Red Dragon Rally 2004

DUNLOP Gold Star Championship Tables after this round


Round 1-Wyedean Forest Rally - 14 February
Round 2-Malcolm Wilson Rally - 6 March
Round 3-Willingham's Recovery North Humberside Forest Rally - 27 March
Round 4-WRCSALES.COM Somerset Stages - 24 April
Round 5-Red Dragon Rally - 22 May
Round 6-Rainworth Skoda Dukeries Rally - 19 June
Round 7-Quinton Horiba Stages - 10 July
Round 8-Woodpecker Stages - 4 September
Round 9-Plains Rally - 25 September
Round10-Dee Jays Cambrian Rally - 6 November

DUNLOP Gold Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Graham Middleton      Llandrindod Wells    30 30 28 27 30     145 
  2   Theo Bengry           Leominster           22 26 26 26 28     128 
  3   John Perrott          Leominster           27  1 27 30 26     111 
  4   Stuart Newby          Carnforth             - 19 20 20 21      80 
  5   Shaun Gardener        Stanton Lacy,  Lu    25 28  - 25  -      78 
  6   Kevin Procter         Northallerton        26 25 25  1  -      77 
  7   Brian Bell            Skegness             24 27 24  -  -      75 
  8   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     2 18 21  - 24      65 
  9   Mike Reed             Torrington           21 21 19  1  1      63 
 10   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    17 14 10  1 20      62 
 11   Philip Squires        Stoke On Trent        2 16 12 19 13      62 
 12   Steve Perez           Ashover,  Chester    28  1 30  -  -      59 
 13   Jon Ingram            Altrincham            8 22  -  - 27      57 
 14   Iwan Rees             Crymych              19 23  - 13  1      56 
 15   Philip Newson         Buntingword           1 12  9 17 17      56 
 16   John Bannister        Driffield             - 20 17  1 14      52 
 17   Ian Joel              Millhead,  Carnfo     1 24 23  1  -      49 
 18   Rob Smith             Towcester            18  1  2 24  2      47 
 19   Wayne Sisson          Carnforth            20  1  -  - 25      46 
 20   Karl Simmons          Newark               12  - 15  1 18      46 
 21   James Vincent         Street               15  -  1 23  2      41 
 22   Colin Greer           Beith                 -  4 14  - 23      41 
 23   Tim Clark             Amersham              1  - 16 22  1      40 
 24   Peter Beards          Wolverhampton         1 15  -  1 22      39 
 25   Alan Millard          Sheffield             1 10 13 15  -      39 
 26   James Belton          Haverfordwest         2  -  - 18 16      36 
 27   Robert Archer         Kidderminster         6  -  1 16  9      32 
 28   Frazer Martin         Bideford              2  -  - 12 15      29 
 29   Steve Winter          Watchet               -  -  - 28  -      28 
 30   Damian Cole           Hereford              2  8 18  -  -      28 
 31   Geoff Underhill       Langtoft, Peterbo     7  7  1 11  1      27 
 32   Geoff Cottrill        Bromsgrove           14  -  - 10  2      26 
 33   Jeremy Nolan          Leeds                 1  - 22  1  1      25 
 34   Ben Colley            Bewdley               5 17  -  1  2      25 
 35   Adrian Struthers      Dilwyn               13  - 11  -  1      25 
 36   Keith Wilde           Church Stretton       2 11  5  7  -      25 
 37   Nigel Griffiths       Presteigne           23  -  -  -  -      23 
 38   Peter Elkins          Westbury              1  -  - 21  1      23 
 39   Wyn Humphreys         Aberdyfi              2  5  8  1  6      22 
 40   Simon Hawthorn        Kidderminster         2  6  -  6  7      21 
 41   Jon Manners           Gloucester           11  -  -  9  -      20 
 42   David Howells         Manchester            -  -  -  - 19      19 
 43   Paul Benn             Cockermouth          16  1  -  -  -      17 
 44   Alistair Adams        Bewdley               1  -  - 14  -      15 
 45   Will Onions           Nr Baschurch          2  1  -  4  8      15 
 46   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     2  2  2  8  1      15 
 47   Matthew Yeadon        Thirsk                - 13  -  -  -      13 
 48   Gary Standen          Coleford              -  -  -  1 12      13 
 49   Martyn England        Bridgewater           9  -  -  2  1      12 
 50   Martin Healer         Broughton             -  -  -  - 11      11 
 51   Andrew Davies         Loughborough          -  -  1  - 10      11 
 52   Robin Bolt            Tiverton              2  1  6  2  -      11 
 53   Stuart Cheape         Gloucester           10  -  -  -  -      10 
 54   David Goulding        Banstead              -  2  1  2  5      10 
 55   Darren Atkinson       Lancaster             -  9  -  -  -       9 
 56=  Mark Fowler           Sheffield             2  2  3  2  -       9 
 56=  Duncan Williams       Bridgnorth            -  3  2  2  2       9 
 58   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1  -  7  -  -       8 
 59   Gordon Davies         Deeside               1  -  4  1  2       8 
 60=  Jon Adams             Nr Shrewsbury         2  2  -  2  2       8 
 60=  David Pattrick        Sleaford              2  2  2  -  2       8 
 60=  Dave Nicholls         Penyffordd            -  2  2  2  2       8 
 60=  Tim Sunderland        Blackfield, South     2  -  2  2  2       8 
 64   Roger Taylor          Solihull              2  2  2  1  1       8 
 65   Geoff Whittaker       Swindon               -  2  1  2  2       7 
 66   Graham Roberts        South Molton          2  -  -  1  3       6 
 67=  Simon Dowdeswell      Cricklade             2  -  2  2  -       6 
 67=  Simon Tuckman         Macclesfield          -  2  2  -  2       6 
 67=  Andy Drummond         Chippenham            2  -  2  2  -       6 
 67=  Huw Littler-Jones     Ruthin                -  2  -  2  2       6 
 67=  Shelly Taunt          Swindon               -  -  2  2  2       6 
 67=  Steven Holder         Kington               -  2  -  2  2       6 
 67=  Paul James            Ilminster             2  -  2  2  -       6 
 67=  Mark Sheppard         North Newton, Tau     -  1  2  2  1       6 
 67=  Alex Allingham        Stalybridge           1  1  2  -  2       6 
 67=  Steve Print           Rugby                 1  2  2  1  -       6 
 67=  Derek Stringer        Wellingborough        2  2  1  1  -       6 
 78   Wug Utting            Smallfield, Nr Ga     -  -  -  5  -       5 
 79=  Paul Walker           Oswestry              1  2  -  -  2       5 
 79=  Tim Egerton           Newtown               1  2  -  -  2       5 
 79=  Julian Hope           High Peak             2  2  1  -  -       5 
 79=  Peter Baylis          Rochester             2  -  -  1  2       5 
 79=  Robert Harford        Chippenham            1  -  2  2  -       5 
 84=  Tim Griffiths         Witney                -  -  -  -  4       4 
 84=  James Harvey          Plymouth              4  -  -  -  -       4 
 86=  Carl Briggs           Hull                  -  2  2  -  -       4 
 86=  Adrian Allen          Hereford              2  -  -  2  -       4 
 86=  Geoffrey Toogood      Isle Of Wight         2  -  -  -  2       4 
 86=  Stephen Luscombe      Newton Abbot          -  2  2  -  -       4 
 86=  Mandy Bowman          Parkmill, Gower       2  -  -  -  2       4 
 86=  Stuart Clarke         Usk                   2  -  -  -  2       4 
 86=  Aled Williams         Gloeue                -  1  -  2  1       4 
 86=  Steve Blunt           Woking                2  1  1  -  -       4 
 86=  Neil Normington       Bingley               2  1  -  -  1       4 
 95=  Andrew Stokes         Wotton-Under-Edge     -  -  -  3  -       3 
 95=  Arwyn Williams        Sutton Coldfield      3  -  -  -  -       3 
 97=  Paul Standen          Gloucester            1  2  -  -  -       3 
 97=  Barry Ellison         Ashton Keynes         1  -  -  2  -       3 
 97=  Richard Lewis         Nr Shifnal            -  -  -  2  1       3 
 97=  Robert Price          Warwick               -  -  -  2  1       3 
 97=  Jon Caen              Sandbach              2  -  1  -  -       3 
 97=  Neville Jones         Stone                 1  2  -  -  -       3 
 97=  Ian Roberton          Farnham               2  1  -  -  -       3 
104   Andrew Baker          Leamington Spa        -  -  1  1  1       3 
105=  Peter Egerton         Burley, Ringwood      2  -  -  -  -       2 
105=  Glyn Jarman           Tuddenham St Mary     -  -  -  -  2       2 
105=  Matthew Thorne        Wimborne              2  -  -  -  -       2 
105=  Robert Powell         Burton-On-Trent       2  -  -  -  -       2 
105=  Spencer Wilkinson     Warrington            -  -  -  -  2       2 
105=  Tim Green             Faringdon             -  -  2  -  -       2 
105=  Tony Ginns            Kettering             -  -  2  -  -       2 
105=  Patrick Mott          Wingerworth, Ches     2  -  -  -  -       2 
105=  Bambos Charalambous   London                -  -  -  -  2       2 
105=  Bill Haining          Warrington            -  -  -  2  -       2 
105=  Lawrence Beestone     Newdigate             2  -  -  -  -       2 
116=  Simon Millington      Stoke-On-Trent        1  -  1  -  -       2 
116=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -  -  -       2 
116=  Martin Lowe           Barnstaple            -  -  -  1  1       2 
116=  Thomas Naughton       Bury                  1  -  -  -  1       2 
116=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1  -  -       2 
116=  Nigel Wakefield       Bromyard              1  -  -  -  1       2 
116=  Richard Walker        Birmingham            1  -  -  1  -       2 
123=  Steven Farnell        Crewe                 -  1  -  -  -       1 
123=  Tim Rodgers           Hull                  -  -  1  -  -       1 
123=  Simon Roberts         Bridgnorth            -  -  -  1  -       1 
123=  Kenny Morris          Church Stretton       1  -  -  -  -       1 
123=  Hugh Hunter           Ruthin                -  -  -  -  1       1 
123=  Mike Farnell          Crewe                 -  1  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   John Morgan           Llandovery           30 30 28 27 30     145 
  2   Les Forsbrook         Dilwyn               22 26 26 26 28     128 
  3   Graham Hopewell       Worcester            27  1 27 30 26     111 
  4   Neil Dashfield        Burnham              28  1 30 28  -      87 
  5   Graham Lewis          High Wincham, Nr      2 19 20 20 21      82 
  6   Dave Brick            Ludlow               25 28  - 25  -      78 
  7   Mike Gilby            Northallerton        26 25 25  1  -      77 
  8   Jon Riley             Selby                 2 18 21  - 24      65 
  9   Paul Wakely           Llanbradach, Caer    17 14 10  1 20      62 
 10   Michael Squires       Stoke On Trent        2 16 12 19 13      62 
 11   Aled Rees             Crymych              19 23  - 13  1      56 
 12   Peter James           Cardigan              1 12  9 17 17      56 
 13   Paul Spooner          Raglan                - 27 24  -  -      51 
 14   Graeme Wood           Knutsford             1 24 23  1  -      49 
 15   Allan Whittaker       Radcliffe            20  1  -  - 25      46 
 16   Alun Cook             Caerphilly           18  -  2 24  2      46 
 17   Guy Simmons           Newark On Trent      12  - 15  1 18      46 
 18   James How             Taunton              15  -  1 23  2      41 
 19   Neil Ewing            Largs                 -  4 14  - 23      41 
 20   Andrew Sankey         Ludlow               23 17  -  -  -      40 
 21   Henry Richardson      Ripon                 1  - 16 22  1      40 
 22   Stuart Wood           Barnstaple            - 21 19  -  -      40 
 23   Guy Weaver            Oaken                 1 15  -  1 22      39 
 24   Jane Gatens           Clitheroe             1 10 13 15  -      39 
 25   Graham Willcock       York                  - 20 17  1  -      38 
 26   Paul Williams         Kidwelly              2  -  - 18 16      36 
 27   Mark Lewis            Machynlleth           8  -  -  - 27      35 
 28   Timothy Sturla        Swadlincote          24  8  -  -  -      32 
 29   Peter Field           Kidderminster         6  -  1 16  9      32 
 30   Andy Ballantyne       Totnes                1  -  - 14 15      30 
 31   Andrew Joll           Newton Abbot          1  2  2 21  1      27 
 32   Adrian Grinsted       Horley                7  7  1 11  1      27 
 33   Paul Nolan            Leeds                 1  - 22  1  1      25 
 34   Peter Wood            Worcester            13  - 11  -  1      25 
 35   John Howells          Ludlow                2 11  5  7  -      25 
 36   Daniel Barritt        Burnley               - 22  -  -  -      22 
 37   Keith Davies          Tywyn                 2  5  8  1  6      22 
 38   Carl Sorensen         Prince Rock, Plym    21  -  -  -  -      21 
 39   Martin Jones          Brecon                2  6  -  6  7      21 
 40   Den Golding           Blackwood             2  - 18  -  -      20 
 41   Paul Limbrick         Gloucester           11  -  -  9  -      20 
 42   Andy Hilder           Altrincham            -  -  -  - 19      19 
 43   Richard Cooke         Keswick              16  1  -  -  -      17 
 44   Steven Smallbone      Istead Rise           2  2  2  8  1      15 
 45=  Craig Jenkinson       Scarborough           -  -  -  - 14      14 
 45=  Phillip Pearce        Birmingham           14  -  -  -  -      14 
 47   Rachel Brockington    Bristol               2  -  - 12  -      14 
 48   Richard Shores        Thirsk                - 13  -  -  -      13 
 49   Nick Thornton         Brockholes            -  -  -  1 12      13 
 50   Chris Clifford        Worcester             -  -  - 10  2      12 
 51   Ian England           Taunton               9  -  -  2  1      12 
 52   Peter Thomas          Cardiff               -  -  -  - 11      11 
 53   Andy Smith            Mansfield             -  -  1  - 10      11 
 54   Richard Edwards       Wolverhampton         2  1  6  2  -      11 
 55   Joanne Lockwood       Frampton On Sever    10  -  -  -  -      10 
 56   Matt Clark            Gravesend             -  2  1  2  5      10 
 57   Mick Fallows          Morecambe             -  9  -  -  -       9 
 58=  Mark Freeman          Wolverhampton         -  3  2  2  2       9 
 58=  Christopher Dewsnap   Stannington           2  2  3  2  -       9 
 60   Chris Ware            Shrewsbury            -  -  -  -  8       8 
 61   Richard Jordan        Nuneaton              1  -  7  -  -       8 
 62   Andy Bull             Bromsgrove            5  -  -  1  2       8 
 63   Andy Salisbury        Wrexham               1  -  4  1  2       8 
 64=  Simon Ashton          Sheffield             2  2  2  -  2       8 
 64=  Kathy Barton          Bournemouth           2  -  2  2  2       8 
 64=  James Wardle          Shrewsbury            2  2  -  2  2       8 
 67   Bill Robertson        Dolgellau             2  2  2  1  1       8 
 68   Lee Willmetts         South Molton          2  -  -  1  3       6 
 69=  Jon Chester           Mixbury               2  -  2  2  -       6 
 69=  Rob Smith             Priory Vale, Swin     -  2  2  2  -       6 
 69=  Cliff Jones           Brecon                -  2  -  2  2       6 
 69=  Derek Davies          Swansea               2  -  2  2  -       6 
 69=  Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               -  2  -  2  2       6 
 69=  Julie Murphy          Swindon               -  -  2  2  2       6 
 69=  Keiron Bhargaua       Cheltenham            2  -  2  2  -       6 
 69=  Stephen Stringer      Wellingborough        2  2  1  1  -       6 
 69=  Tim Bridge            Warwick               1  2  2  1  -       6 
 78   Max Utting            Smallfield            -  -  -  5  -       5 
 79=  Anthony Blyth         Gillingham            2  -  -  1  2       5 
 79=  Keith Thomas          Calne                 1  -  2  2  -       5 
 79=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  2  -  -  2       5 
 79=  Simon Lassam          Wantage               -  -  1  2  2       5 
 79=  Andy Moss             Glossop               -  1  2  -  2       5 
 79=  Vern Brown            Nr Oswestry           1  2  -  -  2       5 
 79=  Mark Townsend         Dukinfield            2  2  1  -  -       5 
 86=  Allen Russell         Brackley              -  -  -  -  4       4 
 86=  Peter Bold            Plymouth              4  -  -  -  -       4 
 86=  Tim Hobbs             Telford               -  -  -  4  -       4 
 89=  Mike Wilding          Tenbury Wells         2  -  -  2  -       4 
 89=  Michelle Pullin       Binstead              2  -  -  -  2       4 
 89=  Kenneth Bowman        Hexham                2  -  -  -  2       4 
 89=  Richard Ekin          Hyde                  -  2  2  -  -       4 
 89=  Joanne Briggs         Hull                  -  2  2  -  -       4 
 89=  Ian Allsop            Stourbridge           2  -  -  -  2       4 
 89=  Scott Cleverdon       South Molton          -  -  2  1  1       4 
 89=  Robert Duck           Derby                 2  1  1  -  -       4 
 89=  Colin Thompson        Cleckheaton           2  1  -  -  1       4 
 98=  Terry Moore           Middleton,  Nr Ta     3  -  -  -  -       3 
 98=  Wayne Ball            Dursley               -  -  -  3  -       3 
100=  Gary Adams            Swindon               1  -  -  2  -       3 
100=  Ian Orford            Thurston              -  1  -  -  2       3 
100=  David Lewis           Shifnal               -  -  -  2  1       3 
100=  Carl Whitehouse       Melksham              -  -  -  2  1       3 
100=  Simon Bawdon          Wellington            -  -  -  2  1       3 
100=  Steve Quine           Shrewsbury            2  1  -  -  -       3 
100=  Mark Morris           Sandbach              2  -  1  -  -       3 
100=  Kenny Roberts         Farnham               2  1  -  -  -       3 
100=  Julian Jones          Stone                 1  2  -  -  -       3 
109   Lee Burgess           Chesterfield          -  -  1  1  1       3 
110=  David Taylor          Chesterfield          2  -  -  -  -       2 
110=  Eryl Evans            Aberystwyth           -  2  -  -  -       2 
110=  Mark Ellis            Kettering             -  -  2  -  -       2 
110=  Adam Redman           Poole, Nantwich       -  -  -  2  -       2 
110=  Simon Staddon         Jessamine Cottage     2  -  -  -  -       2 
110=  Ros Nicholls          Penyffordd            -  -  -  -  2       2 
110=  Mark Parsons          Bournemouth           2  -  -  -  -       2 
110=  Nigel Allen           South Normanton       2  -  -  -  -       2 
110=  Lee Carter            Tamworth              -  -  -  -  2       2 
110=  Clive Dunbabin        Great Sankey          -  -  -  -  2       2 
110=  Stephen Booth         Hyde                  -  -  -  -  2       2 
110=  Sheila Thomson        Douglas               -  2  -  -  -       2 
110=  Peter White           Deeside               -  -  2  -  -       2 
123=  Helen Alexander       Cheltenham            -  -  -  1  1       2 
123=  Christopher Ridge     Ludlow                1  -  -  1  -       2 
123=  Andy Marchbank        South Wirral          1  -  1  -  -       2 
123=  Roger Allan           Worcester             1  -  -  -  1       2 
123=  William Saville       Bury                  1  -  -  -  1       2 
123=  Ian Capewell          Stoke-On-Trent        1  -  1  -  -       2 
129=  Richard Smalley       Bridgnorth            -  -  -  1  -       1 
129=  Robert Westall        Manchester            1  -  -  -  -       1 
129=  Jason Rudd            Market Drayton        -  1  -  -  -       1 
129=  Martyn Allen          Burntwood             -  1  -  -  -       1 
129=  Paul Loveridge        Cinderford            1  -  -  -  -       1 
129=  Nick Hooper           Church Stretton       1  -  -  -  -       1 
129=  David Jones           Carmarthen            -  -  -  -  1       1 
129=  Phil Clarke           Church Stretton       -  1  -  -  -       1 
129=  David Meek            Kendal                -  1  -  -  -       1 
129=  Paul Train            Driffield             -  -  1  -  -       1 
129=  Aled Loveluck         Llanfair P.G.         -  -  -  -  1       1 
129=  Jake Carlin           Blackpool             -  1  -  -  -       1 
129=  Mark Burton           Farnborough           1  -  -  -  -       1 

