Wold Construction North Humberside Forest Rally 2007

Silverstone Competition Tyres BTRDA Rally Series Tables after this round

Round 1 - Get Connected Wyedean Forest Rally - 10 February
Round 2 - Malcolm Wilson Rally - 3 March
Round 3 - Wold Construction North Humberside Forest Rally - 31 March
Round 4 - BETTA Somerset Stages Rally - 21 April
Round 5 - Red Dragon Rally - 19 May
Round 6 - The Dukeries Rally - 16 June
Round 7 - Quinton Stages Rally - 7 July
Round 8 - Woodpecker Stages - 1 September
Round 9 - Plains Rally - 22 September
Round10 - Cambrian Rally - 3 November

Silverstone Tyres Gold Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      27 25 26      78 
  2   Hugh Hunter           Ruthin               30 22  1      53 
  3   Michael O'Brien       Markyate, St Alba    24  1 27      52 
  4   Jimmy Christie        Inverness            26  - 24      50 
  5   Paul Barrett          Omagh                25 24  -      49 
  6   David Howells         Manchester           21 27  -      48 
  7   Alex Allingham        Stalybridge           - 26 17      43 
  8   Keith Turner          Driffield            20  - 23      43 
  9   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    15 20  -      35 
 10=  Will Nicholls         Shanklin              -  - 30      30 
 10=  Paul Benn             Cockermouth           - 30  -      30 
 12   Damian Cole           Hereford             28  1  1      30 
 13   Shelly Taunt          Swindon              12  - 18      30 
 14   Simon Tuckman         Macclesfield          - 17 13      30 
 15   Peter Egerton         Burley, Ringwood      1  - 28      29 
 16   Iwan Rees             Crymych               - 28  -      28 
 17   Tim Jones             Leighton, Welshpo     8 19  1      28 
 18   Steven Finch          Chelmsform            1 13 14      28 
 19   Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  - 25      26 
 20   Chris Gash            Wrexham              11 14  -      25 
 21=  Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 23  1      24 
 21=  Grant Rees            Llanybydder          23  1  -      24 
 23   Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1 21      23 
 24=  Jeff McNeil           York                  -  - 22      22 
 24=  Richard Fishleigh     Launceston           22  -  -      22 
 26   Jon Caen              Sandbach              - 21  -      21 
 27   David Pinckney        Burton Latimer        -  - 20      20 
 28=  Jody Bowcott          Grendon              19  1  -      20 
 28=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1 19      20 
 30   Stephen French        Dunmow               18  1  1      20 
 31   Owen Le-Roy           Stradbroke            2  8 10      20 
 32   Charlie Jackson       Northampton           - 18  1      19 
 33   David Young           Stuston, Diss        17  1  1      19 
 34   Richard Welford       Masham                1 16  1      18 
 35   Peter Baylis          Rochester             1  - 16      17 
 36   Stephen Richards      Lynton               16  -  -      16 
 37   Peter Rayner          Braintree             1  - 15      16 
 38   Mark Fowler           Sheffield             - 15  -      15 
 39   Will Onions           Shrewsbury           14  -  1      15 
 40   Tim Pearcey           Thirsk               13  1  1      15 
 41   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 12  1      14 
 42   Steve Blunt           West Byfleet          -  - 12      12 
 43   Clare Samuel          Egham                 2 10  -      12 
 44=  Neville Jones         Stone                 - 11  -      11 
 44=  Robert Price          Warwick               -  - 11      11 
 46   Rob Dalziel           Church Stretton      10  -  -      10 
 47   Paul Gunter           Ross-On-Wye           1  9  -      10 
 48   Lloyd Furse           Holsworth             9  -  -       9 
 49   Tim Sunderland        Blackfield, South     2  7  -       9 
 50   Darren Pinchin        Cheltenham            7  -  1       8 
 51   Chris Wales           Gloucester            6  -  -       6 
 52   Dave Jenkins          Woolaston, Lydney     5  -  -       5 
 53   Keith Thomas          Calne                 4  -  -       4 
 54   Frazer Martin         Bideford              3  -  -       3 
 55=  Gordon Davies         Hinkley               2  -  1       3 
 55=  Steve Bennett         Bromsash              2  -  1       3 
 57   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1  1       3 
 58=  Andy Burnell          Barnstaple            2  -  -       2 
 58=  Adrian Allen          Hereford              2  -  -       2 
 58=  Wug Utting            Smallfield            2  -  -       2 
 61=  Dave Brick            Ludlow                1  1  -       2 
 61=  Russell Davies        Hereford              1  -  1       2 
 63=  Peter Elkins          Westbury              1  -  -       1 
 63=  James Harvey          Plymouth              1  -  -       1 
 63=  Wayne Radford         Sheffield             1  -  -       1 
 63=  Richard Hill          Chesterfield          1  -  -       1 
 63=  Martin Eades          Gerrards Cross        -  -  1       1 
 63=  Robert Ceen           Malvern               -  -  1       1 
 63=  Bruce Coate-Bond      Mapledurwell          1  -  -       1 
 63=  Simon Rogers          Radlett               1  -  -       1 
 63=  Eddie Meek            Kendal                -  1  -       1 
 63=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -  -       1 
 63=  Tim Egerton           Newtown               1  -  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    27 26 25      78 
  2   Andy Marchbank        South Wirral         30 23  1      54 
  3   Mathew Pearce         Cheltenham           24  1 26      51 
  4   Andy Morgan           Kilgetty             22 28  -      50 
  5   Dermot Colgan         Omagh                25 25  -      50 
  6   David Macfadyen       Inverness            26  - 23      49 
  7   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 27 17      44 
  8   Steve Ward            Nr Hull              21  - 22      43 
  9   Graeme Wood           Knutsford            17 20  -      37 
 10   Julie Murphy          Swindon              14  - 18      32 
 11=  Nick Broom            Yeovil                -  - 30      30 
 11=  Richard Cooke         Keswick               - 30  -      30 
 13   Craig Drew            Nr Lydney            28  1  1      30 
 14   Don James             Aberystwyth          10 19  1      30 
 15   Shaun Hughes          Macclesfield          - 17 13      30 
 16   Paul Spooner          Raglan                1  - 28      29 
 17   Stanley Graham        Braintree             1 14 14      29 
 18   Dylan Williams        Denbigh              13 15  -      28 
 19   Patrick Walsh         Aberystwyth           -  - 27      27 
 20=  Paul Morris           Hereford              1  - 24      25 
 20=  Damien Rigden         Ramsey                - 24  1      25 
 22   Wyn Davies            Aberystwyth          23  1  -      24 
 23   Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1 21      23 
 24   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham     4 18  1      23 
 25   Jemma Bellingham      Carlisle              - 22  -      22 
 26   Mark Morris           Sandbach              - 21  -      21 
 27   Dominic Brown         Aberystwyth          20  1  -      21 
 28   Colin Booth           East Hagbourne       19  1  1      21 
 29   Jody Spencer          Rothwell              -  - 20      20 
 30   Shane Bowen           Hereford              -  1 19      20 
 31   James Young           Kimbolton, Huntin    18  1  1      20 
 32   Richard Ross          Hebburn               1 16  1      18 
 33   Sarah Jones           Penarth               7 11  -      18 
 34=  Tim Hobbs             Telford              16  -  1      17 
 34=  Anthony Blyth         Gillingham            1  - 16      17 
 36   Sam Collis            Chesterfield         15  1  1      17 
 37   Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  - 15      16 
 38   Baz Green             Abergele              - 13  1      14 
 39   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead         5  9  -      14 
 40=  Ian Capewell          Stoke-on-Trent        - 12  -      12 
 40=  Ian Jarman            Telford              12  -  -      12 
 40=  Carl Whitehouse       Melksham              -  - 12      12 
 43   Robert Short          Umberleigh           11  -  -      11 
 44   Stuart Williams       Chepstow              1 10  -      11 
 45   Robert Leigh          Gloucester            9  -  1      10 
 46   Graham Cox            Coleford              8  -  -       8 
 47   Rob Smith             Priory Vale, Swin     6  -  -       6 
 48   Matt Clark            Rochester             1  1  1       3 
 49=  John Fellowes         Leominster            1  -  1       2 
 49=  Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1  -       2 
 51=  Paul Wakely           Llanelli              1  -  -       1 
 51=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  -  -       1 
 51=  Chris Welch           York                  -  -  1       1 
 51=  Andrew Joll           Newton Abbot          1  -  -       1 
 51=  David Meek            Kendal                -  1  -       1 
 51=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -  -       1 
 51=  Andy Bull             Birmingham            -  -  1       1 
 51=  Gareth Roberts        Carmarteh             -  -  1       1 
 51=  Graham Poultney       Nuneaton              -  -  1       1 
 51=  Lucy Coate-Bond       Woking                1  -  -       1 
 51=  Jon Atherton          Mansfield Woodhou     1  -  -       1 
 51=  Simon Crook           Woodseaver            1  -  -       1 

