Willingham's Recovery North Humberside Forest Rally 2004

DUNLOP Gold Star Championship Tables after this round


Round 1-Wyedean Forest Rally - 14 February
Round 2-Malcolm Wilson Rally - 6 March
Round 3-Willingham's Recovery North Humberside Forest Rally - 27 March
Round 4-WRC Sales Somerset Stages - 24 April
Round 5-Red Dragon Rally - 22 May
Round 6-The Dukeries Rally - 19 June
Round 7-Quinton Horiba Stages - 10 July
Round 8-Woodpecker Stages - 4 September
Round 9-Plains Rally - 25 September
Round10-Dee Jays Cambrian Rally - 6 November

DUNLOP Gold Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Graham Middleton      Llandrindod Wells    30 30 28      88 
  2   Kevin Procter         Northallerton        26 25 25      76 
  3   Brian Bell            Skegness             24 27 24      75 
  4   Theo Bengry           Leominster           22 26 26      74 
  5   Mike Reed             Torrington           21 21 19      61 
  6   Steve Perez           Ashover,  Chester    28  1 30      59 
  7   John Perrott          Leominster           27  1 27      55 
  8   Shaun Gardener        Stanton Lacy,  Lu    25 28  -      53 
  9   Ian Joel              Millhead,  Carnfo     1 24 23      48 
 10   Iwan Rees             Crymych              19 23  -      42 
 11   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     2 18 21      41 
 12   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    17 14 10      41 
 13   Stuart Newby          Carnforth             - 19 20      39 
 14   John Bannister        Driffield             - 20 17      37 
 15   Jon Ingram            Altrincham            8 22  -      30 
 16   Philip Squires        Stoke On Trent        2 16 12      30 
 17   Damian Cole           Hereford              2  8 18      28 
 18   Karl Simmons          Newark               12  - 15      27 
 19   Adrian Struthers      Dilwyn               13  - 11      24 
 20   Alan Millard          Sheffield             1 10 13      24 
 21   Nigel Griffiths       Presteigne           23  -  -      23 
 22   Jeremy Nolan          Leeds                 1  - 22      23 
 23   Ben Colley            Bewdley               5 17  -      22 
 24   Philip Newson         Buntingword           1 12  9      22 
 25   Wayne Sisson          Carnforth            20  1  -      21 
 26   Rob Smith             Towcester            18  1  2      21 
 27   Colin Greer           Beith                 -  4 14      18 
 28   Keith Wilde           Church Stretton       2 11  5      18 
 29=  Tim Clark             Amersham              1  - 16      17 
 29=  Paul Benn             Cockermouth          16  1  -      17 
 31=  Peter Beards          Wolverhampton         1 15  -      16 
 31=  James Vincent         Street               15  -  1      16 
 33   Wyn Humphreys         Aberdyfi              2  5  8      15 
 34   Geoff Underhill       Langtoft, Peterbo     7  7  1      15 
 35   Geoff Cottrill        Bromsgrove           14  -  -      14 
 36   Matthew Yeadon        Thirsk                - 13  -      13 
 37   Jon Manners           Gloucester           11  -  -      11 
 38   Stuart Cheape         Gloucester           10  -  -      10 
 39=  Martyn England        Bridgewater           9  -  -       9 
 39=  Darren Atkinson       Lancaster             -  9  -       9 
 41   Robin Bolt            Tiverton              2  1  6       9 
 42   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1  -  7       8 
 43   Simon Hawthorn        Kidderminster         2  6  -       8 
 44   Robert Archer         Kidderminster         6  -  1       7 
 45   Mark Fowler           Sheffield             2  2  3       7 
 46=  Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     2  2  2       6 
 46=  David Pattrick        Sleaford              2  2  2       6 
 46=  Roger Taylor          Solihull              2  2  2       6 
 49   Gordon Davies         Deeside               1  -  4       5 
 50   Duncan Williams       Bridgnorth            -  3  2       5 
 51=  Derek Stringer        Wellingborough        2  2  1       5 
 51=  Steve Print           Rugby                 1  2  2       5 
 51=  Julian Hope           High Peak             2  2  1       5 
 54   James Harvey          Plymouth              4  -  -       4 
 55=  Dave Nicholls         Penyffordd            -  2  2       4 
 55=  Paul James            Ilminster             2  -  2       4 
 55=  Simon Tuckman         Macclesfield          -  2  2       4 
 55=  Jon Adams             Nr Shrewsbury         2  2  -       4 
 55=  Simon Dowdeswell      Cricklade             2  -  2       4 
 55=  Tim Sunderland        Blackfield, South     2  -  2       4 
 55=  Andy Drummond         Chippenham            2  -  2       4 
 55=  Stephen Luscombe      Newton Abbot          -  2  2       4 
 55=  Carl Briggs           Hull                  -  2  2       4 
 55=  Steve Blunt           Woking                2  1  1       4 
 55=  Alex Allingham        Stalybridge           1  1  2       4 
 66   Arwyn Williams        Sutton Coldfield      3  -  -       3 
 67=  Robert Harford        Chippenham            1  -  2       3 
 67=  David Goulding        Banstead              -  2  1       3 
 67=  Ian Roberton          Farnham               2  1  -       3 
 67=  Paul Walker           Oswestry              1  2  -       3 
 67=  Neville Jones         Stone                 1  2  -       3 
 67=  Paul Standen          Gloucester            1  2  -       3 
 67=  Geoff Whittaker       Swindon               -  2  1       3 
 67=  Neil Normington       Bingley               2  1  -       3 
 67=  Mark Sheppard         North Newton, Tau     -  1  2       3 
 67=  Jon Caen              Sandbach              2  -  1       3 
 67=  Tim Egerton           Newtown               1  2  -       3 
 67=  Will Onions           Nr Baschurch          2  1  -       3 
 79=  Adrian Allen          Hereford              2  -  -       2 
 79=  Mandy Bowman          Parkmill, Gower       2  -  -       2 
 79=  Peter Baylis          Rochester             2  -  -       2 
 79=  Tony Ginns            Kettering             -  -  2       2 
 79=  Peter Egerton         Burley, Ringwood      2  -  -       2 
 79=  Frazer Martin         Bideford              2  -  -       2 
 79=  Tim Green             Faringdon             -  -  2       2 
 79=  Stuart Clarke         Usk                   2  -  -       2 
 79=  Matthew Thorne        Wimborne              2  -  -       2 
 79=  Lawrence Beestone     Newdigate             2  -  -       2 
 79=  James Belton          Haverfordwest         2  -  -       2 
 79=  Robert Powell         Burton-On-Trent       2  -  -       2 
 79=  Huw Littler-Jones     Ruthin                -  2  -       2 
 79=  Graham Roberts        South Molton          2  -  -       2 
 79=  Patrick Mott          Wingerworth, Ches     2  -  -       2 
 79=  Shelly Taunt          Swindon               -  -  2       2 
 79=  Steven Holder         Kington               -  2  -       2 
 79=  Geoffrey Toogood      Isle Of Wight         2  -  -       2 
 97=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -       2 
 97=  Simon Millington      Stoke-On-Trent        1  -  1       2 
 97=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1       2 
100=  Kenny Morris          Church Stretton       1  -  -       1 
100=  Thomas Naughton       Bury                  1  -  -       1 
100=  Alistair Adams        Bewdley               1  -  -       1 
100=  Aled Williams         Gloeue                -  1  -       1 
100=  Richard Walker        Birmingham            1  -  -       1 
100=  Barry Ellison         Ashton Keynes         1  -  -       1 
100=  Tim Rodgers           Hull                  -  -  1       1 
100=  Peter Elkins          Westbury              1  -  -       1 
100=  Andrew Baker          Leamington Spa        -  -  1       1 
100=  Andrew Davies         Loughborough          -  -  1       1 
100=  Mike Farnell          Crewe                 -  1  -       1 
100=  Steven Farnell        Crewe                 -  1  -       1 
