Malcolm Wilson Rally 2007

Silverstone Competition Tyres BTRDA Rally Series Tables after this round


Round 1 - Get Connected Wyedean Forest Rally - 10 February
Round 2 - Malcolm Wilson Rally - 3 March
Round 3 - Wold Construction North Humberside Forest Rally - 31 March
Round 4 - Carbase Somerset Stages Rally - 21 April
Round 5 - Red Dragon Rally - 19 May
Round 6 - The Dukeries Rally - 16 June
Round 7 - Quinton Stages Rally - 7 July
Round 8 - Woodpecker Stages - 1 September
Round 9 - Plains Rally - 22 September
Round10 - Cambrian Rally - 3 November

Silverstone Tyres Gold Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Hugh Hunter           Ruthin               30 22      52 
  2   Tristan Pye           Bishop Auckland      27 25      52 
  3   Paul Barrett          Omagh                25 24      49 
  4   David Howells         Manchester           21 27      48 
  5   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    15 20      35 
  6   Paul Benn             Cockermouth           - 30      30 
  7   Damian Cole           Hereford             28  1      29 
  8   Iwan Rees             Crymych               - 28      28 
  9   Tim Jones             Leighton, Welshpo     8 19      27 
 10=  Jimmy Christie        Inverness            26  -      26 
 10=  Alex Allingham        Stalybridge           - 26      26 
 12   Michael O'Brien       Markyate, St Alba    24  1      25 
 13   Chris Gash            Wrexham              11 14      25 
 14   Grant Rees            Llanybydder          23  1      24 
 15   Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 23      23 
 16   Richard Fishleigh     Launceston           22  -      22 
 17   Jon Caen              Sandbach              - 21      21 
 18   Keith Turner          Driffield            20  -      20 
 19   Jody Bowcott          Grendon              19  1      20 
 20   Stephen French        Dunmow               18  1      19 
 21   Charlie Jackson       Northampton           - 18      18 
 22   David Young           Stuston, Diss        17  1      18 
 23   Simon Tuckman         Macclesfield          - 17      17 
 24   Richard Welford       Masham                1 16      17 
 25   Stephen Richards      Lynton               16  -      16 
 26   Mark Fowler           Sheffield             - 15      15 
 27   Will Onions           Shrewsbury           14  -      14 
 28=  Tim Pearcey           Thirsk               13  1      14 
 28=  Steven Finch          Chelmsform            1 13      14 
 30   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 12      13 
 31   Shelly Taunt          Swindon              12  -      12 
 32   Clare Samuel          Egham                 2 10      12 
 33   Neville Jones         Stone                 - 11      11 
 34   Rob Dalziel           Church Stretton      10  -      10 
 35   Paul Gunter           Ross-On-Wye           1  9      10 
 36   Owen Le-Roy           Stradbroke            2  8      10 
 37   Lloyd Furse           Holsworth             9  -       9 
 38   Tim Sunderland        Blackfield, South     2  7       9 
 39   Darren Pinchin        Cheltenham            7  -       7 
 40   Chris Wales           Gloucester            6  -       6 
 41   Dave Jenkins          Woolaston, Lydney     5  -       5 
 42   Keith Thomas          Calne                 4  -       4 
 43   Frazer Martin         Bideford              3  -       3 
 44=  Gordon Davies         Hinkley               2  -       2 
 44=  Steve Bennett         Bromsash              2  -       2 
 44=  Adrian Allen          Hereford              2  -       2 
 44=  Andy Burnell          Barnstaple            2  -       2 
 44=  Wug Utting            Smallfield            2  -       2 
 49=  Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1       2 
 49=  Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1       2 
 49=  Dave Brick            Ludlow                1  1       2 
 52=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -       1 
 52=  Peter Elkins          Westbury              1  -       1 
 52=  Simon Rogers          Radlett               1  -       1 
 52=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1       1 
 52=  Eddie Meek            Kendal                -  1       1 
 52=  Wayne Radford         Sheffield             1  -       1 
 52=  Richard Hill          Chesterfield          1  -       1 
 52=  Russell Davies        Hereford              1  -       1 
 52=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -       1 
 52=  Peter Rayner          Braintree             1  -       1 
 52=  Peter Egerton         Burley, Ringwood      1  -       1 
 52=  Peter Baylis          Rochester             1  -       1 
 52=  Bruce Coate-Bond      Mapledurwell          1  -       1 
 52=  James Harvey          Plymouth              1  -       1 
 52=  Tim Egerton           Newtown               1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Andy Marchbank        South Wirral         30 23      53 
  2   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    27 26      53 
  3   Andy Morgan           Kilgetty             22 28      50 
  4   Dermot Colgan         Omagh                25 25      50 
  5   Graeme Wood           Knutsford            17 20      37 
  6   Richard Cooke         Keswick               - 30      30 
  7   Craig Drew            Nr Lydney            28  1      29 
  8   Don James             Aberystwyth          10 19      29 
  9   Dylan Williams        Denbigh              13 15      28 
 10   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 27      27 
 11   David Macfadyen       Inverness            26  -      26 
 12   Mathew Pearce         Cheltenham           24  1      25 
 13   Damien Rigden         Ramsey                - 24      24 
 14   Wyn Davies            Aberystwyth          23  1      24 
 15   Jemma Bellingham      Carlisle              - 22      22 
 16   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham     4 18      22 
 17=  Steve Ward            Nr Hull              21  -      21 
 17=  Mark Morris           Sandbach              - 21      21 
 19   Dominic Brown         Aberystwyth          20  1      21 
 20   Colin Booth           East Hagbourne       19  1      20 
 21   James Young           Kimbolton, Huntin    18  1      19 
 22   Sarah Jones           Penarth               7 11      18 
 23   Shaun Hughes          Macclesfield          - 17      17 
 24   Richard Ross          Hebburn               1 16      17 
 25   Tim Hobbs             Telford              16  -      16 
 26   Sam Collis            Chesterfield         15  1      16 
 27   Stanley Graham        Braintree             1 14      15 
 28   Julie Murphy          Swindon              14  -      14 
 29   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead         5  9      14 
 30   Baz Green             Abergele              - 13      13 
 31=  Ian Capewell          Stoke-on-Trent        - 12      12 
 31=  Ian Jarman            Telford              12  -      12 
 33   Robert Short          Umberleigh           11  -      11 
 34   Stuart Williams       Chepstow              1 10      11 
 35   Robert Leigh          Gloucester            9  -       9 
 36   Graham Cox            Coleford              8  -       8 
 37   Rob Smith             Priory Vale, Swin     6  -       6 
 38=  Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1       2 
 38=  Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1       2 
 38=  Matt Clark            Rochester             1  1       2 
 41=  John Fellowes         Leominster            1  -       1 
 41=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  -       1 
 41=  Shane Bowen           Hereford              -  1       1 
 41=  Paul Wakely           Llanelli              1  -       1 
 41=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -       1 
 41=  Anthony Blyth         Gillingham            1  -       1 
 41=  Andrew Joll           Newton Abbot          1  -       1 
 41=  Paul Morris           Hereford              1  -       1 
 41=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  -       1 
 41=  David Meek            Kendal                -  1       1 
 41=  Paul Spooner          Raglan                1  -       1 
 41=  Lucy Coate-Bond       Woking                1  -       1 
 41=  Simon Crook           Woodseaver            1  -       1 
 41=  Jon Atherton          Mansfield Woodhou     1  -       1 