DUNLOP Silver Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Philip Squires        Stoke On Trent       24 30 30 30 27     141 
  2   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    30 28 27  1 30     116 
  3   Keith Wilde           Church Stretton      13 27 25 24  -      89 
  4   Simon Hawthorn        Kidderminster        12 25  - 23 24      84 
  5   Duncan Williams       Bridgnorth            - 24 22 17 20      83 
  6   James Belton          Haverfordwest        26  -  - 28 28      82 
  7   Robert Archer         Kidderminster        27  -  1 27 26      81 
  8   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf    21 10 23 25  1      80 
  9   Will Onions           Nr Baschurch         25  1  - 22 25      73 
 10   Robin Bolt            Tiverton             23  1 26 16  -      66 
 11   Dave Nicholls         Penyffordd            - 17 14 15 18      64 
 12   Jon Adams             Nr Shrewsbury        18 20  -  9 14      61 
 13   Adrian Struthers      Dilwyn               28  - 28  -  1      57 
 14   David Pattrick        Sleaford             15  9 16  - 17      57 
 15   Simon Tuckman         Macclesfield          - 21 20  - 11      52 
 16   Gordon Davies         Deeside               1  - 24  1 23      49 
 17   Carl Briggs           Hull                  - 18 21  - 10      49 
 18   Tim Egerton           Newtown               1 23  -  - 22      46 
 19   Tim Sunderland        Blackfield, South     9  - 13 12 12      46 
 20   Geoff Whittaker       Swindon               - 15  1 13 16      45 
 21   Stuart Clarke         Usk                  22  -  -  - 21      43 
 22   Julian Hope           High Peak            16 22  1  -  -      39 
 23   Adrian Allen          Hereford             19  -  - 20  -      39 
 24   Roger Taylor          Solihull              5 19 11  1  1      37 
 25   Mark Sheppard         North Newton, Tau     -  1 17 18  1      37 
 26   Steve Print           Rugby                 1 16 18  1  -      36 
 27   Peter Baylis          Rochester            10  -  -  1 19      30 
 28   Huw Littler-Jones     Ruthin                - 11  - 10  9      30 
 29   Stephen Luscombe      Newton Abbot          - 14 15  -  -      29 
 30   Alex Allingham        Stalybridge           1  1 12  - 15      29 
 31   Alistair Adams        Bewdley               1  -  - 26  -      27 
 32   Darren Atkinson       Lancaster             - 26  -  -  -      26 
 33   Derek Stringer        Wellingborough        8 12  1  1  -      22 
 34   Andrew Stokes         Wotton-Under-Edge     -  -  - 21  -      21 
 35   Ian Roberton          Farnham              20  1  -  -  -      21 
 36   Robert Price          Warwick               -  -  - 19  1      20 
 37   Tony Ginns            Kettering             -  - 19  -  -      19 
 38   Steve Blunt           Woking               17  1  1  -  -      19 
 39   Richard Lewis         Nr Shifnal            -  -  - 14  1      15 
 40   Patrick Mott          Wingerworth, Ches    14  -  -  -  -      14 
 41=  Neville Jones         Stone                 1 13  -  -  -      14 
 41=  Tim Rodgers           Hull                  -  -  1  - 13      14 
 43=  Matthew Thorne        Wimborne             11  -  -  -  -      11 
 43=  Bill Haining          Warrington            -  -  - 11  -      11 
 45   Neil Normington       Bingley               6  1  -  -  1       8 
 46   Lawrence Beestone     Newdigate             7  -  -  -  -       7 
 47   Andrew Baker          Leamington Spa        -  -  1  1  1       3 
 48=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1  -  -       2 
 48=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -  -  -       2 
 48=  Martin Lowe           Barnstaple            -  -  -  1  1       2 
 48=  Simon Millington      Stoke-On-Trent        1  -  1  -  -       2 
 48=  Richard Walker        Birmingham            1  -  -  1  -       2 
 53=  Simon Roberts         Bridgnorth            -  -  -  1  -       1 
 53=  Steven Farnell        Crewe                 -  1  -  -  -       1 
 53=  Kenny Morris          Church Stretton       1  -  -  -  -       1 
 53=  Mike Farnell          Crewe                 -  1  -  -  -       1 