100=  Nigel Wakefield       Bromyard              1  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   John Morgan           Llandovery           30 30 28      88 
  2   Mike Gilby            Northallerton        26 25 25      76 
  3   Les Forsbrook         Dilwyn               22 26 26      74 
  4   Neil Dashfield        Burnham              28  1 30      59 
  5   Graham Hopewell       Worcester            27  1 27      55 
  6   Dave Brick            Ludlow               25 28  -      53 
  7   Paul Spooner          Raglan                - 27 24      51 
  8   Graeme Wood           Knutsford             1 24 23      48 
  9   Aled Rees             Crymych              19 23  -      42 
 10   Jon Riley             Selby                 2 18 21      41 
 11   Graham Lewis          High Wincham, Nr      2 19 20      41 
 12   Paul Wakely           Llanbradach, Caer    17 14 10      41 
 13   Andrew Sankey         Ludlow               23 17  -      40 
 14   Stuart Wood           Barnstaple            - 21 19      40 
 15   Graham Willcock       York                  - 20 17      37 
 16   Timothy Sturla        Swadlincote          24  8  -      32 
 17   Michael Squires       Stoke On Trent        2 16 12      30 
 18   Guy Simmons           Newark On Trent      12  - 15      27 
 19   Peter Wood            Worcester            13  - 11      24 
 20   Jane Gatens           Clitheroe             1 10 13      24 
 21   Paul Nolan            Leeds                 1  - 22      23 
 22   Daniel Barritt        Burnley               - 22  -      22 
 23   Peter James           Cardigan              1 12  9      22 
 24   Carl Sorensen         Prince Rock, Plym    21  -  -      21 
 25   Allan Whittaker       Radcliffe            20  1  -      21 
 26=  Den Golding           Blackwood             2  - 18      20 
 26=  Alun Cook             Caerphilly           18  -  2      20 
 28   Neil Ewing            Largs                 -  4 14      18 
 29   John Howells          Ludlow                2 11  5      18 
 30=  Richard Cooke         Keswick              16  1  -      17 
 30=  Henry Richardson      Ripon                 1  - 16      17 
 32=  James How             Taunton              15  -  1      16 
 32=  Guy Weaver            Oaken                 1 15  -      16 
 34   Keith Davies          Tywyn                 2  5  8      15 
 35   Adrian Grinsted       Horley                7  7  1      15 
 36   Phillip Pearce        Birmingham           14  -  -      14 
 37   Richard Shores        Thirsk                - 13  -      13 
 38   Paul Limbrick         Gloucester           11  -  -      11 
 39   Joanne Lockwood       Frampton On Sever    10  -  -      10 
 40=  Ian England           Taunton               9  -  -       9 
 40=  Mick Fallows          Morecambe             -  9  -       9 
 42   Richard Edwards       Wolverhampton         2  1  6       9 
 43   Mark Lewis            Machynlleth           8  -  -       8 
 44   Richard Jordan        Nuneaton              1  -  7       8 
 45   Martin Jones          Brecon                2  6  -       8 
 46   Peter Field           Kidderminster         6  -  1       7 
 47   Christopher Dewsnap   Stannington           2  2  3       7 
 48=  Bill Robertson        Dolgellau             2  2  2       6 
 48=  Simon Ashton          Sheffield             2  2  2       6 
 48=  Steven Smallbone      Istead Rise           2  2  2       6 
 51   Andy Bull             Bromsgrove            5  -  -       5 
 52   Andy Salisbury        Wrexham               1  -  4       5 
 53   Mark Freeman          Wolverhampton         -  3  2       5 
 54=  Stephen Stringer      Wellingborough        2  2  1       5 
 54=  Mark Townsend         Dukinfield            2  2  1       5 
 54=  Tim Bridge            Warwick               1  2  2       5 
 54=  Andrew Joll           Newton Abbot          1  2  2       5 
 58   Peter Bold            Plymouth              4  -  -       4 
 59=  James Wardle          Shrewsbury            2  2  -       4 
 59=  Jon Chester           Mixbury               2  -  2       4 
 59=  Derek Davies          Swansea               2  -  2       4 
 59=  Rob Smith             Priory Vale, Swin     -  2  2       4 
 59=  Kathy Barton          Bournemouth           2  -  2       4 
 59=  Joanne Briggs         Hull                  -  2  2       4 
 59=  Richard Ekin          Hyde                  -  2  2       4 
 59=  Keiron Bhargaua       Cheltenham            2  -  2       4 
 67   Robert Duck           Derby                 2  1  1       4 
 68   Terry Moore           Middleton,  Nr Ta     3  -  -       3 
 69=  Vern Brown            Nr Oswestry           1  2  -       3 
 69=  Steve Quine           Shrewsbury            2  1  -       3 
 69=  Julian Jones          Stone                 1  2  -       3 
 69=  Kenny Roberts         Farnham               2  1  -       3 
 69=  Mark Morris           Sandbach              2  -  1       3 
 69=  Colin Thompson        Cleckheaton           2  1  -       3 
 69=  Matt Clark            Gravesend             -  2  1       3 
 69=  Keith Thomas          Calne                 1  -  2       3 
 69=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  2  -       3 
 69=  Andy Moss             Glossop               -  1  2       3 
 79=  Scott Cleverdon       South Molton          -  -  2       2 
 79=  Rachel Brockington    Bristol               2  -  -       2 
 79=  June Murphy           Swindon               -  -  2       2 
 79=  Eryl Evans            Aberystwyth           -  2  -       2 
 79=  Michelle Pullin       Binstead              2  -  -       2 
 79=  Mark Parsons          Bournemouth           2  -  -       2 
 79=  Paul Williams         Kidwelly              2  -  -       2 
 79=  Kenneth Bowman        Hexham                2  -  -       2 
 79=  Lee Willmetts         South Molton          2  -  -       2 
 79=  Mike Wilding          Tenbury Wells         2  -  -       2 
 79=  Sheila Thomson        Douglas               -  2  -       2 
 79=  David Taylor          Chesterfield          2  -  -       2 
 79=  Anthony Blyth         Gillingham            2  -  -       2 
 79=  Peter White           Deeside               -  -  2       2 
 79=  Nigel Allen           South Normanton       2  -  -       2 
 79=  Mark Ellis            Kettering             -  -  2       2 
 79=  Cliff Jones           Brecon                -  2  -       2 
 79=  Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               -  2  -       2 
 79=  Ian Allsop            Stourbridge           2  -  -       2 
 79=  Simon Staddon         Jessamine Cottage     2  -  -       2 
 99=  Ian Capewell          Stoke-On-Trent        1  -  1       2 
 99=  Andy Marchbank        South Wirral          1  -  1       2 
101=  Nick Hooper           Church Stretton       1  -  -       1 
101=  Martyn Allen          Burntwood             -  1  -       1 
101=  Paul Loveridge        Cinderford            1  -  -       1 
101=  Christopher Ridge     Ludlow                1  -  -       1 
101=  William Saville       Bury                  1  -  -       1 
101=  Mark Burton           Farnborough           1  -  -       1 
101=  Lee Burgess           Chesterfield          -  -  1       1 
101=  Gary Adams            Swindon               1  -  -       1 
101=  Andy Ballantyne       Totnes                1  -  -       1 
101=  Jake Carlin           Blackpool             -  1  -       1 
101=  Paul Train            Driffield             -  -  1       1 
101=  Andy Smith            Mansfield             -  -  1       1 
101=  David Meek            Kendal                -  1  -       1 
101=  Ian Orford            Thurston              -  1  -       1 
101=  Phil Clarke           Church Stretton       -  1  -       1 
101=  Jason Rudd            Market Drayton        -  1  -       1 
101=  Robert Westall        Manchester            1  -  -       1 
101=  Simon Lassam          Wantage               -  -  1       1 
101=  Roger Allan           Worcester             1  -  -       1 

