Penarth              23  -  -      23 
 23=  Mark Freeman          Wolverhampton         -  - 22      22 
 23=  Mike Hart             Leominster           22  -  -      22 
 23=  Charles Wilson        Lochgilphead          - 22  -      22 
 26   Robert Thorpe         Ilkeston             21  1  -      22 
 27   Roger Mallalieu       Brentwood            12  -  8      20 
 28=  Karen Robinson        Barrow Upon Humbe     -  - 19      19 
 28=  Steve Coles           Urmston              19  -  -      19 
 30   Helen Alexander       Umberleigh           14  1  4      19 
 31   Mark Crisp            Llanelli             18  -  -      18 
 32   Richard Skinner       Douglas               -  1 17      18 
 33   Shelley Rogerson      Morecambe             1 16  -      17 
 34=  Chris Chadwick        Huddersfield          1 15  1      17 
 34=  Chris Ware            Shrewsbury            1  1 15      17 
 36   Robert Cook           Bardwell, Bury St     8  1  7      16 
 37   Stuart Bethell        Kidderminster        15  -  -      15 
 38   James Lester          Leyburn               1  1 13      15 
 39=  Gill Cotton           Kings Langley         - 14  -      14 
 39=  Robin Hernaman        Royston               -  - 14      14 
 41=  Derek Mines           Gastard              11  -  -      11 
 41=  Chris Smith           Rossendale            -  - 11      11 
 43   Andrew Mackie         Dursley              10  -  -      10 
 44=  John James            Cwmbran               9  1  -      10 
 44=  Paul Wardell          Ampthill              -  1  9      10 
 46   Harry Sandison        Cleethorpes           -  -  5       5 
 47   Simon Lassam          Wantage               -  -  3       3 
 48   Lee Burgess           Chesterfield          1  -  2       3 
 49   Paul Green            Leicester             -  1  1       2 
 50=  Andrew Davies         Tywyn                 1  -  -       1 
 50=  Timothy Sturla        Swadlincote           1  -  -       1 
 50=  Paul Willetts         Lydney                1  -  -       1 
 50=  Keith Hounslow        High Wycombe          1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class N1 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Niall Cowan           Dumfries              1 20 18      39 
  2   Gavin Bailey          Huntingdon           15  1 17      33 
  3   Mark Annand           St Albans            20  1  1      22 
  4   Roger Mustoe          Littlewick Green      -  - 20      20 
  5   Graeme Jones          Penarth              18  -  -      18 
  6   Richard Mackie        Dursley              17  -  -      17 
  7   Roland Jones          Chalford Hill,  S    16  1  -      17 

SILKOLENE 1400 Class N1 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Mark Simpson          Dumfries              1 20 18      39 
  2   Robert Cook           Bardwell, Bury St    15  1 17      33 
  3   Bill Robertson        Dolgellau            20  1  1      22 
  4   Robin Hernaman        Royston               -  - 20      20 
  5   Richard Perry         Penarth              18  -  -      18 
  6   Andrew Mackie         Dursley              17  -  -      17 
  7   John James            Cwmbran              16  1  -      17 