DUNLOP Silver Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Michael Squires       Stoke On Trent       24 30 30 30 27     141 
  2   Paul Wakely           Llanbradach, Caer    30 28 27  1 30     116 
  3   John Howells          Ludlow               13 27 25 24  -      89 
  4   Martin Jones          Brecon               12 25  - 23 24      84 
  5   Mark Freeman          Wolverhampton         - 24 22 17 20      83 
  6   Paul Williams         Kidwelly             26  -  - 28 28      82 
  7   Peter Field           Kidderminster        27  -  1 27 26      81 
  8   Steven Smallbone      Istead Rise          21 10 23 25  1      80 
  9   Richard Edwards       Wolverhampton        23  1 26 16  -      66 
 10   James Wardle          Shrewsbury           18 20  -  9 14      61 
 11   Peter Wood            Worcester            28  - 28  -  1      57 
 12   Simon Ashton          Sheffield            15  9 16  - 17      57 
 13   Andy Salisbury        Wrexham               1  - 24  1 23      49 
 14   Joanne Briggs         Hull                  - 18 21  - 10      49 
 15   Richard Aspinall      Trevalyn              1 23  -  - 22      46 
 16   Kathy Barton          Bournemouth           9  - 13 12 12      46 
 17   Ian Allsop            Stourbridge          22  -  -  - 21      43 
 18   Richard Ekin          Hyde                  - 21 20  -  -      41 
 19   Mark Townsend         Dukinfield           16 22  1  -  -      39 
 20   Mike Wilding          Tenbury Wells        19  -  - 20  -      39 
 21   Bill Robertson        Dolgellau             5 19 11  1  1      37 
 22   Tim Bridge            Warwick               1 16 18  1  -      36 
 23   Rob Smith             Priory Vale, Swin     - 17  - 15  -      32 
 24   Anthony Blyth         Gillingham           10  -  -  1 19      30 
 25   Simon Lassam          Wantage               -  -  1 13 16      30 
 26   Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               - 11  - 10  9      30 
 27   Andrew Joll           Newton Abbot          - 14 15  -  -      29 
 28   Andy Moss             Glossop               -  1 12  - 15      28 
 29   Andy Ballantyne       Totnes                1  -  - 26  -      27 
 30   Mick Fallows          Morecambe             - 26  -  -  -      26 
 31   Steve Quine           Shrewsbury           25  1  -  -  -      26 
 32   Chris Ware            Shrewsbury            -  -  -  - 25      25 
 33   Tim Hobbs             Telford               -  -  - 22  -      22 
 34   Stephen Stringer      Wellingborough        8 12  1  1  -      22 
 35   Wayne Ball            Dursley               -  -  - 21  -      21 
 36   Kenny Roberts         Farnham              20  1  -  -  -      21 
 37   Carl Whitehouse       Melksham              -  -  - 19  1      20 
 38   Mark Ellis            Kettering             -  - 19  -  -      19 
 39   Simon Bawdon          Wellington            -  -  - 18  1      19 
 40   Robert Duck           Derby                17  1  1  -  -      19 
 41   Ros Nicholls          Penyffordd            -  -  -  - 18      18 
 42   Scott Cleverdon       South Molton          -  - 17  -  -      17 
 43   Sheila Thomson        Douglas               - 15  -  -  -      15 
 44   David Lewis           Shifnal               -  -  - 14  1      15 
 45=  David Taylor          Chesterfield         14  -  -  -  -      14 
 45=  Peter White           Deeside               -  - 14  -  -      14 
 47   Julian Jones          Stone                 1 13  -  -  -      14 
 48   David Roberts         Carmarthen            -  -  -  - 13      13 
 49=  Mark Parsons          Bournemouth          11  -  -  -  -      11 
 49=  Stephen Booth         Hyde                  -  -  -  - 11      11 
 49=  Adam Redman           Poole, Nantwich       -  -  - 11  -      11 
 52   Colin Thompson        Cleckheaton           6  1  -  -  1       8 
 53   Graham Lewis          High Wincham, Nr      7  -  -  -  -       7 
 54   Lee Burgess           Chesterfield          -  -  1  1  1       3 
 55=  Christopher Ridge     Ludlow                1  -  -  1  -       2 
 55=  Helen Alexander       Cheltenham            -  -  -  1  1       2 
 55=  Ian Capewell          Stoke-On-Trent        1  -  1  -  -       2 
 55=  Andy Marchbank        South Wirral          1  -  1  -  -       2 
 59=  Nick Hooper           Church Stretton       1  -  -  -  -       1 
 59=  Ian Orford            Thurston              -  1  -  -  -       1 
 59=  Richard Smalley       Bridgnorth            -  -  -  1  -       1 
 59=  Martyn Allen          Burntwood             -  1  -  -  -       1 
 59=  Jason Rudd            Market Drayton        -  1  -  -  -       1 
 59=  Jake Carlin           Blackpool             -  1  -  -  -       1 
 59=  Paul Train            Driffield             -  -  1  -  -       1 
 59=  Robert Westall        Manchester            1  -  -  -  -       1 
 59=  Mark Burton           Farnborough           1  -  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B13 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Graham Middleton      Llandrindod Wells    20 20 18 17 20      95 
  2   Theo Bengry           Leominster           13 16 16 16 18      79 
  3   John Perrott          Leominster           17  1 17 20 16      71 
  4   Shaun Gardener        Stanton Lacy,  Lu    15 18  - 15  -      48 
  5   Stuart Newby          Carnforth             - 11 11 12 14      48 
  6   Kevin Procter         Northallerton        16 15 15  1  -      47 
  7   Brian Bell            Skegness             14 17 14  -  -      45 
  8   Steve Perez           Ashover,  Chester    18  1 20  -  -      39 
  9   Mike Reed             Torrington           12 13 10  1  1      37 
 10   James Vincent         Street               10  -  1 14  8      33 
 11   John Bannister        Driffield             - 12  8  1 12      33 
 12   Ian Joel              Millhead,  Carnfo     1 14 13  1  -      29 
 13   Frazer Martin         Bideford              6  -  - 10 13      29 
 14   Alan Millard          Sheffield             1  9  7 11  -      28 
 15   Wyn Humphreys         Aberdyfi              3  7  6  1 11      28 
 16   Peter Beards          Wolverhampton         1 10  -  1 15      27 
 17   David Goulding        Banstead              -  5  1  8 10      24 
 18   Geoff Cottrill        Bromsgrove            9  -  -  9  6      24 
 19   Damian Cole           Hereford              5  8  9  -  -      22 
 20   Steve Winter          Watchet               -  -  - 18  -      18 
 21   Jon Ingram            Altrincham            -  -  -  - 17      17 
 22   Graham Roberts        South Molton          7  -  -  1  9      17 
 23   Peter Elkins          Westbury              1  -  - 13  1      15 
 24   Jeremy Nolan          Leeds                 1  - 12  1  1      15 
 25   Simon Dowdeswell      Cricklade             2  -  4  7  -      13 
 26   Paul Benn             Cockermouth          11  1  -  -  -      12 
 27   Paul Walker           Oswestry              1  6  -  -  5      12 
 28   Andy Drummond         Chippenham            2  -  2  5  -       9 
 29   Arwyn Williams        Sutton Coldfield      8  -  -  -  -       8 
 30   Geoffrey Toogood      Isle Of Wight         4  -  -  -  4       8 
 31   Robert Harford        Chippenham            1  -  3  4  -       8 
 32   Bambos Charalambous   London                -  -  -  -  7       7 
 33   Barry Ellison         Ashton Keynes         1  -  -  6  -       7 
 34   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1  -  5  -  -       6 
 35   Thomas Naughton       Bury                  1  -  -  -  1       2 
 36   Hugh Hunter           Ruthin                -  -  -  -  1       1 