                 DUNLOP Silver Star Championship 2004

DUNLOP Silver Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    30 28 27      85 
  2   Philip Squires        Stoke On Trent       24 30 30      84 
  3   Keith Wilde           Church Stretton      13 27 25      65 
  4   Adrian Struthers      Dilwyn               28  - 28      56 
  5   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf    21 10 23      54 
  6   Robin Bolt            Tiverton             23  1 26      50 
  7   Duncan Williams       Bridgnorth            - 24 22      46 
  8   Simon Tuckman         Macclesfield          - 21 20      41 
  9   David Pattrick        Sleaford             15  9 16      40 
 10   Julian Hope           High Peak            16 22  1      39 
 11   Carl Briggs           Hull                  - 18 21      39 
 12   Jon Adams             Nr Shrewsbury        18 20  -      38 
 13   Simon Hawthorn        Kidderminster        12 25  -      37 
 14   Roger Taylor          Solihull              5 19 11      35 
 15   Steve Print           Rugby                 1 16 18      35 
 16   Dave Nicholls         Penyffordd            - 17 14      31 
 17   Stephen Luscombe      Newton Abbot          - 14 15      29 
 18   Robert Archer         Kidderminster        27  -  1      28 
 19=  James Belton          Haverfordwest        26  -  -      26 
 19=  Darren Atkinson       Lancaster             - 26  -      26 
 21   Will Onions           Nr Baschurch         25  1  -      26 
 22   Gordon Davies         Deeside               1  - 24      25 
 23   Tim Egerton           Newtown               1 23  -      24 
 24   Stuart Clarke         Usk                  22  -  -      22 
 25   Tim Sunderland        Blackfield, South     9  - 13      22 
 26   Ian Roberton          Farnham              20  1  -      21 
 27   Derek Stringer        Wellingborough        8 12  1      21 
 28=  Adrian Allen          Hereford             19  -  -      19 
 28=  Tony Ginns            Kettering             -  - 19      19 
 30   Steve Blunt           Woking               17  1  1      19 
 31   Mark Sheppard         North Newton, Tau     -  1 17      18 
 32   Geoff Whittaker       Swindon               - 15  1      16 
 33   Patrick Mott          Wingerworth, Ches    14  -  -      14 
 34   Neville Jones         Stone                 1 13  -      14 
 35   Alex Allingham        Stalybridge           1  1 12      14 
 36=  Matthew Thorne        Wimborne             11  -  -      11 
 36=  Huw Littler-Jones     Ruthin                - 11  -      11 
 38   Peter Baylis          Rochester            10  -  -      10 
 39   Lawrence Beestone     Newdigate             7  -  -       7 
 40   Neil Normington       Bingley               6  1  -       7 
 41=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -       2 
 41=  Simon Millington      Stoke-On-Trent        1  -  1       2 
 41=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1       2 
 44=  Mike Farnell          Crewe                 -  1  -       1 
 44=  Andrew Baker          Leamington Spa        -  -  1       1 
 44=  Kenny Morris          Church Stretton       1  -  -       1 
 44=  Steven Farnell        Crewe                 -  1  -       1 
 44=  Tim Rodgers           Hull                  -  -  1       1 
 44=  Richard Walker        Birmingham            1  -  -       1 
 44=  Alistair Adams        Bewdley               1  -  -       1 

DUNLOP Silver Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Paul Wakely           Llanbradach, Caer    30 28 27      85 
  2   Michael Squires       Stoke On Trent       24 30 30      84 
  3   John Howells          Ludlow               13 27 25      65 
  4   Peter Wood            Worcester            28  - 28      56 
  5   Steven Smallbone      Istead Rise          21 10 23      54 
  6   Richard Edwards       Wolverhampton        23  1 26      50 
  7   Mark Freeman          Wolverhampton         - 24 22      46 
  8   Richard Ekin          Hyde                  - 21 20      41 
  9   Simon Ashton          Sheffield            15  9 16      40 
 10   Mark Townsend         Dukinfield           16 22  1      39 
 11   Joanne Briggs         Hull                  - 18 21      39 
 12   James Wardle          Shrewsbury           18 20  -      38 
 13   Martin Jones          Brecon               12 25  -      37 
 14   Bill Robertson        Dolgellau             5 19 11      35 
 15   Tim Bridge            Warwick               1 16 18      35 
 16   Andrew Joll           Newton Abbot          - 14 15      29 
 17   Peter Field           Kidderminster        27  -  1      28 
 18=  Paul Williams         Kidwelly             26  -  -      26 
 18=  Mick Fallows          Morecambe             - 26  -      26 
 20   Steve Quine           Shrewsbury           25  1  -      26 
 21   Andy Salisbury        Wrexham               1  - 24      25 
 22   Richard Aspinall      Trevalyn              1 23  -      24 
 23   Ian Allsop            Stourbridge          22  -  -      22 
 24   Kathy Barton          Bournemouth           9  - 13      22 
 25   Kenny Roberts         Farnham              20  1  -      21 
 26   Stephen Stringer      Wellingborough        8 12  1      21 
 27=  Mike Wilding          Tenbury Wells        19  -  -      19 
 27=  Mark Ellis            Kettering             -  - 19      19 
 29   Robert Duck           Derby                17  1  1      19 
 30=  Scott Cleverdon       South Molton          -  - 17      17 
 30=  Rob Smith             Priory Vale, Swin     - 17  -      17 
 32   Sheila Thomson        Douglas               - 15  -      15 
 33=  Peter White           Deeside               -  - 14      14 
 33=  David Taylor          Chesterfield         14  -  -      14 
 35   Julian Jones          Stone                 1 13  -      14 
 36   Andy Moss             Glossop               -  1 12      13 
 37=  Mark Parsons          Bournemouth          11  -  -      11 
 37=  Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               - 11  -      11 
 39   Anthony Blyth         Gillingham           10  -  -      10 
 40   Graham Lewis          High Wincham, Nr      7  -  -       7 
 41   Colin Thompson        Cleckheaton           6  1  -       7 
 42=  Andy Marchbank        South Wirral          1  -  1       2 
 42=  Ian Capewell          Stoke-On-Trent        1  -  1       2 
 44=  Mark Burton           Farnborough           1  -  -       1 
 44=  Christopher Ridge     Ludlow                1  -  -       1 
 44=  Andy Ballantyne       Totnes                1  -  -       1 
 44=  Lee Burgess           Chesterfield          -  -  1       1 
 44=  Martyn Allen          Burntwood             -  1  -       1 
 44=  Nick Hooper           Church Stretton       1  -  -       1 
 44=  Jake Carlin           Blackpool             -  1  -       1 
 44=  Paul Train            Driffield             -  -  1       1 
 44=  Ian Orford            Thurston              -  1  -       1 
 44=  Jason Rudd            Market Drayton        -  1  -       1 
 44=  Robert Westall        Manchester            1  -  -       1 
 44=  Simon Lassam          Wantage               -  -  1       1 

DUNLOP Gold Star Class B13 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Graham Middleton      Llandrindod Wells    20 20 18      58 
  2   Kevin Procter         Northallerton        16 15 15      46 
  3   Brian Bell            Skegness             14 17 14      45 
  4   Theo Bengry           Leominster           13 16 16      45 
  5   Steve Perez           Ashover,  Chester    18  1 20      39 
  6   John Perrott          Leominster           17  1 17      35 
  7   Mike Reed             Torrington           12 13 10      35 
  8   Shaun Gardener        Stanton Lacy,  Lu    15 18  -      33 
  9   Ian Joel              Millhead,  Carnfo     1 14 13      28 
 10   Stuart Newby          Carnforth             - 11 11      22 
 11   Damian Cole           Hereford              5  8  9      22 
 12   John Bannister        Driffield             - 12  8      20 
 13   Alan Millard          Sheffield             1  9  7      17 
 14   Wyn Humphreys         Aberdyfi              3  7  6      16 
 15   Jeremy Nolan          Leeds                 1  - 12      13 
 16   Paul Benn             Cockermouth          11  1  -      12 
 17=  James Vincent         Street               10  -  1      11 
 17=  Peter Beards          Wolverhampton         1 10  -      11 
 19   Geoff Cottrill        Bromsgrove            9  -  -       9 
 20   Arwyn Williams        Sutton Coldfield      8  -  -       8 
 21   Graham Roberts        South Molton          7  -  -       7 
 22   Paul Walker           Oswestry              1  6  -       7 
 23   Frazer Martin         Bideford              6  -  -       6 
 24=  David Goulding        Banstead              -  5  1       6 
 24=  Barry Jordan          South Muskham, Ne     1  -  5       6 
 26   Simon Dowdeswell      Cricklade             2  -  4       6 
 27   Geoffrey Toogood      Isle Of Wight         4  -  -       4 
 28   Robert Harford        Chippenham            1  -  3       4 
 29   Andy Drummond         Chippenham            2  -  2       4 
 30=  Thomas Naughton       Bury                  1  -  -       1 
 30=  Barry Ellison         Ashton Keynes         1  -  -       1 
 30=  Peter Elkins          Westbury              1  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B13 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   John Morgan           Llandovery           20 20 18      58 
  2   Mike Gilby            Northallerton        16 15 15      46 
  3   Les Forsbrook         Dilwyn               13 16 16      45 
  4   Neil Dashfield        Burnham              18  1 20      39 
  5   Graham Hopewell       Worcester            17  1 17      35 
  6   Dave Brick            Ludlow               15 18  -      33 
  7   Paul Spooner          Raglan                - 17 14      31 
  8   Graeme Wood           Knutsford             1 14 13      28 
  9   Stuart Wood           Barnstaple            - 13 10      23 
 10   Timothy Sturla        Swadlincote          14  8  -      22 
 11   Graham Lewis          High Wincham, Nr      - 11 11      22 
 12   Graham Willcock       York                  - 12  8      20 
 13   Jane Gatens           Clitheroe             1  9  7      17 
 14   Keith Davies          Tywyn                 3  7  6      16 
 15   Den Golding           Blackwood             5  -  9      14 
 16   Paul Nolan            Leeds                 1  - 12      13 
 17   Carl Sorensen         Prince Rock, Plym    12  -  -      12 
 18   Richard Cooke         Keswick              11  1  -      12 
 19=  James How             Taunton              10  -  1      11 
 19=  Guy Weaver            Oaken                 1 10  -      11 
 21   Phillip Pearce        Birmingham            9  -  -       9 
 22   Terry Moore           Middleton,  Nr Ta     8  -  -       8 
 23   Lee Willmetts         South Molton          7  -  -       7 
 24   Vern Brown            Nr Oswestry           1  6  -       7 
 25   Rachel Brockington    Bristol               6  -  -       6 
 26=  Matt Clark            Gravesend             -  5  1       6 
 26=  Richard Jordan        Nuneaton              1  -  5       6 
 28   Keiron Bhargaua       Cheltenham            2  -  4       6 
 29   Michelle Pullin       Binstead              4  -  -       4 
 30   Keith Thomas          Calne                 1  -  3       4 
 31   Jon Chester           Mixbury               2  -  2       4 
 32=  William Saville       Bury                  1  -  -       1 
 32=  Gary Adams            Swindon               1  -  -       1 
 32=  Andrew Joll           Newton Abbot          1  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B12 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Philip Squires        Stoke On Trent       16 20 20      56 
  2   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    20 18 17      55 
  3   Adrian Struthers      Dilwyn               18  - 18      36 
  4   Simon Tuckman         Macclesfield          - 16 16      32 
  5=  James Belton          Haverfordwest        17  -  -      17 
  5=  Darren Atkinson       Lancaster             - 17  -      17 
  7   Stuart Clarke         Usk                  15  -  -      15 
  8   Ian Roberton          Farnham              14  1  -      15 