SILKOLENE 1400 Class A5 driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Shaun Woffinden       Gainsborough         20  1 20      41 
  2   Jonathan Wigmore      Bicester              1 20 18      39 
  3   John Moffatt          Corse, Hartpury      18  - 16      34 
  4   Dyfrig James          Lanfyrnach           17  - 17      34 
  5   Shelly Taunt          Swindon              16  - 13      29 
  6   Niki Cleland          Melrose               - 18 10      28 
  7   James Alexander       Umberleigh           15  1  9      25 
  8   Vicki Milsom          York                  - 17  -      17 
  9   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe     -  - 15      15 
 10   Andrew Leece          Onchan                -  1 14      15 
 11   Richard Morgan        Stafford              1  1 12      14 
 12   Jonny Brown           Stokesley             1  1 11      13 
 13   Chris Martin          Larkfield             -  -  8       8 
 14   Steve Green           Blandford Forum       -  1  1       2 
 15=  Paul Sanders          Amersham              1  -  -       1 
 15=  Peter Cave            Aberdovey             1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class A5 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Howard Pridmore       Risley               20  1 20      41 
  2   Robbie Durant         Witney                1 20 18      39 
  3   Emyr Jones            Llandysul            17  - 17      34 
  4   Bob Stokoe            East Croydon         16  - 13      29 
  5   Steven Clark          Elgin                 - 18 10      28 
  6   Helen Alexander       Umberleigh           15  1  9      25 
  7   Mike Hart             Leominster           18  -  -      18 
  8   Gill Cotton           Kings Langley         - 17  -      17 
  9   Mark Freeman          Wolverhampton         -  - 16      16 
 10   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe     -  - 15      15 
 11   Richard Skinner       Douglas               -  1 14      15 
 12   Chris Ware            Shrewsbury            1  1 12      14 
 13   James Lester          Leyburn               1  1 11      13 
 14   Simon Lassam          Wantage               -  -  8       8 
 15   Paul Green            Leicester             -  1  1       2 
 16=  Andrew Davies         Tywyn                 1  -  -       1 
 16=  Timothy Sturla        Swadlincote           1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class B9 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Gary Standen          Coleford             20 20  -      40 
  2   Ian Evans             Hereford              1 12 20      33 
  3   Malcolm Hague         Appleton, Warring     1 17 14      32 
  4   Judy Lucas            Paignton             12 11  9      32 
  5   John Brooks           Ashby-De-La-Zouch     - 13 18      31 
  6   Howard Allan          Stockport            17  1 13      31 
  7   Paul Blackburn        Alfreton              - 16 15      31 
  8   Nathan Crewe          Bromsgrove            - 14 16      30 
  9   Phil Spratt           Walton On Thames     14  -  8      22 
 10   Thomas Clarke         Cheltenham           10 10  -      20 
 11=  Neil Weaver           Ludlow                - 18  1      19 
 11=  James Wozencroft      Ludlow               18  1  -      19 
 13   Christopher Bush      Stalybridge           9  - 10      19 
 14   Martin Shaw           Huddersfield          1  - 17      18 
 15   Peter Buckle          Calne                16  -  -      16 
 16   Andy O'Kane           Sandiacre            15  1  -      16 
 17   Alistair Willis       Lochgilphead          - 15  -      15 
 18   Nathan Davies         Ammanford            13  -  -      13 
 19   John Deegan           Rossendale, White     -  - 12      12 
 20   James Walker          Wakefield             -  1 11      12 
 21   John Pardoe           Kidderminster        11  -  -      11 
 22   Chris Powis           Hereford              1  9  -      10 
 23   Andrew Marwood        Emley,  Huddersfi     1  8  1      10 
 24   Clive Anstey          Melksham              8  -  -       8 
 25   Richard Oxley         Denby Village         1  -  7       8 
 26   Colin Webb            Lydney                1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class B9 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Paul Morris           Hereford              - 12 20      32 
  2   Dave Read             Northwich             1 17 14      32 
  3   Tim Hobbs             Telford              12 11  9      32 
  4   Richard Harbey        Crieff                - 13 18      31 
  5   Nick Thornton         Brockholes           17  1 13      31 
  6   Alexis Harper         Ticknall              - 16 15      31 
  7   John Connor           Halesowen             - 14 16      30 
  8=  Nick Biddle           Coleford             20  -  -      20 
  8=  Richard Elliott       Deganwy               - 20  -      20 
 10   Martin Kernick        Leeds                10 10  -      20 
 11=  Andrew Sankey         Ludlow                - 18  1      19 
 11=  Mark Ammonds          Leominster           18  1  -      19 
 13   Roger Mallalieu       Brentwood             9  - 10      19 
 14   Ian Prout             Pontefract            1  - 17      18 
 15   Justin Brooks         Hereford             16  -  -      16 
 16   Robert Thorpe         Ilkeston             15  1  -      16 
 17   Charles Wilson        Lochgilphead          - 15  -      15 
 18   Steve Coles           Urmston              14  -  -      14 
 19   Mark Crisp            Llanelli             13  -  -      13 
 20   Chris Smith           Rossendale            -  - 12      12 
 21   Paul Wardell          Ampthill              -  1 11      12 
 22   Stuart Bethell        Kidderminster        11  -  -      11 
 23   Shelley Rogerson      Morecambe             1  9  -      10 
 24   Chris Chadwick        Huddersfield          1  8  1      10 
 25=  Harry Sandison        Cleethorpes           -  -  8       8 
 25=  Derek Mines           Gastard               8  -  -       8 
 27   Lee Burgess           Chesterfield          1  -  7       8 
 28=  Paul Willetts         Lydney                1  -  -       1 
 28=  Keith Hounslow        High Wycombe          1  -  -       1 