DUNLOP Gold Star Class B13 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   John Morgan           Llandovery           20 20 18 17 20      95 
  2   Les Forsbrook         Dilwyn               13 16 16 16 18      79 
  3   Graham Hopewell       Worcester            17  1 17 20 16      71 
  4   Neil Dashfield        Burnham              18  1 20 18  -      57 
  5   Dave Brick            Ludlow               15 18  - 15  -      48 
  6   Graham Lewis          High Wincham, Nr      - 11 11 12 14      48 
  7   Mike Gilby            Northallerton        16 15 15  1  -      47 
  8   James How             Taunton              10  -  1 14  8      33 
  9   Paul Spooner          Raglan                - 17 14  -  -      31 
 10   Graeme Wood           Knutsford             1 14 13  1  -      29 
 11   Jane Gatens           Clitheroe             1  9  7 11  -      28 
 12   Keith Davies          Tywyn                 3  7  6  1 11      28 
 13   Guy Weaver            Oaken                 1 10  -  1 15      27 
 14   Matt Clark            Gravesend             -  5  1  8 10      24 
 15   Stuart Wood           Barnstaple            - 13 10  -  -      23 
 16   Timothy Sturla        Swadlincote          14  8  -  -  -      22 
 17   Graham Willcock       York                  - 12  8  1  -      21 
 18   Mark Lewis            Machynlleth           -  -  -  - 17      17 
 19   Lee Willmetts         South Molton          7  -  -  1  9      17 
 20   Rachel Brockington    Bristol               6  -  - 10  -      16 
 21   Andrew Joll           Newton Abbot          1  -  - 13  1      15 
 22   Paul Nolan            Leeds                 1  - 12  1  1      15 
 23   Chris Clifford        Worcester             -  -  -  9  6      15 
 24   Den Golding           Blackwood             5  -  9  -  -      14 
 25   Andy Ballantyne       Totnes                -  -  -  - 13      13 
 26   Keiron Bhargaua       Cheltenham            2  -  4  7  -      13 
 27=  Craig Jenkinson       Scarborough           -  -  -  - 12      12 
 27=  Carl Sorensen         Prince Rock, Plym    12  -  -  -  -      12 
 29   Richard Cooke         Keswick              11  1  -  -  -      12 
 30   Vern Brown            Nr Oswestry           1  6  -  -  5      12 
 31   Phillip Pearce        Birmingham            9  -  -  -  -       9 
 32   Jon Chester           Mixbury               2  -  2  5  -       9 
 33   Terry Moore           Middleton,  Nr Ta     8  -  -  -  -       8 
 34   Michelle Pullin       Binstead              4  -  -  -  4       8 
 35   Keith Thomas          Calne                 1  -  3  4  -       8 
 36   Lee Carter            Tamworth              -  -  -  -  7       7 
 37   Gary Adams            Swindon               1  -  -  6  -       7 
 38   Richard Jordan        Nuneaton              1  -  5  -  -       6 
 39=  William Saville       Bury                  1  -  -  -  1       2 
 39=  Scott Cleverdon       South Molton          -  -  -  1  1       2 
 41   Aled Loveluck         Llanfair P.G.         -  -  -  -  1       1 

DUNLOP Gold Star Class B12 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Philip Squires        Stoke On Trent       16 20 20 20 17      93 
  2   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    20 18 17  1 20      76 
  3   James Belton          Haverfordwest        17  -  - 18 18      53 
  4   Simon Tuckman         Macclesfield          - 16 16  - 15      47 
  5   Adrian Struthers      Dilwyn               18  - 18  -  1      37 
  6   Stuart Clarke         Usk                  15  -  -  - 16      31 
  7   Darren Atkinson       Lancaster             - 17  -  -  -      17 
  8   Ian Roberton          Farnham              14  1  -  -  -      15 
  9   Martin Lowe           Barnstaple            -  -  -  1  1       2 

DUNLOP Gold Star Class B12 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Michael Squires       Stoke On Trent       16 20 20 20 17      93 
  2   Paul Wakely           Llanbradach, Caer    20 18 17  1 20      76 
  3   Paul Williams         Kidwelly             17  -  - 18 18      53 
  4   Peter Wood            Worcester            18  - 18  -  1      37 
  5   Richard Ekin          Hyde                  - 16 16  -  -      32 
  6   Ian Allsop            Stourbridge          15  -  -  - 16      31 
  7   Mick Fallows          Morecambe             - 17  -  -  -      17 
  8   Stephen Booth         Hyde                  -  -  -  - 15      15 
  9   Kenny Roberts         Farnham              14  1  -  -  -      15 
 10   Helen Alexander       Cheltenham            -  -  -  1  1       2 

DUNLOP Gold Star Class B11 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Keith Wilde           Church Stretton      16 20 20 16  -      72 
  2   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf    18 16 17 17  1      69 
  3   Simon Hawthorn        Kidderminster        15 18  - 15 18      66 
  4   Robert Archer         Kidderminster        20  -  1 20 20      61 
  5   Gordon Davies         Deeside               1  - 18  1 17      37 
  6   Stephen Luscombe      Newton Abbot          - 17 15  -  -      32 
  7   Adrian Allen          Hereford             17  -  - 13  -      30 
  8   Alistair Adams        Bewdley               1  -  - 18  -      19 
  9   Tony Ginns            Kettering             -  - 16  -  -      16 
 10=  Matthew Thorne        Wimborne             14  -  -  -  -      14 
 10=  Andrew Stokes         Wotton-Under-Edge     -  -  - 14  -      14 
 12   Lawrence Beestone     Newdigate            13  -  -  -  -      13 
 13   Richard Lewis         Nr Shifnal            -  -  - 12  1      13 
 14   Andrew Baker          Leamington Spa        -  -  1  1  1       3 
 15   Simon Millington      Stoke-On-Trent        1  -  1  -  -       2 
 16=  Simon Roberts         Bridgnorth            -  -  -  1  -       1 
 16=  Steven Farnell        Crewe                 -  1  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B11 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   John Howells          Ludlow               16 20 20 16  -      72 
  2   Steven Smallbone      Istead Rise          18 16 17 17  1      69 
  3   Martin Jones          Brecon               15 18  - 15 18      66 
  4   Peter Field           Kidderminster        20  -  1 20 20      61 
  5   Andy Salisbury        Wrexham               1  - 18  1 17      37 
  6   Andrew Joll           Newton Abbot          - 17 15  -  -      32 
  7   Mike Wilding          Tenbury Wells        17  -  - 13  -      30 
  8   Andy Ballantyne       Totnes                1  -  - 18  -      19 
  9   Mark Ellis            Kettering             -  - 16  -  -      16 
 10=  Mark Parsons          Bournemouth          14  -  -  -  -      14 
 10=  Wayne Ball            Dursley               -  -  - 14  -      14 
 12   Graham Lewis          High Wincham, Nr     13  -  -  -  -      13 
 13   David Lewis           Shifnal               -  -  - 12  1      13 
 14   Lee Burgess           Chesterfield          -  -  1  1  1       3 
 15   Ian Capewell          Stoke-On-Trent        1  -  1  -  -       2 
 16=  Richard Smalley       Bridgnorth            -  -  -  1  -       1 
 16=  Jason Rudd            Market Drayton        -  1  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B10 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Jon Adams             Nr Shrewsbury        20 20  - 17 17      74 
  2   Geoff Whittaker       Swindon               - 16  1 18 20      55 
  3   Roger Taylor          Solihull             17 18 17  1  1      54 
  4   Alex Allingham        Stalybridge           1  1 18  - 18      38 
  5   Carl Briggs           Hull                  - 17 20  -  -      37 
  6   Derek Stringer        Wellingborough       18 15  1  1  -      35 
  7   Robert Price          Warwick               -  -  - 20  1      21 
  8   Richard Walker        Birmingham            1  -  -  1  -       2 
  9=  Kenny Morris          Church Stretton       1  -  -  -  -       1 
  9=  Mike Farnell          Crewe                 -  1  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class B10 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   James Wardle          Shrewsbury           20 20  - 17 17      74 
  2   Bill Robertson        Dolgellau            17 18 17  1  1      54 
  3   Simon Lassam          Wantage               -  -  1 18 20      39 
  4   Joanne Briggs         Hull                  - 17 20  -  -      37 
  5   Andy Moss             Glossop               -  1 18  - 18      37 
  6   Stephen Stringer      Wellingborough       18 15  1  1  -      35 
  7   Carl Whitehouse       Melksham              -  -  - 20  1      21 
  8   Sheila Thomson        Douglas               - 16  -  -  -      16 
  9   Christopher Ridge     Ludlow                1  -  -  1  -       2 
 10=  Nick Hooper           Church Stretton       1  -  -  -  -       1 
 10=  Robert Westall        Manchester            1  -  -  -  -       1 
 10=  Jake Carlin           Blackpool             -  1  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class A7 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Will Onions           Nr Baschurch         20  1  - 20 20      61 
  2   Tim Egerton           Newtown               1 20  -  - 18      39 

DUNLOP Gold Star Class A7 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Richard Aspinall      Trevalyn              1 20  -  - 18      39 
  2   Steve Quine           Shrewsbury           20  1  -  -  -      21 
  3=  Chris Ware            Shrewsbury            -  -  -  - 20      20 
  3=  Tim Hobbs             Telford               -  -  - 20  -      20 

DUNLOP Gold Star Class A6 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Duncan Williams       Bridgnorth            - 20 18 20 20      78 
  2   Tim Sunderland        Blackfield, South    16  - 16 17 17      66 
  3   Robin Bolt            Tiverton             20  1 20 18  -      59 
  4   Steve Print           Rugby                 1 18 17  1  -      37 
  5   Peter Baylis          Rochester            17  -  -  1 18      36 
  6   Patrick Mott          Wingerworth, Ches    18  -  -  -  -      18 
  7   Neville Jones         Stone                 1 17  -  -  -      18 
  8=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1  -  -       2 
  8=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -  -  -       2 

DUNLOP Gold Star Class A6 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Mark Freeman          Wolverhampton         - 20 18 20 20      78 
  2   Kathy Barton          Bournemouth          16  - 16 17 17      66 
  3   Richard Edwards       Wolverhampton        20  1 20 18  -      59 
  4   Tim Bridge            Warwick               1 18 17  1  -      37 
  5   Anthony Blyth         Gillingham           17  -  -  1 18      36 
  6   David Taylor          Chesterfield         18  -  -  -  -      18 
  7   Julian Jones          Stone                 1 17  -  -  -      18 
  8   Andy Marchbank        South Wirral          1  -  1  -  -       2 
  9=  Martyn Allen          Burntwood             -  1  -  -  -       1 
  9=  Mark Burton           Farnborough           1  -  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N4 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     7 17 20  - 18      62 
  2   Philip Newson         Buntingword           1 14 15 17 14      61 
  3   Iwan Rees             Crymych              17 20  - 16  1      54 
  4   Rob Smith             Towcester            16  1 10 20  5      52 
  5   Karl Simmons          Newark               15  - 17  1 15      48 
  6   Colin Greer           Beith                 - 12 16  - 17      45 
  7   Mark Fowler           Sheffield             5 11 14 12  -      42 
  8   Geoff Underhill       Langtoft, Peterbo    10 13  1 15  1      40 
  9   Wayne Sisson          Carnforth            18  1  -  - 20      39 
 10   Tim Clark             Amersham              1  - 18 18  1      38 
 11   Ben Colley            Bewdley               9 16  -  1  9      35 
 12   Jon Ingram            Altrincham           11 18  -  -  -      29 
 13   Jon Manners           Gloucester           14  -  - 14  -      28 
 14   Paul James            Ilminster             6  - 12 10  -      28 
 15   Steven Holder         Kington               -  9  - 11  8      28 
 16   Shelly Taunt          Swindon               -  - 11  9  3      23 
 17   Martyn England        Bridgewater          12  -  -  8  1      21 
 18   Nigel Griffiths       Presteigne           20  -  -  -  -      20 
 19   David Howells         Manchester            -  -  -  - 16      16 
 20   Matthew Yeadon        Thirsk                - 15  -  -  -      15 
 21   Gary Standen          Coleford              -  -  -  1 13      14 
 22=  Tim Green             Faringdon             -  - 13  -  -      13 
 22=  Stuart Cheape         Gloucester           13  -  -  -  -      13 
 22=  Wug Utting            Smallfield, Nr Ga     -  -  - 13  -      13 
 25   Martin Healer         Broughton             -  -  -  - 12      12 
 26   Andrew Davies         Loughborough          -  -  1  - 11      12 
 27   Paul Standen          Gloucester            1 10  -  -  -      11 
 28   Tim Griffiths         Witney                -  -  -  - 10      10 
 29   Mandy Bowman          Parkmill, Gower       3  -  -  -  7      10 
 30   Aled Williams         Gloeue                -  1  -  7  1       9 
 31   James Harvey          Plymouth              8  -  -  -  -       8 
 32   Glyn Jarman           Tuddenham St Mary     -  -  -  -  6       6 
 33=  Spencer Wilkinson     Warrington            -  -  -  -  4       4 
 33=  Robert Powell         Burton-On-Trent       4  -  -  -  -       4 
 35   Jon Caen              Sandbach              2  -  1  -  -       3 
 36   Peter Egerton         Burley, Ringwood      2  -  -  -  -       2 
 37   Nigel Wakefield       Bromyard              1  -  -  -  1       2 