DUNLOP Gold Star Class B12 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Michael Squires       Stoke On Trent       16 20 20      56 
  2   Paul Wakely           Llanbradach, Caer    20 18 17      55 
  3   Peter Wood            Worcester            18  - 18      36 
  4   Richard Ekin          Hyde                  - 16 16      32 
  5=  Paul Williams         Kidwelly             17  -  -      17 
  5=  Mick Fallows          Morecambe             - 17  -      17 
  7   Ian Allsop            Stourbridge          15  -  -      15 
  8   Kenny Roberts         Farnham              14  1  -      15 

DUNLOP Gold Star Class B11 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Keith Wilde           Church Stretton      16 20 20      56 
  2   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf    18 16 17      51 
  3   Simon Hawthorn        Kidderminster        15 18  -      33 
  4   Stephen Luscombe      Newton Abbot          - 17 15      32 
  5   Robert Archer         Kidderminster        20  -  1      21 
  6   Gordon Davies         Deeside               1  - 18      19 
  7   Adrian Allen          Hereford             17  -  -      17 
  8   Tony Ginns            Kettering             -  - 16      16 
  9   Matthew Thorne        Wimborne             14  -  -      14 
 10   Lawrence Beestone     Newdigate            13  -  -      13 
 11   Simon Millington      Stoke-On-Trent        1  -  1       2 
 12=  Alistair Adams        Bewdley               1  -  -       1 
 12=  Steven Farnell        Crewe                 -  1  -       1 
 12=  Andrew Baker          Leamington Spa        -  -  1       1 

DUNLOP Gold Star Class B11 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   John Howells          Ludlow               16 20 20      56 
  2   Steven Smallbone      Istead Rise          18 16 17      51 
  3   Martin Jones          Brecon               15 18  -      33 
  4   Andrew Joll           Newton Abbot          - 17 15      32 
  5   Peter Field           Kidderminster        20  -  1      21 
  6   Andy Salisbury        Wrexham               1  - 18      19 
  7   Mike Wilding          Tenbury Wells        17  -  -      17 
  8   Mark Ellis            Kettering             -  - 16      16 
  9   Mark Parsons          Bournemouth          14  -  -      14 
 10   Graham Lewis          High Wincham, Nr     13  -  -      13 
 11   Ian Capewell          Stoke-On-Trent        1  -  1       2 
 12=  Lee Burgess           Chesterfield          -  -  1       1 
 12=  Andy Ballantyne       Totnes                1  -  -       1 
 12=  Jason Rudd            Market Drayton        -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B10 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Roger Taylor          Solihull             17 18 17      52 
  2   Jon Adams             Nr Shrewsbury        20 20  -      40 
  3   Carl Briggs           Hull                  - 17 20      37 
  4   Derek Stringer        Wellingborough       18 15  1      34 
  5   Alex Allingham        Stalybridge           1  1 18      20 
  6   Geoff Whittaker       Swindon               - 16  1      17 
  7=  Kenny Morris          Church Stretton       1  -  -       1 
  7=  Richard Walker        Birmingham            1  -  -       1 
  7=  Mike Farnell          Crewe                 -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B10 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Bill Robertson        Dolgellau            17 18 17      52 
  2   James Wardle          Shrewsbury           20 20  -      40 
  3   Joanne Briggs         Hull                  - 17 20      37 
  4   Stephen Stringer      Wellingborough       18 15  1      34 
  5   Andy Moss             Glossop               -  1 18      19 
  6   Sheila Thomson        Douglas               - 16  -      16 
  7=  Nick Hooper           Church Stretton       1  -  -       1 
  7=  Christopher Ridge     Ludlow                1  -  -       1 
  7=  Jake Carlin           Blackpool             -  1  -       1 
  7=  Robert Westall        Manchester            1  -  -       1 
  7=  Simon Lassam          Wantage               -  -  1       1 

DUNLOP Gold Star Class A7 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1=  Will Onions           Nr Baschurch         20  1  -      21 
  1=  Tim Egerton           Newtown               1 20  -      21 

DUNLOP Gold Star Class A7 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1=  Steve Quine           Shrewsbury           20  1  -      21 
  1=  Richard Aspinall      Trevalyn              1 20  -      21 

DUNLOP Gold Star Class A6 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Robin Bolt            Tiverton             20  1 20      41 
  2   Duncan Williams       Bridgnorth            - 20 18      38 
  3   Steve Print           Rugby                 1 18 17      36 
  4   Tim Sunderland        Blackfield, South    16  - 16      32 
  5   Patrick Mott          Wingerworth, Ches    18  -  -      18 
  6   Neville Jones         Stone                 1 17  -      18 
  7   Peter Baylis          Rochester            17  -  -      17 
  8=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1       2 
  8=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -       2 

DUNLOP Gold Star Class A6 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Richard Edwards       Wolverhampton        20  1 20      41 
  2   Mark Freeman          Wolverhampton         - 20 18      38 
  3   Tim Bridge            Warwick               1 18 17      36 
  4   Kathy Barton          Bournemouth          16  - 16      32 
  5   David Taylor          Chesterfield         18  -  -      18 
  6   Julian Jones          Stone                 1 17  -      18 
  7   Anthony Blyth         Gillingham           17  -  -      17 
  8   Andy Marchbank        South Wirral          1  -  1       2 
  9=  Martyn Allen          Burntwood             -  1  -       1 
  9=  Mark Burton           Farnborough           1  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N4 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     7 17 20      44 
  2   Iwan Rees             Crymych              17 20  -      37 
  3   Karl Simmons          Newark               15  - 17      32 
  4   Philip Newson         Buntingword           1 14 15      30 
  5   Mark Fowler           Sheffield             5 11 14      30 
  6   Jon Ingram            Altrincham           11 18  -      29 
  7   Colin Greer           Beith                 - 12 16      28 
  8   Rob Smith             Towcester            16  1 10      27 
  9   Ben Colley            Bewdley               9 16  -      25 
 10   Geoff Underhill       Langtoft, Peterbo    10 13  1      24 
 11   Nigel Griffiths       Presteigne           20  -  -      20 
 12=  Wayne Sisson          Carnforth            18  1  -      19 
 12=  Tim Clark             Amersham              1  - 18      19 
 14   Paul James            Ilminster             6  - 12      18 
 15   Matthew Yeadon        Thirsk                - 15  -      15 
 16   Jon Manners           Gloucester           14  -  -      14 
 17=  Tim Green             Faringdon             -  - 13      13 
 17=  Stuart Cheape         Gloucester           13  -  -      13 
 19   Martyn England        Bridgewater          12  -  -      12 
 20   Shelly Taunt          Swindon               -  - 11      11 
 21   Paul Standen          Gloucester            1 10  -      11 
 22   Steven Holder         Kington               -  9  -       9 
 23   James Harvey          Plymouth              8  -  -       8 
 24   Robert Powell         Burton-On-Trent       4  -  -       4 
 25   Mandy Bowman          Parkmill, Gower       3  -  -       3 
 26   Jon Caen              Sandbach              2  -  1       3 
 27   Peter Egerton         Burley, Ringwood      2  -  -       2 
 28=  Aled Williams         Gloeue                -  1  -       1 
 28=  Nigel Wakefield       Bromyard              1  -  -       1 
 28=  Andrew Davies         Loughborough          -  -  1       1 

