Malcolm Wilson Rally 2007

MSA English Rally Championship 2007 Tables after this round


Round 1 - Get Connected Wyedean Forest Rally - 10 February
Round 2 - Malcolm Wilson Rally - 3 March
Round 3 - Wold Construction North Humberside Forest Rally - 31 March
Round 4 - Carbase Somerset Stages - 21 April
Round 5 - Dukeries Rally - 16 June
Round 6 - Woodpecker Stages - 1 September
Round 7 - Tempest Rally - 10 November

MSA English Overall Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             23 25      48 
  2   Paul Barrett          Omagh                25 22      47 
  3=  Tristan Pye           Bishop Auckland      25 21      46 
  3=  Tim Jones             Leighton, Welshpo    21 25      46 
  5   David Howells         Manchester           23 23      46 
  6   Harry Portlock        Hatton               22 22      44 
  7   Clare Samuel          Egham                18 22      40 
  8   Owen Le-Roy           Stradbroke           20 20      40 
  9   Gary Wright           Burscough            18 21      39 
 10   Matthew Edwards       Llandudno            25  1      26 
 11   David Bogie           Dumfries              - 25      25 
 12   Will Onions           Shrewsbury           24  -      24 
 13=  Steven Finch          Chelmsform            1 23      24 
 13=  Stephen French        Dunmow               23  1      24 
 15   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 23      23 
 16=  Jody Bowcott          Grendon              22  1      23 
 16=  David Young           Stuston, Diss        22  1      23 
 18   Alex Allingham        Stalybridge           - 22      22 
 19=  Roland Jones          Chalford Hill,  S    21  -      21 
 19=  Nick Kelly            Maidstone            21  -      21 
 19=  Shelly Taunt          Swindon              21  -      21 
 19=  Gordon Davies         Hinkley              21  -      21 
 23   Brendan Wellman       Axminster            20  1      21 
 24=  Amanda Cornforth      Thirsk                1 19      20 
 24=  Richard Welford       Masham                1 19      20 
 26=  Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 19      19 
 26=  Wug Utting            Smallfield           19  -      19 
 26=  Richard Sykes         Stourport            19  -      19 
 29   Darren Pinchin        Cheltenham           18  -      18 
 30   John Lowe             York                  1 17      18 
 31=  Mark Fowler           Sheffield             - 17      17 
 31=  Mark Gamble           Wolverhampton        17  -      17 
 33   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    16  1      17 
 34   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 15      16 
 35   Dave Hull             Abbots Langley       14  -      14 
 36=  Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1       2 
 36=  Dave Brick            Ludlow                1  1       2 
 36=  Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1       2 
 39=  Richard Hill          Chesterfield          1  -       1 
 39=  Wayne Radford         Sheffield             1  -       1 
 39=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -       1 
 39=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1       1 
 39=  Peter Rayner          Braintree             1  -       1 
 39=  Russell Davies        Hereford              1  -       1 
 39=  Matthew Cotton        Bodmin                1  -       1 
 39=  Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -       1 

MSA English Overall Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1=  Andy Morgan           Kilgetty             23 25      48 
  1=  Ken Bartram           Hurstpierpoint       23 25      48 
  1=  Dermot Colgan         Omagh                25 23      48 
  4=  Don James             Aberystwyth          21 25      46 
  4=  Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    25 21      46 
  6   John Jarrett          Meriden              22 22      44 
  7   Sarah Jones           Penarth              20 21      41 
  8   Andrew Murphy         Newport              25  1      26 
  9=  Colin Booth           East Hagbourne       23  1      24 
  9=  Stanley Graham        Braintree             1 23      24 
 11=  Ian Prout             Pontefract            - 23      23 
 11=  Tim Hobbs             Telford              23  -      23 
 11=  David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 23      23 
 14   James Young           Kimbolton, Huntin    22  1      23 
 15=  Derek Cornforth       Thirsk                1 21      22 
 15=  Robert Cook           Bardwell, Bury St    21  1      22 
 15=  Dominic Brown         Aberystwyth          21  1      22 
 18   John Travers          Bexleyheath          21  -      21 
 19=  Stephen Link          Hartlebury           20  -      20 
 19=  Shaun Hughes          Macclesfield          - 20      20 
 21=  Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    19  1      20 
 21=  Garry Green           Harrogate             1 19      20 
 23=  Julie Murphy          Swindon              19  -      19 
 23=  Damien Rigden         Ramsey                - 19      19 
 25   Richard Ross          Hebburn               1 18      19 
 26=  Robert Leigh          Gloucester           18  -      18 
 26=  Rob Smith             Priory Vale, Swin    18  -      18 
 28   Baz Green             Abergele              - 17      17 
 29=  Matt Clark            Rochester             1  1       2 
 29=  Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1       2 
 29=  Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1       2 
 32=  John Fellowes         Leominster            1  -       1 
 32=  Jon Atherton          Mansfield             1  -       1 
 32=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -       1 
 32=  Shane Bowen           Hereford              -  1       1 
 32=  Mark Kinsey           Ludlow                1  -       1 
 32=  Owain Davies          Whitland              1  -       1 
 32=  Paul Morris           Hereford              1  -       1 
 32=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  -       1 
 32=  Steve Wellman         Taunton               -  1       1 
 32=  Anthony Godden        Bodmin                1  -       1 