Silverstone Tyres Silver Star Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Paul Barrett          Omagh                30 30      60 
  2   Tim Jones             Leighton, Welshpo    23 28      51 
  3   Clare Samuel          Egham                19 24      43 
  4   Owen Le-Roy           Stradbroke           21 22      43 
  5   Tim Sunderland        Blackfield, South    16 21      37 
  6   Grant Rees            Llanybydder          28  1      29 
  7   Stephen French        Dunmow               27  1      28 
  8   Simon Tuckman         Macclesfield          - 27      27 
  9=  Richard Welford       Masham                1 26      27 
  9=  David Young           Stuston, Diss        26  1      27 
 11   Steven Finch          Chelmsform            1 25      26 
 12   Stephen Richards      Lynton               25  -      25 
 13   Will Onions           Shrewsbury           24  -      24 
 14   Paul Gunter           Ross-On-Wye           1 23      24 
 15   Darren Pinchin        Cheltenham           22  -      22 
 16   Steve Bennett         Bromsash             20  -      20 
 17   Adrian Allen          Hereford             18  -      18 
 18   Andy Burnell          Barnstaple           17  -      17 
 19   Gordon Davies         Hinkley              15  -      15 
 20=  Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1       2 
 20=  Dave Brick            Ludlow                1  1       2 
 22=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -       1 
 22=  Peter Rayner          Braintree             1  -       1 
 22=  Tim Egerton           Newtown               1  -       1 
 22=  Eddie Meek            Kendal                -  1       1 
 22=  Russell Davies        Hereford              1  -       1 
 22=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1       1 