Silverstone Tyres Silver Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Owen Le-Roy           Stradbroke           21 22 23      66 
  2   Paul Barrett          Omagh                30 30  -      60 
  3   Simon Tuckman         Macclesfield          - 27 26      53 
  4   Steven Finch          Chelmsform            1 25 27      53 
  5   Tim Jones             Leighton, Welshpo    23 28  1      52 
  6   Clare Samuel          Egham                19 24  -      43 
  7   Tim Sunderland        Blackfield, South    16 21  -      37 
  8   Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1 30      31 
  9=  Grant Rees            Llanybydder          28  1  -      29 
  9=  Peter Rayner          Braintree             1  - 28      29 
 11   Stephen French        Dunmow               27  1  1      29 
 12=  David Young           Stuston, Diss        26  1  1      28 
 12=  Richard Welford       Masham                1 26  1      28 
 14=  Stephen Richards      Lynton               25  -  -      25 
 14=  Steve Blunt           West Byfleet          -  - 25      25 
 16   Will Onions           Shrewsbury           24  -  1      25 
 17   Robert Price          Warwick               -  - 24      24 
 18   Paul Gunter           Ross-On-Wye           1 23  -      24 
 19   Darren Pinchin        Cheltenham           22  -  1      23 
 20   Steve Bennett         Bromsash             20  -  1      21 
 21   Adrian Allen          Hereford             18  -  -      18 
 22   Andy Burnell          Barnstaple           17  -  -      17 
 23   Gordon Davies         Hinkley              15  -  1      16 
 24   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1  1       3 
 25=  Russell Davies        Hereford              1  -  1       2 
 25=  Dave Brick            Ludlow                1  1  -       2 
 27=  Martin Eades          Gerrards Cross        -  -  1       1 
 27=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -  -       1 
 27=  Eddie Meek            Kendal                -  1  -       1 
 27=  Tim Egerton           Newtown               1  -  -       1 