DUNLOP Gold Star Class N4 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Jon Riley             Selby                 7 17 20  - 18      62 
  2   Peter James           Cardigan              1 14 15 17 14      61 
  3   Aled Rees             Crymych              17 20  - 16  1      54 
  4   Alun Cook             Caerphilly           16  - 10 20  5      51 
  5   Guy Simmons           Newark On Trent      15  - 17  1 15      48 
  6   Neil Ewing            Largs                 - 12 16  - 17      45 
  7   Christopher Dewsnap   Stannington           5 11 14 12  -      42 
  8   Adrian Grinsted       Horley               10 13  1 15  1      40 
  9   Allan Whittaker       Radcliffe            18  1  -  - 20      39 
 10   Henry Richardson      Ripon                 1  - 18 18  1      38 
 11   Andrew Sankey         Ludlow               20 16  -  -  -      36 
 12   Paul Limbrick         Gloucester           14  -  - 14  -      28 
 13   Derek Davies          Swansea               6  - 12 10  -      28 
 14   Cliff Jones           Brecon                -  9  - 11  8      28 
 15   Julie Murphy          Swindon               -  - 11  9  3      23 
 16   Ian England           Taunton              12  -  -  8  1      21 
 17   Andy Bull             Bromsgrove            9  -  -  1  9      19 
 18   Daniel Barritt        Burnley               - 18  -  -  -      18 
 19   Andy Hilder           Altrincham            -  -  -  - 16      16 
 20   Richard Shores        Thirsk                - 15  -  -  -      15 
 21   Nick Thornton         Brockholes            -  -  -  1 13      14 
 22=  Rob Smith             Priory Vale, Swin     -  - 13  -  -      13 
 22=  Joanne Lockwood       Frampton On Sever    13  -  -  -  -      13 
 22=  Max Utting            Smallfield            -  -  - 13  -      13 
 25   Peter Thomas          Cardiff               -  -  -  - 12      12 
 26   Andy Smith            Mansfield             -  -  1  - 11      12 
 27   Mark Lewis            Machynlleth          11  -  -  -  -      11 
 28=  Eryl Evans            Aberystwyth           - 10  -  -  -      10 
 28=  Allen Russell         Brackley              -  -  -  - 10      10 
 30   Kenneth Bowman        Hexham                3  -  -  -  7      10 
 31   Peter Bold            Plymouth              8  -  -  -  -       8 
 32   Ian Orford            Thurston              -  -  -  -  6       6 
 33=  Clive Dunbabin        Great Sankey          -  -  -  -  4       4 
 33=  Nigel Allen           South Normanton       4  -  -  -  -       4 
 35   Mark Morris           Sandbach              2  -  1  -  -       3 
 36   Simon Staddon         Jessamine Cottage     2  -  -  -  -       2 
 37   Roger Allan           Worcester             1  -  -  -  1       2 
 38=  David Jones           Carmarthen            -  -  -  -  1       1 
 38=  David Meek            Kendal                -  1  -  -  -       1 
 38=  Phil Clarke           Church Stretton       -  1  -  -  -       1 
 38=  Paul Loveridge        Cinderford            1  -  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N3 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Mark Sheppard         North Newton, Tau     -  1 20 20  1      42 
  2   Julian Hope           High Peak            18 20  1  -  -      39 
  3   Steve Blunt           Woking               20  1  1  -  -      22 
  4   Neil Normington       Bingley              17  1  -  -  1      19 
  5   Bill Haining          Warrington            -  -  - 18  -      18 
  6   Tim Rodgers           Hull                  -  -  1  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N3 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Mark Townsend         Dukinfield           18 20  1  -  -      39 
  2   Robert Duck           Derby                20  1  1  -  -      22 
  3   Simon Bawdon          Wellington            -  -  - 20  1      21 
  4   Scott Cleverdon       South Molton          -  - 20  -  -      20 
  5   Colin Thompson        Cleckheaton          17  1  -  -  1      19 
  6   Adam Redman           Poole, Nantwich       -  -  - 18  -      18 
  7=  Paul Train            Driffield             -  -  1  -  -       1 
  7=  Ian Orford            Thurston              -  1  -  -  -       1 

DUNLOP Gold Star Class N2 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Dave Nicholls         Penyffordd            - 20 18 20 20      78 
  2   David Pattrick        Sleaford             20 17 20  - 18      75 
  3   Huw Littler-Jones     Ruthin                - 18  - 18 17      53 

DUNLOP Gold Star Class N2 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Simon Ashton          Sheffield            20 17 20  - 18      75 
  2   Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               - 18  - 18 17      53 
  3   Rob Smith             Priory Vale, Swin     - 20  - 20  -      40 
  4   Ros Nicholls          Penyffordd            -  -  -  - 20      20 
  5   Peter White           Deeside               -  - 18  -  -      18 