MSA English Class E1 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Clive Wheeler         Albourne             18 20      38 
  2   Harry Portlock        Hatton               17 17      34 
  3   Gary Wright           Burscough            13 16      29 
  4   Matthew Edwards       Llandudno            20  1      21 
  5   Jonathan Sproat       Kirkby Stephen        - 18      18 
  6   Roland Jones          Chalford Hill,  S    16  -      16 
  7=  Brendan Wellman       Axminster            15  1      16 
  7=  Amanda Cornforth      Thirsk                1 15      16 
  9   John Lowe             York                  1 14      15 
 10   Richard Sykes         Stourport            14  -      14 
 11   Mark Gamble           Wolverhampton        12  -      12 
 12   Marcel Freling        Barrow Upon Humbe    11  1      12 
 13   Dave Hull             Abbots Langley       10  -      10 
 14=  Rhys Lloyd            Carmarthen            1  -       1 
 14=  Matthew Cotton        Bodmin                1  -       1 

MSA English Class E1 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Ken Bartram           Hurstpierpoint       18 20      38 
  2   John Jarrett          Meriden              17 17      34 
  3   Andrew Murphy         Newport              20  1      21 
  4   Ian Prout             Pontefract            - 18      18 
  5=  Robert Cook           Bardwell, Bury St    16  1      17 
  5=  Derek Cornforth       Thirsk                1 16      17 
  7   Garry Green           Harrogate             1 15      16 
  8   Stephen Link          Hartlebury           15  -      15 
  9   Karen Robinson        Barrow Upon Humbe    14  1      15 
 10=  Mark Kinsey           Ludlow                1  -       1 
 10=  Owain Davies          Whitland              1  -       1 
 10=  Steve Wellman         Taunton               -  1       1 
 10=  Anthony Godden        Bodmin                1  -       1 

MSA English Class E2 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Nick Kelly            Maidstone            20  -      20 
  2   Darren Pinchin        Cheltenham           18  -      18 

MSA English Class E2 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   John Travers          Bexleyheath          20  -      20 
  2   Robert Leigh          Gloucester           18  -      18 

MSA English Class E3 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Tim Jones             Leighton, Welshpo    16 20      36 
  2   Clare Samuel          Egham                14 17      31 
  3   Owen Le-Roy           Stradbroke           15 16      31 
  4   Paul Barrett          Omagh                20  -      20 
  5=  Stephen French        Dunmow               18  1      19 
  5=  Steven Finch          Chelmsform            1 18      19 
  7   David Young           Stuston, Diss        17  1      18 
  8   Daniel Beckham        Pluckley, Nr Ashf     1  1       2 
  9=  Peter Rayner          Braintree             1  -       1 
  9=  Henri Grehan          Nr Ludlow             -  1       1 
  9=  Graham Middleton      Llandrindod Wells     1  -       1 

MSA English Class E3 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Don James             Aberystwyth          16 20      36 
  2   Sarah Jones           Penarth              15 17      32 
  3   Dermot Colgan         Omagh                20  -      20 
  4=  Colin Booth           East Hagbourne       18  1      19 
  4=  Stanley Graham        Braintree             1 18      19 
  6   James Young           Kimbolton, Huntin    17  1      18 
  7   Rob Smith             Priory Vale, Swin    14  -      14 
  8   Matt Clark            Rochester             1  1       2 
  9=  Shane Bowen           Hereford              -  1       1 
  9=  Richard Bonner        Broomfield, Chelm     1  -       1 
  9=  Paul Morris           Hereford              1  -       1 

MSA English Class E4 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1=  Paul Barrett          Omagh                 - 20      20 
  1=  Will Onions           Shrewsbury           20  -      20 
  3   Richard Welford       Masham                1 18      19 
  4   Gordon Davies         Hinkley              18  -      18 
  5   Dave Brick            Ludlow                1  1       2 
  6   Russell Davies        Hereford              1  -       1 

MSA English Class E4 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1=  Dermot Colgan         Omagh                 - 20      20 
  1=  Tim Hobbs             Telford              20  -      20 
  3   Shaun Hughes          Macclesfield          - 18      18 
  4   Richard Ross          Hebburn               1 17      18 
  5   Robert Woodhouse      Craven Arms           1  1       2 
  6   John Fellowes         Leominster            1  -       1 

MSA English Class E5 Driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Tristan Pye           Bishop Auckland      20 16      36 
  2   David Howells         Manchester           18 18      36 
  3   David Bogie           Dumfries              - 20      20 
  4   Jody Bowcott          Grendon              17  1      18 
  5   Alex Allingham        Stalybridge           - 17      17 
  6   Shelly Taunt          Swindon              16  -      16 
  7=  Wug Utting            Smallfield           15  -      15 
  7=  Glyn Jarman           Bury St Edmunds       - 15      15 
  9   Mark Fowler           Sheffield             - 14      14 
 10   Barry Jordan          South Muskham, Ne     1 13      14 
 11   Patrick Naylor        Stoke On Trent        1  1       2 
 12=  Richard Hill          Chesterfield          1  -       1 
 12=  Wayne Radford         Sheffield             1  -       1 

MSA English Class E5 Co-driver
                                                Rounds ...
POSN                                             1  2     TOTAL
  1   Andy Morgan           Kilgetty             18 20      38 
  2   Andrew Roughead       Newcastle Upon Ty    20 17      37 
  3   David Hackett         Ashton-Under-Lyne     - 18      18 
  4   Dominic Brown         Aberystwyth          17  1      18 
  5=  Julie Murphy          Swindon              16  -      16 
  5=  Damien Rigden         Ramsey                - 16      16 
  7   Baz Green             Abergele              - 15      15 
  8   Ian Lawrence          Newton Regis, Tam     1  1       2 
  9=  Aled Davies           Pontyberem, Llane     1  -       1 
  9=  Jon Atherton          Mansfield             1  -       1 
 
Issued at 20:05 on 3 March 2007.
Championship results by Tynemouth Computer Services

[Special Stage Rally Results Archive] [index for this event]

Last Modified: 22 April 2007


Page Author: David James, david@tcs01.demon.co.uk

Valid HTML 4.01!