Wold Construction North Humberside Forest Rally 2007

MSA English Rally Championship 2007 Tables after this round


                 MSA English Rally Championship 2007

Round 1 - Get Connected Wyedean Forest Rally - 10 February
Round 2 - Malcolm Wilson Rally - 3 March
Round 3 - Wold Construction North Humberside Forest Rally - 31 March
Round 4 - BETTA Somerset Stages - 21 April
Round 5 - Dukeries Rally - 16 June
Round 6 - Woodpecker Stages - 1 September
Round 7 - Tempest Rally - 10 November

MSA English Overall Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             23 25 22      70 
  2   Tristan Pye           Bishop Auckland      25 21 23      69 
  3   Gary Wright           Burscough            18 21 20      59 
  4   Owen Le-Roy           Stradbroke           20 20 19      59 
  5   David Bogie           Dumfries              - 25 25      50 
  6   Paul Barrett          Omagh                25 22  -      47 
  7   Tim Jones             Leighton, Welshpo    21 25  1      47 
  8   David Howells         Manchester           23 23  -      46 
  9   Steven Finch          Chelmsform            1 23 21      45 
 10   Harry Portlock        Hatton               22 22  1      45 
 11   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 23 21      44 
 12   John Lowe             York                  1 17 23      41 
 13   Clare Samuel          Egham                18 22  -      40 
 14   Shelly Taunt          Swindon              21  - 18      39 
 15   Alex Allingham        Stalybridge           - 22 16      38 
 16   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    16  1 18      35 
 17=  Matthew Edwards       Llandudno            25  1  -      26 
 17=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1 25      26 
 19   Malcolm Hague         Warrington            -  - 25      25 
 20   Will Onions           Shrewsbury           24  -  1      25 
 21   Stephen French        Dunmow               23  1  1      25 
 22   Peter Rayner          Braintree             1  - 23      24 
 23   David Young           Stuston, Diss        22  1  1      24 
 24=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  - 22      23 
 24=  Jody Bowcott          Grendon              22  1  -      23 
 26=  Nick Kelly            Maidstone            21  -  1      22 
 26=  Gordon Davies         Hinkley              21  -  1      22 
 28   Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1 20      22 
 29   Roland Jones          Chalford Hill,  S    21  -  -      21 
 30   Brendan Wellman       Axminster            20  1  -      21 
 31=  Amanda Cornforth      Thirsk                1 19  1      21 
 31=  Richard Welford       Masham                1 19  1      21 
 33   Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 19  1      20 
 34=  Wug Utting            Smallfield           19  -  -      19 
 34=  Richard Sykes         Stourport            19  -  -      19 
 36   Darren Pinchin        Cheltenham           18  -  1      19 
 37=  Mark Fowler           Sheffield             - 17  -      17 
 37=  Mark Gamble           Wolverhampton        17  -  -      17 
 39   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 15  1      17 
 40   Dave Hull             Abbots Langley       14  -  1      15 
 41   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1  1       3 
 42=  Dave Brick            Ludlow                1  1  -       2 
 42=  Russell Davies        Hereford              1  -  1       2 
 44=  Gary Scott            Bromyard              -  -  1       1 
 44=  Richard Hill          Chesterfield          1  -  -       1 
 44=  Wayne Radford         Sheffield             1  -  -       1 
 44=  Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -  -       1 
 44=  Matthew Cotton        Bodmin                1  -  -       1 