DUNLOP Gold Star Class N4 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Jon Riley             Selby                 7 17 20      44 
  2   Aled Rees             Crymych              17 20  -      37 
  3   Andrew Sankey         Ludlow               20 16  -      36 
  4   Guy Simmons           Newark On Trent      15  - 17      32 
  5   Peter James           Cardigan              1 14 15      30 
  6   Christopher Dewsnap   Stannington           5 11 14      30 
  7   Neil Ewing            Largs                 - 12 16      28 
  8   Alun Cook             Caerphilly           16  - 10      26 
  9   Adrian Grinsted       Horley               10 13  1      24 
 10=  Henry Richardson      Ripon                 1  - 18      19 
 10=  Allan Whittaker       Radcliffe            18  1  -      19 
 12   Daniel Barritt        Burnley               - 18  -      18 
 13   Derek Davies          Swansea               6  - 12      18 
 14   Richard Shores        Thirsk                - 15  -      15 
 15   Paul Limbrick         Gloucester           14  -  -      14 
 16=  Joanne Lockwood       Frampton On Sever    13  -  -      13 
 16=  Rob Smith             Priory Vale, Swin     -  - 13      13 
 18   Ian England           Taunton              12  -  -      12 
 19=  Mark Lewis            Machynlleth          11  -  -      11 
 19=  June Murphy           Swindon               -  - 11      11 
 21   Eryl Evans            Aberystwyth           - 10  -      10 
 22=  Andy Bull             Bromsgrove            9  -  -       9 
 22=  Cliff Jones           Brecon                -  9  -       9 
 24   Peter Bold            Plymouth              8  -  -       8 
 25   Nigel Allen           South Normanton       4  -  -       4 
 26   Kenneth Bowman        Hexham                3  -  -       3 
 27   Mark Morris           Sandbach              2  -  1       3 
 28   Simon Staddon         Jessamine Cottage     2  -  -       2 
 29=  Paul Loveridge        Cinderford            1  -  -       1 
 29=  Andy Smith            Mansfield             -  -  1       1 
 29=  Roger Allan           Worcester             1  -  -       1 
 29=  David Meek            Kendal                -  1  -       1 
 29=  Phil Clarke           Church Stretton       -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N3 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Julian Hope           High Peak            18 20  1      39 
  2   Steve Blunt           Woking               20  1  1      22 
  3   Mark Sheppard         North Newton, Tau     -  1 20      21 
  4   Neil Normington       Bingley              17  1  -      18 
  5   Tim Rodgers           Hull                  -  -  1       1 

DUNLOP Gold Star Class N3 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Mark Townsend         Dukinfield           18 20  1      39 
  2   Robert Duck           Derby                20  1  1      22 
  3   Scott Cleverdon       South Molton          -  - 20      20 
  4   Colin Thompson        Cleckheaton          17  1  -      18 
  5=  Paul Train            Driffield             -  -  1       1 
  5=  Ian Orford            Thurston              -  1  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N2 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   David Pattrick        Sleaford             20 17 20      57 
  2   Dave Nicholls         Penyffordd            - 20 18      38 
  3   Huw Littler-Jones     Ruthin                - 18  -      18 

DUNLOP Gold Star Class N2 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Simon Ashton          Sheffield            20 17 20      57 
  2   Rob Smith             Priory Vale, Swin     - 20  -      20 
  3=  Peter White           Deeside               -  - 18      18 
  3=  Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               - 18  -      18 

                 Silkolene 1400 Championship 2004

SILKOLENE 1400 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Malcolm Hague         Thelwall,  Warrin    28 28 30      86 
  2   Nathan Crewe          Bromsgrove           26 26 26      78 
  3   Ian Evans             Hereford             30 30  1      61 
  4   David Benson          Blackpool            24 27  -      51 
  5   Gary Standen          Coleford             17 21 10      48 
  6   Chris Melling         Pilling, Preston     13 19 15      47 
  7   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    22  1 23      46 
  8   Paul Green            High Easter,  Che    18 25  1      44 
  9   Gary Barlow           Reading              20  - 24      44 
 10   Niall Cowan           Dumfries             19 24  1      44 
 11   Shaun Bolt            Tiverton              1 22 21      44 
 12   Judy Lucas            Prees, Whitchurch    10 14 19      43 
 13   Gavin Bristow         Cholsey              15  1 17      33 
 14   Clare Samuel          Wraysbury            14  - 18      32 
 15   John Pardoe           Kidderminster         - 18 12      30 
 16   Neil Weaver           Ludlow                -  1 28      29 
 17   James Wozencroft      Ludlow                1  1 27      29 
 18   Marcus Luxton         South Molton         27  -  1      28 
 19   Thomas Clarke         Cheltenham            8 20  -      28 
 20   Nathan Davies         Ammanford            25  1  1      27 
 21   Jayne Auden           Stockport             6 12  9      27 
 22   Dyfrig James          Llanfyrnach           -  - 25      25 
 23   Dave Hull             Abbots Langley        - 23  1      24 
 24   Jamie Burton          Kidderminster        23  -  -      23 
 25   Howard Allan          Stockport             -  - 22      22 
 26   John Pymer            Swindon              21  -  -      21 
 27   Martin Shaw           Huddersfield          -  1 20      21 
 28   Graeme Jones          Penarth               4 15  -      19 
 29   Martin Laverty        Magherafelt           - 17  -      17 
 30   Richard Sykes         Blakedown            16  -  1      17 
 31=  Fin McCaul            Burscough             -  - 16      16 
 31=  Chris Martin          Larkfield             - 16  -      16 
 33   Tom Pollitt           Lichfield             3 13  -      16 
 34   Gareth Clark          Derby                 -  - 14      14 
 35   Kevin Wills           Newton Abbot          -  - 13      13 
 36   Ed Robinson           Nr Cheltenham        12  -  -      12 
 37   Anthony Simpson       Oldswan               -  1 11      12 
 38   Neil Evans            Abergwili            11  -  -      11 
 39   Roland Jones          Chalford Hill,  S     9  -  -       9 
 40   Tom Lunn              Bristol               -  -  8       8 
 41=  John Jarrett          Coventry              7  -  -       7 
 41=  Declan Magee          Enniskillen           -  -  7       7 
 43   Christopher Draycott  Diseworth             -  -  6       6 
 44   Richard Mackie        Dursley               5  -  -       5 
 45   Gavin Bailey          Huntingdon            1  1  -       2 
 46=  Brendan Wellman       Axminster             -  -  1       1 
 46=  Innes Clark           Ellon                 -  1  -       1 
 46=  Andrew Andersz        Nr Aylesbury          -  -  1       1 
 46=  Geraint Davies        Newcastle Emlyn       1  -  -       1 
 46=  James Walker          Wakefield             -  -  1       1 
 46=  Simon Evans           Kegworth              -  -  1       1 
 46=  Andrew Marwood        Huddersfield          -  1  -       1 