Mitsubishi Motors Production Cup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Rob Smith             Towcester            12 16 13      41 
  2   Richard Hill          Alton,  Chesterfi     - 20 20      40 
  3   Steve Perez           Ashover,  Chester    20  1 16      37 
  4   Iwan Rees             Crymych              11 15 11      37 
  5   David Howells         Manchester           18  1 17      36 
  6   Christopher Bown      Chesterfield          1 18 14      33 
  7   Daniel Dunbabin       Warrington           15 17  1      33 
  8   Jon Caen              Sandbach             17  1 12      30 
  9   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     1 14 15      30 
 10   Rhidian Jones         Carmarthen            - 13 10      23 
 11   Mandy Roberts         Parkmill,  Gower      5 12  6      23 
 12   Tim Clark             Amersham             14  7  1      22 
 13   Gordon Davies         Deeside              10  1  8      19 
 14   Robert Swann          Bishops Stortford     -  - 18      18 
 15   Paul James            Ilminster             8  -  9      17 
 16   Tim Green             Faringdon            16  -  -      16 
 17   Rodger Fowler         Sheffield             2  8  5      15 
 18   Karl Simmons          Newark                7  -  7      14 
 19   Peter Beards          Wolverhampton        13  -  -      13 
 20   Peter Cave            Aberdovey             - 11  -      11 
 21   Anthony Arnsby        Gateshead             - 10  -      10 
 22   Julian Jones          Llandysul             6  -  4      10 
 23=  Colin Minton          Reading               9  -  -       9 
 23=  Ian Rowe              Chesterfield          -  9  -       9 
 25   Stephen Blunt         Woking                -  6  -       6 
 26   Neil Normington       Bingley               -  4  2       6 
 27   Andrew Grant          Nr Maldon             -  5  -       5 
 28   Andy Ewings           Sturner               1  3  1       5 
 29   Rob Dalziel           Church Stretton       4  -  -       4 
 30   David Pattrick        Sleaford              1  -  3       4 
 31   Mark Sheppard         North Newton, Tau     3  -  -       3 
 32   Bill Haining          Warrington            -  1  2       3 
 33=  Matthew Doncaster     Rhosneigr             -  -  2       2 
 33=  Julian Hope           High Peak             -  -  2       2 
 35=  Pete Johnston         Nr Royston            1  1  -       2 
 35=  Mick Harris           Ashford               1  -  1       2 
 37=  Philip Newson         Buntingword           1  -  -       1 
 37=  James Harvey          Plymouth              1  -  -       1 

Mitsubishi Motors Production Cup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andy Madge            Wellingborough       12 16 13      41 
  2   Daniel Stone          Chesterfield          - 20 20      40 
  3   Jonty Bolsover        Chesterfield         20  1 16      37 
  4   Aled Rees             Crymych              11 15 11      37 
  5   Andy Hilder           Altrincham           18  1 17      36 
  6   Roger Bown            Chesterfield          1 18 14      33 
  7   Clive Dunbabin        Warrington           15 17  1      33 
  8   Jon Riley             Selby                 1 14 15      30 
  9   Tony Wilkinson        Sandbach             17  - 12      29 
 10   Matthew Picton        Northampton           - 13 10      23 
 11   Derek Davies          Swansea               5 12  6      23 
 12   Henry Richardson      Corsham              14  7  1      22 
 13   Peter Gunson          Ewloe                10  1  8      19 
 14   Kenneth Bowman        Hexham                -  - 18      18 
 15   Ian Crafer            Street                8  -  9      17 
 16   Rob Smith             Swindon              16  -  -      16 
 17   Christopher Dewsnap   Stannington           2  8  5      15 
 18   Guy Simmons           Newark                7  -  7      14 
 19   Guy Weaver            Oaken                13  -  -      13 
 20   Andrew Davies         Tywyn                 - 11  -      11 
 21   Phil Cook             Chester-Le-Street     - 10  -      10 
 22   Peter James           Ceredigion            6  -  4      10 
 23=  Lawrence West         Liphook               9  -  -       9 
 23=  Andy Read             Oadby                 -  9  -       9 
 25   Robert Duck           Mickleover            -  6  -       6 
 26   Colin Thompson        Gomersal              -  4  2       6 
 27   Thomas Ward           Burnham on Crouch     -  5  -       5 
 28   Brian Mcguinness      Haverhill             1  3  1       5 
 29   Richard Smalley       Bridgnorth            4  -  -       4 
 30=  Aggie Foster          Lincoln               -  -  3       3 
 30=  Ian Orford            Ramsey St Marys       3  -  -       3 
 32   Jane Gatens           Clitheroe             -  1  2       3 
 33=  Julian Cardew         Stamford              -  -  2       2 
 33=  Mark Townsend         Dukinfield            -  -  2       2 
 35=  Oliver Gardiner       Royston               1  1  -       2 
 35=  Paul Newman           Hanworth              1  -  1       2 
 37=  Simon Ashton          Sheffield             1  -  -       1 
 37=  Paul Arberry          Plymouth              1  -  -       1 
 37=  Mark Sattin           Ross On Wye           1  -  -       1 
 37=  Mark Morris           Sandbach              -  1  -       1 