MSA English Overall Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    25 21 25      71 
  2   Ken Bartram           Hurstpierpoint       23 25 22      70 
  3=  Dermot Colgan         Omagh                25 23  -      48 
  3=  Andy Morgan           Kilgetty             23 25  -      48 
  3=  Ian Prout             Pontefract            - 23 25      48 
  6   Don James             Aberystwyth          21 25  1      47 
  7   John Jarrett          Meriden              22 22  1      45 
  8   Shaun Hughes          Macclesfield          - 20 24      44 
  9   Stanley Graham        Braintree             1 23 20      44 
 10   Garry Green           Harrogate             1 19 23      43 
 11   Sarah Jones           Penarth              20 21  -      41 
 12   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 23 17      40 
 13   Robert Cook           Bardwell, Bury St    21  1 18      40 
 14   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    19  1 20      40 
 15   Julie Murphy          Swindon              19  - 19      38 
 16=  Shane Bowen           Hereford              -  1 25      26 
 16=  Andrew Murphy         Newport              25  1  -      26 
 18   Colin Booth           East Hagbourne       23  1  1      25 
 19=  Tim Hobbs             Telford              23  -  1      24 
 19=  Paul Morris           Hereford              1  - 23      24 
 21   James Young           Kimbolton, Huntin    22  1  1      24 
 22   Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  - 22      23 
 23=  Derek Cornforth       Thirsk                1 21  1      23 
 23=  Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1 21      23 
 25=  Dominic Brown         Aberystwyth          21  1  -      22 
 25=  John Travers          Bexleyheath          21  -  1      22 
 27   Stephen Link          Hartlebury           20  -  -      20 
 28   Damien Rigden         Ramsey                - 19  1      20 
 29   Richard Ross          Hebburn               1 18  1      20 
 30   Robert Leigh          Gloucester           18  -  1      19 
 31   Rob Smith             Priory Vale, Swin    18  -  -      18 
 32   Baz Green             Abergele              - 17  1      18 
 33   Matt Clark            Rochester             1  1  1       3 
 34=  John Fellowes         Leominster            1  -  1       2 
 34=  Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1  -       2 
 36=  Steve Wellman         Taunton               -  1  -       1 
 36=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -  -       1 
 36=  Jon Atherton          Mansfield             1  -  -       1 
 36=  Mike Scrimgour        Guisborough           -  -  1       1 
 36=  Owain Davies          Whitland              1  -  -       1 
 36=  Mark Kinsey           Ludlow                1  -  -       1 
 36=  Anthony Godden        Bodmin                1  -  -       1 

MSA English Class E1 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             18 20 17      55 
  2   Gary Wright           Burscough            13 16 15      44 
  3   Harry Portlock        Hatton               17 17  1      35 
  4   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 18 16      34 
  5   John Lowe             York                  1 14 18      33 
  6   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    11  1 14      26 
  7   Matthew Edwards       Llandudno            20  1  -      21 
  8   Malcolm Hague         Warrington            -  - 20      20 
  9   Amanda Cornforth      Thirsk                1 15  1      17 
 10   Roland Jones          Chalford Hill,  S    16  -  -      16 
 11   Brendan Wellman       Axminster            15  1  -      16 
 12   Richard Sykes         Stourport            14  -  -      14 
 13   Mark Gamble           Wolverhampton        12  -  -      12 
 14   Dave Hull             Abbots Langley       10  -  1      11 
 15=  Gary Scott            Bromyard              -  -  1       1 
 15=  Matthew Cotton        Bodmin                1  -  -       1 
 15=  Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -  -       1 

MSA English Class E1 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Ken Bartram           Hurstpierpoint       18 20 17      55 
  2   Ian Prout             Pontefract            - 18 20      38 
  3   John Jarrett          Meriden              17 17  1      35 
  4   Garry Green           Harrogate             1 15 18      34 
  5   Robert Cook           Bardwell, Bury St    16  1 15      32 
  6   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    14  1 16      31 
  7   Andrew Murphy         Newport              20  1  -      21 
  8   Derek Cornforth       Thirsk                1 16  1      18 
  9   Stephen Link          Hartlebury           15  -  -      15 
 10=  Mike Scrimgour        Guisborough           -  -  1       1 
 10=  Mark Kinsey           Ludlow                1  -  -       1 
 10=  Owain Davies          Whitland              1  -  -       1 
 10=  Anthony Godden        Bodmin                1  -  -       1 
 10=  Steve Wellman         Taunton               -  1  -       1 