Silverstone Tyres Silver Star Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Dermot Colgan         Omagh                30 30      60 
  2   Don James             Aberystwyth          24 28      52 
  3   Sarah Jones           Penarth              22 24      46 
  4   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead        20 22      42 
  5   Wyn Davies            Aberystwyth          28  1      29 
  6   Colin Booth           East Hagbourne       27  1      28 
  7   Shaun Hughes          Macclesfield          - 27      27 
  8=  Richard Ross          Hebburn               1 26      27 
  8=  James Young           Kimbolton, Huntin    26  1      27 
 10   Stanley Graham        Braintree             1 25      26 
 11   Tim Hobbs             Telford              25  -      25 
 12   Stuart Williams       Chepstow              1 23      24 
 13   Robert Leigh          Gloucester           23  -      23 
 14   Rob Smith             Priory Vale, Swin    21  -      21 
 15   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham    19  -      19 
 16=  Matt Clark            Rochester             1  1       2 
 16=  Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1       2 
 18=  Shane Bowen           Hereford              -  1       1 
 18=  David Meek            Kendal                -  1       1 
 18=  John Fellowes         Leominster            1  -       1 
 18=  Paul Morris           Hereford              1  -       1 
 18=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  -       1 
 18=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B13 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Hugh Hunter           Ruthin               20 18      38 
  2   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    13 16      29 
  3   Paul Benn             Cockermouth           - 20      20 
  4   Damian Cole           Hereford             18  1      19 
  5=  Jimmy Christie        Inverness            17  -      17 
  5=  Jon Caen              Sandbach              - 17      17 
  7   Michael O'Brien       Markyate, St Alba    16  1      17 
  8=  Richard Fishleigh     Launceston           15  -      15 
  8=  Charlie Jackson       Northampton           - 15      15 
 10   Keith Turner          Driffield            14  -      14 
 11   Tim Pearcey           Thirsk               12  1      13 
 12   Lloyd Furse           Holsworth            11  -      11 
 13   Chris Wales           Gloucester           10  -      10 
 14   Dave Jenkins          Woolaston, Lydney     9  -       9 
 15   Keith Thomas          Calne                 8  -       8 
 16   Frazer Martin         Bideford              7  -       7 
 17=  Bruce Coate-Bond      Mapledurwell          1  -       1 
 17=  Peter Elkins          Westbury              1  -       1 
 17=  Peter Egerton         Burley, Ringwood      1  -       1 
 17=  Simon Rogers          Radlett               1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B13 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Andy Marchbank        South Wirral         20 18      38 
  2   Graeme Wood           Knutsford            14 15      29 
  3   Richard Cooke         Keswick               - 20      20 
  4   Craig Drew            Nr Lydney            18  1      19 
  5=  Jemma Bellingham      Carlisle              - 17      17 
  5=  David Macfadyen       Inverness            17  -      17 
  7   Mathew Pearce         Cheltenham           16  1      17 
  8   Mark Morris           Sandbach              - 16      16 
  9   Steve Ward            Nr Hull              15  -      15 
 10   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham     - 14      14 
 11   Sam Collis            Chesterfield         13  1      14 
 12   Robert Short          Umberleigh           12  -      12 
 13   Graham Cox            Coleford             11  -      11 
 14=  Andrew Joll           Newton Abbot          1  -       1 
 14=  Paul Wakely           Llanelli              1  -       1 
 14=  Lucy Coate-Bond       Woking                1  -       1 
 14=  Paul Spooner          Raglan                1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B12 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1=  Paul Barrett          Omagh                 - 20      20 
  1=  Stephen Richards      Lynton               20  -      20 
  3=  Will Onions           Shrewsbury           18  -      18 
  3=  Simon Tuckman         Macclesfield          - 18      18 
  5   Richard Welford       Masham                1 17      18 
  6   Gordon Davies         Hinkley              17  -      17 
  7   Dave Brick            Ludlow                1  1       2 
  8   Russell Davies        Hereford              1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B12 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1=  Dermot Colgan         Omagh                 - 20      20 
  1=  Tim Hobbs             Telford              20  -      20 
  3=  Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham    18  -      18 
  3=  Shaun Hughes          Macclesfield          - 18      18 
  5   Richard Ross          Hebburn               1 17      18 
  6   Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1       2 
  7   John Fellowes         Leominster            1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B11 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Tim Jones             Leighton, Welshpo    15 20      35 
  2   Paul Barrett          Omagh                20  -      20 
  3=  Steven Finch          Chelmsform            1 18      19 
  3=  Grant Rees            Llanybydder          18  1      19 
  5=  Paul Gunter           Ross-On-Wye           1 17      18 
  5=  Stephen French        Dunmow               17  1      18 
  7   David Young           Stuston, Diss        16  1      17 
  8   Adrian Allen          Hereford             14  -      14 
  9   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1       2 
 10=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -       1 
 10=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1       1 
 10=  Tim Egerton           Newtown               1  -       1 
 10=  Peter Rayner          Braintree             1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B11 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Don James             Aberystwyth          15 20      35 
  2   Dermot Colgan         Omagh                20  -      20 
  3=  Stanley Graham        Braintree             1 18      19 
  3=  Wyn Davies            Aberystwyth          18  1      19 
  5=  Stuart Williams       Chepstow              1 17      18 
  5=  Colin Booth           East Hagbourne       17  1      18 
  7   James Young           Kimbolton, Huntin    16  1      17 
  8   Matt Clark            Rochester             1  1       2 
  9=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  -       1 
  9=  Shane Bowen           Hereford              -  1       1 
  9=  Paul Morris           Hereford              1  -       1 
  9=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class B10 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Darren Pinchin        Cheltenham           20  -      20 
  2   Steve Bennett         Bromsash             18  -      18 
  3   Andy Burnell          Barnstaple           17  -      17 