SILKOLENE 1400 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Dave Read             Northwich            28 28 30      86 
  2   Mark Ammonds          Leominster           26 26 26      78 
  3   Justin Brooks         Hereford             30 30  1      61 
  4   Steven Benson         Poulton-Le-Fylde     24 27  -      51 
  5   Nick Thornton         Brockholes           17 21 10      48 
  6   Nichola Rhodes        Preston              13 19 15      47 
  7   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    22  1 23      46 
  8   Martin Kernick        Leeds                18 25  1      44 
  9   Nick Chapman          Chipping Norton      20  - 24      44 
 10   Derek Adamson         Thornhill            19 24  1      44 
 11   Andrew Bolt           Tiverton              1 22 21      44 
 12   John Goff             Prees,  Whitchurc    10 14 19      43 
 13   Matthew Brennan       Swindon              15  1 17      33 
 14   Stuart Bethell        Kidderminster         - 18 12      30 
 15   Shaun O'Gorman        Newtown               1  1 27      29 
 16   Sarah Owen            Goodwick             14 15  -      29 
 17   Shelley Rogerson      Morecambe             -  - 28      28 
 18   Martin Bristow        Exeter               27  -  1      28 
 19   Inbal Edry            Towcester             8 20  -      28 
 20   Claire Renn           Crewe                 6 12  9      27 
 21   Dan Holley            Llanelli             25  -  1      26 
 22   Emyr Jones            Llandysul             -  - 25      25 
 23   Pamela Hull           Abbots Langley        - 23  1      24 
 24   Nick Cadwallader      Knighton             23  -  -      23 
 25   Roger Mallalieu       Harpenden             -  - 22      22 
 26   Grant Waters          Lechlade             21  -  -      21 
 27   Ian Prout             Pontefract            -  1 20      21 
 28   Graham Samuel         Wraysbury             -  - 18      18 
 29   Patricia Laverty      Magherafelt           - 17  -      17 
 30   Mark Andrews          Chelmsford           16  -  1      17 
 31=  Ian Glenister         Nantmawr              -  - 16      16 
 31=  Simon Lassam          Wantage               - 16  -      16 
 33   Peter Smith           Walsall               3 13  -      16 
 34   Eddie Beilby          Leicester             -  - 14      14 
 35   Chris Henley          Newton Abbot          -  - 13      13 
 36   Holly Robinson        Cheltenham           12  -  -      12 
 37   Bob Fagg              Port Erin             -  1 11      12 
 38   Philip Davies         Abergwili            11  -  -      11 
 39   Martyn Allen          Burntwood             9  -  -       9 
 40   Ross Butler           Burgess Hill          -  -  8       8 
 41=  Harry Portlock        Hatten                7  -  -       7 
 41=  Kirsty Riddick        Castle Douglas        -  -  7       7 
 43   Stephen Peake         Diseworth             -  -  6       6 
 44   Andrew Mackie         Dursley               5  -  -       5 
 45   Richard Perry         Penarth               4  -  -       4 
 46   Robert Cook           Bardwell, Bury St     1  1  -       2 
 47=  Paul Wardell          Banbury               -  -  1       1 
 47=  Steffan Evans         Llandysol             1  -  -       1 
 47=  Helen Alexander       Cheltenham            -  1  -       1 
 47=  Stephen Wellman       Taunton               -  -  1       1 
 47=  Chris Chadwick        Huddersfield          -  1  -       1 
 47=  Ken Worf              St Albans             -  -  1       1 
 47=  Richard Hage          Hucknall              -  -  1       1 
 47=  Patrick Walsh         Aberystwyth           -  1  -       1 
 47=  Ian Morrison          New Elgin             -  1  -       1 

SILKOLENE 1400 Class N1 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Chris Melling         Pilling, Preston     16 17 17      50 
  2   Jayne Auden           Stockport            13 15 15      43 
  3=  Paul Green            High Easter,  Che    18 20  1      39 
  3=  Niall Cowan           Dumfries             20 18  1      39 
  5   Clare Samuel          Wraysbury            17  - 20      37 
  6   Graeme Jones          Penarth              11 16  -      27 
  7   Fin McCaul            Burscough             -  - 18      18 
  8   Anthony Simpson       Oldswan               -  1 16      17 
  9   Ed Robinson           Nr Cheltenham        15  -  -      15 
 10   Roland Jones          Chalford Hill,  S    14  -  -      14 
 11   Richard Mackie        Dursley              12  -  -      12 
 12   Gavin Bailey          Huntingdon            1  1  -       2 
 13=  Geraint Davies        Newcastle Emlyn       1  -  -       1 
 13=  James Walker          Wakefield             -  -  1       1 

SILKOLENE 1400 Class N1 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Nichola Rhodes        Preston              16 17 17      50 
  2   Claire Renn           Crewe                13 15 15      43 
  3=  Derek Adamson         Thornhill            20 18  1      39 
  3=  Martin Kernick        Leeds                18 20  1      39 
  5   Sarah Owen            Goodwick             17 16  -      33 
  6   Graham Samuel         Wraysbury             -  - 20      20 
  7   Ian Glenister         Nantmawr              -  - 18      18 
  8   Bob Fagg              Port Erin             -  1 16      17 
  9   Holly Robinson        Cheltenham           15  -  -      15 
 10   Martyn Allen          Burntwood            14  -  -      14 
 11   Andrew Mackie         Dursley              12  -  -      12 
 12   Richard Perry         Penarth              11  -  -      11 
 13   Robert Cook           Bardwell, Bury St     1  1  -       2 
 14=  Paul Wardell          Banbury               -  -  1       1 
 14=  Steffan Evans         Llandysol             1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class A5 driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Gary Standen          Coleford             17 18 14      49 
  2   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    20  1 18      39 
  3   Shaun Bolt            Tiverton              1 20 17      38 
  4   Tom Pollitt           Lichfield            15 15  -      30 
  5   Dyfrig James          Llanfyrnach           -  - 20      20 
  6   John Pymer            Swindon              18  -  -      18 
  7   Martin Laverty        Magherafelt           - 17  -      17 
  8=  Chris Martin          Larkfield             - 16  -      16 
  8=  Richard Sykes         Blakedown            16  -  -      16 
  8=  Gareth Clark          Derby                 -  - 16      16 
 11   Kevin Wills           Newton Abbot          -  - 15      15 
 12   Tom Lunn              Bristol               -  - 13      13 
 13   Declan Magee          Enniskillen           -  - 12      12 
 14=  Innes Clark           Ellon                 -  1  -       1 
 14=  Brendan Wellman       Axminster             -  -  1       1 
 14=  Andrew Andersz        Nr Aylesbury          -  -  1       1 
 14=  Simon Evans           Kegworth              -  -  1       1 

SILKOLENE 1400 Class A5 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Nick Thornton         Brockholes           17 18 14      49 
  2   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    20  1 18      39 
  3   Andrew Bolt           Tiverton              1 20 17      38 
  4   Peter Smith           Walsall              15 15  -      30 
  5   Emyr Jones            Llandysul             -  - 20      20 
  6   Grant Waters          Lechlade             18  -  -      18 
  7   Patricia Laverty      Magherafelt           - 17  -      17 
  8=  Simon Lassam          Wantage               - 16  -      16 
  8=  Mark Andrews          Chelmsford           16  -  -      16 
  8=  Eddie Beilby          Leicester             -  - 16      16 
 11   Chris Henley          Newton Abbot          -  - 15      15 
 12   Ross Butler           Burgess Hill          -  - 13      13 
 13   Kirsty Riddick        Castle Douglas        -  - 12      12 
 14=  Ken Worf              St Albans             -  -  1       1 
 14=  Stephen Wellman       Taunton               -  -  1       1 
 14=  Richard Hage          Hucknall              -  -  1       1 
 14=  Ian Morrison          New Elgin             -  1  -       1 

SILKOLENE 1400 Class B9 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Malcolm Hague         Thelwall,  Warrin    18 18 20      56 
  2   Nathan Crewe          Bromsgrove           16 16 16      48 
  3   Ian Evans             Hereford             20 20  1      41 
  4   Judy Lucas            Prees, Whitchurch     9 12 12      33 
  5   David Benson          Blackpool            14 17  -      31 
  6   Gary Barlow           Reading              12  - 15      27 
  7   John Pardoe           Kidderminster         - 13 10      23 
  8   Gavin Bristow         Cholsey              11  1 11      23 
  9   Thomas Clarke         Cheltenham            8 14  -      22 
 10   Neil Weaver           Ludlow                -  1 18      19 
 11   James Wozencroft      Ludlow                1  1 17      19 
 12   Marcus Luxton         South Molton         17  -  1      18 
 13   Nathan Davies         Ammanford            15  1  1      17 
 14   Dave Hull             Abbots Langley        - 15  1      16 
 15   Howard Allan          Stockport             -  - 14      14 
 16   Martin Shaw           Huddersfield          -  1 13      14 
 17   Jamie Burton          Kidderminster        13  -  -      13 
 18   Neil Evans            Abergwili            10  -  -      10 
 19   Christopher Draycott  Diseworth             -  -  9       9 
 20   John Jarrett          Coventry              7  -  -       7 
 21=  Richard Sykes         Blakedown             -  -  1       1 
 21=  Andrew Marwood        Huddersfield          -  1  -       1 