SILKOLENE 1400 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Malcolm Hague         Thelwall,  Warrin    28 28 30 28  1     115 
  2   Gary Barlow           Reading              20  - 24 25 25      94 
  3   Ian Evans             Hereford             30 30  1 30  1      92 
  4   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    22  1 23 22 24      92 
  5   Nathan Crewe          Bromsgrove           26 26 26 12  1      91 
  6   Neil Weaver           Ludlow                -  1 28 24 27      80 
  7   Jamie Burton          Kidderminster        23  -  - 26 28      77 
  8   Judy Lucas            Prees, Whitchurch    10 14 19 17 11      71 
  9   Gavin Bristow         Cholsey              15  1 17 21 16      70 
 10   Paul Green            High Easter,  Che    18 25  1  1 23      68 
 11   Clare Samuel          Wraysbury            14  - 18 16 20      68 
 12   Shaun Bolt            Tiverton              1 22 21 20  1      65 
 13   Chris Melling         Pilling, Preston     13 19 15  - 18      65 
 14   James Wozencroft      Ludlow                1  1 27 27  1      57 
 15   David Benson          Blackpool            24 27  -  1  -      52 
 16   Howard Allan          Stockport             -  - 22  - 26      48 
 17   Gary Standen          Coleford             17 21 10  -  -      48 
 18   Thomas Clarke         Cheltenham            8 20  -  - 17      45 
 19   Niall Cowan           Dumfries             19 24  1  -  -      44 
 20   Neil Evans            Abergwili            11  -  - 19 13      43 
 21   Dave Hull             Abbots Langley        - 23  1 18  -      42 
 22   Martin Shaw           Huddersfield          -  1 20  - 21      42 
 23   Dyfrig James          Llanfyrnach           -  - 25 13  1      39 
 24   Christopher Draycott  Diseworth             -  -  6 11 19      36 
 25   Roland Jones          Chalford Hill,  S     9  -  -  9 14      32 
 26   John Pardoe           Kidderminster         - 18 12  1  -      31 
 27   David Higgins         Trefeglwys            -  -  -  - 30      30 
 28   Marcus Luxton         South Molton         27  -  1  1  -      29 
 29   Nathan Davies         Ammanford            25  1  1  1  -      28 
 30   Anthony Simpson       Oldswan               -  1 11 15  1      28 
 31   Jayne Auden           Stockport             6 12  9  -  -      27 
 32   Brendan Wellman       Axminster             -  -  1 23  -      24 
 33   Innes Clark           Ellon                 -  1  -  - 22      23 
 34   Tom Lunn              Bristol               -  -  8 14  1      23 
 35   Kevin Wills           Newton Abbot          -  - 13 10  -      23 
 36   John Pymer            Swindon              21  -  -  -  1      22 
 37   Declan Magee          Enniskillen           -  -  7  - 15      22 
 38   Gavin Bailey          Huntingdon            1  1  -  8 12      22 
 39   Graeme Jones          Penarth               4 15  -  1  1      21 
 40   Richard Sykes         Blakedown            16  -  1  1  1      19 
 41   Martin Laverty        Magherafelt           - 17  -  1  -      18 
 42   Fin McCaul            Burscough             -  - 16  1  -      17 
 43   Tom Pollitt           Lichfield             3 13  -  1  -      17 
 44   Chris Martin          Larkfield             - 16  -  -  -      16 
 45   Gareth Clark          Derby                 -  - 14  -  -      14 
 46   Ed Robinson           Nr Cheltenham        12  -  -  1  -      13 
 47   Paul Barnes           Glaisher Street       -  -  -  1 10      11 
 48=  James Beckett         Buckingham            -  -  -  7  -       7 
 48=  John Jarrett          Coventry              7  -  -  -  -       7 
 50   Andrew Andersz        Nr Aylesbury          -  -  1  6  -       7 
 51   Richard Mackie        Dursley               5  -  -  1  -       6 
 52   Geraint Davies        Newcastle Emlyn       1  -  -  1  1       3 
 53   Matthew Cotton        Bodmin                -  -  -  1  1       2 
 54=  Simon Evans           Kegworth              -  -  1  -  -       1 
 54=  Julian Gunnel         Stevenage             -  -  -  -  1       1 
 54=  James Walker          Wakefield             -  -  1  -  -       1 
 54=  Andrew Marwood        Huddersfield          -  1  -  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Dave Read             Northwich            28 28 30 28  1     115 
  2   Nick Chapman          Chipping Norton      20  - 24 25 25      94 
  3   Justin Brooks         Hereford             30 30  1 30  1      92 
  4   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    22  1 23 22 24      92 
  5   Mark Ammonds          Leominster           26 26 26 12  1      91 
  6   Shelley Rogerson      Morecambe             -  - 28 24 27      79 
  7   Nick Cadwallader      Knighton             23  -  - 26 28      77 
  8   John Goff             Prees,  Whitchurc    10 14 19 17 11      71 
  9   Matthew Brennan       Swindon              15  1 17 21 16      70 
 10   Martin Kernick        Leeds                18 25  1  1 23      68 
 11   Andrew Bolt           Tiverton              1 22 21 20  1      65 
 12   Sarah Owen            Goodwick             14 15  - 16 20      65 
 13   Nichola Rhodes        Preston              13 19 15  - 18      65 
 14   Shaun O'Gorman        Newtown               1  1 27  - 30      59 
 15   Steven Benson         Poulton-Le-Fylde     24 27  -  1  -      52 
 16   Roger Mallalieu       Harpenden             -  - 22  - 26      48 
 17   Nick Thornton         Brockholes           17 21 10  -  -      48 
 18   Inbal Edry            Towcester             8 20  -  - 17      45 
 19   Derek Adamson         Thornhill            19 24  1  -  -      44 
 20   Philip Davies         Abergwili            11  -  - 19 13      43 
 21   Pamela Hull           Abbots Langley        - 23  1 18  -      42 
 22   Ian Prout             Pontefract            -  1 20  - 21      42 
 23   Emyr Jones            Llandysul             -  - 25 13  1      39 
 24   Stephen Peake         Diseworth             -  -  6 11 19      36 
 25   Stuart Bethell        Kidderminster         - 18 12  1  -      31 
 26   Martin Bristow        Exeter               27  -  1  1  -      29 
 27   Andrew Sankey         Ludlow                -  -  - 27  1      28 
 28   Bob Fagg              Port Erin             -  1 11 15  1      28 
 29   Dan Holley            Llanelli             25  -  1  1  -      27 
 30   Claire Renn           Crewe                 6 12  9  -  -      27 
 31   Steve Wellman         Taunton               -  -  1 23  -      24 
 32   Ian Morrison          New Elgin             -  1  -  - 22      23 
 33   Ross Butler           Burgess Hill          -  -  8 14  1      23 
 34   Chris Henley          Newton Abbot          -  - 13 10  -      23 
 35   Grant Waters          Lechlade             21  -  -  -  1      22 
 36   Kirsty Riddick        Castle Douglas        -  -  7  - 15      22 
 37   Robert Cook           Bardwell, Bury St     1  1  -  8 12      22 
 38   Graham Samuel         Wraysbury             -  - 18  -  -      18 
 39   Patricia Laverty      Magherafelt           - 17  -  1  -      18 
 40   Mark Andrews          Chelmsford           16  -  1  1  -      18 
 41   Ian Glenister         Nantmawr              -  - 16  1  -      17 
 42   Simon Lassam          Wantage               - 16  -  -  -      16 
 43   Peter Smith           Walsall               3 13  -  -  -      16 
 44=  Stefan Arndt          Fleet                 -  -  -  - 14      14 
 44=  Eddie Beilby          Leicester             -  - 14  -  -      14 
 46   Holly Robinson        Cheltenham           12  -  -  1  -      13 
 47   Karl Reynolds         Midhurst              -  -  -  1 10      11 
 48=  Penny Norman          South Molton          -  -  -  9  -       9 
 48=  Martyn Allen          Burntwood             9  -  -  -  -       9 
 50=  Harry Portlock        Hatten                7  -  -  -  -       7 
 50=  Colin Beckett         Buckingham            -  -  -  7  -       7 
 52   Mark James            Swansea               -  -  -  6  -       6 
 53   Andrew Mackie         Dursley               5  -  -  1  -       6 
 54   Richard Perry         Penarth               4  -  -  1  1       6 
 55   Steffan Evans         Llandysol             1  -  -  1  1       3 
 56   Anthony Godden        Bodmin                -  -  -  1  1       2 
 57=  Penny Dew             Stevenage             -  -  -  -  1       1 
 57=  Stuart Pollitt        Lichfield             -  -  -  1  -       1 
 57=  Paul Wardell          Banbury               -  -  1  -  -       1 
 57=  James Phillips        Swansea               -  -  -  -  1       1 
 57=  Patrick Walsh         Aberystwyth           -  1  -  -  -       1 
 57=  Ken Worf              St Albans             -  -  1  -  -       1 
 57=  Chris Chadwick        Huddersfield          -  1  -  -  -       1 
 57=  Richard Hage          Hucknall              -  -  1  -  -       1 
 57=  Helen Alexander       Cheltenham            -  1  -  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class N1 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Clare Samuel          Wraysbury            17  - 20 20 18      75 
  2   Chris Melling         Pilling, Preston     16 17 17  - 17      67 
  3   Paul Green            High Easter,  Che    18 20  1  1 20      60 
  4   Roland Jones          Chalford Hill,  S    14  -  - 17 16      47 
  5   Jayne Auden           Stockport            13 15 15  -  -      43 
  6   Niall Cowan           Dumfries             20 18  1  -  -      39 
  7   Anthony Simpson       Oldswan               -  1 16 18  1      36 
  8   Gavin Bailey          Huntingdon            1  1  - 16 15      33 
  9   Graeme Jones          Penarth              11 16  -  1  1      29 
 10   Fin McCaul            Burscough             -  - 18  1  -      19 
 11   Ed Robinson           Nr Cheltenham        15  -  -  1  -      16 
 12   Richard Mackie        Dursley              12  -  -  1  -      13 
 13   Geraint Davies        Newcastle Emlyn       1  -  -  1  1       3 
 14   James Walker          Wakefield             -  -  1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class N1 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Sarah Owen            Goodwick             17 16  - 20 18      71 
  2   Nichola Rhodes        Preston              16 17 17  - 17      67 
  3   Martin Kernick        Leeds                18 20  1  1 20      60 
  4   Claire Renn           Crewe                13 15 15  -  -      43 
  5   Derek Adamson         Thornhill            20 18  1  -  -      39 
  6   Bob Fagg              Port Erin             -  1 16 18  1      36 
  7   Robert Cook           Bardwell, Bury St     1  1  - 16 15      33 
  8   Graham Samuel         Wraysbury             -  - 20  -  -      20 
  9   Ian Glenister         Nantmawr              -  - 18  1  -      19 
 10   Penny Norman          South Molton          -  -  - 17  -      17 
 11   Stefan Arndt          Fleet                 -  -  -  - 16      16 
 12   Holly Robinson        Cheltenham           15  -  -  1  -      16 
 13   Martyn Allen          Burntwood            14  -  -  -  -      14 
 14   Andrew Mackie         Dursley              12  -  -  1  -      13 
 15   Richard Perry         Penarth              11  -  -  1  1      13 
 16   Steffan Evans         Llandysol             1  -  -  1  1       3 
 17   Paul Wardell          Banbury               -  -  1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class A5 driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    20  1 18 18 20      77 
  2   Shaun Bolt            Tiverton              1 20 17 17  1      56 
  3   Gary Standen          Coleford             17 18 14  -  -      49 
  4   Tom Pollitt           Lichfield            15 15  -  1  -      31 
  5   Tom Lunn              Bristol               -  - 13 16  1      30 
  6   Kevin Wills           Newton Abbot          -  - 15 15  -      30 
  7   Declan Magee          Enniskillen           -  - 12  - 17      29 
  8=  Dyfrig James          Llanfyrnach           -  - 20  -  1      21 
  8=  Brendan Wellman       Axminster             -  -  1 20  -      21 
 10=  Innes Clark           Ellon                 -  1  -  - 18      19 
 10=  John Pymer            Swindon              18  -  -  -  1      19 
 12   Martin Laverty        Magherafelt           - 17  -  1  -      18 
 13=  Richard Sykes         Blakedown            16  -  -  -  -      16 
 13=  Gareth Clark          Derby                 -  - 16  -  -      16 
 13=  Chris Martin          Larkfield             - 16  -  -  -      16 
 16   Andrew Andersz        Nr Aylesbury          -  -  1 14  -      15 
 17=  Julian Gunnel         Stevenage             -  -  -  -  1       1 
 17=  Simon Evans           Kegworth              -  -  1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class A5 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    20  1 18 18 20      77 
  2   Andrew Bolt           Tiverton              1 20 17 17  1      56 
  3   Nick Thornton         Brockholes           17 18 14  -  -      49 
  4   Ross Butler           Burgess Hill          -  - 13 16  1      30 
  5=  Peter Smith           Walsall              15 15  -  -  -      30 
  5=  Chris Henley          Newton Abbot          -  - 15 15  -      30 
  7   Kirsty Riddick        Castle Douglas        -  - 12  - 17      29 
  8=  Emyr Jones            Llandysul             -  - 20  -  1      21 
  8=  Steve Wellman         Taunton               -  -  1 20  -      21 
 10=  Grant Waters          Lechlade             18  -  -  -  1      19 
 10=  Ian Morrison          New Elgin             -  1  -  - 18      19 
 12   Patricia Laverty      Magherafelt           - 17  -  1  -      18 
 13=  Mark Andrews          Chelmsford           16  -  -  -  -      16 
 13=  Eddie Beilby          Leicester             -  - 16  -  -      16 
 13=  Simon Lassam          Wantage               - 16  -  -  -      16 
 16   Mark James            Swansea               -  -  - 14  -      14 
 17=  Penny Dew             Stevenage             -  -  -  -  1       1 
 17=  Stuart Pollitt        Lichfield             -  -  -  1  -       1 
 17=  Ken Worf              St Albans             -  -  1  -  -       1 
 17=  Richard Hage          Hucknall              -  -  1  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class B9 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Malcolm Hague         Thelwall,  Warrin    18 18 20 18  1      75 
  2   Ian Evans             Hereford             20 20  1 20  1      62 
  3   Nathan Crewe          Bromsgrove           16 16 16  8  1      57 
  4   Gary Barlow           Reading              12  - 15 15 15      57 
  5   Judy Lucas            Prees, Whitchurch     9 12 12 10  9      52 
  6   Neil Weaver           Ludlow                -  1 18 14 17      50 
  7   Jamie Burton          Kidderminster        13  -  - 16 18      47 
  8   Gavin Bristow         Cholsey              11  1 11 13 11      47 
  9   James Wozencroft      Ludlow                1  1 17 17  1      37 
 10   Thomas Clarke         Cheltenham            8 14  -  - 12      34 
 11   David Benson          Blackpool            14 17  -  1  -      32 
 12   Neil Evans            Abergwili            10  -  - 12 10      32 
 13   Howard Allan          Stockport             -  - 14  - 16      30 
 14   Christopher Draycott  Diseworth             -  -  9  7 13      29 
 15   Martin Shaw           Huddersfield          -  1 13  - 14      28 
 16   Dave Hull             Abbots Langley        - 15  1 11  -      27 
 17   John Pardoe           Kidderminster         - 13 10  1  -      24 
 18   David Higgins         Trefeglwys            -  -  -  - 20      20 
 19   Marcus Luxton         South Molton         17  -  1  1  -      19 
 20   Nathan Davies         Ammanford            15  1  1  1  -      18 
 21   Dyfrig James          Llanfyrnach           -  -  -  9  -       9 
 22   Paul Barnes           Glaisher Street       -  -  -  1  8       9 
 23   John Jarrett          Coventry              7  -  -  -  -       7 
 24   James Beckett         Buckingham            -  -  -  6  -       6 
 25   Richard Sykes         Blakedown             -  -  1  1  1       3 
 26   Matthew Cotton        Bodmin                -  -  -  1  1       2 
 27   Andrew Marwood        Huddersfield          -  1  -  -  -       1 