Silverstone Tyres Silver Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Dermot Colgan         Omagh                30 30  -      60 
  2   Don James             Aberystwyth          24 28  1      53 
  3   Shaun Hughes          Macclesfield          - 27 26      53 
  4   Stanley Graham        Braintree             1 25 27      53 
  5   Sarah Jones           Penarth              22 24  -      46 
  6   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead        20 22  -      42 
  7   Shane Bowen           Hereford              -  1 30      31 
  8=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  - 28      29 
  8=  Wyn Davies            Aberystwyth          28  1  -      29 
 10   Colin Booth           East Hagbourne       27  1  1      29 
 11=  Richard Ross          Hebburn               1 26  1      28 
 11=  James Young           Kimbolton, Huntin    26  1  1      28 
 13   Tim Hobbs             Telford              25  -  1      26 
 14   Carl Whitehouse       Melksham              -  - 25      25 
 15=  Stuart Williams       Chepstow              1 23  -      24 
 15=  Robert Leigh          Gloucester           23  -  1      24 
 17   Rob Smith             Priory Vale, Swin    21  -  -      21 
 18   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham    19  -  -      19 
 19   Matt Clark            Rochester             1  1  1       3 
 20=  John Fellowes         Leominster            1  -  1       2 
 20=  Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1  -       2 
 22=  Graham Poultney       Nuneaton              -  -  1       1 
 22=  Paul Morris           Hereford              1  -  -       1 
 22=  Chris Welch           York                  -  -  1       1 
 22=  Gareth Roberts        Carmarteh             -  -  1       1 
 22=  David Meek            Kendal                -  1  -       1 
 22=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  -  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B13 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Hugh Hunter           Ruthin               20 18  1      39 
  2   Michael O'Brien       Markyate, St Alba    16  1 17      34 
  3   Jimmy Christie        Inverness            17  - 16      33 
  4   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    13 16  -      29 
  5   Keith Turner          Driffield            14  - 15      29 
  6=  Will Nicholls         Shanklin              -  - 20      20 
  6=  Paul Benn             Cockermouth           - 20  -      20 
  8   Damian Cole           Hereford             18  1  1      20 
  9   Peter Egerton         Burley, Ringwood      1  - 18      19 
 10   Jon Caen              Sandbach              - 17  -      17 
 11   Charlie Jackson       Northampton           - 15  1      16 
 12   Richard Fishleigh     Launceston           15  -  -      15 
 13   Tim Pearcey           Thirsk               12  1  1      14 
 14   Lloyd Furse           Holsworth            11  -  -      11 
 15   Chris Wales           Gloucester           10  -  -      10 
 16   Dave Jenkins          Woolaston, Lydney     9  -  -       9 
 17   Keith Thomas          Calne                 8  -  -       8 
 18   Frazer Martin         Bideford              7  -  -       7 
 19=  Peter Elkins          Westbury              1  -  -       1 
 19=  Bruce Coate-Bond      Mapledurwell          1  -  -       1 
 19=  Simon Rogers          Radlett               1  -  -       1 
 19=  Robert Ceen           Malvern               -  -  1       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B13 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andy Marchbank        South Wirral         20 18  1      39 
  2   Mathew Pearce         Cheltenham           16  1 16      33 
  3   David Macfadyen       Inverness            17  - 15      32 
  4=  Graeme Wood           Knutsford            14 15  -      29 
  4=  Steve Ward            Nr Hull              15  - 14      29 
  6=  Richard Cooke         Keswick               - 20  -      20 
  6=  Nick Broom            Yeovil                -  - 20      20 
  8   Craig Drew            Nr Lydney            18  1  1      20 
  9   Paul Spooner          Raglan                1  - 18      19 
 10=  Patrick Walsh         Aberystwyth           -  - 17      17 
 10=  Jemma Bellingham      Carlisle              - 17  -      17 
 12   Mark Morris           Sandbach              - 16  -      16 
 13   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham     - 14  1      15 
 14   Sam Collis            Chesterfield         13  1  1      15 
 15   Robert Short          Umberleigh           12  -  -      12 
 16   Graham Cox            Coleford             11  -  -      11 
 17=  Paul Wakely           Llanelli              1  -  -       1 
 17=  Andrew Joll           Newton Abbot          1  -  -       1 
 17=  Andy Bull             Birmingham            -  -  1       1 
 17=  Lucy Coate-Bond       Woking                1  -  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B12 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Simon Tuckman         Macclesfield          - 18 20      38 
  2=  Paul Barrett          Omagh                 - 20  -      20 
  2=  Stephen Richards      Lynton               20  -  -      20 
  4   Will Onions           Shrewsbury           18  -  1      19 
  5   Richard Welford       Masham                1 17  1      19 
  6   Gordon Davies         Hinkley              17  -  1      18 
  7=  Russell Davies        Hereford              1  -  1       2 
  7=  Dave Brick            Ludlow                1  1  -       2 
  9   David Young           Stuston, Diss         -  -  1       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B12 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Shaun Hughes          Macclesfield          - 18 20      38 
  2   Tim Hobbs             Telford              20  -  1      21 
  3   Dermot Colgan         Omagh                 - 20  -      20 
  4   Richard Ross          Hebburn               1 17  1      19 
  5   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham    18  -  -      18 
  6=  Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1  -       2 
  6=  John Fellowes         Leominster            1  -  1       2 