SILKOLENE 1400 Class B9 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Dave Read             Northwich            18 18 20      56 
  2   Mark Ammonds          Leominster           16 16 16      48 
  3   Justin Brooks         Hereford             20 20  1      41 
  4   John Goff             Prees,  Whitchurc     9 12 12      33 
  5   Steven Benson         Poulton-Le-Fylde     14 17  -      31 
  6   Nick Chapman          Chipping Norton      12  - 15      27 
  7   Stuart Bethell        Kidderminster         - 13 10      23 
  8   Matthew Brennan       Swindon              11  1 11      23 
  9   Inbal Edry            Towcester             8 14  -      22 
 10   Shaun O'Gorman        Newtown               1  1 17      19 
 11   Shelley Rogerson      Morecambe             -  - 18      18 
 12   Martin Bristow        Exeter               17  -  1      18 
 13=  Dan Holley            Llanelli             15  -  1      16 
 13=  Pamela Hull           Abbots Langley        - 15  1      16 
 15   Roger Mallalieu       Harpenden             -  - 14      14 
 16   Ian Prout             Pontefract            -  1 13      14 
 17   Nick Cadwallader      Knighton             13  -  -      13 
 18   Philip Davies         Abergwili            10  -  -      10 
 19   Stephen Peake         Diseworth             -  -  9       9 
 20   Harry Portlock        Hatten                7  -  -       7 
 21=  Helen Alexander       Cheltenham            -  1  -       1 
 21=  Chris Chadwick        Huddersfield          -  1  -       1 
 21=  Patrick Walsh         Aberystwyth           -  1  -       1 
 21=  Mark Andrews          Chelmsford            -  -  1       1

 
                 DUNLOP Gold Star Championship 2004

Mitsubishi Motors Production Cup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     7 17 20      44 
  2   Iwan Rees             Crymych              17 20  -      37 
  3   Karl Simmons          Newark               15  - 17      32 
  4   Philip Newson         Buntingword           1 14 15      30 
  5   Mark Fowler           Sheffield             5 11 14      30 
  6   Jon Ingram            Altrincham           11 18  -      29 
  7   Colin Greer           Beith                 - 12 16      28 
  8   Ben Colley            Bewdley               9 16  -      25 
  9   Rob Smith             Towcester            16  1  7      24 
 10   Geoff Underhill       Langtoft, Peterbo    10 13  1      24 
 11   Nigel Griffiths       Presteigne           20  -  -      20 
 12=  Wayne Sisson          Carnforth            18  1  -      19 
 12=  Tim Clark             Amersham              1  - 18      19 
 14   Paul James            Ilminster             6  - 12      18 
 15   David Pattrick        Sleaford              2  5  9      16 
 16   Matthew Yeadon        Thirsk                - 15  -      15 
 17   Dave Nicholls         Penyffordd            -  7  8      15 
 18   Jon Manners           Gloucester           14  -  -      14 
 19=  Stuart Cheape         Gloucester           13  -  -      13 
 19=  Tim Green             Faringdon             -  - 13      13 
 21   Julian Hope           High Peak             2 10  1      13 
 22   Martyn England        Bridgewater          12  -  -      12 
 23   Shelly Taunt          Swindon               -  - 11      11 
 24   Mark Sheppard         North Newton, Tau     -  1 10      11 
 25   Paul Standen          Gloucester            1  9  -      10 
 26=  James Harvey          Plymouth              8  -  -       8 
 26=  Steven Holder         Kington               -  8  -       8 
 28   Huw Littler-Jones     Ruthin                -  6  -       6 
 29   Robert Powell         Burton-On-Trent       4  -  -       4 
 30   Steve Blunt           Woking                2  1  1       4 
 31   Mandy Bowman          Parkmill, Gower       3  -  -       3 
 32=  Neil Normington       Bingley               2  1  -       3 
 32=  Jon Caen              Sandbach              2  -  1       3 
 34   Peter Egerton         Burley, Ringwood      2  -  -       2 
 35=  Tim Rodgers           Hull                  -  -  1       1 
 35=  Aled Williams         Gloeue                -  1  -       1 
 35=  Andrew Davies         Loughborough          -  -  1       1 
 35=  Nigel Wakefield       Bromyard              1  -  -       1 

Mitsubishi Motors Production Cup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Jon Riley             Selby                 7 17 20      44 
  2   Aled Rees             Crymych              17 20  -      37 
  3   Andrew Sankey         Ludlow               20 16  -      36 
  4   Guy Simmons           Newark On Trent      15  - 17      32 
  5   Peter James           Cardigan              1 14 15      30 
  6   Christopher Dewsnap   Stannington           5 11 14      30 
  7   Neil Ewing            Largs                 - 12 16      28 
  8   Adrian Grinsted       Horley               10 13  1      24 
  9   Alun Cook             Caerphilly           16  -  7      23 
 10   Rob Smith             Priory Vale, Swin     -  7 13      20 
 11=  Allan Whittaker       Radcliffe            18  1  -      19 
 11=  Henry Richardson      Ripon                 1  - 18      19 
 13   Daniel Barritt        Burnley               - 18  -      18 
 14   Derek Davies          Swansea               6  - 12      18 
 15   Simon Ashton          Sheffield             2  5  9      16 
 16   Richard Shores        Thirsk                - 15  -      15 
 17   Paul Limbrick         Gloucester           14  -  -      14 
 18   Joanne Lockwood       Frampton On Sever    13  -  -      13 
 19   Mark Townsend         Dukinfield            2 10  1      13 
 20   Ian England           Taunton              12  -  -      12 
 21=  June Murphy           Swindon               -  - 11      11 
 21=  Mark Lewis            Machynlleth          11  -  -      11 
 23   Scott Cleverdon       South Molton          -  - 10      10 
 24=  Andy Bull             Bromsgrove            9  -  -       9 
 24=  Eryl Evans            Aberystwyth           -  9  -       9 
 26=  Peter White           Deeside               -  -  8       8 
 26=  Cliff Jones           Brecon                -  8  -       8 
 26=  Peter Bold            Plymouth              8  -  -       8 
 29   Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               -  6  -       6 
 30   Nigel Allen           South Normanton       4  -  -       4 
 31   Robert Duck           Derby                 2  1  1       4 
 32   Kenneth Bowman        Hexham                3  -  -       3 
 33=  Colin Thompson        Cleckheaton           2  1  -       3 
 33=  Mark Morris           Sandbach              2  -  1       3 
 35   Simon Staddon         Jessamine Cottage     2  -  -       2 
 36=  Phil Clarke           Church Stretton       -  1  -       1 
 36=  Paul Train            Driffield             -  -  1       1 
 36=  Paul Loveridge        Cinderford            1  -  -       1 
 36=  Roger Allan           Worcester             1  -  -       1 
 36=  David Meek            Kendal                -  1  -       1 
 36=  Andy Smith            Mansfield             -  -  1       1 
 36=  Ian Orford            Thurston              -  1  -       1 

BTRDA Super 1600 Challenge Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   David Pattrick        Sleaford             18 14 16      48 
  2   Robin Bolt            Tiverton             20  1 20      41 
  3   Duncan Williams       Bridgnorth            - 20 18      38 
  4   Steve Print           Rugby                 1 17 17      35 
  5   Dave Nicholls         Penyffordd            - 18 15      33 
  6   Tim Sunderland        Blackfield, South    15  - 14      29 
  7   Patrick Mott          Wingerworth, Ches    17  -  -      17 
  8   Neville Jones         Stone                 1 16  -      17 
  9   Peter Baylis          Rochester            16  -  -      16 
 10   Huw Littler-Jones     Ruthin                - 15  -      15 
 11=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1       2 
 11=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -       2 

BTRDA Super 1600 Challenge Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Simon Ashton          Sheffield            18 14 16      48 
  2   Richard Edwards       Wolverhampton        20  1 20      41 
  3   Mark Freeman          Wolverhampton         - 20 18      38 
  4   Tim Bridge            Warwick               1 17 17      35 
  5   Kathy Barton          Bournemouth          15  - 14      29 
  6   Rob Smith             Priory Vale, Swin     - 18  -      18 
  7   David Taylor          Chesterfield         17  -  -      17 
  8   Julian Jones          Stone                 1 16  -      17 
  9   Anthony Blyth         Gillingham           16  -  -      16 
 10=  Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               - 15  -      15 
 10=  Peter White           Deeside               -  - 15      15 
 12   Andy Marchbank        South Wirral          1  -  1       2 
 13=  Martyn Allen          Burntwood             -  1  -       1 
 13=  Mark Burton           Farnborough           1  -  -       1 

BTRDA Lady Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Judy Lucas            Prees, Whitchurch    17 20 18      55 
  2   Jayne Auden           Stockport            16 18 16      50 
  3   Clare Samuel          Wraysbury            18  - 17      35 
  4=  Mandy Bowman          Parkmill, Gower      20  -  -      20 
  4=  Shelly Taunt          Swindon               -  - 20      20 