Peugeot Sport Super 1600 Challenge Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Robin Bolt            Tiverton             20 20 20      60 
  2   Chris Tooze           Usk                  15 17 16      48 
  3   Alastair Moffatt      Corse, Hartpury      17 18  1      36 
  4   Stuart Jones          Welshpool            18  - 17      35 
  5   Julian Jones          Llandysul            16  - 13      29 
  6   Steve Print           Rugby                12  1 10      23 
  7   Tim Sunderland        Blackfield, South    11  -  9      20 
  8   Michael Coomber       Felmersham            1  - 18      19 
  9   Ian Rowe              Chesterfield          - 16  -      16 
 10   James Gloster         68 Westbourne Ter     -  - 15      15 
 11=  Mike Evans            High Wycombe         14  -  -      14 
 11=  John Mcglaughlin      Cookstown             -  - 14      14 
 13   Duncan Williams       Bridgnorth           13  -  -      13 
 14   Lisa Parish           Ware                  -  - 12      12 
 15   David Pattrick        Sleaford              1  - 11      12 
 16   Pete Johnston         Nr Royston            1  1  -       2 
 17=  David Graham          Co Tyrone             -  1  -       1 
 17=  Jonathan Hobbs        Milton Keynes         1  -  -       1 
 17=  Mark Best             Maidstone             1  -  -       1 

Peugeot Sport Super 1600 Challenge Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Frank Mcalister       Coventry             20 20 20      60 
  2   Jo Tooze              Usk                  15 17 16      48 
  3   Richard Edwards       Wolverhampton        18  - 17      35 
  4   Peter James           Ceredigion           16  - 13      29 
  5   Tim Bridge            Warwick              12  1 10      23 
  6   Kathy Barton          Bournemouth          11  -  9      20 
  7=  Jeremy Pole           Leicester             1  - 18      19 
  7=  Mathew Pearce         Cheltenham            - 18  1      19 
  9   Colin Ellis           Leominster           17  -  -      17 
 10   Andy Read             Oadby                 - 16  -      16 
 11   Allan Cathers         Carlisle              -  - 15      15 
 12=  Gill Cotton           Kings Langley        14  -  -      14 
 12=  Ken Bills             Gateshead             -  - 14      14 
 14   Mark Freeman          Wolverhampton        13  -  -      13 
 15   Jim Perkins           Ware                  -  - 12      12 
 16   Aggie Foster          Lincoln               -  - 11      11 
 17   Oliver Gardiner       Royston               1  1  -       2 
 18=  Ian Bevan             Deeside               1  -  -       1 
 18=  Roy Rayner            Whitstable            1  -  -       1 
 18=  Kevin Flanagan        Londonderry           -  1  -       1 
 18=  Simon Ashton          Sheffield             1  -  -       1 

BTRDA Lady Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Mandy Roberts         Parkmill,  Gower     20 20 20      60 
  2   Judy Lucas            Paignton             18 18 16      52 
  3   Shelly Taunt          Swindon              17  - 17      34 
  4   Lisa Parish           Ware                  -  - 18      18 
  5   Vicki Milsom          York                  - 17  -      17 