Silverstone Tyres Gold Star Class B10 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Robert Leigh          Gloucester           20  -      20 
  2   Rob Smith             Priory Vale, Swin    18  -      18 

Silverstone Tyres Gold Star Class N4 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      20 16      36 
  2   David Howells         Manchester           18 18      36 
  3   Chris Gash            Wrexham              15 13      28 
  4   Iwan Rees             Crymych               - 20      20 
  5   Jody Bowcott          Grendon              17  1      18 
  6   Alex Allingham        Stalybridge           - 17      17 
  7   Shelly Taunt          Swindon              16  -      16 
  8   Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 15      15 
  9=  Rob Dalziel           Church Stretton      14  -      14 
  9=  Mark Fowler           Sheffield             - 14      14 
 11   Wug Utting            Smallfield           13  -      13 
 12   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 12      13 
 13   Neville Jones         Stone                 - 11      11 
 14   Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1       2 
 15=  Wayne Radford         Sheffield             1  -       1 
 15=  Richard Hill          Chesterfield          1  -       1 
 15=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -       1 
 15=  James Harvey          Plymouth              1  -       1 
 15=  Peter Baylis          Rochester             1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class N4 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Andy Morgan           Kilgetty             18 20      38 
  2   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    20 17      37 
  3   Dylan Williams        Denbigh              15 15      30 
  4   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 18      18 
  5   Dominic Brown         Aberystwyth          17  1      18 
  6=  Damien Rigden         Ramsey                - 16      16 
  6=  Julie Murphy          Swindon              16  -      16 
  8=  Ian Jarman            Telford              14  -      14 
  8=  Baz Green             Abergele              - 14      14 
 10   Ian Capewell          Stoke-on-Trent        - 13      13 
 11   Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1       2 
 12=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -       1 
 12=  Anthony Blyth         Gillingham            1  -       1 
 12=  Jon Atherton          Mansfield Woodhou     1  -       1 
 12=  Simon Crook           Woodseaver            1  -       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class N3 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1=  Clare Samuel          Egham                18 20      38 
  1=  Owen Le-Roy           Stradbroke           20 18      38 
  3   Tim Sunderland        Blackfield, South    17 17      34 
  4   Eddie Meek            Kendal                -  1       1 

Silverstone Tyres Gold Star Class N3 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Sarah Jones           Penarth              20 20      40 
  2   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead        18 18      36 
  3   David Meek            Kendal                -  1       1 
 