BTRDA Lady Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Nichola Rhodes        Preston              14 14 14      42 
  2   Jane Gatens           Clitheroe             1 20 20      41 
  3   Joanne Briggs         Hull                  - 18 16      34 
  4   Claire Renn           Crewe                10 11 12      33 
  5   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    16  1 15      32 
  6=  Inbal Edry            Towcester            12 15  -      27 
  6=  Sarah Owen            Goodwick             15 12  -      27 
  8   Kathy Barton          Bournemouth          11  - 13      24 
  9   Joanne Lockwood       Frampton On Sever    20  -  -      20 
 10=  Shelley Rogerson      Morecambe             -  - 18      18 
 10=  Rachel Brockington    Bristol              18  -  -      18 
 12   Pamela Hull           Abbots Langley        - 17  1      18 
 13=  Michelle Pullin       Binstead             17  -  -      17 
 13=  June Murphy           Swindon               -  - 17      17 
 15   Sheila Thomson        Douglas               - 16  -      16 
 16=  Patricia Laverty      Magherafelt           - 13  -      13 
 16=  Holly Robinson        Cheltenham           13  -  -      13 
 18   Kirsty Riddick        Castle Douglas        -  - 11      11 
 19   Helen Alexander       Cheltenham            -  1  -       1 

BTRDA Under 25 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Nathan Crewe          Bromsgrove           18 18 15      51 
  2   Wyn Humphreys         Aberdyfi             16 17 18      51 
  3   Ben Colley            Bewdley              20 20  -      40 
  4   Colin Greer           Beith                 - 16 20      36 
  5   Jayne Auden           Stockport            12 11 10      33 
  6   Shaun Bolt            Tiverton              1 15 13      29 
  7   Gavin Bristow         Cholsey              15  1 12      28 
  8   Thomas Clarke         Cheltenham           13 14  -      27 
  9   Tom Pollitt           Lichfield            11 12  -      23 
 10   Nathan Davies         Ammanford            17  1  1      19 
 11   Neil Weaver           Ludlow                -  1 17      18 
 12   James Wozencroft      Ludlow                1  1 16      18 
 13=  Dyfrig James          Llanfyrnach           -  - 14      14 
 13=  Ed Robinson           Nr Cheltenham        14  -  -      14 
 15   Chris Martin          Larkfield             - 13  -      13 
 16   Alex Allingham        Stalybridge           1  1 11      13 
 17=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1       2 
 17=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -       2 
 19=  Innes Clark           Ellon                 -  1  -       1 
 19=  Geraint Davies        Newcastle Emlyn       1  -  -       1 
 19=  Richard Walker        Birmingham            1  -  -       1 
 19=  Kenny Morris          Church Stretton       1  -  -       1 

BTRDA Under 25 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Mark Ammonds          Leominster           18 17 17      52 
  2   Aled Rees             Crymych              20 20  -      40 
  3   Joanne Briggs         Hull                  - 16 16      32 
  4   Shelley Rogerson      Morecambe             -  - 20      20 
  5   Richard Jordan        Nuneaton              1  - 18      19 
  6   Daniel Barritt        Burnley               - 18  -      18 
  7   Dan Holley            Llanelli             17  -  1      18 
  8   Nick Cadwallader      Knighton             16  -  -      16 
  9=  Holly Robinson        Cheltenham           15  -  -      15 
  9=  Scott Cleverdon       South Molton          -  - 15      15 
 11   Bob Fagg              Port Erin             -  1 14      15 
 12   Ross Butler           Burgess Hill          -  - 13      13 
 13   Kirsty Riddick        Castle Douglas        -  - 12      12 
 14=  Christopher Ridge     Ludlow                1  -  -       1 
 14=  Steffan Evans         Llandysol             1  -  -       1 
 14=  Robert Westall        Manchester            1  -  -       1 
 14=  Jake Carlin           Blackpool             -  1  -       1 

BTRDA Junior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Wyn Humphreys         Aberdyfi             18 18 20      56 
  2   Ben Colley            Bewdley              20 20  -      40 
  3   Tom Pollitt           Lichfield            16 16  -      32 
  4   James Wozencroft      Ludlow                1  1 18      20 
  5   Alex Allingham        Stalybridge           1  1 16      18 
  6=  Ed Robinson           Nr Cheltenham        17  -  -      17 
  6=  Dyfrig James          Llanfyrnach           -  - 17      17 
  6=  Chris Martin          Larkfield             - 17  -      17 
  9   Stuart Jones          Welshpool             1  -  1       2 
 10   Innes Clark           Ellon                 -  1  -       1 

BTRDA Senior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Graham Middleton      Llandrindod Wells    20 20 18      58 
  2   Brian Bell            Skegness             17 18 16      51 
  3   Theo Bengry           Leominster           16 17 17      50 
  4   Mike Reed             Torrington           15 15 14      44 
  5   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    14 14 12      40 
  6   Steve Perez           Ashover,  Chester    18  1 20      39 
  7   Ian Joel              Millhead,  Carnfo     1 16 15      32 
  8   Malcolm Hague         Thelwall,  Warrin     7 13 11      31 
  9   Adrian Struthers      Dilwyn               11  - 13      24 
 10   Keith Wilde           Church Stretton       2 12 10      24 
 11   Geoff Underhill       Langtoft, Peterbo    10 11  1      22 
 12   David Pattrick        Sleaford              3  6  7      16 
 13   Paul James            Ilminster             6  -  9      15 
 14   Paul Benn             Cockermouth          13  1  -      14 
 15   Niall Cowan           Dumfries              2 10  1      13 
 16   Geoff Cottrill        Bromsgrove           12  -  -      12 
 17   Derek Stringer        Wellingborough        2  9  1      12 
 18   John Pardoe           Kidderminster         -  8  4      12 
 19   Robert Archer         Kidderminster         9  -  1      10 
 20=  Tony Ginns            Kettering             -  -  8       8 
 20=  Graham Roberts        South Molton          8  -  -       8 
 22   Martin Laverty        Magherafelt           -  7  -       7 
 23   Martin Shaw           Huddersfield          -  1  6       7 
 24   Ian Roberton          Farnham               5  1  -       6 
 25   Steve Blunt           Woking                4  1  1       6 
 26   Gareth Clark          Derby                 -  -  5       5 
 27=  Lawrence Beestone     Newdigate             2  -  -       2 
 27=  Geoffrey Toogood      Isle Of Wight         2  -  -       2 
 29=  Andrew Andersz        Nr Aylesbury          -  -  1       1 
 29=  Nigel Wakefield       Bromyard              1  -  -       1 

BTRDA Senior Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   John Morgan           Llandovery           20 20 20      60 
  2   Les Forsbrook         Dilwyn               18 18 18      54 
  3   Jon Riley             Selby                 9 14 16      39 
  4   Graeme Wood           Knutsford             1 17 17      35 
  5   Dave Read             Northwich            11 13 10      34 
  6   Graham Lewis          High Wincham, Nr      2 15 15      32 
  7   Stuart Wood           Barnstaple            - 16 14      30 
  8   Peter Wood            Worcester            15  - 11      26 
  9   Adrian Grinsted       Horley               14 10  1      25 
 10   John Howells          Ludlow                4 12  8      24 
 11   Den Golding           Blackwood            10  - 13      23 
 12   Keith Davies          Tywyn                 5  9  9      23 
 13   Allan Whittaker       Radcliffe            17  1  -      18 
 14   Richard Cooke         Keswick              16  1  -      17 
 15   Derek Davies          Swansea               8  -  7      15 
 16   Peter Field           Kidderminster        13  -  1      14 
 17   Henry Richardson      Ripon                 1  - 12      13 
 18   John Goff             Prees,  Whitchurc     3  6  4      13 
 19   Terry Moore           Middleton,  Nr Ta    12  -  -      12 
 20   Mick Fallows          Morecambe             - 11  -      11 
 21   Bill Robertson        Dolgellau             2  7  2      11 
 22   Vern Brown            Nr Oswestry           1  8  -       9 
 23   Robert Duck           Derby                 6  1  1       8 
 24   Mike Wilding          Tenbury Wells         7  -  -       7 
 25   Ian Prout             Pontefract            -  1  6       7 
 26   Peter Smith           Walsall               2  5  -       7 
 27   Peter White           Deeside               -  -  5       5 
 28   Kathy Barton          Bournemouth           2  -  2       4 
 29   Graham Samuel         Wraysbury             -  -  3       3 
 30   Colin Thompson        Cleckheaton           2  1  -       3 
 31=  William Saville       Bury                  1  -  -       1 
 31=  Stephen Wellman       Taunton               -  -  1       1 
 31=  Ken Worf              St Albans             -  -  1       1 
 31=  David Meek            Kendal                -  1  -       1 
 31=  Ian Orford            Thurston              -  1  -       1 
 31=  Roger Allan           Worcester             1  -  -       1 
 
Issued at 20:15 on 27 March 2004.                            
Championship results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 29 March 2004


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!