  8=  James Young           Kimbolton, Huntin     -  -  1       1 
  8=  Graham Poultney       Nuneaton              -  -  1       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B11 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Tim Jones             Leighton, Welshpo    15 20  1      36 
  2   Steven Finch          Chelmsform            1 18 17      36 
  3   Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1 20      21 
  4   Paul Barrett          Omagh                20  -  -      20 
  5=  Grant Rees            Llanybydder          18  1  -      19 
  5=  Peter Rayner          Braintree             1  - 18      19 
  7   Stephen French        Dunmow               17  1  1      19 
  8   Paul Gunter           Ross-On-Wye           1 17  -      18 
  9   David Young           Stuston, Diss        16  1  -      17 
 10   Adrian Allen          Hereford             14  -  -      14 
 11   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1  1       3 
 12=  Tim Egerton           Newtown               1  -  -       1 
 12=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B11 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Don James             Aberystwyth          15 20  1      36 
  2   Stanley Graham        Braintree             1 18 17      36 
  3   Shane Bowen           Hereford              -  1 20      21 
  4   Dermot Colgan         Omagh                20  -  -      20 
  5=  Wyn Davies            Aberystwyth          18  1  -      19 
  5=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  - 18      19 
  7   Colin Booth           East Hagbourne       17  1  1      19 
  8   Stuart Williams       Chepstow              1 17  -      18 
  9   James Young           Kimbolton, Huntin    16  1  -      17 
 10   Matt Clark            Rochester             1  1  1       3 
 11=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  -  -       1 
 11=  Paul Morris           Hereford              1  -  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B10 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Darren Pinchin        Cheltenham           20  -  1      21 
  2   Robert Price          Warwick               -  - 20      20 
  3   Steve Bennett         Bromsash             18  -  1      19 
  4   Andy Burnell          Barnstaple           17  -  -      17 
  5   Martin Eades          Gerrards Cross        -  -  1       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B10 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Robert Leigh          Gloucester           20  -  1      21 
  2   Carl Whitehouse       Melksham              -  - 20      20 
  3   Rob Smith             Priory Vale, Swin    18  -  -      18 
  4=  Chris Welch           York                  -  -  1       1 
  4=  Gareth Roberts        Carmarteh             -  -  1       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class N4 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      20 16 20      56 
  2   David Howells         Manchester           18 18  -      36 
  3   Alex Allingham        Stalybridge           - 17 13      30 
  4   Shelly Taunt          Swindon              16  - 14      30 
  5   Chris Gash            Wrexham              15 13  -      28 
  6   Iwan Rees             Crymych               - 20  -      20 
  7   Graham Middleton      Llandrindod Wells     -  - 18      18 
  8   Jody Bowcott          Grendon              17  1  -      18 
  9   Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1 16      18 
 10   Jeff McNeil           York                  -  - 17      17 
 11   Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 15  1      16 
 12   David Pinckney        Burton Latimer        -  - 15      15 
 13=  Rob Dalziel           Church Stretton      14  -  -      14 
 13=  Mark Fowler           Sheffield             - 14  -      14 
 15   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 12  1      14 
 16   Wug Utting            Smallfield           13  -  -      13 
 17   Peter Baylis          Rochester             1  - 12      13 
 18   Neville Jones         Stone                 - 11  -      11 
 19=  Richard Hill          Chesterfield          1  -  -       1 
 19=  Wayne Radford         Sheffield             1  -  -       1 
 19=  James Harvey          Plymouth              1  -  -       1 
 19=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class N4 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    20 17 20      57 
  2   Andy Morgan           Kilgetty             18 20  -      38 
  3   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 18 14      32 
  4   Julie Murphy          Swindon              16  - 15      31 
  5   Dylan Williams        Denbigh              15 15  -      30 
  6   Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1 17      19 
  7   Paul Morris           Hereford              -  - 18      18 
  8   Dominic Brown         Aberystwyth          17  1  -      18 
  9   Damien Rigden         Ramsey                - 16  1      17 
 10   Jody Spencer          Rothwell              -  - 16      16 
 11   Baz Green             Abergele              - 14  1      15 
 12   Ian Jarman            Telford              14  -  -      14 
 13   Anthony Blyth         Gillingham            1  - 13      14 
 14   Ian Capewell          Stoke-on-Trent        - 13  -      13 
 15=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -  -       1 
 15=  Simon Crook           Woodseaver            1  -  -       1 
 15=  Jon Atherton          Mansfield Woodhou     1  -  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class N3 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Owen Le-Roy           Stradbroke           20 18 18      56 
  2   Clare Samuel          Egham                18 20  -      38 
  3   Tim Sunderland        Blackfield, South    17 17  -      34 
  4   Steve Blunt           West Byfleet          -  - 20      20 
  5   Eddie Meek            Kendal                -  1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class N3 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Sarah Jones           Penarth              20 20  -      40 
  2   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead        18 18  -      36 
  3   David Meek            Kendal                -  1  -       1 
 