BTRDA Lady Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Jo Tooze              Usk                  16 18 20      54 
  2   Linette Applegate     Toddington           17 20 14      51 
  3   Alexis Harper         Ticknall              - 17 17      34 
  4   Gill Cotton           Kings Langley        15 15  -      30 
  5   Helen Alexander       Umberleigh           13  1 13      27 
  6   Kathy Barton          Bournemouth          12  - 12      24 
  7   Shelley Nutt          Standlake            20  -  -      20 
  8   Penny Norman          South Molton         18  1  1      20 
  9   Aggie Foster          Lincoln               -  - 18      18 
 10   Shelley Rogerson      Morecambe             1 16  -      17 
 11   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe     -  - 16      16 
 12   Jane Gatens           Clitheroe             -  1 15      16 
 13   Rachel Brockington    Bristol              14  1  -      15 
 14   Sian Beaty            Holmrook              -  1  -       1 

BTRDA Under 25 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Iwan Rees             Crymych              18 18 18      54 
  2   Richard Hill          Alton,  Chesterfi     1 20 20      41 
  3   Alastair Moffatt      Corse, Hartpury      15 17  1      33 
  4   Stuart Jones          Welshpool            16  - 16      32 
  5   Jonathan Wigmore      Bicester              1 15 13      29 
  6   Julian Jones          Llandysul            14  - 14      28 
  7   Kit Leigh             Bristol               9 12  7      28 
  8   Nathan Crewe          Bromsgrove            - 13 11      24 
  9   Dyfrig James          Lanfyrnach           12  - 12      24 
 10   John Moffatt          Corse, Hartpury      13  - 10      23 
 11   Robert Gough          Ludlow               20  1  1      22 
 12   Niki Cleland          Melrose               - 14  6      20 
 13   Thomas Clarke         Cheltenham            8 11  -      19 
 14=  James Wozencroft      Ludlow               17  1  -      18 
 14=  Michael Coomber       Felmersham            1  - 17      18 
 16   Neil Weaver           Ludlow                - 16  1      17 
 17   John Mcglaughlin      Cookstown             -  - 15      15 
 18   Phil Spratt           Walton On Thames     11  -  4      15 
 19=  Vicki Milsom          York                  - 10  -      10 
 19=  Nathan Davies         Ammanford            10  -  -      10 
 21   Andrew Leece          Onchan                -  1  9      10 
 22   Jonny Brown           Stokesley             1  1  8      10 
 23   James Walker          Wakefield             -  1  5       6 
 24   Chris Martin          Larkfield             -  -  3       3 
 25=  Steve Green           Blandford Forum       -  1  1       2 
 25=  Pete Johnston         Nr Royston            1  1  -       2 
 27=  Paul Sanders          Amersham              1  -  -       1 
 27=  David Graham          Co Tyrone             -  1  -       1 

BTRDA Under 25 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Aled Rees             Crymych              20 18 18      56 
  2   Daniel Stone          Chesterfield          1 20 20      41 
  3   Robbie Durant         Witney                1 17 17      35 
  4   Mark Ammonds          Leominster           18  1  -      19 
  5   Andrew Mason          Warwick               1  1 16      18 
  6   Gary Torosyan         Cardiff              17  -  -      17 
  7   Andrew Davies         Tywyn                 1 16  -      17 
  8   James Lester          Leyburn               1  1 15      17 
  9   Thomas Ward           Burnham on Crouch     - 15  -      15 
 10   Shelley Rogerson      Morecambe             1 14  -      15 
 11   Harry Sandison        Cleethorpes           -  - 14      14 
 12   Simon Lassam          Wantage               -  - 13      13 
 13   Oliver Gardiner       Royston               1  1  -       2 
 14=  Mark Blunt            Rossendale            -  -  1       1 
 14=  Kevin Flanagan        Londonderry           -  1  -       1 

BTRDA Junior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Kit Leigh             Bristol              15 17 13      45 
  2   Jonathan Wigmore      Bicester              1 20 17      38 
  3   Stuart Jones          Welshpool            17  - 20      37 
  4   Dyfrig James          Lanfyrnach           16  - 16      32 
  5   Niki Cleland          Melrose               - 18 12      30 
  6   Robert Gough          Ludlow               20  1  1      22 
  7   James Wozencroft      Ludlow               18  1  -      19 
  8   John Mcglaughlin      Cookstown             -  - 18      18 
  9   Vicki Milsom          York                  - 16  -      16 
 10   Andrew Leece          Onchan                -  1 15      16 
 11   Jonny Brown           Stokesley             1  1 14      16 
 12   Chris Martin          Larkfield             -  - 11      11 
 13   David Graham          Co Tyrone             -  1  -       1 