SILKOLENE 1400 Class B9 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Dave Read             Northwich            18 18 20 18  1      75 
  2   Justin Brooks         Hereford             20 20  1 20  1      62 
  3   Mark Ammonds          Leominster           16 16 16  8  1      57 
  4   Nick Chapman          Chipping Norton      12  - 15 15 15      57 
  5   John Goff             Prees,  Whitchurc     9 12 12 10  9      52 
  6   Shelley Rogerson      Morecambe             -  - 18 14 17      49 
  7   Nick Cadwallader      Knighton             13  -  - 16 18      47 
  8   Matthew Brennan       Swindon              11  1 11 13 11      47 
  9   Shaun O'Gorman        Newtown               1  1 17  - 20      39 
 10   Inbal Edry            Towcester             8 14  -  - 12      34 
 11   Steven Benson         Poulton-Le-Fylde     14 17  -  1  -      32 
 12   Philip Davies         Abergwili            10  -  - 12 10      32 
 13   Roger Mallalieu       Harpenden             -  - 14  - 16      30 
 14   Stephen Peake         Diseworth             -  -  9  7 13      29 
 15   Ian Prout             Pontefract            -  1 13  - 14      28 
 16   Pamela Hull           Abbots Langley        - 15  1 11  -      27 
 17   Stuart Bethell        Kidderminster         - 13 10  1  -      24 
 18   Martin Bristow        Exeter               17  -  1  1  -      19 
 19   Andrew Sankey         Ludlow                -  -  - 17  1      18 
 20   Dan Holley            Llanelli             15  -  1  1  -      17 
 21   Emyr Jones            Llandysul             -  -  -  9  -       9 
 22   Karl Reynolds         Midhurst              -  -  -  1  8       9 
 23   Harry Portlock        Hatten                7  -  -  -  -       7 
 24   Colin Beckett         Buckingham            -  -  -  6  -       6 
 25=  Anthony Godden        Bodmin                -  -  -  1  1       2 
 25=  Mark Andrews          Chelmsford            -  -  1  1  -       2 
 27=  Helen Alexander       Cheltenham            -  1  -  -  -       1 
 27=  James Phillips        Swansea               -  -  -  -  1       1 
 27=  Patrick Walsh         Aberystwyth           -  1  -  -  -       1 
 27=  Chris Chadwick        Huddersfield          -  1  -  -  -       1 

Mitsubishi Motors Production Cup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Gary Cooper           Crockey Hill,  Yo     7 17 20  - 18      62 
  2   Philip Newson         Buntingword           1 14 15 17 14      61 
  3   Iwan Rees             Crymych              17 20  - 16  1      54 
  4   Karl Simmons          Newark               15  - 17  1 15      48 
  5   Rob Smith             Towcester            16  1  7 20  3      47 
  6   Colin Greer           Beith                 - 12 16  - 17      45 
  7   Mark Fowler           Sheffield             5 11 14 12  -      42 
  8   Geoff Underhill       Langtoft, Peterbo    10 13  1 15  1      40 
  9   Wayne Sisson          Carnforth            18  1  -  - 20      39 
 10   Tim Clark             Amersham              1  - 18 18  1      38 
 11   Ben Colley            Bewdley               9 16  -  1  9      35 
 12   Jon Ingram            Altrincham           11 18  -  -  -      29 
 13   Jon Manners           Gloucester           14  -  - 14  -      28 
 14   Paul James            Ilminster             6  - 12  9  -      27 
 15   Steven Holder         Kington               -  8  - 11  8      27 
 16   Dave Nicholls         Penyffordd            -  7  8  6  6      27 
 17   Mark Sheppard         North Newton, Tau     -  1 10 10  1      22 
 18   Shelly Taunt          Swindon               -  - 11  8  2      21 
 19   David Pattrick        Sleaford              2  5  9  -  5      21 
 20   Nigel Griffiths       Presteigne           20  -  -  -  -      20 
 21   Martyn England        Bridgewater          12  -  -  7  1      20 
 22   David Howells         Manchester            -  -  -  - 16      16 
 23   Matthew Yeadon        Thirsk                - 15  -  -  -      15 
 24   Gary Standen          Coleford              -  -  -  1 13      14 
 25=  Stuart Cheape         Gloucester           13  -  -  -  -      13 
 25=  Tim Green             Faringdon             -  - 13  -  -      13 
 25=  Wug Utting            Smallfield, Nr Ga     -  -  - 13  -      13 
 28   Julian Hope           High Peak             2 10  1  -  -      13 
 29   Martin Healer         Broughton             -  -  -  - 12      12 
 30   Andrew Davies         Loughborough          -  -  1  - 11      12 
 31   Huw Littler-Jones     Ruthin                -  6  -  3  2      11 
 32   Tim Griffiths         Witney                -  -  -  - 10      10 
 33   Paul Standen          Gloucester            1  9  -  -  -      10 
 34   Mandy Bowman          Parkmill, Gower       3  -  -  -  7      10 
 35   James Harvey          Plymouth              8  -  -  -  -       8 
 36   Aled Williams         Gloeue                -  1  -  5  1       7 
 37=  Glyn Jarman           Tuddenham St Mary     -  -  -  -  4       4 
 37=  Bill Haining          Warrington            -  -  -  4  -       4 
 37=  Robert Powell         Burton-On-Trent       4  -  -  -  -       4 
 40=  Neil Normington       Bingley               2  1  -  -  1       4 
 40=  Steve Blunt           Woking                2  1  1  -  -       4 
 42   Jon Caen              Sandbach              2  -  1  -  -       3 
 43=  Spencer Wilkinson     Warrington            -  -  -  -  2       2 
 43=  Peter Egerton         Burley, Ringwood      2  -  -  -  -       2 
 45   Nigel Wakefield       Bromyard              1  -  -  -  1       2 
 46   Tim Rodgers           Hull                  -  -  1  -  -       1 

Mitsubishi Motors Production Cup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Jon Riley             Selby                 7 17 20  - 18      62 
  2   Peter James           Cardigan              1 14 15 17 14      61 
  3   Aled Rees             Crymych              17 20  - 16  1      54 
  4   Guy Simmons           Newark On Trent      15  - 17  1 15      48 
  5   Alun Cook             Caerphilly           16  -  7 20  3      46 
  6   Neil Ewing            Largs                 - 12 16  - 17      45 
  7   Christopher Dewsnap   Stannington           5 11 14 12  -      42 
  8   Adrian Grinsted       Horley               10 13  1 15  1      40 
  9   Allan Whittaker       Radcliffe            18  1  -  - 20      39 
 10   Henry Richardson      Ripon                 1  - 18 18  1      38 
 11   Andrew Sankey         Ludlow               20 16  -  -  -      36 
 12   Paul Limbrick         Gloucester           14  -  - 14  -      28 
 13   Derek Davies          Swansea               6  - 12  9  -      27 
 14   Cliff Jones           Brecon                -  8  - 11  8      27 
 15   Rob Smith             Priory Vale, Swin     -  7 13  6  -      26 
 16   Julie Murphy          Swindon               -  - 11  8  2      21 
 17   Simon Ashton          Sheffield             2  5  9  -  5      21 
 18   Ian England           Taunton              12  -  -  7  1      20 
 19   Andy Bull             Bromsgrove            9  -  -  1  9      19 
 20   Daniel Barritt        Burnley               - 18  -  -  -      18 
 21   Andy Hilder           Altrincham            -  -  -  - 16      16 
 22   Richard Shores        Thirsk                - 15  -  -  -      15 
 23   Nick Thornton         Brockholes            -  -  -  1 13      14 
 24=  Joanne Lockwood       Frampton On Sever    13  -  -  -  -      13 
 24=  Max Utting            Smallfield            -  -  - 13  -      13 
 26   Mark Townsend         Dukinfield            2 10  1  -  -      13 
 27   Peter Thomas          Cardiff               -  -  -  - 12      12 
 28   Andy Smith            Mansfield             -  -  1  - 11      12 
 29   Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               -  6  -  4  2      12 
 30   Mark Lewis            Machynlleth          11  -  -  -  -      11 
 31   Simon Bawdon          Wellington            -  -  - 10  1      11 
 32=  Scott Cleverdon       South Molton          -  - 10  -  -      10 
 32=  Allen Russell         Brackley              -  -  -  - 10      10 
 34   Kenneth Bowman        Hexham                3  -  -  -  7      10 
 35   Eryl Evans            Aberystwyth           -  9  -  -  -       9 
 36=  Peter Bold            Plymouth              8  -  -  -  -       8 
 36=  Peter White           Deeside               -  -  8  -  -       8 
 38   Ros Nicholls          Penyffordd            -  -  -  -  6       6 
 39   Adam Redman           Poole, Nantwich       -  -  -  5  -       5 
 40   Ian Orford            Thurston              -  1  -  -  4       5 
 41   Nigel Allen           South Normanton       4  -  -  -  -       4 
 42=  Robert Duck           Derby                 2  1  1  -  -       4 
 42=  Colin Thompson        Cleckheaton           2  1  -  -  1       4 
 44   Mark Morris           Sandbach              2  -  1  -  -       3 
 45=  Simon Staddon         Jessamine Cottage     2  -  -  -  -       2 
 45=  Clive Dunbabin        Great Sankey          -  -  -  -  2       2 
 47   Roger Allan           Worcester             1  -  -  -  1       2 
 48=  David Jones           Carmarthen            -  -  -  -  1       1 
 48=  Paul Loveridge        Cinderford            1  -  -  -  -       1 
 48=  David Meek            Kendal                -  1  -  -  -       1 
 48=  Paul Train            Driffield             -  -  1  -  -       1 
 48=  Phil Clarke           Church Stretton       -  1  -  -  -       1 

BTRDA Super 1600 Challenge Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Duncan Williams       Bridgnorth            - 20 18 20 20      78 
  2   Dave Nicholls         Penyffordd            - 18 15 17 17      67 
  3   David Pattrick        Sleaford             18 14 16  - 16      64 
  4   Tim Sunderland        Blackfield, South    15  - 14 16 15      60 
  5   Robin Bolt            Tiverton             20  1 20 18  -      59 
  6   Huw Littler-Jones     Ruthin                - 15  - 15 14      44 
  7   Steve Print           Rugby                 1 17 17  1  -      36 
  8   Peter Baylis          Rochester            16  -  -  1 18      35 
  9   Patrick Mott          Wingerworth, Ches    17  -  -  -  -      17 
 10   Neville Jones         Stone                 1 16  -  -  -      17 
 11=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -  -  -       2 
 11=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1  -  -       2 

BTRDA Super 1600 Challenge Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Mark Freeman          Wolverhampton         - 20 18 20 20      78 
  2   Simon Ashton          Sheffield            18 14 16  - 16      64 
  3   Kathy Barton          Bournemouth          15  - 14 16 15      60 
  4   Richard Edwards       Wolverhampton        20  1 20 18  -      59 
  5   Gerai Lloyd-Williams  Denbigh               - 15  - 15 14      44 
  6   Tim Bridge            Warwick               1 17 17  1  -      36 
  7   Rob Smith             Priory Vale, Swin     - 18  - 17  -      35 
  8   Anthony Blyth         Gillingham           16  -  -  1 18      35 
  9=  David Taylor          Chesterfield         17  -  -  -  -      17 
  9=  Ros Nicholls          Penyffordd            -  -  -  - 17      17 
 11   Julian Jones          Stone                 1 16  -  -  -      17 
 12   Peter White           Deeside               -  - 15  -  -      15 
 13   Andy Marchbank        South Wirral          1  -  1  -  -       2 
 14=  Martyn Allen          Burntwood             -  1  -  -  -       1 
 14=  Mark Burton           Farnborough           1  -  -  -  -       1 

BTRDA Lady Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Judy Lucas            Prees, Whitchurch    17 20 18 18 17      90 
  2   Clare Samuel          Wraysbury            18  - 17 17 18      70 
  3   Shelly Taunt          Swindon               -  - 20 20 16      56 
  4   Jayne Auden           Stockport            16 18 16  -  -      50 
  5   Mandy Bowman          Parkmill, Gower      20  -  -  - 20      40 