Tesco 99 Octane 1400 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             27 30      57 
  2   Harry Portlock        Hatton               26 26      52 
  3   Gary Wright           Burscough            19 25      44 
  4   Dale Glover           West Dereham, Kin    30  -      30 
  5=  Alan Howard           Middleton             1 28      29 
  5=  Matthew Edwards       Llandudno            28  1      29 
  7   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 27      27 
  8   Alun Roberts          Machynlleth          25  1      26 
  9   Amanda Cornforth      Thirsk                1 24      25 
 10   Steve Sproat          Kingswood            24  -      24 
 11   John Lowe             York                  1 23      24 
 12   James Alexander       Umberleigh           23  -      23 
 13   Brendan Wellman       Axminster            22  1      23 
 14   Clare Rix             Harleston            21  1      22 
 15   Richard Sykes         Stourport            20  -      20 
 16   James Beckett         Steeple Claydon,     18  -      18 
 17   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    17  1      18 
 18   Steve Jenkins         Coalway, Coleford    16  -      16 
 19=  Reg Davies            Tetbury               1  -       1 
 19=  Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -       1 
 19=  Ian Sutton            Cwmbran               1  -       1 
 19=  Dave Harley           Lydney                1  -       1 
 19=  Matthew Cotton        Bodmin                1  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Ken Bartram           Hurstpierpoint       27 30      57 
  2   John Jarrett          Meriden              26 27      53 
  3   Dayle Traynor         Wigan                20 26      46 
  4   Sean Ward             West Dereham         30  -      30 
  5=  William Kelly         Rathfarnham           1 28      29 
  5=  Andrew Murphy         Newport              28  1      29 
  7=  Glenn Latham          Tywyn                25  1      26 
  7=  Derek Cornforth       Thirsk                1 25      26 
  9   Garry Green           Harrogate             1 24      25 
 10   Lee Harding           Bristol              24  -      24 
 11   Helen Alexander       Cheltenham           23  -      23 
 12   Lorraine Chappell     Crawley              22  -      22 
 13   Robert Cook           Bardwell, Bury St    21  1      22 
 14   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    19  1      20 
 15   Mark Vaughan          Coleford             18  -      18 
 16=  Steve Wellman         Taunton               -  1       1 
 16=  Anthony Godden        Bodmin                1  -       1 
 16=  Owain Davies          Whitland              1  -       1 
 16=  Heather Watkins       Pontnewynydd, Pon     1  -       1 
 16=  Mark Kinsey           Ludlow                1  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class N1 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Harry Portlock        Hatton               18 20      38 
  2   Dale Glover           West Dereham, Kin    20  -      20 
  3   Matthew Cotton        Bodmin                1  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class N1 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   John Jarrett          Meriden              18 20      38 
  2   Sean Ward             West Dereham         20  -      20 
  3   Anthony Godden        Bodmin                1  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class A5 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1=  Amanda Cornforth      Thirsk                1 20      21 
  1=  Alun Roberts          Machynlleth          20  1      21 
  3   James Alexander       Umberleigh           18  -      18 
  4   Brendan Wellman       Axminster            17  1      18 
  5   Clare Rix             Harleston            16  1      17 
  6   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    15  1      16 
  7   Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class A5 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1=  Derek Cornforth       Thirsk                1 20      21 
  1=  Glenn Latham          Tywyn                20  1      21 
  3   Helen Alexander       Cheltenham           18  -      18 
  4   Lorraine Chappell     Crawley              17  -      17 
  5   Robert Cook           Bardwell, Bury St    16  1      17 
  6   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    15  1      16 
  7=  Owain Davies          Whitland              1  -       1 
  7=  Steve Wellman         Taunton               -  1       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class B8 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Matthew Edwards       Llandudno            20  1      21 
  2   James Beckett         Steeple Claydon,     18  -      18 
  3   Steve Jenkins         Coalway, Coleford    17  -      17 
  4   Dave Harley           Lydney                1  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class B8 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Andrew Murphy         Newport              20  1      21 
  2   Mark Vaughan          Coleford             18  -      18 

Tesco 99 Octane 1400 Class B9 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             20 20      40 
  2   Gary Wright           Burscough            16 16      32 
  3   Alan Howard           Middleton             1 18      19 
  4   Steve Sproat          Kingswood            18  -      18 
  5=  Richard Sykes         Stourport            17  -      17 
  5=  Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 17      17 
  7   John Lowe             York                  1 15      16 
  8=  Reg Davies            Tetbury               1  -       1 
  8=  Ian Sutton            Cwmbran               1  -       1 