MSA English Class E2 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Nick Kelly            Maidstone            20  -  1      21 
  2   Darren Pinchin        Cheltenham           18  -  1      19 

MSA English Class E2 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   John Travers          Bexleyheath          20  -  1      21 
  2   Robert Leigh          Gloucester           18  -  1      19 

MSA English Class E3 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Owen Le-Roy           Stradbroke           15 16 16      47 
  2   Tim Jones             Leighton, Welshpo    16 20  1      37 
  3   Steven Finch          Chelmsform            1 18 17      36 
  4   Clare Samuel          Egham                14 17  -      31 
  5   Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1 20      21 
  6   Paul Barrett          Omagh                20  -  -      20 
  7   Stephen French        Dunmow               18  1  1      20 
  8   Peter Rayner          Braintree             1  - 18      19 
  9   David Young           Stuston, Diss        17  1  -      18 
 10   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1  1       3 
 11   Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -  -       1 

MSA English Class E3 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Don James             Aberystwyth          16 20  1      37 
  2   Stanley Graham        Braintree             1 18 17      36 
  3   Sarah Jones           Penarth              15 17  -      32 
  4   Shane Bowen           Hereford              -  1 20      21 
  5   Dermot Colgan         Omagh                20  -  -      20 
  6   Colin Booth           East Hagbourne       18  1  1      20 
  7   Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  - 18      19 
  8   James Young           Kimbolton, Huntin    17  1  -      18 
  9   Rob Smith             Priory Vale, Swin    14  -  -      14 
 10   Matt Clark            Rochester             1  1  1       3 
 11   Paul Morris           Hereford              1  -  -       1 

MSA English Class E4 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Will Onions           Shrewsbury           20  -  1      21 
  2   Paul Barrett          Omagh                 - 20  -      20 
  3   Richard Welford       Masham                1 18  1      20 
  4   Gordon Davies         Hinkley              18  -  1      19 
  5=  Russell Davies        Hereford              1  -  1       2 
  5=  Dave Brick            Ludlow                1  1  -       2 
  7   David Young           Stuston, Diss         -  -  1       1 

MSA English Class E4 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Shaun Hughes          Macclesfield          - 18 20      38 
  2   Tim Hobbs             Telford              20  -  1      21 
  3   Dermot Colgan         Omagh                 - 20  -      20 
  4   Richard Ross          Hebburn               1 17  1      19 
  5=  John Fellowes         Leominster            1  -  1       2 
  5=  Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1  -       2 
  7   James Young           Kimbolton, Huntin     -  -  1       1 

MSA English Class E5 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      20 16 18      54 
  2   David Bogie           Dumfries              - 20 20      40 
  3   David Howells         Manchester           18 18  -      36 
  4   Alex Allingham        Stalybridge           - 17 14      31 
  5   Shelly Taunt          Swindon              16  - 15      31 
  6   Jody Bowcott          Grendon              17  1  -      18 
  7   Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1 16      18 
  8   Graham Middleton      Llandrindod Wells     -  - 17      17 
  9   Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 15  1      16 
 10   Wug Utting            Smallfield           15  -  -      15 
 11   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 13  1      15 
 12   Mark Fowler           Sheffield             - 14  -      14 
 13=  Richard Hill          Chesterfield          1  -  -       1 
 13=  Wayne Radford         Sheffield             1  -  -       1 

MSA English Class E5 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2  3     TOTAL
  1   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    20 17 20      57 
  2   Andy Morgan           Kilgetty             18 20  -      38 
  3   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 18 15      33 
  4   Julie Murphy          Swindon              16  - 16      32 
  5   Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1 17      19 
  6   Paul Morris           Hereford              -  - 18      18 
  7   Dominic Brown         Aberystwyth          17  1  -      18 
  8   Damien Rigden         Ramsey                - 16  1      17 
  9   Baz Green             Abergele              - 15  1      16 
 10=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -  -       1 
 10=  Jon Atherton          Mansfield             1  -  -       1 
 
Issued at 18:35 on 31 March 2007.
Championship results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 8 April 2007


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!