Tesco 99 Octane 1400 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             27 30 27      84 
  2   Gary Wright           Burscough            19 25 25      69 
  3   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 27 26      53 
  4   Harry Portlock        Hatton               26 26  1      53 
  5   John Lowe             York                  1 23 28      52 
  6   James Alexander       Umberleigh           23  - 23      46 
  7   Clare Rix             Harleston            21  1 22      44 
  8   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    17  1 24      42 
  9=  Dale Glover           West Dereham, Kin    30  -  -      30 
  9=  Malcolm Hague         Warrington            -  - 30      30 
 11   Alan Howard           Middleton             1 28  1      30 
 12   Matthew Edwards       Llandudno            28  1  -      29 
 13   Alun Roberts          Machynlleth          25  1  -      26 
 14   Amanda Cornforth      Thirsk                1 24  1      26 
 15   Steve Sproat          Kingswood            24  -  -      24 
 16   Brendan Wellman       Axminster            22  1  -      23 
 17   Reg Davies            Tetbury               1  - 21      22 
 18=  Duncan Williams       Bridgnorth            -  - 20      20 
 18=  Richard Sykes         Stourport            20  -  -      20 
 20   James Beckett         Steeple Claydon,     18  -  -      18 
 21   Steve Jenkins         Coalway, Coleford    16  -  -      16 
 22=  Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -  -       1 
 22=  Gary Scott            Bromyard              -  -  1       1 
 22=  Dave Harley           Lydney                1  -  -       1 
 22=  Ian Sutton            Cwmbran               1  -  -       1 
 22=  Matthew Cotton        Bodmin                1  -  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Ken Bartram           Hurstpierpoint       27 30 27      84 
  2   Dayle Traynor         Wigan                20 26 25      71 
  3   John Jarrett          Meriden              26 27  1      54 
  4   Garry Green           Harrogate             1 24 28      53 
  5   Helen Alexander       Cheltenham           23  - 23      46 
  6   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    19  1 24      44 
  7   Robert Cook           Bardwell, Bury St    21  1 22      44 
  8=  Sean Ward             West Dereham         30  -  -      30 
  8=  Dave Read             Northwich             -  - 30      30 
 10   William Kelly         Rathfarnham           1 28  1      30 
 11   Andrew Murphy         Newport              28  1  -      29 
 12   Derek Cornforth       Thirsk                1 25  1      27 
 13   Jonathan Brass        Penrith               -  - 26      26 
 14   Glenn Latham          Tywyn                25  1  -      26 
 15   Lee Harding           Bristol              24  -  -      24 
 16   Lorraine Chappell     Crawley              22  -  -      22 
 17   Mark Kinsey           Ludlow                1  - 21      22 
 18   Mark Freeman          Brewood, Stafford     -  - 20      20 
 19   Mark Vaughan          Coleford             18  -  -      18 
 20=  Mike Scrimgour        Guisborough           -  -  1       1 
 20=  Owain Davies          Whitland              1  -  -       1 
 20=  Heather Watkins       Pontnewynydd, Pon     1  -  -       1 
 20=  Anthony Godden        Bodmin                1  -  -       1 
 20=  Steve Wellman         Taunton               -  1  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class N1 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Harry Portlock        Hatton               18 20  1      39 
  2   Dale Glover           West Dereham, Kin    20  -  -      20 
  3   Matthew Cotton        Bodmin                1  -  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class N1 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   John Jarrett          Meriden              18 20  1      39 
  2   Sean Ward             West Dereham         20  -  -      20 
  3   Anthony Godden        Bodmin                1  -  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class A5 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    15  1 20      36 
  2   James Alexander       Umberleigh           18  - 18      36 
  3   Clare Rix             Harleston            16  1 17      34 
  4   Amanda Cornforth      Thirsk                1 20  1      22 
  5   Alun Roberts          Machynlleth          20  1  -      21 
  6   Brendan Wellman       Axminster            17  1  -      18 
  7   Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class A5 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    15  1 20      36 
  2   Helen Alexander       Cheltenham           18  - 18      36 
  3   Robert Cook           Bardwell, Bury St    16  1 17      34 
  4   Derek Cornforth       Thirsk                1 20  1      22 
  5   Glenn Latham          Tywyn                20  1  -      21 
  6   Lorraine Chappell     Crawley              17  -  -      17 
  7=  Steve Wellman         Taunton               -  1  -       1 
  7=  Owain Davies          Whitland              1  -  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class B8 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Matthew Edwards       Llandudno            20  1  -      21 
  2   James Beckett         Steeple Claydon,     18  -  -      18 
  3   Steve Jenkins         Coalway, Coleford    17  -  -      17 
  4   Dave Harley           Lydney                1  -  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class B8 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andrew Murphy         Newport              20  1  -      21 
  2   Mark Vaughan          Coleford             18  -  -      18 