BTRDA Senior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Brian Bell            Skegness             20 20 20      60 
  2   Martin Healer         Broughton            18 18 18      54 
  3   Chris Tooze           Usk                   8 17 13      38 
  4   Steve Perez           Ashover,  Chester    17  1 17      35 
  5   Robert Archer         Kidderminster        14  - 15      29 
  6   Malcolm Hague         Appleton, Warring     1 16  9      26 
  7   Geoff Cottrill        Bromsgrove           11 15  -      26 
  8   Paul James            Ilminster            10  - 14      24 
  9   Paul Blackburn        Alfreton              - 13 10      23 
 10=  Chris Tilly           Manningtree           -  - 16      16 
 10=  Jon Ballinger         Bodenham, Herefor    16  -  -      16 
 12   Adrian Struthers      Dilwyn               15  -  1      16 
 13   Peter Cave            Aberdovey             1 14  -      15 
 14   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    13  1  -      14 
 15   Mike Reed             Torrington           12  1  1      14 
 16   Chris Powis           Hereford              1 12  -      13 
 17   Tony Dickinson        Hull                  -  - 12      12 
 18   Martin Shaw           Huddersfield          1  - 11      12 
 19   Ian Joel              Millhead,  Carnfo     9  1  -      10 
 20   Derek Stringer        Wellingborough        1  1  8      10 
 21   John Pardoe           Kidderminster         7  -  -       7 
 22=  Bob Astley            Cleator               -  1  -       1 
 22=  Colin Webb            Lydney                1  -  -       1 
 22=  Tony Ginns            Kettering             -  -  1       1 
 22=  John Thompson         Clitheroe             -  1  -       1 
 22=  Jonathan Hobbs        Milton Keynes         1  -  -       1 
 22=  Theo Bengry           Leominster            -  1  -       1 
 22=  Alan Spratt           Verwood               1  -  -       1 

BTRDA Senior Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andy Madge            Wellingborough       15 18 18      51 
  2   Jo Tooze              Usk                   9 16 15      40 
  3   Jon Riley             Selby                 1 17 20      38 
  4   Derek Davies          Swansea              10 13 12      35 
  5   Peter Field           Kidderminster        17  - 16      33 
  6   Howard Pridmore       Risley               13  1 14      28 
  7   Henry Richardson      Corsham              16 10  1      27 
  8   Dave Read             Northwich             1 15  7      23 
  9   Phil Clarke           Church Stretton      20  1  1      22 
 10   Richard Cooke         Keswick               - 20  -      20 
 11   Alexis Harper         Ticknall              - 12  8      20 
 12   Peter Wood            Worcester            18  -  1      19 
 13   Tim Leigh             Bristol               5  9  4      18 
 14   Terry Moore           Middleton,  Nr Ta     -  - 17      17 
 15   Tim Hobbs             Telford               6  8  3      17 
 16=  Nick Biddle           Coleford             14  -  -      14 
 16=  Paul Thomas           Coventry              - 14  -      14 
 18   Allan Cathers         Carlisle              -  - 13      13 
 19   Andy Elcomb           Frinsted             12  -  1      13 
 20   Graeme Wood           Knutsford            11  1  -      12 
 21=  Charles Wilson        Lochgilphead          - 11  -      11 
 21=  Ken Bills             Gateshead             -  - 11      11 
 23   Jim Perkins           Ware                  -  - 10      10 
 24   Ian Prout             Pontefract            1  -  9      10 
 25   Bill Robertson        Dolgellau             8  1  1      10 
 26   Ian Orford            Ramsey St Marys       7  -  -       7 
 27   Julian Cardew         Stamford              -  -  6       6 
 28   Robin Hernaman        Royston               -  -  5       5 
 29   John James            Cwmbran               4  1  -       5 
 30   Kathy Barton          Bournemouth           3  -  2       5 
 31   Keith Turner          Woking                -  -  2       2 
 32=  Paul Arberry          Plymouth              1  -  -       1 
 32=  Roy Rayner            Whitstable            1  -  -       1 
 32=  Les Forsbrook         Dilwyn                -  1  -       1 

Issued at 20:20 on 29 March 2003.
Championship results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 31 March 2003


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!