Wold Construction North Humberside Forest Rally 2006

Award Winners


GENERAL CLASSIFICATION
POSITION NUMBER                      CREW
    1      11  Stephen Petch/Michael Wilkinson Hyundai Accent WRC
    2      10  Damian Cole/Paul Morris      Hyundai Accent WRC
    3       7  Richard Hill/Jon Atherton    Mitsubishi Evolution

CLASS AWARDS
Class N1
    1     224  Clare Samuel/Sarah Jones     Volkswagen Polo
    2     227  Matt Cotton/Anthony Godden   MG ZR
    3     215  Graham Roberts/Alan Lock     MG ZR
Class N3
    1      54  Philip White/Richard Hage    Vauxhall Astra GSI
    2      69  Eddie Meek/Stephen Perie     Ford Puma
Class N4
    1       9  John Bannister/Dave Robson   Subaru Impreza
    2       8  Tristan Pye/Andrew Roughead  Subaru Impreza
    3      77  David Wright/Shelley Rogerson Subaru Impreza N10
Class A5
    1     240  Gareth Lloyd-Davies/Alistair Dodd Nissan Micra
    2     216  Marcel Freling/Karen Robinson Nissan Micra
    3     233  Clare Rix/Simon Banham       Ford Ka
Class A6
    1      49  Jamie Hickman/Tom Ward       Peugeot 206
    2      73  Jason Pritchard/Martin Jones Peugeot 106 Super 1600
    3      66  Tim Sunderland/Kathy Barton  Peugeot 1.6 Gti
Class B8
    1     214  Andy Carter/Joanne Briggs    Vauxhall Nova
    2     218  Mark Gamble/George Gwynn     Peugeot 106
    3     230  Dom Mernock/Simon Rogers     Vauxhall Nova SR
Class B9
    1     201  Neil Weaver/Nick Thornton    Vauxhall Corsa S1400
    2     202  Malcolm Hague/Dave Read      Ford Escort
    3     217  Dave Hull/Ian Bevan          Proton Satria
Class B10
    1      85  Roger Taylor/Neil Bevan      Ford Escort
    2      61  Mathew Smith/Darren Smith    Peugeot 205 Gti
    3      53  Rob Price/Carl Whitehouse    Peugeot 205
Class B11
    1      16  Steve Bannister/Kevin Rae    Ford Escort
    2      23  Paul Barrett/Dermot Colgan   Ford Escort
    3      81  Paul Daniel/Kim Baker        Ford Escort Mk2
Class B12
    1      21  Philip Squires/Michael Squires Ford Escort RS 1800
    2      30  Gordon Davies/Nicola Fearnley Opel Manta
Class B13
    1       3  Hugh Hunter/Andy Marchbank   Ford Escort WRC
    2      74  Michael O'Brien/Mathew Pearce Subaru Impreza
    3       5  Martin Healer/Shaun O'Gorman Ford Escort WRC
Class H14
No award made
Class H15
    1      55  David Watkins/Neil Duncan    Ford Escort Twin cam

Novice award
    1      90  Pip Simpson/Nick Fieldhouse  Subaru Impreza 
    2      32  Alex Allingham/Paul Beeson   Subaru Impreza 
Highest placed Silverstone Tyres BTRDA Gold Star Crew
    1      10  Damian Cole/Paul Morris      Hyundai Accent WRC 
Highest placed Silverstone Tyres BTRDA Silver Star Crew
    1      23  Paul Barrett/Dermot Colgan   Ford Escort 
Highest placed Xspec 1400 Crew
    1     201  Neil Weaver/Nick Thornton    Vauxhall Corsa S1400 
Mixed Crew
    1      35  Trevor Silcock/Pam Silcock   Subaru Impreza 
All Lady Crew
    1      40  Shelly Taunt/Julie Murphy    Subaru Impreza 
Highest placed registered Kent Cams ANCC Northern Stage Championship
    1      89  Darren Moon/John McNichol    Ford Escort Mk2 
 
Results Final at 20:25 on 25 March 2006.
Results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 13 January 2007


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!