Tesco 99 Octane 1400 Class B9 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             20 20 17      57 
  2   Gary Wright           Burscough            16 16 15      47 
  3   John Lowe             York                  1 15 18      34 
  4   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 17 16      33 
  5   Malcolm Hague         Warrington            -  - 20      20 
  6   Alan Howard           Middleton             1 18  1      20 
  7   Steve Sproat          Kingswood            18  -  -      18 
  8   Richard Sykes         Stourport            17  -  -      17 
  9   Reg Davies            Tetbury               1  - 14      15 
 10   Duncan Williams       Bridgnorth            -  - 13      13 
 11=  Gary Scott            Bromyard              -  -  1       1 
 11=  Ian Sutton            Cwmbran               1  -  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class B9 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Ken Bartram           Hurstpierpoint       20 20 17      57 
  2   Dayle Traynor         Wigan                17 17 15      49 
  3   Garry Green           Harrogate             1 16 18      35 
  4   Dave Read             Northwich             -  - 20      20 
  5   William Kelly         Rathfarnham           1 18  1      20 
  6   Lee Harding           Bristol              18  -  -      18 
  7   Jonathan Brass        Penrith               -  - 16      16 
  8   Mark Kinsey           Ludlow                1  - 14      15 
  9   Mark Freeman          Brewood, Stafford     -  - 13      13 
 10=  Mike Scrimgour        Guisborough           -  -  1       1 
 10=  Heather Watkins       Pontnewynydd, Pon     1  -  -       1 

MG ZR Supercup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Matthew Cotton        Bodmin                1  -  -       1 

MG ZR Supercup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Anthony Godden        Bodmin                1  -  -       1 
 