BTRDA Lady Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    16  1 15 15 17      64 
  2   Jane Gatens           Clitheroe             1 20 20 20  -      61 
  3   Nichola Rhodes        Preston              14 14 14  - 14      56 
  4   Sarah Owen            Goodwick             15 12  - 13 15      55 
  5   Shelley Rogerson      Morecambe             -  - 18 16 20      54 
  6   Kathy Barton          Bournemouth          11  - 13 12 13      49 
  7   Joanne Briggs         Hull                  - 18 16  - 10      44 
  8   Julie Murphy          Swindon               -  - 17 17  9      43 
  9   Inbal Edry            Towcester            12 15  -  - 12      39 
 10   Rachel Brockington    Bristol              18  -  - 18  -      36 
 11   Michelle Pullin       Binstead             17  -  -  - 16      33 
 12   Claire Renn           Crewe                10 11 12  -  -      33 
 13   Pamela Hull           Abbots Langley        - 17  1 14  -      32 
 14   Kirsty Riddick        Castle Douglas        -  - 11  - 11      22 
 15   Joanne Lockwood       Frampton On Sever    20  -  -  -  -      20 
 16   Ros Nicholls          Penyffordd            -  -  -  - 18      18 
 17   Sheila Thomson        Douglas               - 16  -  -  -      16 
 18=  Patricia Laverty      Magherafelt           - 13  -  1  -      14 
 18=  Holly Robinson        Cheltenham           13  -  -  1  -      14 
 20   Penny Norman          South Molton          -  -  - 11  -      11 
 21   Helen Alexander       Cheltenham            -  1  -  1  1       3 
 22   Penny Dew             Stevenage             -  -  -  -  1       1 

BTRDA Under 25 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Wyn Humphreys         Aberdyfi             16 17 18  1 18      70 
  2   Nathan Crewe          Bromsgrove           18 18 15 14  1      66 
  3   Ben Colley            Bewdley              20 20  -  1 17      58 
  4   Gavin Bristow         Cholsey              15  1 12 17 12      57 
  5   Colin Greer           Beith                 - 16 20  - 20      56 
  6   Neil Weaver           Ludlow                -  1 17 18 16      52 
  7   Shaun Bolt            Tiverton              1 15 13 16  1      46 
  8   Thomas Clarke         Cheltenham           13 14  -  - 13      40 
  9   James Wozencroft      Ludlow                1  1 16 20  1      39 
 10   Jayne Auden           Stockport            12 11 10  -  -      33 
 11   Dyfrig James          Llanfyrnach           -  - 14 15  1      30 
 12   Alex Allingham        Stalybridge           1  1 11  - 15      28 
 13   Tom Pollitt           Lichfield            11 12  -  1  -      24 
 14   Nathan Davies         Ammanford            17  1  1  1  -      20 
 15=  Innes Clark           Ellon                 -  1  -  - 14      15 
 15=  Ed Robinson           Nr Cheltenham        14  -  -  1  -      15 
 17   Chris Martin          Larkfield             - 13  -  -  -      13 
 18   Geraint Davies        Newcastle Emlyn       1  -  -  1  1       3 
 19=  Stuart Jones          Welshpool             1  -  1  -  -       2 
 19=  Mark Gamble           Wolverhampton         1  1  -  -  -       2 
 19=  Richard Walker        Birmingham            1  -  -  1  -       2 
 19=  Matthew Cotton        Bodmin                -  -  -  1  1       2 
 23   Kenny Morris          Church Stretton       1  -  -  -  -       1 

BTRDA Under 25 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Mark Ammonds          Leominster           18 17 17 13  1      66 
  2   Aled Rees             Crymych              20 20  - 20  1      61 
  3   Shelley Rogerson      Morecambe             -  - 20 16 17      53 
  4   Nick Cadwallader      Knighton             16  -  - 17 18      51 
  5   Joanne Briggs         Hull                  - 16 16  - 15      47 
  6   Bob Fagg              Port Erin             -  1 14 15  1      31 
  7   Kirsty Riddick        Castle Douglas        -  - 12  - 16      28 
  8   Ross Butler           Burgess Hill          -  - 13 14  1      28 
  9   Allen Russell         Brackley              -  -  -  - 20      20 
 10   Richard Jordan        Nuneaton              1  - 18  -  -      19 
 11   Dan Holley            Llanelli             17  -  1  1  -      19 
 12=  Daniel Barritt        Burnley               - 18  -  -  -      18 
 12=  Max Utting            Smallfield            -  -  - 18  -      18 
 14   Scott Cleverdon       South Molton          -  - 15  1  1      17 
 15   Holly Robinson        Cheltenham           15  -  -  1  -      16 
 16   Adam Redman           Poole, Nantwich       -  -  - 12  -      12 
 17   Steffan Evans         Llandysol             1  -  -  1  1       3 
 18   Christopher Ridge     Ludlow                1  -  -  1  -       2 
 19=  Stuart Pollitt        Lichfield             -  -  -  1  -       1 
 19=  Robert Westall        Manchester            1  -  -  -  -       1 
 19=  Jake Carlin           Blackpool             -  1  -  -  -       1 

BTRDA Junior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Wyn Humphreys         Aberdyfi             18 18 20  1 20      77 
  2   Ben Colley            Bewdley              20 20  -  1 18      59 
  3   James Wozencroft      Ludlow                1  1 18 20  1      41 
  4   Dyfrig James          Llanfyrnach           -  - 17 18  1      36 
  5   Alex Allingham        Stalybridge           1  1 16  - 17      35 
  6   Tom Pollitt           Lichfield            16 16  -  1  -      33 
  7   Ed Robinson           Nr Cheltenham        17  -  -  1  -      18 
  8   Chris Martin          Larkfield             - 17  -  -  -      17 
  9   Innes Clark           Ellon                 -  1  -  - 16      17 
 10   Stuart Jones          Welshpool             1  -  1  -  -       2 

BTRDA Senior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   Graham Middleton      Llandrindod Wells    20 20 18 20 20      98 
  2   Theo Bengry           Leominster           16 17 17 18 18      86 
  3   Robin Bradbury        Templeton,  Narbe    14 14 12  1 17      58 
  4   Brian Bell            Skegness             17 18 16  -  -      51 
  5   Malcolm Hague         Thelwall,  Warrin     7 13 11 15  1      47 
  6   Mike Reed             Torrington           15 15 14  1  1      46 
  7   Robert Archer         Kidderminster         9  -  1 17 15      42 
  8   Steve Perez           Ashover,  Chester    18  1 20  -  -      39 
  9   Geoff Underhill       Langtoft, Peterbo    10 11  1 16  1      39 
 10   Geoff Cottrill        Bromsgrove           12  -  - 14 13      39 
 11   Keith Wilde           Church Stretton       2 12 10 13  -      37 
 12   Ian Joel              Millhead,  Carnfo     1 16 15  1  -      33 
 13   David Pattrick        Sleaford              3  6  7  - 12      28 
 14   Paul James            Ilminster             6  -  9 11  -      26 
 15   Adrian Struthers      Dilwyn               11  - 13  -  1      25 
 16   Graham Roberts        South Molton          8  -  -  1 14      23 
 17   Martin Shaw           Huddersfield          -  1  6  - 10      17 
 18   Martin Healer         Broughton             -  -  -  - 16      16 
 19   Paul Benn             Cockermouth          13  1  -  -  -      14 
 20   Geoffrey Toogood      Isle Of Wight         2  -  -  - 11      13 
 21   Niall Cowan           Dumfries              2 10  1  -  -      13 
 22   Derek Stringer        Wellingborough        2  9  1  1  -      13 
 23   John Pardoe           Kidderminster         -  8  4  1  -      13 
 24   Wug Utting            Smallfield, Nr Ga     -  -  - 12  -      12 
 25   Andrew Andersz        Nr Aylesbury          -  -  1 10  -      11 
 26   Tony Ginns            Kettering             -  -  8  -  -       8 
 27   Martin Laverty        Magherafelt           -  7  -  1  -       8 
 28   Ian Roberton          Farnham               5  1  -  -  -       6 
 29   Steve Blunt           Woking                4  1  1  -  -       6 
 30   Gareth Clark          Derby                 -  -  5  -  -       5 
 31   Lawrence Beestone     Newdigate             2  -  -  -  -       2 
 32   Nigel Wakefield       Bromyard              1  -  -  -  1       2 

BTRDA Senior Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3  4  5     TOTAL
  1   John Morgan           Llandovery           20 20 20 20 20     100 
  2   Les Forsbrook         Dilwyn               18 18 18 18 18      90 
  3   Graham Lewis          High Wincham, Nr      2 15 15 16 15      63 
  4   Jon Riley             Selby                 9 14 16  - 16      55 
  5   Dave Read             Northwich            11 13 10 13  1      48 
  6   Peter Field           Kidderminster        13  -  1 15 14      43 
  7   Adrian Grinsted       Horley               14 10  1 14  1      40 
  8   Keith Davies          Tywyn                 5  9  9  1 13      37 
  9   Graeme Wood           Knutsford             1 17 17  1  -      36 
 10   Allan Whittaker       Radcliffe            17  1  -  - 17      35 
 11   John Howells          Ludlow                4 12  8 11  -      35 
 12   Henry Richardson      Ripon                 1  - 12 17  1      31 
 13   Stuart Wood           Barnstaple            - 16 14  -  -      30 
 14   Peter Wood            Worcester            15  - 11  -  1      27 
 15   John Goff             Prees,  Whitchurc     3  6  4  6  6      25 
 16   Den Golding           Blackwood            10  - 13  -  -      23 
 17   Chris Clifford        Worcester             -  -  - 12 11      23 
 18   Derek Davies          Swansea               8  -  7  8  -      23 
 19   Vern Brown            Nr Oswestry           1  8  -  - 10      19 
 20   Richard Cooke         Keswick              16  1  -  -  -      17 
 21   Mike Wilding          Tenbury Wells         7  -  -  9  -      16 
 22   Kathy Barton          Bournemouth           2  -  2  5  7      16 
 23   Ian Prout             Pontefract            -  1  6  -  8      15 
 24   Bill Robertson        Dolgellau             2  7  2  1  1      13 
 25=  Lee Carter            Tamworth              -  -  -  - 12      12 
 25=  Terry Moore           Middleton,  Nr Ta    12  -  -  -  -      12 
 27   Mick Fallows          Morecambe             - 11  -  -  -      11 
 28   Tim Hobbs             Telford               -  -  - 10  -      10 
 29   Ian Orford            Thurston              -  1  -  -  9      10 
 30   Steve Wellman         Taunton               -  -  1  7  -       8 
 31   Robert Duck           Derby                 6  1  1  -  -       8 
 32   Peter Smith           Walsall               2  5  -  -  -       7 
 33   Peter White           Deeside               -  -  5  -  -       5 
 34   Colin Thompson        Cleckheaton           2  1  -  -  1       4 
 35   Graham Samuel         Wraysbury             -  -  3  -  -       3 
 36=  William Saville       Bury                  1  -  -  -  1       2 
 36=  Roger Allan           Worcester             1  -  -  -  1       2 
 38=  Richard Smalley       Bridgnorth            -  -  -  1  -       1 
 38=  David Meek            Kendal                -  1  -  -  -       1 
 38=  Ken Worf              St Albans             -  -  1  -  -       1 

Issued at 19:25 on 22 May 2004.
Championship results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 25 May 2004


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!