Tesco 99 Octane 1400 Class B9 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Ken Bartram           Hurstpierpoint       20 20      40 
  2   Dayle Traynor         Wigan                17 17      34 
  3   William Kelly         Rathfarnham           1 18      19 
  4   Lee Harding           Bristol              18  -      18 
  5   Garry Green           Harrogate             1 16      17 
  6=  Mark Kinsey           Ludlow                1  -       1 
  6=  Heather Watkins       Pontnewynydd, Pon     1  -       1 

MG ZR Supercup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Matthew Cotton        Bodmin                1  -       1 

MG ZR Supercup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Anthony Godden        Bodmin                1  -       1 
 
BTRDA Production Cup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      20 16      36 
  2   David Howells         Manchester           18 18      36 
  3   Chris Gash            Wrexham              15 13      28 
  4   Iwan Rees             Crymych               - 20      20 
  5   Jody Bowcott          Grendon              17  1      18 
  6   Alex Allingham        Stalybridge           - 17      17 
  7   Shelly Taunt          Swindon              16  -      16 
  8   Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 15      15 
  9=  Rob Dalziel           Church Stretton      14  -      14 
  9=  Mark Fowler           Sheffield             - 14      14 
 11   Clare Samuel          Egham                13  -      13 
 12   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 12      13 
 13   Wug Utting            Smallfield           12  -      12 
 14=  Neville Jones         Stone                 - 11      11 
 14=  Tim Sunderland        Blackfield, South    11  -      11 
 16   Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1       2 
 17=  Wayne Radford         Sheffield             1  -       1 
 17=  Richard Hill          Chesterfield          1  -       1 
 17=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -       1 
 17=  Peter Baylis          Rochester             1  -       1 
 17=  James Harvey          Plymouth              1  -       1 

BTRDA Production Cup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Andy Morgan           Kilgetty             18 20      38 
  2   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    20 17      37 
  3   Dylan Williams        Denbigh              15 15      30 
  4   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 18      18 
  5   Dominic Brown         Aberystwyth          17  1      18 
  6=  Damien Rigden         Ramsey                - 16      16 
  6=  Julie Murphy          Swindon              16  -      16 
  8=  Ian Jarman            Telford              14  -      14 
  8=  Baz Green             Abergele              - 14      14 
 10=  Ian Capewell          Stoke-on-Trent        - 13      13 
 10=  Sarah Jones           Penarth              13  -      13 
 12   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead        12  -      12 
 13   Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1       2 
 14=  Anthony Blyth         Gillingham            1  -       1 
 14=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -       1 
 14=  Jon Atherton          Mansfield Woodhou     1  -       1 
 14=  Simon Crook           Woodseaver            1  -       1 

Clubman Production Cup Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Chris Gash            Wrexham              17 18      35 
  2   Jody Bowcott          Grendon              20  1      21 
  3   Alex Allingham        Stalybridge           - 20      20 
  4   Shelly Taunt          Swindon              18  -      18 
  5   Rob Dalziel           Church Stretton      16  -      16 
  6=  Barry Jordan          South Muskham, Ne     1  -       1 
  6=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -       1 

Clubman Production Cup Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Dylan Williams        Denbigh              17 18      35 
  2   Dominic Brown         Aberystwyth          20  1      21 
  3   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 20      20 
  4   Julie Murphy          Swindon              18  -      18 
  5   Ian Jarman            Telford              16  -      16 
  6=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -       1 
  6=  Simon Crook           Woodseaver            1  -       1 

BTRDA Lady Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Clare Samuel          Egham                20 20      40 
  2=  Clare Rix             Harleston            18  1      19 
  2=  Amanda Cornforth      Thirsk                1 18      19 
  4   Shelly Taunt          Swindon              17  -      17 

BTRDA Lady Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Sarah Jones           Penarth              20 17      37 
  2   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham    13 18      31 
  3   Tracy Lerpiniere      Berkhampstead        15 16      31 
  4   Jemma Bellingham      Carlisle              - 20      20 
  5   Helen Alexander       Cheltenham           18  -      18 
  6   Lorraine Chappell     Crawley              17  -      17 
  7   Julie Murphy          Swindon              16  -      16 
  8   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    14  1      15 
  9=  Heather Watkins       Pontnewynydd, Pon     1  -       1 
  9=  Lucy Coate-Bond       Woking                1  -       1 