BTRDA Production Cup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      20 16 20      56 
  2   David Howells         Manchester           18 18  -      36 
  3   Alex Allingham        Stalybridge           - 17 13      30 
  4   Shelly Taunt          Swindon              16  - 14      30 
  5   Chris Gash            Wrexham              15 13  -      28 
  6   Iwan Rees             Crymych               - 20  -      20 
  7   Graham Middleton      Llandrindod Wells     -  - 18      18 
  8   Jody Bowcott          Grendon              17  1  -      18 
  9   Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1 16      18 
 10   Jeff McNeil           York                  -  - 17      17 
 11   Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 15  1      16 
 12   David Pinckney        Burton Latimer        -  - 15      15 
 13=  Mark Fowler           Sheffield             - 14  -      14 
 13=  Rob Dalziel           Church Stretton      14  -  -      14 
 15   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 12  1      14 
 16   Clare Samuel          Egham                13  -  -      13 
 17   Peter Baylis          Rochester             1  - 12      13 
 18   Wug Utting            Smallfield           12  -  -      12 
 19=  Neville Jones         Stone                 - 11  -      11 
 19=  Tim Sunderland        Blackfield, South    11  -  -      11 
 21=  Richard Hill          Chesterfield          1  -  -       1 
 21=  Wayne Radford         Sheffield             1  -  -       1 
 21=  James Harvey          Plymouth              1  -  -       1 
 21=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -  -       1 

BTRDA Production Cup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    20 17 20      57 
  2   Andy Morgan           Kilgetty             18 20  -      38 
  3   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 18 14      32 
  4   Julie Murphy          Swindon              16  - 15      31 
  5   Dylan Williams        Denbigh              15 15  -      30 
  6   Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1 17      19 
  7   Paul Morris           Hereford              -  - 18      18 
  8   Dominic Brown         Aberystwyth          17  1  -      18 
  9   Damien Rigden         Ramsey                - 16  1      17 
 10   Jody Spencer          Rothwell              -  - 16      16 
 11   Baz Green             Abergele              - 14  1      15 
 12   Ian Jarman            Telford              14  -  -      14 
 13   Anthony Blyth         Gillingham            1  - 13      14 
 14=  Ian Capewell          Stoke-on-Trent        - 13  -      13 
 14=  Sarah Jones           Penarth              13  -  -      13 
 16   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead        12  -  -      12 
 17=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -  -       1 
 17=  Simon Crook           Woodseaver            1  -  -       1 
 17=  Jon Atherton          Mansfield Woodhou     1  -  -       1 

Clubman Production Cup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Alex Allingham        Stalybridge           - 20 17      37 
  2   Shelly Taunt          Swindon              18  - 18      36 
  3   Chris Gash            Wrexham              17 18  -      35 
  4   Jody Bowcott          Grendon              20  1  -      21 
  5   David Pinckney        Burton Latimer        -  - 20      20 
  6=  Rob Dalziel           Church Stretton      16  -  -      16 
  6=  Peter Baylis          Rochester             -  - 16      16 
  8=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -  -       1 
  8=  Barry Jordan          South Muskham, Ne     1  -  -       1 

Clubman Production Cup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 20 17      37 
  2   Julie Murphy          Swindon              18  - 18      36 
  3   Dylan Williams        Denbigh              17 18  -      35 
  4   Dominic Brown         Aberystwyth          20  1  -      21 
  5   Jody Spencer          Rothwell              -  - 20      20 
  6=  Ian Jarman            Telford              16  -  -      16 
  6=  Anthony Blyth         Gillingham            -  - 16      16 
  8=  Simon Crook           Woodseaver            1  -  -       1 
  8=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -  -       1 

BTRDA Lady Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Clare Samuel          Egham                20 20  -      40 
  2   Clare Rix             Harleston            18  1 20      39 
  3   Shelly Taunt          Swindon              17  - 18      35 
  4   Amanda Cornforth      Thirsk                1 18  1      20 

BTRDA Lady Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Sarah Jones           Penarth              20 17  -      37 
  2   Helen Alexander       Cheltenham           18  - 18      36 
  3   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    14  1 20      35 
  4   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham    13 18  1      32 
  5   Julie Murphy          Swindon              16  - 16      32 
  6   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead        15 16  -      31 
  7   Jemma Bellingham      Carlisle              - 20  -      20 
  8=  Lorraine Chappell     Crawley              17  -  -      17 
  8=  Jody Spencer          Rothwell              -  - 17      17 
 10=  Heather Watkins       Pontnewynydd, Pon     1  -  -       1 
 10=  Lucy Coate-Bond       Woking                1  -  -       1 

BTRDA Under 25 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      20 18 20      58 
  2   Alex Allingham        Stalybridge           - 20 17      37 
  3   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 17 16      33 
  4=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1 18      19 
  4=  Matthew Edwards       Llandudno            18  1  -      19 
  6   Grant Rees            Llanybydder          17  1  -      18 
  7=  Alun Roberts          Machynlleth          16  1  -      17 
  7=  Charlie Jackson       Northampton           - 16  1      17 
  9   Amanda Cornforth      Thirsk                1 15  1      17 
 10   Lloyd Furse           Holsworth            15  -  -      15 
 11=  Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -  -       1 
 11=  Dave Harley           Lydney                1  -  -       1 

