Wold Construction North Humberside Forest Rally 2005

Award Winners


GENERAL CLASSIFICATION
POSITION NUMBER                      CREW
    1       4  Jon Ingram/Shaun O'Gorman    Ford Focus RS
    2       1  Warren Philliskirk/Ian Windress MG Metro 6R4
    3       6  Martin Healer/Peter Thomas   Ford Escort WRC

CLASS AWARDS
Class N1
    1     217  Niall Cowan/Pamela Hilton    MG ZR
    2     226  Tony Simpson/Stefan Arndt    MG ZR
    3     230  Gavin Bailey/Robert Cook     Peugeot 106 Rallye
Class N3
    1      54  Richard Archer/Brian Cammack Vauxhall Astra
    2      85  Adam Gould/David Moreton     Proton Satria
Class N4
    1       7  Rob Smith/Alun Cook          Subaru Impreza
    2       8  John Bannister/Kevin Rae     Subaru Impreza
    3      30  Tim Pearcey/Mick Johnson     Mitsubishi Lancer Evolution 6
Class A5
    1     211  Kevin Davies/Emyr Jones      Nissan Micra
    2     219  Marcel Freling/Karen Robinson Nissan Micra
    3     214  Alex Evans/Janice Hooley     Ford Ka
Class A6
    1      59  Peter Baylis/Anthony Blyth   Peugeot 106
    2      77  Ian Tippett/Lee Burgess      Peugeot 206XSI
    3      87  Tim Sunderland/Kathy Barton  Peugeot 1.6 Gti
Class B9
    1     201  James Wozencroft/Rob Fagg    Vauxhall Nova
    2     205  George Thomas/Graham Hopewell Vauxhall Nova
    3     202  Malcolm Hague/Dave Read      Ford Escort
Class B10
    1      70  Jeremy Dawes/David Roberts   Proton Persona Compact
    2      78  Geoff Whittaker/Simon Lassam Ford Escort Mk 2
    3      62  Rob Price/Carl Whitehouse    Peugeot 205
Class B11
    1      33  Gordon Davies/Andy Salisbury Opel Manta
    2      28  Robert Archer/Peter Field    Ford Escort Mk 2
    3      63  Andy Baker/Stuart Powell     Peugeot 205 GTI
Class B12
    1      39  Matthew Lane/Robert Hill     Ford Escort RS
    2      26  Adrian Struthers/Pete Wood   Ford Escort
    3      98  Ian Jemison/Colin Stockil    Porsche Boxster
Class B13
    1       5  Shaun Gardener/Ben Innes     Mitsubishi Lancer Evolution 5
    2      14  Roger Chilman(Jnr)/Andrew Sankey Mitsubishi Lancer Evolution 6
    3       2  Brian Bell/Paul Spooner      Ford Focus WRC
Class H14
No award made
Class H15
    1      79  David Watkins/Neil Duncan    Ford Escort Twin Cam
    2      93  James Whitaker/Peter Whitaker Ford Escort RS 2000 Mk I

Novice award
    1     212  David Bogie/David Paterson   Vauxhall Nova 
    2     216  Craig Smith/Colin Smith      Vauxhall Corsa 
Highest placed registered Silverstone Tyres BTRDA Gold Star Crew
    1       4  Jon Ingram/Shaun O'Gorman    Ford Focus RS 
Highest placed registered Silverstone Tyres BTRDA Silver Star Crew
    1      39  Matthew Lane/Robert Hill     Ford Escort RS 
Highest placed Silkolene 1400 Crew
    1     201  James Wozencroft/Rob Fagg    Vauxhall Nova 
Mixed Crew
    1       9  John Lloyd/Pauline Gullick   Subaru Impreza 99 WRC 
All Lady Crew
No award made
Highest registered Kent Cams ANCC Northern Stage Championship Crew
    1      52  Trevor Silcock/Pam Silcock   Subaru Impreza 
 
Results Final at 20:45 on 02 April 2005.
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 23 April 2005


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!