BTRDA Under 25 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      20 18      38 
  2   Alex Allingham        Stalybridge           - 20      20 
  3   Matthew Edwards       Llandudno            18  1      19 
  4   Grant Rees            Llanybydder          17  1      18 
  5   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 17      17 
  6   Alun Roberts          Machynlleth          16  1      17 
  7   Charlie Jackson       Northampton           - 16      16 
  8   Amanda Cornforth      Thirsk                1 15      16 
  9   Lloyd Furse           Holsworth            15  -      15 
 10=  Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -       1 
 10=  Dave Harley           Lydney                1  -       1 
 10=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1       1 

BTRDA Under 25 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    20 18      38 
  2   Sarah Ceen            Cymau, Nr Wrexham    12 14      26 
  3   Dayle Traynor         Wigan                13 13      26 
  4   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 20      20 
  5   Andrew Murphy         Newport              18  1      19 
  6   Craig Drew            Nr Lydney            17  1      18 
  7   Shaun Hughes          Macclesfield          - 17      17 
  8=  Lee Harding           Bristol              16  -      16 
  8=  Damien Rigden         Ramsey                - 16      16 
 10   Sam Collis            Chesterfield         15  1      16 
 11   Jemma Bellingham      Carlisle              - 15      15 
 12   Robert Short          Umberleigh           14  -      14 
 13   Owain Davies          Whitland              1  -       1 

BTRDA Junior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Alun Roberts          Machynlleth          20  1      21 
  2   Lloyd Furse           Holsworth            18  -      18 
  3=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1       1 
  3=  Dave Harley           Lydney                1  -       1 

BTRDA Senior Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             15 20      35 
  2=  Tim Jones             Leighton, Welshpo    11 17      28 
  2=  Owen Le-Roy           Stradbroke           17 11      28 
  4   Ian Joel              Millhead,  Carnfo    12 15      27 
  5   Gary Wright           Burscough             9 14      23 
  6   Jimmy Christie        Inverness            20  -      20 
  7=  Paul Benn             Cockermouth           - 18      18 
  7=  Stephen Richards      Lynton               18  -      18 
  9=  Steven Finch          Chelmsform            1 16      17 
  9=  Stephen French        Dunmow               16  1      17 
 11   Keith Turner          Driffield            14  -      14 
 12=  Rob Dalziel           Church Stretton      13  -      13 
 12=  Mark Fowler           Sheffield             - 13      13 
 14   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 12      13 
 15   Steve Sproat          Kingswood            10  -      10 
 16   Keith Thomas          Calne                 8  -       8 
 17   Adrian Allen          Hereford              7  -       7 
 18   Wug Utting            Smallfield            6  -       6 
 19   Dave Brick            Ludlow                1  1       2 
 20=  Ian Sutton            Cwmbran               1  -       1 
 20=  Peter Elkins          Westbury              1  -       1 
 20=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -       1 
 20=  Reg Davies            Tetbury               1  -       1 
 20=  Philip Blakeman       Stoke on Trent        1  -       1 
 20=  Peter Egerton         Burley, Ringwood      1  -       1 
 20=  Bruce Coate-Bond      Mapledurwell          1  -       1 
 20=  Peter Rayner          Braintree             1  -       1 

BTRDA Senior Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Ken Bartram           Hurstpierpoint       15 20      35 
  2   Andy Morgan           Kilgetty             18 16      34 
  3   Don James             Aberystwyth          13 17      30 
  4   Graeme Wood           Knutsford            14 14      28 
  5   David Macfadyen       Inverness            20  -      20 
  6   Richard Cooke         Keswick               - 18      18 
  7   Tim Hobbs             Telford              17  -      17 
  8   Colin Booth           East Hagbourne       16  1      17 
  9   Stanley Graham        Braintree             1 15      16 
 10   Derek Cornforth       Thirsk                1 13      14 
 11=  Ian Capewell          Stoke-on-Trent        - 12      12 
 11=  Graham Cox            Coleford             12  -      12 
 13=  Heather Watkins       Pontnewynydd, Pon     1  -       1 
 13=  Paul Spooner          Raglan                1  -       1 
 13=  Richard Aspinall      Trevalyn              1  -       1 
 13=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  -       1 
 13=  David Meek            Kendal                -  1       1 
 
Issued at 20:05 on 3 March 2007.
Championship results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 22 April 2007


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!