BTRDA Under 25 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    20 18 20      58 
  2   Dayle Traynor         Wigan                13 13 16      42 
  3   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 20 17      37 
  4   Shaun Hughes          Macclesfield          - 17 18      35 
  5   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham    12 14  1      27 
  6   Andrew Murphy         Newport              18  1  -      19 
  7   Craig Drew            Nr Lydney            17  1  1      19 
  8   Damien Rigden         Ramsey                - 16  1      17 
  9   Sam Collis            Chesterfield         15  1  1      17 
 10   Lee Harding           Bristol              16  -  -      16 
 11   Jemma Bellingham      Carlisle              - 15  -      15 
 12   Robert Short          Umberleigh           14  -  -      14 
 13=  Mike Scrimgour        Guisborough           -  -  1       1 
 13=  Owain Davies          Whitland              1  -  -       1 
 13=  Gareth Roberts        Carmarteh             -  -  1       1 

BTRDA Junior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1 20      21 
  1=  Alun Roberts          Machynlleth          20  1  -      21 
  3   Lloyd Furse           Holsworth            18  -  -      18 
  4   Dave Harley           Lydney                1  -  -       1 

BTRDA Senior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             15 20 12      47 
  2   Owen Le-Roy           Stradbroke           17 11  7      35 
  3   Jimmy Christie        Inverness            20  - 11      31 
  4   Steven Finch          Chelmsform            1 16 14      31 
  5   Tim Jones             Leighton, Welshpo    11 17  1      29 
  6   Gary Wright           Burscough             9 14  6      29 
  7   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    12 15  -      27 
  8   Keith Turner          Driffield            14  -  8      22 
  9   Malcolm Hague         Warrington            -  - 20      20 
 10   Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  - 18      19 
 11=  Paul Benn             Cockermouth           - 18  -      18 
 11=  Stephen Richards      Lynton               18  -  -      18 
 13   Stephen French        Dunmow               16  1  1      18 
 14   Will Nicholls         Shanklin              -  - 17      17 
 15   Peter Egerton         Burley, Ringwood      1  - 16      17 
 16   Peter Rayner          Braintree             1  - 15      16 
 17   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 12  1      14 
 18=  Rob Dalziel           Church Stretton      13  -  -      13 
 18=  Steve Blunt           West Byfleet          -  - 13      13 
 18=  Mark Fowler           Sheffield             - 13  -      13 
 21=  Steve Sproat          Kingswood            10  -  -      10 
 21=  Jeff McNeil           York                  -  - 10      10 
 23   David Pinckney        Burton Latimer        -  -  9       9 
 24   Keith Thomas          Calne                 8  -  -       8 
 25   Adrian Allen          Hereford              7  -  -       7 
 26   Wug Utting            Smallfield            6  -  -       6 
 27   Reg Davies            Tetbury               1  -  5       6 
 28   Dave Brick            Ludlow                1  1  -       2 
 29=  Ian Sutton            Cwmbran               1  -  -       1 
 29=  Peter Elkins          Westbury              1  -  -       1 
 29=  Bruce Coate-Bond      Mapledurwell          1  -  -       1 
 29=  Robert Ceen           Malvern               -  -  1       1 
 29=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -  -       1 

BTRDA Senior Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Ken Bartram           Hurstpierpoint       15 20 15      50 
  2   David Macfadyen       Inverness            20  - 14      34 
  3   Andy Morgan           Kilgetty             18 16  -      34 
  4   Stanley Graham        Braintree             1 15 16      32 
  5   Don James             Aberystwyth          13 17  1      31 
  6   Graeme Wood           Knutsford            14 14  -      28 
  7   Dave Read             Northwich             -  - 20      20 
  8   Paul Spooner          Raglan                1  - 18      19 
  9   Richard Cooke         Keswick               - 18  -      18 
 10=  Tim Hobbs             Telford              17  -  1      18 
 10=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  - 17      18 
 12   Colin Booth           East Hagbourne       16  1  1      18 
 13   Derek Cornforth       Thirsk                1 13  1      15 
 14=  Graham Cox            Coleford             12  -  -      12 
 14=  Ian Capewell          Stoke-on-Trent        - 12  -      12 
 16=  Heather Watkins       Pontnewynydd, Pon     1  -  -       1 
 16=  David Meek            Kendal                -  1  -       1 
 16=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  -  -       1 
 
Issued at 18:35 on 31 March 2007.
Championship results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 8 April 2007


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!